Největší bota v historii NBA  Basketbalista Bob Lanier, který hrával v NBA mezi lety 1970 až 1984, drží dodnes specifický rekord soutěže - je hráčem, který nosil největší boty v její historii. Lanier si obouval na nohy „lodě“ velikosti 22 (podle amerického číslování), to znamená, že jeho chodidlo měřilo téměř 41 centimetrů.
 Tým Steagles  Představte si, že by se z nějakého důvodu rozhodly kluby Sparty a Slavie vytvořit jeden fotbalový nebo hokejový tým. A tento mančaft by bojoval pod názvem Spavia. Nebo Slarta. Pitomost, co? Ve Spojených státech se ale něco podobného skutečně stalo. V průběhu sezony v roce 1943 odcházely desetitisíce mladých Američanů bojovat ve 2. světové válce. Týkalo se to také profesionálních sportovců. Mnohým klubům náhle chyběli hráči. To byl také případ Pittsburghu Steelers a Philadelphie Eagles z ligy amerického fotbalu NFL. Oddíly nepříjemnou situaci vyřešily vytvořením společného celku, který dostal název Steagles, v němž hráli fotbalisté, kteří nemohli sloužit v armádě.
 Bostonský maraton  Kvůli dubnovému atentátu v roce 2013 se stal asi nejznámějším městským vytrvalostním během Bostonský maraton. Poprvé se závod uskutečnil v roce 1897 a zúčastnilo se jej pouhých 15 běžců. Od té doby maraton neuvěřitelně narostl. V současnosti tato akce pravidelně přitahuje přes dvacet tisíc závodníků z celého světa. První vítěz dorazil do cíle v čase 2 hodiny 55 minut a 10 vteřin. Aktuální rekord z roku 2011 drží keňský vytrvalec Geoffrey Mutai, který trať uběhl za 2:03:02.
 Největší maratonský podvod  Na olympiádě v americkém St. Louis v roce 1904 proběhl domácí závodník Fred Lorz jako první cílovou pásku maratonu. K vítězství mu promptně pogratuloval prezident Roosevelt a jeho dcera Alice mu vtiskla na tvář polibek. Zhruba po hodině však vyšlo najevo, že Lorz závod vzdal po 30 uběhnutých kilometrech a před stadion ho přivezlo auto. Tam vystoupil, dal se znovu do běhu a dokonale sehrál roli vítěze. Dostal doživotní distanc, ale po roce ho omilostnili.
10
Fotogalerie

Nevídáno, neslýcháno! 10 sportovních faktů, jimž možná nebudete chtít uvěřit

Sportovní svět není jen plný sladkobolných příběhů, vítězství, porážek, medailí či skandálů. Najdeme v něm také celou řadu věcí, které se z nějakého důvodu naprosto vymykají běžným standardům.

Nechme na chvíli stranou všechno, o čem se běžně v souvislosti se sportovním děním píše, a soustřeďme se na extrémní fakta. V následujících kapitolách najdete deset interesantních skutečností, kterým se možná budete zdráhat uvěřit.

Pokračování 2 / 11

Chybějící zuby

hokej zuby (2).jpg

Podle analýzy deníku Detroit Free Press přišlo 68 procent profesionálních hokejistů během kariéry alespoň o jeden zub. Když si člověk uvědomí, že hráčům létají puky kolem hlavy rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, zase to tak neuvěřitelné vlastně není.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Největší bota v historii NBA

Bob Lanier.jpg

Basketbalista Bob Lanier, který hrával v NBA mezi lety 1970 až 1984, drží dodnes specifický rekord soutěže - je hráčem, který nosil největší boty v její historii. Lanier si obouval na nohy „lodě“ velikosti 22 (podle amerického číslování), to znamená, že jeho chodidlo měřilo téměř 41 centimetrů.

Pokračování 4 / 11

Tým Steagles

Steagles.jpg

Představte si, že by se z nějakého důvodu rozhodly kluby Sparty a Slavie vytvořit jeden fotbalový nebo hokejový tým. A tento mančaft by bojoval pod názvem Spavia. Nebo Slarta. Pitomost, co? Ve Spojených státech se ale něco podobného skutečně stalo.

