vytisknout velikost písma Kdo může za kolaps Manchesteru United? Moyes, nebo Ferguson?

Zapomenout. Na celou sezonu i na trenéra Davida Moyese. To je teď asi největší přání fanoušků Manchesteru United. Kouč, který nahradil legendárního Alexe Fergusona, zklamal na celé čáře. Ale může za kolaps týmu opravdu jen Moyes?
Alex Ferguson s Davidem Moyesem. Jeden se zapsal do historie klubu jako jeho největší legenda, druhý se stal nejnenáviděnějším koučem v dějinách. (Foto: Profimedia.cz)

Jak se vůbec mohl David Moyes dostat k funkci trenéra Manchesteru United? Je to příběh jako ze scénáře špatného hollywoodského filmu. Moyes pro portál The Telegraph prozradil, jak to všechno proběhlo.

Když byl loni v dubnu s manželkou na nákupech, zazvonil mu telefon.

„Kde jsi?“ ozval se ve sluchátku hlas Alexe Fergusona.

„Jsem se svou ženou,“ odpověděl Moyes.

„Můžeš přijet ke mně domů?“ zeptal se legendární manažer, ale spíše než otázka to byl rozkaz.

Tehdejší kouč Evertonu přemítal, co mu může jeho skotský krajan chtít. Nakonec vydedukoval, že chce, aby si vzal do Evertonu na hostování některého z hráčů Manchesteru, nebo hodlá koupit někoho z jeho týmu.

Moyes byl nervózní. Měl na sobě tričko a džíny. „Nikdy bych nejel na schůzku se sirem Alexem v takovém oblečení,“ prohlásil, ale Ferguson jeho ležérní outfit ignoroval a přešel hned k věci.

„Odcházím do důchodu. Budeš příštím manažerem Manchesteru United,“ oznámil stroze.

„Krve by se ve mně nedořezal. Neměl jsem šanci říct ne,“ vzpomínal na zlomový moment ve svém životě Moyes.

Z historky vyplývá, že nástupce Alexe Fergusona neměl od první chvíle věci pod kontrolou. Jako by tato předehra předznamenala to, co se s Moyesem a Manchesterem United od té doby děje.

Katastrofální sezona

Vrcholem zoufalství byla domácí porážka v městském derby s Manchesterem City, které se hrálo minulý týden. Moyes vymyslel taktický systém, s jehož pomocí měli Red Devils vzdorovat ofenzivní síle Citizens. Zápas měl být poslední šancí, jak si v domácí soutěži zachránit aspoň část hrdosti ve zpackané sezoně. Nevyšlo to.

Hostující tým měl po 25 vteřinách hry čtyři hráče v pokutovém území domácích, v 35. sekundě vystřelil poprvé na branku David Silva, o šest vteřin později střílel podruhé Samir Nasri a ve 43. sekundě dal první gól Edin Džeko. Byla to nejrychlejší branka hostujícího týmu na Old Trafford v historii klubu. Zápas skončil výhrou City 3:0.

Fotbal | Manchester United | Ryan Giggs

„Nová éra, stejný duch.“ Dělají si v Manchesteru United srandu?

Aktuální sezona se zapíše do dějin Manchesteru United hanebným písmem ještě z jednoho důvodu. Tým poprvé v historii prohrál oba ligové zápasy se svými největšími rivaly – Manchesterem City a Liverpoolem. Že se mužstvo poprvé po 19 letech neprobojuje do příštího ročníku Ligy mistrů, je už také skoro jisté.

Fergusonova volba

Ale vraťme se zpět v čase. Několik týdnů po scéně, která se odehrála v jeho domě, stál Alex Ferguson na Old Trafford se svou třináctou trofejí pro vítěze Premier League a koupal se v nadšeném aplausu fanoušků. Vzal si mikrofon a vydal svůj poslední povel: „Vaším úkolem je nyní podporovat nového manažera.“

Jmenování Davida Moyese vyvolalo ve fotbalovém světě vlnu nefalšovaného překvapení, ale nakonec to experti i fanoušci vzali asi takto: „Vzhledem k tomu, že Ferguson „nikdy nedělal chyby“, jeho rozhodnutí má určitě nějaký hlubší, skrytý smysl. Sir Alex je přece starý lišák a nejlépe ví, co Manchester United potřebuje. Mužstvo je strojem na trofeje, nepotřebuje nic učit, stačí jen pokračovat v tom, co už mistrně ovládá.“

Fotbal | Premier League | Arsenal | Petr Čech | Manchester United | Cristiano Ronaldo | Brankáři | Wayne Rooney | Fulham | Leeds United | Robin van Persie | Eric Cantona | Michael Carrick

10 nejlepších hráčů, které přivedl Alex Ferguson na Old Trafford

Všechno, co bylo podle Fergusonova mínění potřeba, byl důvěryhodný trenér, který bude respektovat hodnoty, nechá tuhle mašinu na úspěchy vesele šlapat dál a nebude nijak zvlášť zasahovat do přirozeného řádu, jaký Velký šéf během více než 26 let v klubu nastolil. Zkrátka muž, jenž pochopí, že slouží něčemu většímu, než je on sám. A tím správným chlapíkem byl v očích sira Alexe David Moyes.

Ferguson opravdu věřil, že Moyesovi předává jeden z nejlepších a nejkonsolidovanějších týmů na světě. Prohlašoval, že mužstvo má potenciál, aby v příštích letech bojovalo opět o nejcennější trofeje. Z klubu odcházel také patřičně hrdý na propracovaný systém výchovy mladých hráčů, který v něm zavedl.

Fotbal | Zábava | Manchester United | Eric Cantona

FOTO: Pocta umělců kouči Fergusonovi. Sir Alex osedlal jednorožce

Jak se záhy po jeho odchodu ukázalo, neměl pravdu. Řečeno slovy IT specialistů – hardware zůstal, ale software, který to všechno řídil a Ferguson jej nosil v hlavě, najednou zmizel.

Tvrdý alibista Moyes

První významnou iniciativou Davida Moyese bylo propuštění tréninkových specialistů, s nimiž dlouhá léta spolupracoval jeho předchůdce. Místo nich „nainstaloval“ na Old Trafford vlastní stafáž, kterou si přivedl z Evertonu.

I když na to možná nevypadá, Moyes má pověst tvrdého trenéra. Předsezónní příprava v jeho podání bývá tak tvrdá, že hráči zvrací.

Podle Phila Nevilla, který hrával pod Moyesem v Evertonu, například nechával hráče sprintovat na sto a třísetmetrových tratích, mezi nimiž jen stěží popadali dech. „Ve chvíli, kdy sprintujete na osmém úseku, cítíte že máte nohy jako z želé a plíce vám hoří. A trenér se prostě jen směje tomu, že jste na pokraji kolapsu,“ uvedl Neville.

Moyesova trenérská filozofie je založena na sto let staré „moudrosti“, která říká, že „co tě nezabije, to tě posílí.“ Dnes už málokterý kouč věří tomu, že nechat běhat hráče tak dlouho, než začnou zvracet, je tím nejlepším způsobem, jak zlepšit jejich kondici. Moderní fotbal je založen na dynamice a brutální vytrvalostní běhy mohou nadělat víc škody než užitku.

Hráčům United, kteří byli zvyklí na úplně jiné metody, se samozřejmě nový přístup moc nezamlouval. Útočník Wayne Rooney či obránce Rio Ferdinand už před startem sezony tvrdili, že intenzita tréninků byla vražedná. „Přetrénovanost“ se negativně podepsala například i na ostrostřelci Robinu van Persiem, jemuž se vrátily problémy se zraněním a polovinu sezony promarodil.

Kde jsou výsledky?

Fanoušky Manchesteru United samozřejmě nezajímalo, co Moyes provádí svým svěřencům během tréninků. Zajímaly je výsledky. Zpočátku se drželi Fergusonova doporučení a skutečně podporovali nového kouče i ve chvílích, kdy se týmu nedařilo.

Fotbal | Premier League | Arsenal | Manchester United | Liga mistrů | Sunderland | Southampton | Robin van Persie

Manchester United dál tápe. Moyes zkrátka nemá Fergusonovo charisma

Jenže Moyes si do Manchesteru přinesl návyky z Evertonu, kde neměl tak talentované a špičkové fotbalisty. Jeho bývalé mužstvo sázelo na bojovnost, defenzivní taktiku a soudržnost. Jako by nepochopil, že United je mnohem ambicioznější a ofenzivnější celek.

Zděšení příznivci Red Devils si začali postupem času uvědomovat, že jejich hvězdami nabité mužstvo stále víc připomíná Everton. Dokonce i počet získaných bodů, vstřelených a obdržených branek, procento držení míče či počet střel na branku v podání United se moc neliší od statistik Evertonu v dané části loňské sezony.

Kecy, kecy, kecy

Když na tiskových konferencích přijdou po porážkách nepříjemné dotazy novinářů, odbývá je Moyes jednou frází za druhou.

„Beru zodpovědnost na sebe. Je to můj tým a musíme hrát lépe.“

„Nehráli jsme na úrovni, jaké je tým schopen.“

„Musíme se víc snažit, abychom si vylepšili postavení v tabulce.“

„Jsme teprve na začátku. Před námi je velmi dlouhá cesta a nějaký čas bude trvat, než si všechno sedne, jak má.“

Bla, bla, bla, bla.

Je to podobné, jako by Winston Churchill nesliboval „krev, pot a slzy“, ale řekl něco jako „doufám, že budeme tvrdě pracovat, abychom panu Hitlerovi co nejvíce znepříjemnili život.“

Oblíbenými Moyesovými slovy jsou výrazy „snad“ a doufám.“ Jako by už předem připouštěl možnost selhání…

Drobná paralela by tu (ne)byla

Argumenty ve prospěch setrvání Davida Moyese na Old Trafford se smrskly na jediný, který je založený na analogii s Alexem Fergusonem, jenž také během prvních čtyř let v klubu nezískal jedinou trofej. Kdo by ale chtěl sledovat dalších pár roků trápení pod Moyesovým vedením?

Fotbal | Premier League | Manchester United | Manchester City

Příběh Alexe Fergusona v Manchesteru United. Od zatracení k nesmrtelnosti

Paralela však není příliš vypovídající. Když nastupoval v polovině osmdesátých let minulého století na Old Trafford Ferguson, hrálo mužstvo před 50 tisíci fanoušky na domácím stadionu. Dnešní zápasy sledují živě desítky milionů diváků na celé planetě a půl hodiny po selhání týmu jsou sociální sítě zaplaveny vtipnými glosami a sarkastickými fotomontážemi. Rychlá komunikace fanoušků znamená okamžitou reakci a protireakci. Sociální média změnila svět. Včetně toho fotbalového.

Zvýšená interakce s fanoušky samozřejmě ovlivňuje i klub a rozhodování vedoucích představitelů o jeho dalším směřování. V roce 1980 mohl jít předseda představenstva United Martin Edwards po špatném zápase domů a pokud se neobtěžovat podívat příští den do novin, už o porážce nic neslyšel. V roce 2014 je situace úplně jiná.

Fotbal | Chelsea | Manchester United | Real Madrid | Bayern Mnichov | José Mourinho | Ryan Giggs

5 potenciálních trenérských náhrad za Davida Moyese v Manchesteru United

Trenér dnes musí uspět rychle, jinak přijde na jeho místo někdo jiný. Manažer bohatého velkoklubu nemá čas na to, aby získával důvěru a respekt mužstva nebo fanoušků. Ve chvíli, kdy podepíše smlouvu, čekají se od něho vítězství, úspěchy, trofeje. V tomto ohledu je angažmá Davida Moyese v Manchesteru United naprostým propadákem.

Zmýlená (ne)platí

Je překvapující, že se neomylný Alex Ferguson ve svém nástupci tak krutě zmýlil. Snad uvěřil tomu, že kořeny jeho vlastních úspěchů spočívají v pevných skotských hodnotách a poctivé dělnické etice. Možná, že když se podíval na Moyese, svého skotského krajana, viděl některé z vlastností, které obdivoval sám na sobě.

Ve své autobiografii nazvané Managing My Life Ferguson píše: „Kotvou mého života je věrnost.“ Ale když se na sira Alexe ptali novináři Roye Keana, jednoho z největších hráčů, kteří kdy pod velkým koučem na Old Trafford hráli a jehož Ferguson z klubu vyhnal, charakterizoval ho jiným slovem – nemilosrdný.

Fotbal | Manchester United

Děsivý bastard i fotbalová legenda. Alex Ferguson v proměnách času

Řízení Manchesteru United není prací pro slabé povahy. Manažer nese naděje stovek milionů fanoušků na celém světě. Nemusí být nutně tvrdý, chytrý, manipulativní, nemilosrdný či velikášský, aby složil a stmelil silný tým, vtiskl mu vítězného ducha a vedl jej od úspěchu k úspěchu, ale když má tyto vlastnosti, dost podstatně to pomáhá, o čemž svědčí třeba případ Josého Mourinha.

Odpověď na otázku z titulku tohoto článku tedy není jednoznačná. Za kolaps Manchesteru United může Alex Ferguson, protože bezpochyby vybral špatného muže, i David Moyes, který nedokázal překročit svůj stín.

Otázkou nyní zůstává, zda vlastníci klubu stávajícího manažera ještě podrží, nebo ho nechají padnout. Moyese by však na Old Trafford nejspíš udržel už jen zázrak. Třeba v podobě vítězství v Lize mistrů. Tomu ale asi nevěří ani ti největší snílci a optimisté…

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com

Nejčtenější články

Nahota, běh, plavání, moře piva a zábava - tak vítají dánští studenti jaro

Nahota, běh, plavání, moře piva a zá…

Studentský život, veselý život. V našich krajích to rozjíždějí vysokoškoláci při oslavách majálesu, v dánském Aarhusu mají jiný zvyk. Od roku 1991 pořádají festival, kde zápolí všech dvanáct fakult místní univerzity.

12.  11.  2016 | | 27 N/A
Tým veteránů. 5 hráčů, kteří táhnou Kladno zpět na extraligovou mapu

Tým veteránů. 5 hráčů, kteří táhnou …

Jen si to představte. Jaromír Jágr už nenaváže na loňskou formu, sezonu dokončí ještě v zámoří, pak dá ale NHL definitivní sbohem a vrátí se domů. Posílí Kladno a vrátí se na české ledy, nejlépe extraligové. V 45 letech…

15.  11.  2016 |
FOTO: Polonahé krásky z nejrajcovnější sportovní soutěže na světě

FOTO: Polonahé krásky z nejrajcovněj…

Lingerie Football League. Tahle soutěž má už docela slušný zvuk. Ani ne tak kvůli sportovním výkonům hráček na hřišti, kde hrají americký fotbal, ale hlavně kvůli děvčatům samým.

17.  11.  2016 |
FOTO: Simona Baumrtová a 15 dalších nejhezčích plavkyň světa

FOTO: Simona Baumrtová a 15 dalších …

Nepotřebují žádné molo pro modelky a sluší jim to i bez vysokých podpatků. I mezi nejrychlejšími a nejlepšími plavkyněmi světa jsou krásky, které by bez váhání mohly vyměnit sport za modeling.

8.  11.  2016 | | 7 N/A
Ročník 1972. Pět českých hokejistů, kteří jsou stejně staří jako Jaromír Jágr

Ročník 1972. Pět českých hokejistů, …

Do historie hokeje se zlatým písmem zapsalo několik úspěšných milníků. V roce 1998 jsme triumfovali v Naganu, v letech 1999 až 2001 získali zlatý hattrick, v roce 2010 vybojovali senzační zlato. A v roce 1972 se narodil Jaromír Jágr…

8.  11.  2016 |
Jaromír Jágr jako příští prezident? Sázkovka na něj vypsala speciální kurz

Jaromír Jágr jako příští prezident? …

Bůh na čtyři? No přece Jaromír Jágr. Čtyřiačtyřicetiletý veterán je nejen v České republice uznávanou personou a vzorem pro miliony dalších lidí. Tak proč by nemohl být i prezidentem…

16.  11.  2016 | | 1 N/A
ŽEBŘÍČEK: 9 nejtrestanějších českých hokejistů v historii NHL

ŽEBŘÍČEK: 9 nejtrestanějších českých…

Sportovní statistikové počítají a průměrují kdeco. Třeba ti hokejoví střádají čísla z desítek oblastí. Jednou z nich jsou i minuty, které hráči stráví po vyloučení na trestné lavici.

6.  11.  2016 |
VÝBĚR: 6 nejlepších kapitánů v historii české hokejové extraligy

VÝBĚR: 6 nejlepších kapitánů v histo…

Samostatná česká hokejová extraliga kroutí od září třiadvacátou sezonu. To je dost dlouhá doba na to, abychom se ohlédli do minulosti a připomenuli si největší osobnosti soutěže, které nosily na dresu kapitánské céčko.

9.  11.  2016 |
To byla kolonie. 11 Čechů, kteří hráli v sezoně 2000/01 v Pittsburghu

To byla kolonie. 11 Čechů, kteří hrá…

11 českých hráčů v jednom týmu NHL? V současné době bohužel něco nepředstavitelného, dříve to ale byla realita. V ročníku 2000/01 se takto početná kolonie sešla okolo Jaromíra Jágra v Pittsburghu.

20.  11.  2016 |
FOTO: Hvězdy NHL v dresech Adidas? Trochu smutná podívaná

FOTO: Hvězdy NHL v dresech Adidas? T…

NHL čeká revoluce. Ponechme teď stranou změny pravidel a podívejme se na image soutěže. Ta se totiž zřejmě otřese v základech. Na nejslavnější hokejovou ligu světa si pomyslela značka Adidas, která by brzy měla oblékat Crosbyho, Ovečkina, Voráčka a spol.

19.  11.  2016 |