Nagano 1998 – Luboš Buchta (běžec na lyžích)  Nagano zůstane v myslích českých sportovních fanoušků navždy spojeno se zlatým hokejovým triumfem na Turnaji století. Do boje tehdy vedl celou českou výpravu běžec na lyžích Luboš Buchta. Olympiáda v Japonsku byla pro Buchtu třetí a zároveň poslední v jeho kariéře. Do té doby se v individuálních závodech nejlépe umístil na 13. místě v závodě na 30 km klasicky v Albertville 1992. Se štafetou 4 ×10 km skončil na stejných hrách sedmý.
 Salt Lake City 2002 – Aleš Valenta (akrobatický lyžař)  Akrobatický lyžař Aleš Valenta byl v roce 2002 na svých druhých hrách a zapsal se do jejich historie nejen jako vlajkonoš české výpravy, ale také jako první člověk na světě, který skočil na lyžích v oficiálním závodě trojité salto s pěti vruty. Valenta se stal prvním českým sportovcem, který coby vlajkonoš získal (zlatou) medaili. Rodák ze Šumperka tak dal zapomenout na olympiádu v Naganu, kde zůstal těsně pod stupni vítězů.
 Turín 2006 – Martina Sáblíková (rychlobruslařka)  Příběh rychlobruslařky Martiny Sáblíkové je dostatečně známý. Sport, který v českých zemích sledovalo jen pár nadšenců, zpopularizovala natolik, že se dokonce začalo vážně uvažovat o stavbě speciální moderní rychlobruslařské haly. Sáblíková byla členkou olympijské výpravy poprvé v roce 2006 v Turíně a rovnou ji vedla jako vlajkonoška. Tehdy osmnáctiletá sportovkyně sice v Itálii ještě medaili nezískala (na pětikilometrové trati skončila čtvrtá), ale výrazně se zapsala do povědomí všech soupeřek i sportovních diváků. Její velké chvíle přišly o čtyři roky později na hrách ve Vancouveru, kde vyhrála dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Cenný kov jí zacinkal také na hrách v Soči, kde vybojovala zlato a stříbro, i před dvěma lety v Jižní Koreji, kde urvala druhé místo.
 Vancouver 2010 – Jaromír Jágr (hokejista)  Česká hokejová legenda si odbyla před třemi lety v Soči už pátou olympiádu. Největšího úspěchu dosáhl Jaromír Jágr na nezapomenutelných hrách v japonském Naganu. O osm let později se radoval z bronzu v Turíně. Škoda, že nedodržel periodu „co druhá olympiáda, to medaile.“ Mohl se v Soči dočkat na sklonku kariéry ještě jedné placky. Ve Vancouveru, kde vedl českou výpravu jako vlajkonoš, si totiž Češi na cenný kov nesáhli.
8
Fotogalerie

Prokletí českých zimních vlajkonošů. Medaili vyhráli jen Valenta a Samková

Hokejistka Alena Mills a krasobruslař Michal Březina vedli na poslední zimní olympiádě českou výpravu na stadionu v Pekingu vstříc bojům o cenné kovy. V historii samostatné České republiky to bylo poprvé, co měla dva vlajkonoše. Celkem jich bylo už devět, ale pouze dva z nich se z her vraceli domů s medailí.

Nést státní vlajku během zahajovacího ceremoniálu olympijských her je čest, které se dostane jen nemnohým sportovcům. Od roku 1994, kdy se na zimních hrách poprvé objevila samostatná česká výprava, neslo dosud červenobílý prapor s modrým klínem devět vlajkonošů. Kdo patřil mezi vyvolené a jak se jim pak na olympijských sportovištích vedlo, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Lillehammer 1994 – Pavel Benc (běžec na lyžích)

Lillehammer.jpg
Běžec na lyžích Pavel Benc je jediným sportovcem, který vedl na zimní olympiádě československou i českou výpravu. (Foto: Profimedia.cz)

Běžec na lyžích Pavel Benc startoval na čtyřech olympiádách. Třikrát reprezentoval Československo (1984, 1988, 1992) a v roce 1994 byl členem první samostatné české výpravy na zimních hrách v Lillehammeru.

Premiéru v roli vlajkonoše si Benc odbyl už v roce 1992 v Albertville, kde vedl poslední československou výpravu. Z Norska si medaili nepřivezl, ale doma ve vitríně má cenný kov z olympiády v Calgary, kde byl členem bronzové štafety v běhu na 4x10 kilometrů. Jeho největším individuálním olympijským úspěchem bylo osmé místo v běhu na 50 kilometrů volnou technikou v Albertville.

Výsledky na hrách, kde byl vlajkonošem:
10 km klasicky: 65. místo
15 km volnou technikou – stíhací závod: 36. místo
30 km volnou technikou: 25. místo

Pokračování 3 / 9

Nagano 1998 – Luboš Buchta (běžec na lyžích)

Nagano.jpg
Výprava českých olympioniků, kterou vedl na hrách v Naganu běžec na lyžích Luboš Buchta, přivezla tři medaile - zlatou, stříbrnou i bronzovou. (Foto: Profimedia.cz)

Nagano zůstane v myslích českých sportovních fanoušků navždy spojeno se zlatým hokejovým triumfem na Turnaji století. Do boje tehdy vedl celou českou výpravu běžec na lyžích Luboš Buchta.

Olympiáda v Japonsku byla pro Buchtu třetí a zároveň poslední v jeho kariéře. Do té doby se v individuálních závodech nejlépe umístil na 13. místě v závodě na 30 km klasicky v Albertville 1992. Se štafetou 4 ×10 km skončil na stejných hrách sedmý.

Výsledky na hrách, kde byl vlajkonošem:
10 km klasicky: 45. místo
15 km volnou technikou – stíhací závod: 32. místo
30 km klasicky: 33. místo
50 km volnou technikou: diskvalifikován

Pokračování 4 / 9

Salt Lake City 2002 – Aleš Valenta (akrobatický lyžař)

Salt Lake City.jpg
Aleš Valenta je dosud jediný český sportovec, který na zimních hrách, na nichž byl vlajkonošem, dosáhl na zlatou medaili. (Foto: Profimedia.cz)

Akrobatický lyžař Aleš Valenta byl v roce 2002 na svých druhých hrách a zapsal se do jejich historie nejen jako vlajkonoš české výpravy, ale také jako první člověk na světě, který skočil na lyžích v oficiálním závodě trojité salto s pěti vruty.

Valenta se stal prvním českým sportovcem, který coby vlajkonoš získal (zlatou) medaili. Rodák ze Šumperka tak dal zapomenout na olympiádu v Naganu, kde zůstal těsně pod stupni vítězů.

Výsledky na hrách, kde byl vlajkonošem:
Akrobatické skoky: 1. místo

Pokračování 5 / 9

Turín 2006 – Martina Sáblíková (rychlobruslařka)

Turín.jpg
Na hrách v Turíně nesla českou vlajku při zahajovacím ceremoniálu teprve osmnáctiletá rychlobruslařka Martina Sáblíková. Medaile jí utekla jen o fous - skončila čtvrtá. (Foto: Profimedia.cz)

Příběh rychlobruslařky Martiny Sáblíkové je dostatečně známý. Sport, který v českých zemích sledovalo jen pár nadšenců, zpopularizovala natolik, že se dokonce začalo vážně uvažovat o stavbě speciální moderní rychlobruslařské haly.

Sáblíková byla členkou olympijské výpravy poprvé v roce 2006 v Turíně a rovnou ji vedla jako vlajkonoška. Tehdy osmnáctiletá sportovkyně sice v Itálii ještě medaili nezískala (na pětikilometrové trati skončila čtvrtá), ale výrazně se zapsala do povědomí všech soupeřek i sportovních diváků. Její velké chvíle přišly o čtyři roky později na hrách ve Vancouveru, kde vyhrála dvě zlaté a jednu bronzovou medaili. Cenný kov jí zacinkal také na hrách v Soči, kde vybojovala zlato a stříbro, i před dvěma lety v Jižní Koreji, kde urvala druhé místo.

Výsledky na hrách, kde byla vlajkonoškou:
3000 metrů: 7. místo
5000 metrů: 4. místo

Pokračování 6 / 9

Vancouver 2010 – Jaromír Jágr (hokejista)

Vancouver1.jpg
Na olympiádě ve Vancouveru neměla česká výprava ve svých řadách slavnějšího sportovce, než byl hokejista Jaromír Jágr. (Foto: Profimedia.cz)

Česká hokejová legenda si odbyla před třemi lety v Soči už pátou olympiádu. Největšího úspěchu dosáhl Jaromír Jágr na nezapomenutelných hrách v japonském Naganu. O osm let později se radoval z bronzu v Turíně.

Škoda, že nedodržel periodu „co druhá olympiáda, to medaile.“ Mohl se v Soči dočkat na sklonku kariéry ještě jedné placky. Ve Vancouveru, kde vedl českou výpravu jako vlajkonoš, si totiž Češi na cenný kov nesáhli.

Výsledky na hrách, kde byl vlajkonošem:
Čtvrtfinále: Finsko – Česká republika 2:0

Pokračování 7 / 9

Soči 2014 - Šárka Strachová (lyžařka - sjezdařka)

Šárka Strachová.jpg
České sjezdové lyžování nemá ve své historii úspěšnější závodnici než je Šárka Strachová. Na olympiádě v Soči, kde nesla během zahajovacího ceremoniálu vlajku, se však medaile nedočkala. (Foto: Profimedia.cz)

Šárka Strachová (za svobodna Záhrobská) je bezpochyby nejúspěšnější českou sjezdařkou historie. Majitelka všech tří cenných kovů ze světových šampionátů (2005, 2007, 2009 a 2015) stála na stupních vítězů také na olympiádě. V roce 2010 ve Vancouveru vybojovala na slalomové trati bronzovou medaili.

Její kariéru před olympiádou poznamenal rozchod s otcem, který ji trénoval v nejúspěšnějším údobí, a onemocnění. V létě roku 2012 se musela podrobit operaci, během níž jí lékaři odstranili nezhoubný nádor v hlavě. Dokázala se úspěšně vrátit na bílé svahy, v Soči však její výkon na medaili nestačil. Na hrách se představila v obřím slalomu, v superkombinaci a slalomu.

Výsledky na hrách, kde byla vlajkonoškou:
Superkombinace: 9. místo
Slalom: 10. místo
Obří slalom: nedokončila

Pokračování 8 / 9

Pchjongčchang 2018 - Eva Samková (snowboarding)

Eva Samková-vlajkonoška.jpg
Eva Samková vede českou výpravu do bojů o olympijské medaile v jihokorejském Pchjongčchangu. Sama jeden cenný kov vyhrála. (Foto: Profimedia.cz)

Kdo by si nepamatoval na finálový závod žen ve snowboardcrossu na olympiádě v Soči. V roce 2014 se stala Eva Samková jedním ze symbolů her v Rusku, když vyhrála zlatou medaili s namalovaným knírkem pod nosem. O čtyři roky později nesla v čele české výpravy vlajku během zahajovacího ceremoniálu na olympiádě v Pchjongčchangu.

V Jižní Koreji sice prvenství neobhájila, přesto se jako druhý český vlajkonoš v historii mohla radovat z cenného kovu. Její bronz byl jednou ze sedmi medailí, jež tuzemští sportovci v Asii vybojovali.

Výsledky na hrách, kde byla vlajkonoškou:

Snowboardcross: 3. místo

Pokračování 9 / 9

Peking 2022 - Alena Mills (hokejistka) a Michal Březina (krasobruslař)

Mills a Březina.jpg
Na olympiádě v Pekingu měla česká výprava na slavnostním zahájení her poprvé dva vlajkonoše. (Foto: Profimedia.cz)

Olympiáda v Pekingu byla z českého pohledu premiérová v tom, že o nesení státní vlajky během úvodního ceremoniálu se podělili hned dva sportovci. Důvěru dostala kapitánka ženské hokejové reprezentace Alena Mills a krasobruslař Michal Březina. Zatímco prvně zmíněná přijela na první hry v kariéře, pro Březinu to byla olympijská derniéra v podobě čtvrté účasti.

České hokejistky při debutu pod pěti kruhy odvedly dobrou práci - postoupily ze základní skupiny ze druhého místa. Ve čtvrtfinále však narazily na favorizované Američanky, s nimiž svedly důstojnou, ale neúspěšnou bitvu a v konečném pořadí byly na sedmém místě.

Krasobruslaři Březinovi se loučení s olympiádami moc nevyvedlo. V krátkém programu obsadil až 25. příčku a v soutěži družstev pomohl k osmé pozici.

Výsledky na hrách, kde byli vlajkonoši:

Alena Mills:

Čtvrtfinále: USA - Česká republika 4:1

Michal Březina:

Krátký program: 25. místo
Soutěž družstev: 8. místo

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud