Obránce – Miroslav Kadlec  Post libera z fotbalu vymizel, teď ho zastává třeba gólman Manuel Neuer. Dříve ale na tomto místě vynikal Miroslav Kadlec, který skvěle četl hru a měl výbornou rozehrávku. A taky vstřelil jeden z nejslavnějších českých gólů, kterým poslal Čechy do finále Eura v Anglii. Ve Švýcarsku mu ale zápas příliš nevyšel a po poločase ho nahradil Luboš Kubík. Profimedia.cz
 Obránce – Jan Suchopárek  Bývalá stálice zadních řad. Jan Suchopárek odehrál první zápas v Turecku i souboj na půdě Švýcarska. Za tři inkasované branky ale pochvalu nesklidil. Zato na Euru v Anglii, na kterém se trefil do sítě Ruska, už ano. Profimedia.cz
 Obránce – Jiří Novotný  Někdejší dlouholetý kapitán Sparty Jiří Novotný byl na prahu éry nově se tvořícího národního týmu. Hrál v Turecku, byl ve Švýcarsku a zasáhl i do začátku kvalifikace. Ve druhém duelu byl ale vyloučen a pak už dostávali přednost jiní. Profimedia.cz
 Záložník – Radoslav Látal  Šampion Poháru UEFA, který vyhrál s německým Schalke, se gólově prosadil v úvodním zápasu v Turecku. Ve Švýcarsku ale vyšel Radoslav Látal střelecky naprázdno. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

První prohra českých fotbalistů. Podívejte se, kdo to před 28 lety schytal od Švýcarů

Nejen vítězství, ale i porážky patří k fotbalu. Je to logické - když jeden vyhraje, druhý skončí na lopatkách. A nejednu prohru musela překousnout i česká fotbalová reprezentace.

V prvním roce, ve kterém hrála samostatná česká reprezentace (1994), prohrála jediný zápas. Byl to hned druhý duel nové éry, ve kterém Češi dostali výprask 0:3 od domácích Švýcarů a nenavázali tak na výhru z Turecka. Kteří hráči byli u toho? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář – Petr Kouba

První zápas v reprezentační historii odchytal Jan Stejskal. Ve Švýcarsku dostal přednost Petr Kouba, který už v první půli lovil třikrát míč ze své sítě. Později však uhájil post jedničky, kterou byl i na stříbrném Euru v Anglii.

Záložník – Jiří Němec

Kapitán českého týmu z Eura 2000 nepůsobil na hřišti tolik výrazně, o to důležitější byl ale herní přínos Jiřího Němce. Vítěz Poháru UEFA, který má ve sbírce stříbro z Anglie, byl ve středu zálohy pevný jako skála, ani on ale nedokázal zabránit třem švýcarským gólům.

Pokračování 8 / 12

Záložník – Martin Frýdek

Do českého národního týmu už nakoukl Martin Frýdek junior, v reprezentaci toho odehrál hodně i jeho otec, který má ve sbírce také stříbro z Eura v Anglii. V 66. minutě zápasu ve Švýcarsku ho nahradil Daniel Šmejkal, který Frýdka střídal i v Turecku.

Pokračování 9 / 12

Záložník – Václav Němeček

Bývalá sparťanská opora debutovala v národním týmu už v roce 1988. Poslední zápas odehrál Václav Němeček v semifinále Eura v Anglii. Několik let byl pilířem záložní řady českého týmu, prohře ve Švýcarsku ale nezabránil.

Pokračování 10 / 12

Záložník – Karel Poborský

Tehdejší hráč Viktorie Žižkov byl teprve na začátku kariéry, už tehdy ale bylo vidět, že se v něm ukrývá ohromný potenciál. Před Eurem odešel Karel Poborský do Slavie a po stříbrném evropském šampionátu v Anglii do Manchesteru United…

Pokračování 11 / 12

Útočník – Pavel Kuka

Ve Švýcarsku začal útočník Pavel Kuka v základní sestavě stejně jako v předchozím utkání proti Turecku. Už po půli šel ale ze hry a nahradil ho Petr Samec.

Pokračování 12 / 12

Útočník - Horst Siegl

Bývalý kanonýr Sparty, který byl dlouho nejlepším střelcem české ligy, dal v úvodním zápase v Turecku dva góly. Na švýcarské půdě se ale Horst Siegl neprosadil, a i proto Češi vyšli gólově naprázdno.