Tak vypadal Aberdeen Pavilion v roce 1903, kdy v něm začali hrát své domácí zápasy hokejisté Ottawy HC.

Tak vypadal Aberdeen Pavilion v roce 1903, kdy v něm začali hrát své domácí zápasy hokejisté Ottawy HC.

Měla jít k zemi. Nejstarší budova, kde hokejisté slavili Stanley Cup, přežila

Stejně jako se rodí a umírají lidé, rostou a padají k zemi i stavby, v nichž se psala sportovní historie. Na světě nenajdete starší budovu, kde hokejisté slavili Stanley Cup, než je Aberdeen Pavilion v Ottawě. Už byla zralá na demolici a málem po ní zbyly jen fotky, ale nakonec měla štěstí a stojí dodnes.

Kdybyste chtěli navštívit nejstarší stavbu, kde zvedli hokejisté nad hlavu Stanley Cup, museli byste se vypravit do kanadské Ottawy. V Landsdowne Parku, hned vedle TD Place Stadium, kde hrají domácí zápasy (američtí) fotbalisté klubu Ottawa Redblacks, najdete stařičký Aberdeen Pavilion. Mezi jeho zdmi v roce 1904, tedy před 120 lety,  oslavili zisk Stanley Cupu hokejisté klubu Ottawa HC.

Budova byla slavnostně otevřena v září roku 1898 lordem Aberdeenem, tehdejším generálním guvernérem Kanady. Byla určena pro zemědělské výstavy a málokdo tehdy mohl tušit, že jednou se v ní budou prohánět na ledě také hokejisté.

Aberdeen Pavilion1.jpg
Tak vypadal Aberdeen Pavilion v roce 1903, kdy v něm začali hrát své domácí zápasy hokejisté Ottawy HC.

Stavbu projektoval místní architekt Mores C. Edey, který se inspiroval budovou Crystal Palace v Londýně. Má obdélníkový půdorys, který byl v té době módní, skelet je sestaven z montovaných ocelových nosníků a lisovaných trubek. Charakterizují ji čtyři zdobené vchody, věžičky v každém rohu budovy a impozantní kupole, která vévodí střeše. Výstavba přišla na 75 tisíc dolarů a trvala pouhé dva měsíce.

Kvůli zemědělským výstavám dostala stavba nelichotivou přezdívku „Cattle Castle“ – Hrad skotu. Postupem času se však využívala i k jiným účelům – konaly se v ní různé veletrhy a v letech 1899 až 1901 sloužila k ubytování vojáků připravených pro Búrskou válku.

V roce 1903 se stala domovem Ottawa Hockey Clubu přezdívaného Silver Seven. V hale vzniklo kluziště a z ochozů mohly sledovat zápasy na čtyři tisícovky diváků. Zřízení ledové plochy přišlo na 500 dolarů a klub musel podle dohody věnovat 40 procent svého příjmu Sdružení pro výstavy střední Kanady.

V letech 1903 a 1904 tu sehrála Ottawa sérii zápasů s Winnipegem, Torontem, Montrealem a Brandonem a klub se radoval ze zisku Stanley Cupu. Kvůli sporům mezi Ottawou HC a Kanadskou amatérskou hokejovou ligou (AHLC) věak nakonec soutěž opustil a z Aberdeen Pavilionu tak zmizela i ledová plocha. V roce 1918 se psalo o tom, že by se hokejisté mohli do budovy vrátit, ale z plánů nakonec sešlo.

Cattle Castle tak opět sloužil především zemědělským výstavám a během druhé světové války jej používala armáda jako místo pro fyzickou přípravu vojáků. Postupem let budova chátrala a přestože byla v polovině osmdesátých let minulého století prohlášena za „architektonické dědictví“, v roce 1991 rozhodlo městské zastupitelstvo o jejím zbourání, protože byla v žalostném stavu.

Aberdeen Pavilion3.jpg
V roce 1991 byla budova v dezolátním stavu a městské zastupitelstvo rozhodlo o její demolici. (Foto CC-BY-SA 2.0 / M. Nelson)

Proti demolici se však velmi ostře ohradila veřejnost a díky tlaku na zastupitele došlo k přehodnocení plánů. V roce 1992 rozhodli o rekonstrukci Aberdeen Pavilionu. Za více než pět milionů dolarů byla zrenovována střecha a v roce 1994 byla stavba opět otevřena.

Aberdeen Pavilion4.jpg
Současná podoba vnitřních prostor Aberdeen Pavilionu.

V současnosti se tam konají městské a vánoční trhy, ale během zimních měsíců je v ní také kluziště pro veřejné bruslení, takže je svázána se svou hokejovou minulostí. Vypadá to, že bude minimálně pár dalších desítek let ještě stát, takže primát nejstarší budovy, kde hráči slavili Stanley Cup, jí asi hned tak nějaká jiná stavba nevezme…

Sledujte SportRevue.cz na Facebooku

Doporučujeme

Články odjinud