Joe Sakic  Joe Sakic odehrál celou kariéru v jednom klubu, byť zažil jeho stěhování z Kanady do Spojených států a přejmenování. Během dvaceti sezon zvládl naskočit do více než patnácti set zápasů, v nichž dal přes sedm set branek a nastřádal víc než 1800 bodů. Titul z mistrovství světa vyválčil v roce 1994, dvakrát se pak radoval ze zisku Stanley Cupu a v roce 2002 byl členem kanadského týmu, který vyhrál olympijský turnaj. Profimedia.cz
 Brendan Shanahan  Kanadský útočník Brendan Shanahan sbíral se stejnou lehkostí body do tabulky produktivity i trestné minuty za tvrdou a důraznou hru. Nejlepší část kariéry strávil v Detroitu. Šlo sice „jen“ o devět sezon z celkových dvaceti, které odehrál v NHL, zanechal však v klubu hodně výraznou stopu. Třikrát významně pomohl Rudým křídlům ke Stanley Cupu. Profimedia.cz
 Rob Blake  Vítěz Stanley Cupu z roku 2001, dvojnásobný mistr světa (1994 a 1997) a olympijský šampion ze Salt Lake City Rob Blake se 17. ledna 2015 před zápasem Los Angeles Kings – Anahein Ducks dočkal velké pocty - jeho dres s číslem 4 byl obřadně vyvěšen po strop arény, v níž hrají Králové domácí zápasy. Blake se připojil k takovým velikánům jako byli Luc Robitaille, Wayne Gretzky, Dave Taylor, Marcel Dionne a Rogie Vachon. Urostlý zadák je v čele klubových historických statistik v počtu nastřílených gólů mezi obránci. V Los Angeles odehrál 14 z celkem 20 sezon, jež strávil v NHL, šest z nich prožil v dresu s kapitánským céčkem na hrudi. V roce 1993 dovedl Kings do finále Stanley Cupu, sedmkrát byl nominován All-Star Game. Paradoxně se Stanley Cupu dočkal až v sezoně, v níž byl z Kalifornie vytrejdován do Colorada. Profimedia.cz
 Scott Niedermayer  V roce 1995 slavil Scott Niedermayer v dresu New Jersey poprvé Stanley Cup, který pak zvedl nad hlavu ještě třikrát - dvakrát s Ďábly a jednou v barvách Anaheimu. Mezitím zvládl dvakrát triumfovat na olympijských hrách a v roce 2004 ukořistil zlato na světovém šampionátu v Praze. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

11 kanadských hokejistů, kteří patří do prestižního Triple Gold Clubu. Přidají se ještě někdy další?

Jeden v roce 2015, jeden o rok později a jeden v roce 2019. Od té doby nikdo. O čem je řeč? O Triple Gold Clubu a kanadských hokejistech, kteří do této prestižní společnosti vstoupili.

Pouhých 30 členů má tzv. Triple Gold Club a více než třetina - jedenáct - je jich z kolébky hokeje. Tato elitní společnost sdružuje hráče, kteří vyhráli Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. Českou republiku v ní zastupují Jaromír Jágr s Jiřím Šlégrem. Kteří hokejisté jsou v tomto klubu z Kanady, na to odpovídají následující kapitoly. a fotogalerie.

Pokračování 2 / 12

Chris Pronger

Chris Pronger-Anaheim.jpg

Zlato na MS: 1997 (Finsko)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 2007 (Anaheim Ducks)

Řízný zadák Chris Pronger začínal svou pouť NHL v sezoně 1993/94 v Hartfordu. Nejvíce se však zapsal do povědomí fanoušků jako hráč St. Louis Blues, Anaheimu Ducks a Philadelphie Flyers.

Od ročníku 2011/12 sužovaly Prongera po otřesu mozku zdravotní problémy, ale oficiálně ukončil kariéru až v roce 2017 poté, co mu vypršela dlouhodobá smlouva v Arizoně. Ne náhodou byl ale už v sezoně 2015/16 uveden do hokejové Síně slávy. Jako jeden z jedenácti Kanaďanů, kteří dokázali vybojovat Stanley Cup, titul mistra světa i vítězství na olympiádě, tam bezpochyby právem patří.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Joe Sakic

Joe Sakic.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 1996, 2001 (Colorado Avalanche)

Joe Sakic odehrál celou kariéru v jednom klubu, byť zažil jeho stěhování z Kanady do Spojených států a přejmenování. Během dvaceti sezon zvládl naskočit do více než patnácti set zápasů, v nichž dal přes sedm set branek a nastřádal víc než 1800 bodů. Titul z mistrovství světa vyválčil v roce 1994, dvakrát se pak radoval ze zisku Stanley Cupu a v roce 2002 byl členem kanadského týmu, který vyhrál olympijský turnaj.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Brendan Shanahan

Brendan Shanahan.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 1997, 1998 a 2002 (Detroit Red Wings)

Kanadský útočník Brendan Shanahan sbíral se stejnou lehkostí body do tabulky produktivity i trestné minuty za tvrdou a důraznou hru. Nejlepší část kariéry strávil v Detroitu. Šlo sice „jen“ o devět sezon z celkových dvaceti, které odehrál v NHL, zanechal však v klubu hodně výraznou stopu. Třikrát významně pomohl Rudým křídlům ke Stanley Cupu.

V žádném ročníku v základní části během působení v Detroitu nenastřílel méně než 25 branek a neposbíral méně než 50 kanadských bodů. Osmkrát si zahrál v All-Star Game a dodnes je jediným hokejistou v historii NHL, který nastřílel v kariéře přes 600 gólů v základní části soutěže a zároveň nasbíral více než dva tisíce trestných minut.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Rob Blake

Rob Blake-Kanada1.jpg

Zlato na MS: 1994 (Itálie), 1997 (Finsko)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City)
Stanley Cup: 2001 (Colorado Avalanche)

Vítěz Stanley Cupu z roku 2001, dvojnásobný mistr světa (1994 a 1997) a olympijský šampion ze Salt Lake City Rob Blake se 17. ledna 2015 před zápasem Los Angeles Kings – Anahein Ducks dočkal velké pocty - jeho dres s číslem 4 byl obřadně vyvěšen po strop arény, v níž hrají Králové domácí zápasy. Blake se připojil k takovým velikánům jako byli Luc Robitaille, Wayne Gretzky, Dave Taylor, Marcel Dionne a Rogie Vachon.

Urostlý zadák je v čele klubových historických statistik v počtu nastřílených gólů mezi obránci. V Los Angeles odehrál 14 z celkem 20 sezon, jež strávil v NHL, šest z nich prožil v dresu s kapitánským céčkem na hrudi. V roce 1993 dovedl Kings do finále Stanley Cupu, sedmkrát byl nominován All-Star Game. Paradoxně se Stanley Cupu dočkal až v sezoně, v níž byl z Kalifornie vytrejdován do Colorada.

Kromě toho byl uveden do hokejové Síně slávy, kam vkročil na podzim roku 2014 společně s brankářem Dominikem Haškem, Peterem Forsbergem a Mikem Modanem. Během kariéry odehrál v základní části soutěže 1270 zápasů, ve kterých nasbíral 777 kanadských bodů (240 + 537). Ve vyřazovacích bojích zvládl 146 utkání s bilancí 26 branek a 47 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Scott Niedermayer

Scott Niedermayer.jpg

Zlato na MS: 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2002 (Salt Lake City), 2010 (Vancouver)
Stanley Cup: 1995, 2000 a 2003 (New Jersey Devils), 2007 (Anaheim Ducks)

Výčet úspěchů kanadského obránce Scotta Niedermayera je hodně bohatý. Jako talentovaný mladík vyhrál dvakrát s týmem Kamloops Blazers titul v prestižní juniorské soutěži WHL a pomohl reprezentaci javorového listu k zlatým medailím na šampionátu hráčů do 20 let.

V roce 1995 slavil v dresu New Jersey poprvé Stanley Cup, který pak zvedl nad hlavu ještě třikrát - dvakrát s Ďábly a jednou v barvách Anaheimu. Mezitím zvládl dvakrát triumfovat na olympijských hrách a v roce 2004 ukořistil zlato na světovém šampionátu v Praze.

Niedermayer je kultovním hráčem New Jersey, kde bylo jeho číslo 27 vyřazeno a vyvěšeno pod strop haly. V roce 2013 byl uveden do hokejové Síně slávy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Eric Staal

Eric Staal.jpg

Zlato na MS: 2007 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver)
Stanley Cup: 2006 (Carolina Hurricanes)

Železný muž – tak mohla znít přezdívka Erica Staala, protože během 17 ročníků v NHL vynechal jen nemnoho zápasů. Urostlý Kanaďan je jedním z několika hráčů, kteří patří do Triple Gold Clubu.

V historii Caroliny, která ho draftovala v roce 2003 jako druhého v celkovém pořadí, mu patří kultovní pozice, neboť v roce 2006 fantastickými výkony pomohl Hurikánům ke Stanley Cupu. V základní části soutěže tehdy nasbíral rovných sto bodů a v 25 zápasech play-off exceloval 28 body za devět gólů a 19 asistencí. O rok později si pověsil na krk zlatou medaili z mistrovství světa a v roce 2010 se podílel na vítězství reprezentace Kanady na domácí olympiádě ve Vancouveru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Jonathan Toews

Jonathan Toews.jpg

Zlato na MS: 2007 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver) a 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2010, 2013, 2015 (Chicago Blackhawks)

Jonathan Toews se nejspíš narodil proto, aby se stal kapitánem Chicaga. Céčko na dresu nosí už od roku 2008, kdy mu bylo pouhých dvacet let. O dva roky později zvedl nad hlavu Stanley Cup, z něhož se pak radoval ještě v letech 2013 a 2015.

Podle mnohých odborníků by se jednou mohlo o čtyřiatřicetiletém Kanaďanovi mluvit jako o jednom z nejlepších hráčů NHL v prvních dekádách tohoto tisíciletí. Je inteligentní, silný, výborně bruslí, dává góly, dokáže vypracovat šance pro spoluhráče a navíc umí perfektně bránit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Patrice Bergeron

Bergeron.jpg

Zlato na MS: 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver) a 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2011 (Boston Bruins)

Boston Bruins = Patrice Bergeron. I tak by se to dalo s nadsázkou říci. A v klubu to dobře vědí. V létě roku 2013 podepsal osmiletou smlouvu, jež mu zajišťovala až do konce minulé sezony průměrný plat ve výši 6,8 milionu dolarů ročně a manažeři nejspíš ani na chvilku nezalitovali, že se plácli pěkně přes ka(p)su.

Bergeron je nejen jedním z nejlepších hráčů na vhazování v celé soutěži, ale zároveň patří mezi nejlépe bránící útočníky. Ostatně – čtyři zisky J. Selke Trophy hovoří za vše. Je vynikajícím tvůrcem hry, neomylným střelcem a je prakticky nemožné ho odstavit od puku. Fanoušci Bostonu ho milují, ti ostatní respektují.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Sidney Crosby

Sidney Crosby.jpg

Zlato na MS: 2015 (Česká republika)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver), 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2009, 2016 (Pittsburgh Penguins)

Co dělá ze Sidneyho Crosbyho jednoho z nejlepších útočníků v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.

Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou , který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.

Ve čtyřiatřiceti letech už má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, v roce 2010 a 2017 si odnesl Maurice Richard Trophy a v letech 2009, 2016 a 2017 vyhrál Stanley Cup.

Kromě toho je dvojnásobným vítězem olympijských her (2010, 2014) a do Triple Gold Clubu vstoupil na mistrovství světa v Praze v roce 2015. Už nyní patří mezi největší hokejové velikány všech dob.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Corey Perry

Corey Perry.jpg

Zlato na MS: 2016 (Rusko)
Zlato na OH: 2010 (Vancouver), 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2007 (Anaheim Ducks)

Corey Perry je jedním z nejvíce nenáviděných útočníků v NHL. Před brankou soupeře často nehraje moc čistě, spoustu gólů dává z dorážek. Nejspíš je to proto, že není nejlepším bruslařem. I tak jde ale o jednoho z nejvšestrannějších hokejistů v zámořské lize.

Dvojnásobný olympijský šampion a držitel prstenu pro vítěze Stanley Cupu je předposledním hráčem, jemuž se podařilo proniknout do Triple Gold Clubu, když pomohl Kanadě triumfovat na mistrovství světa v Rusku v roce 2016, kde se v deseti zápasech blýskl ziskem devíti bodů (4+5).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Jay Bouwmeester

Jay Bouwmeester.jpg

Zlato na MS: 2003 (Finsko), 2004 (Česká republika)
Zlato na OH: 2014 (Soči)
Stanley Cup: 2019 (St. Louis Blues)

Až do konce sezony 2008/09 byl Jay Bouwmeester necelé čtyři roky neodmyslitelnou součástí sestavy Calgary Flames. V průběhu zkrácené sezony 2012/13 byl vytrejdován do St. Louis, kde působil i v minulém ročníku. Kromě zlata ze Světového poháru v roce 2004 se radoval ze stejného úspěchu i v roce 2016. Je také olympijským šampionem ze Soči a dvojnásobným mistrem světa. V roce 2019 pomohl Bluesmanům k premiérovému Stanley Cupu.

Navzdory mohutné postavě nebyl Bouwmeester nikdy žádným bouračem a nevyznával agresivní styl. Býval to vynikající bruslař, který pravidelně patřil mezi nejvytíženější hráče v NHL. Jeho hokejový život napsal poslední kapitolu v únoru roku 2020 , kdy ho na střídačce postihl srdeční kolaps během zápasu v Anaheimu a nebýt rychlého zásahu lékařů, mohl dokonce zemřít.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud