Petr Čech  Petr Čech se stal finálovým hrdinou. V základní hrací době od dosud suverénní Francie gól nedostal, jeho chvíle slávy pak přišla v penaltovém rozstřelu, ve kterém zneškodnil tři pokutové kopy soupeře a nasměroval Čechy ke zlatu. Tehdejší gólman Sparty se stal nejlepším hráčem turnaje a přestoupil do Rennes, odkud po dvou letech odešel do Chelsea, s níž získal několik trofejí včetně vítězství v Lize mistrů. Profimedia.cz
 Zdeněk Grygera  Zdeněk Grygera se stal jedním z českých hrdinů turnaje. Nebýt jeho trefy do sítě Řecka, Češi by zřejmě nepostoupili ze základní skupiny. Zaskvěl se i ve finálovém penaltovém rozstřelu, ve kterém byl, na rozdíl od tří Francouzů, úspěšný. Ještě rok po turnaji byl ve Spartě, pak následoval přesun do Ajaxu a později do Juventusu Turín, za který nastupoval čtyři roky. Profimedia.cz
 Tomáš Hübschman  Špičkový defenzivní záložník se v roce 2014 vrátil do Čech a stal se kapitánem Jablonce. Předtím řadu let hájil barvy Šachtaru Doněck. S ukrajinským klubem získal několik domácích titulů a vybojoval také vítězství v Poháru UEFA. Profimedia.cz
 Martin Jiránek  Češi do turnaje vstoupili porážkou s Francií a v zápase s Belgií potřebovali bodovat. Beránkovi svěřenci vyhráli 1:0 a vděčili za to Martinu Jiránkovi, který dal jediný gól zápasu. V té době už patřil italské Reginně, odkud v roce 2004 odešel do bohatého moskevského Spartaku, v němž strávil šest úspěšných let. Další rok byl v Anglii a přes Birmingham se do Ruska zase vrátil domů. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

10 zlatých lvíčat z roku 2002, která to dotáhla do evropských velkoklubů

Rok 2002 je nejúspěšnějším rokem v historii české reprezentace do 21 let. Lvíčata ještě vylepšila dva roky staré stříbro a na turnaji ve Švýcarsku vybojovala zlaté medaile. Pro řadu hráčů to byl první krok na cestě k velké fotbalové kariéře.

V talentovaném týmu vedeném koučem Miroslavem Beránkem se v roce 2002 sešla spousta skvělých hráčů a řada z nich to dotáhla do prestižních evropských klubů. Vybrali jsme desítku z těch, kteří se dostali úplně nejdál. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

Milan Baroš

Milan Baroš 3.jpg

Milan Baroš má ve sbírce jak stříbro z roku 2000, tak i zlato ze Švýcarska. Zatímco v prvním případě byl hráčem Baníku Ostrava, v roce 2002 už patřil anglickému Liverpoolu, se kterým později vyhrál Ligu mistrů. Druhý nejlepší střelec české reprezentace pak válel také v Lyonu či v Galatasaray Istanbul.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Petr Čech

Petr Čech 2002.jpg

Petr Čech se stal finálovým hrdinou. V základní hrací době od do té doby suverénní Francie gól nedostal, jeho chvíle slávy pak přišla v penaltovém rozstřelu, ve kterém zneškodnil tři pokutové kopy soupeře a nasměroval Čechy ke zlatu. Tehdejší gólman Sparty se stal nejlepším hráčem turnaje a přestoupil do Rennes, odkud po dvou letech odešel do Chelsea, s níž získal několik trofejí včetně vítězství v Lize mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Zdeněk Grygera

Zdeněk Grygera.jpg

Zdeněk Grygera se stal jedním z českých hrdinů turnaje. Nebýt jeho trefy do sítě Řecka, Češi by zřejmě nepostoupili ze základní skupiny. Zaskvěl se i ve finálovém penaltovém rozstřelu, ve kterém byl, na rozdíl od tří Francouzů, úspěšný. Ještě rok po turnaji byl ve Spartě, pak následoval přesun do Ajaxu a později do Juventusu Turín, za který nastupoval čtyři roky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Tomáš Hübschman

Tomáš Hubschman.jpg

Špičkový defenzivní záložník se v roce 2014 vrátil do Čech a stal se kapitánem Jablonce. Předtím řadu let hájil barvy Šachtaru Doněck. S ukrajinským klubem získal několik domácích titulů a vybojoval také vítězství v Poháru UEFA.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Martin Jiránek

Martin Jiránek.jpg

Češi do turnaje vstoupili porážkou s Francií a v zápase s Belgií potřebovali bodovat. Beránkovi svěřenci vyhráli 1:0 a vděčili za to Martinu Jiránkovi, který dal jediný gól zápasu.

V té době už patřil italské Reginně, odkud v roce 2004 odešel do bohatého moskevského Spartaku, v němž strávil šest úspěšných let. Další rok byl v Anglii a přes Birmingham se do Ruska zase vrátil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Radoslav Kováč

Radoslav Kováč.jpg

Olomouc – Sparta – Spartak Moskva – West Ham – Basilej. Tak se vyvíjela kariéra Radoslava Kováče předtím, než se v roce 2013 vrátil domů a posílil Liberec, odkud se pak vydal na závěrečnou štaci do Sparty, kde ukončil hráčskou kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Jan Polák

Jan Polák.jpg

Bylo mu 18 let, když debutoval v národním týmu. To se psal rok 1998. O čtyři roky později tehdejší záložník Brna získal zlato na „malém“ Euru. Ve sbírce má i stříbro z roku 2000 a celkově 46 startů za lvíčata, což z něj činí absolutního rekordmana. Po letech strávených ve Wolfsburgu, Norimberku a Anderlechtu, který z něj v roce 2007 udělal druhého nejdražšího hráče v historii klubu, se vrátil na závěr kariéry domů do Brna.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

David Rozenhal

David Rozehnal PSG.jpg

David Rozehnal se právem může považovat za fotbalového světoběžníka. V roce 2003 odešel z Olomouce do Brugg. Po dvou letech už patřil Paris Saint-Germain a za další dva roky odešel do Newcastlu. Následně si vyzkoušel angažmá v italském Laziu, německém Hamburku, francouzském Lille či belgickém Oostende.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Rudolf Skácel

Rudolf Skácel 2002.jpg

Rodák z Trutnova se po zlatém Euru přesunul z Hradce Králové do Slavie. V Praze se mu dařilo a jeho výkonnostní růst neunikl zahraničním klubům. Po roce byl proto v Marseille, kam si ho přivedl kouč Alain Perrin.

Jenže trenér po roce, během kterého Skácel dostal hodně šancí, odešel, a český záložník se znovu stěhoval, tentokrát do řeckého Panathinaikosu. Pak si zahrál i za skotské Hearts nebo anglický Southamtpon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Štěpán Vachoušek

Štěpán Vachoušek.jpg

Ofenzivní záložník Štěpán Vachoušek byl v době konání turnaje hráčem Teplic, po Euru ale odešel do Slavie a tento transfer je nejdražším, který se kdy v rámci české ligy uskutečnil. Vachoušek však v Praze dlouho nevydržel a po roce odešel do Marseille. Ve Francii ale strávil jen rok než zamířil do Austrie Vídeň a nakonec zpátky do Teplic, kde posléze ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud