Osudový soupeř. 8 památných čtvrtfinálových bitev Čechů s USA

Legrácky jdou stranou. Dnes se rozhodne o tom, zda čeští hokejisté budou hrát na šampionátu v Dánsku o medaile, nebo pro ně turnaj skončí, stejně jako před rokem, neúspěchem. Pastrňákovi a spol. se do cesty postaví opět Američané.

Češi jsou pravidelnými účastníky vyřazovacích bojů. To stejné platí i pro Američany. Oba týmy na sebe narazí ve čtvrtfinále velkých turnajů už podeváté. Jak probíhaly předešlé bitvy a kdo v nich měl navrch, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

ZOH 1998 (Nagano): ČR – USA 4:1

Na olympijských hrách v Naganu nebyli Češi favority. Nebylo proto žádným překvapením, když se Američané dostali v první třetině do vedení. Pak ale Dominik Hašek zaklel českou branku a parta kapitána Růžičky předvedla parádní obrat. Právě tehdejší kapitán ve 29. minutě srovnal a krátce po něm otočil skóre Jaromír Jágr. Češi vyhráli 4:1 a vykročili ke zlatu.

Branky a nahrávky: 29. Růžička (Jágr, Straka), 30. Jágr (Dopita), 37. Ručinský (Lang, Šmehlík), 60. Dopita – 17. Modano (Amonte, Tkachuk).

Sestava ČR: Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručinský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Hejduk, Patera, M. Procházka.

Pokračování 3 / 9

MS 2004 (Praha): ČR – USA 2:3 sn.

Na domácím šampionátu měli Češi nakročeno ke zlatu. Domácí tým hrál ve skvělé formě a až do čtvrtfinále ani jednou nezaváhal. Také klíčový zápas začal pro český tým dobře, na začátku 27. minuty vedl už 2:0. Jenže Američané se nevzdali, v polovině utkání snížili a deset minut před koncem srovnali. O vítězi rozhodla až pátá série samostatných nájezdů, ve které Američanům vystřelil postup Andy Roach.

Branky a nahrávky: 24. Škoula (Dopita), 27. Jágr – 31. Park (Cullen), 52. Westrum (Battaglia), rozhodující sam. nájezd Roach.

Sestava ČR: Vokoun - Novák, R. Hamrlík, Šlégr, Hejda, Škoula, F. Kaberle - Jágr, Martin Straka, Havlát - Dvořák, Prospal, Ručinský - Průcha, Dopita, J. Hlinka - Výborný, Beránek, Hlaváč.

Pokračování 4 / 9

MS 2005 (Vídeň): ČR – USA 3:2 sn.

Rok poté, co Češi v Praze podlehli ve čtvrtfinále Američanům, se oba soupeři střetli ve stejné fázi turnaje znovu. Tentokrát lépe začali hokejisté USA, kteří vedli 2:0. Ani oni ale náskok neudrželi a Češi po brankách Marka Židlického a Jaroslava Špačka deset minut před koncem srovnali. I tehdy se rozhodovalo v nájezdech, ve kterých dal vítězný gól Martin Ručinský.

Branky a nahrávky: 42. Židlický (Výborný), 50. Špaček (Hemský), rozhodující sam. nájezd Ručinský – 10. Modano (Cole, Hauer), 26. Parrish (Parise, Hauer).

Sestava ČR: Vokoun - Šlégr, T. Kaberle, Kubina, Špaček, Židlický, J. Fischer, F. Kaberle, Hejda - Jágr, Prospal, Straka - Sýkora, Výborný, Hlaváč - Dvořák, Čajánek, Ručinský - Hemský, Vašíček, Varaďa.

Pokračování 5 / 9

MS 2011 (Bratislava): ČR – USA 4:0

Další památnou čtvrtfinálovou bitvu Češi s Američany sehráli před sedmi lety v Bratislavě. Tehdejší souboj se nesl v režii Jaromíra Jágra, který premiérovým reprezentačním hattrickem vystřelil postup českému týmu. Nakonec z toho byly bronzové medaile.

Branky a nahrávky: 19. Jágr (Červenka), 25. Jágr (Plekanec, K. Rachůnek), 51. Plekanec (Frolík, Židlický), 57. Jágr (Plekanec).

Sestava ČR: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček.

Pokračování 6 / 9

ZOH 2014 (Soči): ČR – USA 2:5

Na olympijských hrách v Soči byli úspěšnější Američané, kteří šli už ve druhé minutě do vedení. Na úvodní branku ještě zareagoval Aleš Hemský, jenže ještě do přestávky to bylo 1:3, a když Američané přidali v polovině zápasu další gól, Ondřej Pavelec se nechal vystřídat. Nahradil jej Alexander Salák, který inkasoval jednou. Na české straně už pouze korigoval svou druhou trefou Hemský.

Branky a nahrávky: 5. Hemský, 53. Hemský - 2. Van Riemsdyk (Kesler, P. Kane), 15. Brown (Backes, Suter), 20. Backes (Suter, McDonagh), 30. Parise (Pavelski, Suter), 43. Kessel (Kesler, Shattenkirk).

Sestava ČR: Pavelec (30. Salák) - Židlický, Šmíd, Z. Michálek, T. Kaberle, Rozsíval, Gudas - Jágr, Plekanec, Červenka - Hemský, Krejčí, M. Michálek - Voráček, Eliáš, Erat - Nedvěd, Hanzal, Frolík.

Pokračování 7 / 9

MS 2014 (Minsk): ČR – USA 4:3

Před čtyřmi lety se na světovém šampionátu radovali Češi. Američané šli sice rychle do vedení, ale už v 37. minutě to bylo 4:1 pro náš tým. Když už se zdálo, že je rozhodnuto, tak soupeř zabral a v úplném závěru snížil na rozdíl jediné branky. Další gól už ale Alexander Salák nepustil a Češi postoupili do semifinále.

Branky a nahrávky: 10. Rolinek, 27. Hertl (Novotný), 29. Červenka (Zámorský, Kolář), 37. Němec (Jágr, Novotný) - 7. Nelson (Mueller, Jones), 59. Johnson (Mueller, Jones), 60. Johnson (Mueller, Smith).

Sestava ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář - Jágr, Novotný, Červenka - Klepiš, Sobotka (35. M. Růžička), Hertl - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Jan Kovář, Rolinek.

Pokračování 8 / 9

MS 2016 (Moskva): ČR – USA 1:2 sn.

Ve čtvrtfinále mistrovství světa se Češi s výběrem USA utkali naposledy před dvěma lety. Tým Vladimíra Vůjtka, který nečekaně vyhrál svou základní skupinu, byl favoritem a začal lépe. Jenže postupně mu došel dech, Auston Matthews na začátku druhé třetiny vyrovnal z ofsajdu a stejný hráč rozhodl i nájezdovou loterii.

Branky a nahrávky: 16. T. Zohorna z trestného střílení - 22. Matthews (Vatrano, Wideman), rozhodující sam. nájezd Matthews.

Sestava ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Zaťovič, Faksa, Filippi - navíc na nájezd Koukal.

Pokračování 9 / 9

ZOH 2018 (Pchjongčchang): ČR – USA 3:2 sn.

Poslední vzájemná bitva je jen pár měsíců stará a uspěli v ní čeští hokejisté. Ve čtvrtfinále olympijského turnaje sice začal lépe soupeř, Jan Kolář s Tomášem Kundrátkem ale otočili skóre a Češi byli v polovině zápasu na koni. Mohli přidat další zásah, jenže Američané skórovali ve vlastním oslabení a nakonec rozhodly až nájezdy. V těch se jako jediný prosadil Petr Koukal a poslal český tým do semifinále.

Branky a nahrávky: 16. Kolář (Kovář), 29. Kundrátek (Růžička, Mozík), rozhodující sam. nájezd Koukal – 7. Donato (Terry), 31. Slater (O’Neill)

Sestava ČR: Francouz (Furch) – Nakládal, Polášek, Mozík, Kolář, Vitásek, Kundrátek, O. Němec – M. Erat (C), Jan Kovář (A), D. Kubalík – Martin Růžička, Mertl, Červenka – Radil, Koukal, Sekáč – Řepík, Horák, Birner – T. Zohorna.