V průběhu sezony v roce 1943 odcházely desetitisíce mladých Američanů bojovat ve 2. světové válce. Týkalo se to také profesionálních sportovců. Mnohým klubům náhle chyběli hráči. To byl také případ Pittsburghu Steelers a Philadelphie Eagles z ligy amerického fotbalu NFL. Oddíly nepříjemnou situaci vyřešily vytvořením společného celku, který dostal název Steagles, v němž hráli fotbalisté, kteří nemohli sloužit v armádě.

Foto: Temple University Libraries, Urban Archives, Philadelphia, PA

Pokračování 5 / 11

Bostonský maraton

Maraton Boston.jpg

Kvůli dubnovému atentátu v roce 2013 se stal asi nejznámějším městským vytrvalostním během Bostonský maraton. Poprvé se závod uskutečnil v roce 1897 a zúčastnilo se jej pouhých 15 běžců. Od té doby maraton neuvěřitelně narostl. V současnosti tato akce pravidelně přitahuje přes dvacet tisíc závodníků z celého světa.

První vítěz dorazil do cíle v čase 2 hodiny 55 minut a 10 vteřin. Aktuální rekord z roku 2011 drží keňský vytrvalec Geoffrey Mutai, který trať uběhl za 2:03:02.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Největší maratonský podvod

Lorz.jpg

Na olympiádě v americkém St. Louis v roce 1904 proběhl domácí závodník Fred Lorz jako první cílovou pásku maratonu. K vítězství mu promptně pogratuloval prezident Roosevelt a jeho dcera Alice mu vtiskla na tvář polibek.

Zhruba po hodině však vyšlo najevo, že Lorz závod vzdal po 30 uběhnutých kilometrech a před stadion ho přivezlo auto. Tam vystoupil, dal se znovu do běhu a dokonale sehrál roli vítěze. Dostal doživotní distanc, ale po roce ho omilostnili.

Pokračování 7 / 11

Harlem Globetrotters

Harlem.jpg

Nejznámější a nejslavnější exhibiční basketbalový tým na světě - Harlem Globetrotters - má ve svém názvu jméno newyorské čtvrti Harlem, ale zrodil se v Chicagu. V Harlemu hrál tým poprvé až v roce 1968, tedy více než čtyřicet let poté, co byl založen.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Kuřecí křidélka a Super Bowl

6.jpg

Jednu miliardu a 250 milionů kuřecích křidélek spořádají Američané během víkendu, kdy se hraje Super Bowl, tedy finálový souboj dvou nejlepších týmů National Football League, který každý rok rozhoduje o novém držiteli Vince Lombardi Trophy. Tento údaj zveřejnil deník Wall Street Journal. Znamená to, že na každou osobu žijící ve Spojených státech, připadají v průměru čtyři zkonzumovaná kuřecí křídla.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Čtrnáctiletý obr

ONeal.jpg

Shaquille O’Neal, jeden z nejlepších hráčů v historii NBA, měl pro basketbal předpoklady velmi brzy. V pouhých čtrnácti letech měřil už 203 centimetrů. Těžko si mohl vybrat lepší sport. Do dospělosti se stačil vytáhnout ještě o dalších 13 centimetrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Půlkilometrový odpal

Úvod1.jpg

V roce 1974 se zrodil na turnaji US National Senior Open rekord, který těžko někdo vymaže z historie. Čtyřiašedesátiletý důchodce Mike Austin odpálil míček do vzdálenosti 471 metrů, což je téměř délka pěti fotbalových hřišť. Údajně mu k málem půlkilometrovému odpalu pomohl vítr o rychlosti 40 kilometrů za hodinu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Baseballová výměna manželek

Fritz Peterson.jpg

Výměna manželek na Nově je plytký odvar toho, co zrealizovali baseballisté Fritz Peterson a Mike Kekich z celku New York Yankees. V roce 1973 si vyměnili nejen ženy, ale také auta, děti a dokonce i domácí mazlíčky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud