Česká hokejová reprezentace má na svém kontě spoustu úspěchů a slavných momentů. Ty většinou souvisí s památnými góly, které se nesmazatelně zapsaly do dějin. Stojí za to si je připomenout.

Zlatý hattrick, nezapomenutelný turnaj století v Naganu, boje na světových šampionátech či oslavy zlatých medailí. Česká hokejová reprezentace toho po rozdělení Československa dokázala opravdu hodně a udělala svým fanouškům nesčetněkrát velkou radost.

Pamatujete si na nejslavnější branky? Vzpomínáte si na střelce, kteří se stali poté, co je vsítili, málem národními hrdiny? Úžasné hokejové chvíle si můžete připomenout a znovu prožít v následujících deseti kapitolách.

Pokračování 2 / 11

10. Zbyněk Irgl – MS 2006

Na světovém šampionátu v Lotyšsku sice Češi nezískali medaile zlaté, ale i stříbro brali jako velký úspěch. Do čtvrtfinále šli totiž až ze čtvrtého místa a proti sobě měli soupeře z Ruska. Náš tým v zápase vedl už 3:1, o náskok ale přišel a tak rozhodlo až prodloužení, ve kterém se krásně trefil Irgl.

Pokračování 3 / 11

9. Jakub Klepiš – MS 2010

Že se Češi v Německu dostali až do finále, to bylo pro mnohé překvapení. V boji o zlato byli favority hvězdní Rusové. Ti se však ještě nestihli pořádně rozhlédnout a po parádním českém startu a gólu Jakuba Klepiše po pár vteřinách prohrávali. Tato branka Čechy nakopla a výrazně jim pomohla k zisku zlatých medailí.

Pokračování 4 / 11

8. Jaromír Jágr – OH 1998

Jaromír Jágr dal během své kariéry spoustu slavných branek. Ta z Nagana ale byla možná nejslavnější, kterou vstřelil v národním týmu. Ve čtvrtfinálovém zápase s USA to bylo v polovině druhé třetiny 1:1, pak ale Jágr předvedl krásnou akci a poslal Čechy do vedení, které už si nenechali vzít a po výhře 4:1 postoupili do semifinále.

Pokračování 5 / 11

7. Jiří Šlégr – OH 1998

V památném turnaji v Naganu proti sobě v semifinále nastoupili dva velcí rivalové – Češi a Kanaďané. Zápas se hrál dlouho bez branek, až ve třetí třetině po buly napřáhl Jiří Šlégr, který tvrdou ránou otevřel skóre. Kanada sice dokázala vyrovnat, po nájezdech se ale z postupu do finále radovali Češi.

Pokračování 6 / 11

6. Karel Rachůnek – MS 2010

Na světovém šampionátu v Německu stáli Češi před branami finále, do něhož však měli blíže Švédové, kteří vedli v semifinále 2:1. Do konce zápasu zbývalo pouhých osm vteřin, když ze závaru před brankou Tre Kronor vypálil Rachůnek a poslal zápas do prodloužení. