Ghana – 52. místo  Při vzpomínce na Ghanu si možná vybavíte 15 let starý zápas na mistrovství světa. Češi sice byli favority, na africký tým ale nestačili. Ghana vychovala řadu skvělých hráčů, kteří působili či stále působí v předních evropských klubech, v roce 2015 se dostala do finále Afrického poháru národů, bodově je ale v aktuálním žebříčku FIFA až za Čechy. Mužstvo si nezakopalo na světovém šampionátu v Rusku a na posledním mistrovství Afriky vypadlo už v osmifinále na penalty s Tuniskem. Profimedia.cz
 Kostarika - 50. místo  Nenechte se mýlit - hráči z Kostariky nepatří mezi fotbalové otloukánky. Z posledních pěti světových šampionátů, které se hrály od roku 2002, chyběli mezi planetární elitou pouze jednou - v roce 2010 v Jižní Africe. Třikrát sice skončili v základní skupině, ale v roce 2014 v Brazílii šokovali svět postupem do čtvrtfinále. Tehdy vystoupali v žebříčku FIFA až na 16. pozici. Ještě o dva roky později byli sedmnáctí, od té doby ale padají dolů. Profimedia.cz
 Kamerun - 50. místo  V prvním desetiletí tohoto tisíciletí patřil Kamerun ke světové fotbalové elitě. Národní tým se v žebříčku FIFA pohyboval ve druhé desítce a v letech 2006 a 2009 byl na jedenácté příčce. Od roku 2010 to jde ale s tamním reprezentačním celkem z kopce. Před pěti lety se ocitl dokonce až na 65. příčce. Od té doby šli sice Afričané trochu nahoru, ale pořád jsou ještě osm míst za Čechy. Stejně jako oni chyběli na posledním mistrovství světa v Rusku a na šampionátu černého kontinentu v roce 2019 vypadli v osmifinále s Nigérií. Profimedia.cz
 Norsko – 44. místo  Norko bylo jedním ze soupeřů českého celku v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku, ale stejně jako tuzemští hráči na turnaj nepostoupilo. Seveřané, se kterými český tým svedl v minulosti také boj o postup na světový šampionát do Německa, už nějaký čas na mezinárodní scéně tápou, a je to znát také na postavení v žebříčku FIFA. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Horší než Češi. 5 „silných“ reprezentací, které jsou v žebříčku FIFA pod tuzemským výběrem

Je to bída. Čeští fotbalisté jsou v aktuálním žebříčku FIFA až na 42. pozici. Mohlo by však být ještě hůř.

Český fotbalový výběr nemá v posledních letech moc velkých důvodů k radosti. Neprobojoval se na poslední mistrovství světa do Ruska a dlouhodobý propad v žebříčku FIFA je toho důkazem. Výše než český tým jsou například reprezentanti Maďarska či Slováci, ale také výběr Maroka nebo Tuniska. Na druhou stranu, řada uznávaných reprezentací je na tom ještě hůř. Vybrali jsme pět národních výběrů, které, stejně jako Češi, chtějí být úplně jinde. Aktuálně se ale nachází až pod souborem trenéra Šilhavého…

Pokračování 2 / 6

Řecko - 53. místo

Řecko-tým.jpg

Někdejší mistři Evropy Řekové jsou na tom podobně jako tuzemský nároďák. Vlastně podle žebříčku FIFA ještě o něco hůř. Jejich reprezentace je momentálně o jedenáct míst pod českým výběrem. Na doby, kdy se pohybovali na rozhraní první a druhé desítky, mohou fanoušci jen nostalgicky vzpomínat. Ještě v roce 2013 byli Řekové dvanáctí, pak ale začal nezadržitelný pád dolů a už druhým rokem najdeme někdejší kontinentální šampiony až v šesté desítce pořadí.

Foto: Profímedia.cz

Pokračování 3 / 6

Ghana – 52. místo

Ghana2.jpg

Při vzpomínce na Ghanu si možná vybavíte 15 let starý zápas na mistrovství světa. Češi sice byli favority, na africký tým ale nestačili. Ghana vychovala řadu skvělých hráčů, kteří působili či stále působí v předních evropských klubech, v roce 2015 se dostala do finále Afrického poháru národů, bodově je ale v aktuálním žebříčku FIFA až za Čechy. Mužstvo si nezakopalo na světovém šampionátu v Rusku a na posledním mistrovství Afriky vypadlo už v osmifinále na penalty s Tuniskem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Kostarika - 50. místo

Kostarika3.jpg

Nenechte se mýlit - hráči z Kostariky nepatří mezi fotbalové otloukánky. Z posledních pěti světových šampionátů, které se hrály od roku 2002, chyběli mezi planetární elitou pouze jednou - v roce 2010 v Jižní Africe. Třikrát sice skončili v základní skupině, ale v roce 2014 v Brazílii šokovali svět postupem do čtvrtfinále. Tehdy vystoupali v žebříčku FIFA až na 16. pozici. Ještě o dva roky později byli sedmnáctí, od té doby ale padají dolů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Kamerun - 50. místo

Kamerun1.jpg

V prvním desetiletí tohoto tisíciletí patřil Kamerun ke světové fotbalové elitě. Národní tým se v žebříčku FIFA pohyboval ve druhé desítce a v letech 2006 a 2009 byl na jedenácté příčce. Od roku 2010 to jde ale s tamním reprezentačním celkem z kopce. Před pěti lety se ocitl dokonce až na 65. příčce. Od té doby šli sice Afričané trochu nahoru, ale pořád jsou ještě osm míst za Čechy. Stejně jako oni chyběli na posledním mistrovství světa v Rusku a na šampionátu černého kontinentu v roce 2019 vypadli v osmifinále s Nigérií.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Norsko – 44. místo

Norsko1.jpg

Norko bylo jedním ze soupeřů českého celku v kvalifikaci o mistrovství světa v Rusku, ale stejně jako tuzemští hráči na turnaj nepostoupilo. Seveřané, se kterými český tým svedl v minulosti také boj o postup na světový šampionát do Německa, už nějaký čas na mezinárodní scéně tápou, a je to znát také na postavení v žebříčku FIFA.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud