Santi Cazorla (Španělsko) - 36 let  Po vydařené premiérové sezoně na Emirates Stadium (2012/13) to vypadalo, že se španělský záložník Santi Cazorla stane motorem Arsenalu a jednou z osobností anglické Premier League. Perfektně odstartoval i do sezony 2015/16, v níž byl označován za nejpřesnějšího nahrávače soutěže, na konci listopadu 2015 však utrpěl zranění kolena. Na začátku následující sezony přišlo zranění achilovky v utkání Ligy mistrů s Ludogorcem Razgrad. Poškození šlachy bylo tak vážné, že musel absolvovat osm operací. Lékaři se obávali, že už nebude chodit a dokonce uvažovali o amputaci nohy. Tu mu nakonec zachránili díky kožnímu štěpu z levého předloktí. Loni v srpnu vyrazil vydělávat do Kataru a upsal se klubu Al-Sadd. Dvojnásobnému mistru Evropy je nyní 36 let, takže je to zřejmě jeho poslední štace a pak řekne fotbalu definitivní sbohem. Profimedia.cz
 Radamel Falcao (Kolumbie) - 35 let  Býval to jeden z nejobávanějších kanonýrů na světě. Před mistrovstvím světa v Brazílii však utrpěl vážné zranění křížového vazu, kvůli němuž o šampionát přišel. Po uzdravení, na začátku září 2014, odešel z Monaka na hostování do Manchesteru United, ale jeho angažmá na Old Trafford se změnilo v hořké zklamání. Na začátku sezony 2015/16 se pokusil vzkřísit uvadající kariéru v Chelsea, ale jeho výkony na Stamford Bridge byly ještě horší než v předchozím působišti. Odehrál jen deset ligových utkání a dal jediný gól. Někdejší střeleckou formu však nakonec přece jen našel, když se vrátil zpátky do Monaka, kde byl pak tři roky opět k nezastavení. Od svého comebacku v roce 2016 dal v 88 ligových zápasech 54 gólů a celkem ve 118 utkáních ve všech soutěžích nastřílel 70 branek. V roce 2019 zamířil do Turecka, kde patří k oporám Galatasaraye Istanbul. Profi
 Ricardo Quaresma (Portugalsko) - 37 let  Je mu už 37 let, ale do starého železa ještě nepatří. Bývalý portugalský reprezentant Ricardo Quaresma se sice vytratil z povědomí fanoušků, ale stále patří mezi aktivní hráče. Loni v září se dohodl na dvouleté smlouvě v klubu Vitoria Guimaraes, kam zamířil po pěti letech strávených v Turecku v dresech Besiktasu Istanbul a Kasimpasy. Někdejší hráč Barcelony, kde však strávil jen jedinou sezonu, zažil největší úspěchy v dresu Porta, s nímž vyhrál třikrát portugalskou ligu, a Interu Milán, kterému pomohl k vítězství v Serii A i v Lize mistrů. V národním týmu pak přispěl v roce 2016 k zisku titulu mistrů Evropy.  Profimedia.cz
 Andrés Iniesta (Španělsko) - 37 let  Natržený pravý stehenní sval. Tak zněla diagnóza po čtvrtfinálovém utkání asijské Ligy mistrů, v němž loni v prosinci „jeho“ Vissel Kóbe porazil v Kataru Suwon Bluewings. Následovala operace v Barceloně, po níž lékaři určili dobu léčení na čtyři měsíce. V Kóbe podepsal Iniesta v roce 2018 tříletou smlouvu, a tak se nahlas spekulovalo o konci kariéry a trvalém návratu španělské legendy domů. Jenže Iniesta překvapil a v Japonsku před pár dny prodloužil kontrakt až do roku 2024. V Barceloně, kde odehrál 16 sezon, vyhrál devět mistrovských titulů v La Lize a čtyřikrát triumfoval v Lize mistrů, však má jistou budoucnost. Podepsal totiž před odchodem do země vycházejícího slunce doživotní smlouvu a jednou by se mohl ujmout některé manažerské či trenérské funkce. Profimedia.cz
9
Fotogalerie

Jedou z kopce. 9 slavných fotbalistů, jejichž kdysi zářivá kariéra padá strmě dolů

Jednou jsi dole, jednou nahoře, říká stará lidová moudrost. Platit však může i jiné sousloví: „jednou jsi nahoře a pak už jdeš pořád jenom dolů.“

Čas dožene každého. V případě profesionálních fotbalistů je to většinou dost kruté. Najednou nejsou nohy tak rychlé a tělo není tolik obratné. A taky mozek už třeba nedokáže vymýšlet ty překvapivé věci jako kdysi.

Navzdory hlodání zubu času mnozí fotbalisté dál statečně bojují na hřištích celého světa nejen s protihráči, ale hlavně sami se sebou. Bývalá sláva je však tatam a zůstal z ní jen odlesk. V následujících kapitolách najdete devět hráčů, kteří z fotbalového vrcholu zažívají rychlejší či pomalejší sešup dolů.

Pokračování 2 / 10

Fred – 37 let (Brazílie)

Fred-Fluminense.jpg

Mistrovství světa v Brazílii v roce 2014 jasně ukázalo, že kariéra útočníka Freda nabrala sestupnou tendenci. V době, kdy hrál v letech 2005 až 2009 ve francouzském Lyonu, byl na vrcholu kariéry a výrazné výkony podával také v národním týmu. Na domácím světovém šampionátu se však do povědomí fanoušků nezapsal žádným povedeným fotbalovým momentem, ale nafilmovaným pádem, po němž sudí odpískal penaltu v úvodním utkání proti Chorvatsku. Od té doby se pak v reprezentaci už neobjevil.

Od loňského července obléká dres celku Fluminense, kde hrával už po odchodu z Evropy v letech 2009 až 2016. Smlouvu má podepsanou až do července příštího roku, po jejím vypršení pravděpodobně pověsí kopačky na skobu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Santi Cazorla (Španělsko) - 36 let

Santi Cazorla-Al Sadd1.jpg

Po vydařené premiérové sezoně na Emirates Stadium (2012/13) to vypadalo, že se španělský záložník Santi Cazorla stane motorem Arsenalu a jednou z osobností anglické Premier League. Perfektně odstartoval i do sezony 2015/16, v níž byl označován za nejpřesnějšího nahrávače soutěže, na konci listopadu 2015 však utrpěl zranění kolena a měl být tři měsíce mimo hru. Na hřiště se ale vrátil až v posledním střetnutí sezony.

Na začátku následující sezony přišlo zranění achilovky v utkání Ligy mistrů s Ludogorcem Razgrad. Poškození šlachy bylo tak vážné, že musel absolvovat osm operací. Lékaři se obávali, že už nebude chodit a dokonce uvažovali o amputaci nohy. Tu mu nakonec zachránili díky kožnímu štěpu z levého předloktí.

V sezoně 2017/18 neodehrál jediné střetnutí, až v dalším ročníku se k fotbalu vrátil v dresu Villarrealu, kde v roce 2003 odstartoval profesionální kariéru. Loni v srpnu vyrazil vydělávat do Kataru a upsal se klubu Al-Sadd. Dvojnásobnému mistru Evropy je nyní 36 let, takže je to zřejmě jeho poslední štace a pak řekne fotbalu definitivní sbohem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Radamel Falcao (Kolumbie) - 35 let

Radamel Falcao-Galatasaray.jpg

Býval to jeden z nejobávanějších kanonýrů na světě, ale pak jako by se začala kolumbijskému reprezentantovi Radamelu Falcaovi na každém kroku lepit na paty smůla. Začalo to před mistrovstvím světa v Brazílii, kdy utrpěl vážné zranění křížového vazu, kvůli němuž o šampionát přišel. Po uzdravení, na začátku září 2014, odešel z Monaka na hostování do Manchesteru United, ale jeho angažmá na Old Trafford se změnilo v hořké zklamání. Klub mu platil týdenní gáži ve výši 285 tisíc liber, za kterou Falcao nastřílel v 26 ligových zápasech jen čtyři góly. Nebylo divu, že o jeho služby v Manchesteru ztratili po sezoně zájem.

Na začátku sezony 2015/16 se pokusil vzkřísit uvadající kariéru v Chelsea, ale jeho výkony na Stamford Bridge byly ještě horší než v předchozím působišti. Odehrál jen deset ligových utkání a dal jediný gól. Někdejší střeleckou formu však nakonec přece jen našel, když se vrátil zpátky do Monaka, kde byl pak tři roky opět k nezastavení. Od svého comebacku v roce 2016 dal v 88 ligových zápasech 54 gólů a celkem ve 118 utkáních ve všech soutěžích nastřílel 70 branek. V roce 2019 zamířil do Turecka, kde patří k oporám Galatasaraye Istanbul. Smlouvu má podepsanou do konce příští sezony a po ní zřejmě nadobro řekne fotbalovému světu sbohem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Ricardo Quaresma (Portugalsko) - 37 let

Ricardo Quaresma.jpg

Je mu už 37 let, ale do starého železa ještě nepatří. Bývalý portugalský reprezentant Ricardo Quaresma se sice vytratil z povědomí fanoušků, ale stále patří mezi aktivní hráče. Loni v září se dohodl na dvouleté smlouvě v klubu Vitoria Guimaraes, kam zamířil po pěti letech strávených v Turecku v dresech Besiktasu Istanbul a Kasimpasy.

Někdejší hráč Barcelony, kde však strávil jen jedinou sezonu, zažil největší úspěchy v dresu Porta, s nímž vyhrál třikrát portugalskou ligu, a Interu Milán, kterému pomohl k vítězství v Serii A i v Lize mistrů. V národním týmu pak přispěl v roce 2016 k zisku titulu mistrů Evropy.

Univerzál, který může hrát na obou křídlech, býval vždycky skvělým driblérem a nechyběla mu kreativita a rychlost. Podle mnohých expertů mohl být světovou superhvězdou, ale chyběla mu pracovní disciplína a ctižádost. Někteří odborníci a fanoušci mu často vyčítali sobectví. S přibývajícím věkem se však jeho individualistický herní styl změnil v týmový.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Andrés Iniesta (Španělsko) - 37 let

Andres Iniesta-Kobe.jpg

Natržený pravý stehenní sval. Tak zněla diagnóza po čtvrtfinálovém utkání asijské Ligy mistrů, v němž loni v prosinci „jeho“ Vissel Kóbe porazil v Kataru Suwon Bluewings. Následovala operace v Barceloně, po níž lékaři určili dobu léčení na čtyři měsíce.

V Kóbe podepsal Iniesta v roce 2018 tříletou smlouvu, a tak se nahlas spekulovalo o konci kariéry a trvalém návratu španělské legendy domů. Jenže Iniesta překvapil a v Japonsku před pár dny prodloužil kontrakt až do roku 2024. V Barceloně, kde odehrál 16 sezon, vyhrál devět mistrovských titulů v La Lize a čtyřikrát triumfoval v Lize mistrů, však má jistou budoucnost. Podepsal totiž před odchodem do země vycházejícího slunce doživotní smlouvu a jednou by se mohl ujmout některé manažerské či trenérské funkce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

Carlos Tévez - 37 let (Argentina)

Carlos Tevez-Boca Juniors.jpg

Argentinský  útočník Carlos Tévez musel být buď naprostý pošuk, nebo marketingový génius. V roce 2011 bylo totiž jeho jméno několik měsíců jedním z hlavních taháků sportovních a bulvárních zpráv v novinách na celém světě.

O jeho excesu z utkání Ligy mistrů na hřišti Bayernu Mnichov, kdy se za stavu 0:2 odmítl na pokyn kouče Roberta Manciniho rozcvičovat před střídáním, následném vyřazení z kádru a útěku do vlasti v Jižní Americe, si povídaly i babičky v domovech důchodců. Trenér následně prohlásil, že Tevez v jeho týmu definitivně skončil a už si ani neškrtne, ale nakonec se na Etihad Stadium vrátil a až po sezoně 2012/13 odešel do Juventusu Turín.

Kromě toho však byl Tévez fantastickým fotbalistou. Vyhrál Ligu mistrů, třikrát se stal anglickým a dvakrát italským šampionem, má zlato z olympiády, stal se králem střelců anglické a argentinské nejvyšší soutěže a dvakrát byl vyhlášen nejlepším argentinským fotbalistou roku. Dnes je mu 37 let a už od roku 2018 kope v dresu celku Boca Juniors I když je pořád ještě platným hráčem, nad jeho kariérou už začíná zapadat slunce. Stávající kontrakt mu vyprší na konci června a možná, že další už nepodepíše.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

Maicon - 39 let (Brazílie)

Maicon.jpg

Kdo sledoval v roce 2014 výkony brazilského fotbalisty Maicona na mistrovství světa v jeho domovině, těžko mohl uvěřit, že byl svého času považován za nejlepšího pravého obránce na světě. Bývalá opora Monaka či Interu Milán, jemuž pomohl v roce 2010 k vítězství v Lize mistrů, oslaví letos čtyřicáté narozeniny a sám dobře ví, že staré zlaté časy jsou nenávratně pryč.

Jeho dynamický styl hry je tatam a žádných oslavných fanfár na svou adresu se už do konce kariéry nedočká. Momentálně je hráčem klubu Sona Calcio ve čtvrté italské lize. Až mu v červenci vyprší smlouva, pravděpodobně už pověsí kopačky na hřebík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

Michael Essien – 38 let (Ghana)

Michael Essien.jpg

Kde jsou ty časy, kdy ghanský fotbalista Michael Essien patřil mezi nejlepší a nejrespektovanější záložníky na světě. Dvakrát se stal mistrem francouzské ligy s Lyonem a dvakrát pomohl k titulu v anglické Premier League Chelsea. To všechno ale odnesl čas.

V osmatřiceti letech už je Essienova kariéra těsně před koncem. Nejlepší africký fotbalista roku 2006 se stal v létě roku 2015 hráčem řeckého Panathinaikosu Atény, ale problémy se zdravím ho pustily jen zřídka na hřiště. Pak byl dokonce půl roku bez zaměstnání, ale v roce 2017 podepsal smlouvu v klubu Persig Bandung a kopal první ligu v Indonésii. Po dalším roce bez fotbalu se ale upsal ázerbájdžánskému oddílu FK Sabail a opět působí v nejvyšší soutěži. Loni v září se s klubem rozloučil, ale kariéru ještě oficiálně neukončil. Zřejmě tak ale učiní v nejbližších týdnech či měsících.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

Robinho – 37 let (Brazílie)

Robinho-Basaksehir.jpg

Brazilský útočník Robinho má 37 roků a v posledních letech se jeho kariéra pohybuje na sestupné spirále. Experti mu kdysi prorokovali hvězdnou slávu, dokonce měl být nástupcem Pelého a Ronalda, ale nějak to nevyšlo.

Kyselou třešničku na zkažený dort jeho nepříliš povedených sezon posadil před sedmi lety před mistrovstvím světa v Brazílii trenér Scolari, který ho nepovolal do reprezentace. Také jeho angažmá v AC Milán dospělo v roce 2015 ke konci, pak podepsal smlouvu v Číně, kde hrál jeden půl roku za celek Guangzhou Evergrande. Posléze byl hráčem Atlétika Mineiro ve své domovině, ale před rokem se znovu vypravil do Evropy, konkrétně do Turecka, kde působil až do loňského října v Basaksehiru. Momentálně je bez angažmá a nejspíš už ani žádné další nezíská.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud