Byl oporou, ale také chyboval. Připomeňte kariéru brankáře Petra Čecha na evropských šampionátech

Brankář Petr Čech chytal na čtyřech evropských šampionátech. Po nevydařeném Euru ve Francii ukončil reprezentační kariéru a posléze uzavřel i tu klubovou. Mnohokrát český národní tým podržel, ale i on měl svoje temné chvilky.

Nejsmolnější zápas. Prohra s Turky na Euru 2008 bude Čecha strašit ještě dlouho. (Foto: Profimedia.cz)

Jedno semifinále, jedno čtvrtfinále a dvě stopky v základní skupině – obě vystavilo v rozhodujícím zápase Turecko. První a poslední zápas rekordmana v počtu odehraných reprezentačních zápasů dělí dlouhých 12 let. Co všechno během nich Petr Čech na Eurech zvládl?

První zápas

Čech debutoval na Euru v Portugalsku v duelu s Lotyšskem. A byl to on, kdo překvapivě lovil míč ze sítě jako první, když ho v nastaveném čase úvodní půle prostřelil Maris Verpakovskis, Češi ale díky brankám Milana Baroše a Marka Heinze zápas otočili a vyhráli 2:1.

Poslední zápas

Češi nehráli na Euru ve Francii dobrý fotbal, přesto zachránili remízu s Chorvaty a kdyby porazili Turky, mohli jít dál. Ale nestalo se, soupeř byl lepší a zásluhou gólů Buraka Yilmaze a Ozana Tufana vyhrál 2:0. Byl to poslední zápas, ve kterém Čech oblékl národní dres.

Počet zápasů

Čtrnáct. Přesně do tolika duelů zasáhl Petr Čech na evropských šampionátech. V roce 2004 vynechal střetnutí s Německem, ve kterém dostal šanci Jaromír Blažek. V Portugalsku zasáhl do čtyř utkání, tři odchytal v Rakousku a Švýcarsku, čtyři v Polsku a na Ukrajině a poslední tři přidal ve Francii.

Celkový počet odchytaných minut

Petr Čech strávil na evropských šampionátech v brance dohromady 1275 minut. Zažil jedno prodloužení, které však dopadlo velmi smolně a ve 105. minutě semifinále s Řeky inkasoval. Češi už neměli čas na zvrat a jejich famózní pouť Eurem 2004 skončila.

Bilance

Na úvodním Euru v Portugalsku Čech slavil tři vítězství (Lotyšsko, Nizozemsko a Dánsko) a jen jednu porážku. Ta byla ovšem velmi smutná. V dalších letech odchytal vítězné zápasy se Švýcary, Řeky a Poláky.

Kromě památné semifinálové prohry s Řeky byl ještě u dvou porážek s Portugalskem a dvou s Tureckem. V roce 2012 inkasoval čtyři góly od Rusů a ve Francii jeho výborný výkon nestačil na Španěly. Proti Chorvatům si pak připsal první remízu.

Vychytané nuly

Na každém Euru, s výjimkou toho posledního, zvládl jeden zápas s čistým kontem. V roce 2004 ho nepřekonali Dánové, o čtyři roky později domácí Švýcarsko a v roce 2012 na něj nevyzrál další domácí tým z Polska. Češi díky této výhře postoupili do čtvrtfinále.

Inkasované góly

Bývalý gólman Chelsea a Arsenalu inkasoval ve 14 zápasech celkově 21 branek. Nejhůř si vedl v úvodním zápase Eura 2012 proti Rusku, které ho pokořilo čtyřikrát. Tři míče skončily za jeho zády v duelu mistrovství Evropy 2008 s Portugalskem i proti Turecku – ten klíčový zavinil po obrovské hrubce on sám. V zápasech, do kterých zasáhl, Češi skórovali osmnáctkrát.

Dvougóloví střelci

Třem hráčům se povedlo Čecha překonat na Euru dvakrát. Jako první to zvládl Turek Nihat Kahveci, který dokonal turecký obrat z 0:2 na 3:2 v rozhodujícím utkání na Euru 2008. V roce 2012 mu dal dva góly Alan Dzagojev z Ruska a na stejném šampionátu ho překonal ve čtvrtfinále Cristiano Ronaldo, který na Čecha vyzrál i o čtyři roky dříve.

Kapitán

V posledním zápase na Euru v roce 2016 převzal kapitánskou pásku od zraněného Tomáše Rosického, kterou navlékl už v závěru duelu s Chorvaty. Ke stejné situaci došlo i na předchozím turnaji, nejprve v utkání s Řeckem a pak ve zbylých zápasech proti Polsku a Portugalsku.