Tři arény – tři porážky. Komplex hokejového Lva má jméno Slovan

Pokud by měli hráči pražského Lva ve své premiérové sezoně v Kontinentální hokejové lize označit nejméně oblíbeného soupeře, ukázali by směrem na východ. Ne do Ruska, ale do Bratislavy. Místní Slovan to na Lva zkrátka umí.

Vitalij Karamnov a Andrej Kudrna bojují o puk ve třetím souboji pražského Lva a bratislavského Slovanu. I tento duel skončil vítězstvím slovenského celku. (Foto: Profimedia.cz)

Oba nováčky KHL od sebe v tabulce dělí jen jedno místo, také na mapě to k sobě nemají daleko. Rovněž rozdíl šesti bodů je poměrně těsný. Vzájemná letošní bilance však hraje jasně ve prospěch klubu z Bratislavy.

Slovan si svou premiérovou sezonu v KHL užívá. Domácí arénu má během každého zápasu vyprodanou a slovenští fanoušci vytváří týmu jednu z nejlepších kulis v celé lize.

Bratislavské prostředí si chválí všechny týmy, které v KHL hrají. Lev to má s fanoušky složitější. Zatímco Slovan těží z dlouhé tradice, pražský celek je na hokejové mapě teprve pár měsíců a o své příznivce se musí dělit především se Spartou.

Však to tak také během úterního derby, které se hrálo v O2 areně, vypadalo. Do vysočanské haly dorazilo přes 15 tisíc diváků, minimálně polovina ale přijela ze Slovenska. Příznivci Slovanu měli během dramatického derby jasně navrch. A to nakonec nejen v hledišti, ale také na ledě.

Oba soupeři se letos utkali už třikrát. Pokaždé se hrálo v jiné hale, jenže pokaždé se radoval stejný tým – Slovan Bratislava. Počtvrté se oba soupeři střetnou na začátku února v Bratislavě. Podaří se Lvu překonat „komplex Slovan?“ Uvidíme. Nyní si alespoň připomeňme, jak se dosavadní derby vyvíjela.

Lev – Slovan 1:2 (Tipsport Aréna)

Na první ex-federální derby si dva nováčci v KHL museli počkat až na začátek listopadu. V rámci třiadvacátého kola přijel Slovan do téměř vyprodané holešovické Tisport Arény, kterou si, tak jako ve všech případech, podmanili slovenští fanoušci.

Juraj Mikúš (Lev) a Ľubomír Višňovský (Slovan) na sebe na začátku listopadu loňského roku naráželi v historicky prvním soiboji českého a slovenského mužstva v KHL. (Foto: Profimedia.cz)

Slovan se ujal vedení necelou půl minutu před koncem první třetiny, kdy ze smrtícího brejku udeřil Roman Kukumberg. Neuplynulo ani šest minut druhého dějství a hosté se radovali znovu. Na Pöpperleho vyzrál ex-slávista Michal Vondrka a bylo to 0:2. Lev se snažil se zápasem něco udělat, v polovině třetí třetiny snížil Jakub Voráček, více už se toho ale v zápase nestalo a první derby tak patřilo Slovanu.

Slovan – Lev 2:1 (Slovnaft Aréna)

Druhé derby na sebe nenechalo dlouho čekat. Uplynulo jen něco málo přes měsíc a oba soupeři se z Prahy přesunuli do Bratislavy. A ve Slovnaft Aréně byl průběh zápasu hodně podobný tomu předchozímu. Skóre v patnácté minutě otevřel Ľubomír Višňovský, po přestávce zvyšoval Roman Kukumberg.

Hodně těžké to měl v zápase kapitán Lva Zdeno Chára. Jeden z nejoblíbenějších slovenských hokejistů v Praze ošklivě atakoval Miroslava Šatana, kterému ukončil sezonu. Na Cháru tak v Bratislavě při každém kontaktu s pukem pískala celá hala. Jenže byl to právě vytáhlý obránce, který ve 27. minutě snížil. Belasí už ale stav 2:1 udrželi a Slovan se ujal vedení 2:0 na zápasy.

Lev – Slovan 3:4 (O2 arena)

Zatím naposledy oba soupeři zkřížili své hole v úterý 15. ledna. Podruhé se derby hrálo v Praze, tentokrát však ne v Holešovicích, ale v O2 areně, kam zamířilo 15 543 diváků. Lev se poprvé nad svým soupeřem ujal vedení díky Jakubu Klepišovi, jenže pak už zase začal úřadovat Slovan, který zásluhou Martina Bakoše, Petera Olveckého a Mario Bližňáka ještě do první sirény skóre otočil.

Když pak v úvodu druhé části počtvrté překonal Štěpánka Milan Kytnár, vypadalo to se Lvem hodně zle. Pražský celek ale nesložil zbraně, ještě do přestávky druhou brankou v zápase snížil Klepiš, který půl minuty před sirénou připravil gól pro Tomáše Rachůnka.

Domácí tak měli ještě dost času, aby zápas zvrátili na svou stranu. Jenže to se nepovedlo. Na led se Lev vymlouvat nemůže, se Slovanem prohrál třikrát ve třech arénách. Má tedy pražský celek ze svého rivala opravdu komplex?