3 zápasy – sedm branek. Matthews ničí medailové sny českých mladíků

Chtěli je porazit, věřili si na ně, i když nebyli favoritem. Ale padli. Znovu. Čeští mladíci nestačili na výběr Spojených států amerických. Zase je skolil největší talent amerického hokeje posledních let Auston Matthews.

Auston Matthews má na české mladíky spadeno. (Foto: Profimedia.cz)

Stejně tak, jako byl favoritem draftu 2015 Connor McDavid, je Auston Matthews favorizovanou jedničkou následujícího draftu. Osmnáctiletý americký hokejista má skvěle nastartovanou kariréru a očekává se, že bude válet už v příští sezoně NHL.

Čeští hokejisté by mohli o jeho kvalitách dlouze vyprávět…

Matthews nastoupil v posledních dvou letech ke třem důležitým zápasům s českou reprezentací. Pokaždé v rámci mládežnických světových šampionátů. Vždy zářil a rozhodoval zápasy.

Finále MS do 18 let (2014) – 2 góly

V roce 2014 se česká osmnáctka probojovala poprvé v historii do finále mistrovství světa. Svěřenci Jakuba Petra si brousili zuby i na našlapané Američany, jenže už po 33 vteřinách udeřil Jack Dougherty. A bylo hůř. Na konci sedmé minuty se trefil právě Matthews a krátce nato Američané vedli už 3:0. Zápas nakonec skončil 5:2, přičemž pátou branku USA dal znovu Matthews – s pěti brankami osmý nejlepší střelec turnaje.

Čtvrtfinále MS do 18 let (2015) – 2 góly

Ve Finsku se střetli ve finále, o rok později už ve čtvrtfinále. Američané, kteří obhájili zlaté medaile, znovu dominovali, a už v 16. minutě vyhnali Daniela Vladaře z brány. Na ukazateli svítil stav 4:0.

Skóre otevřel právě Matthews, který se trefil po 11 minutách hry. O sedm vteřin později udeřil Clayton Keller. Druhou branku si Matthews schoval na úvod třetí třetiny, kdy zvyšoval na 5:1. Zápas nakonec skončil 7:2 a americký supertalent byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Finále MS juniorů (2016) – 3 góly

Češi si na letošním juniorksém šampionátu nevedli vůbec zle. S Rusy prohráli až po nájezdech a dlouho sahali po úspěchu i v zápase s domácími Finy. Pastrňák a spol. si věřili i na favorizované Spojené státy americké, zámořští hokejisté je ale brzy vyvedli z omylu a potupili je výhrou 7:0. Nejlepší hráč zápasu? Znovu Matthews, který se blýskl hattrickem. Trefil se v 25., 30. a 41. minutě, ve které zvyšoval už na 6:0.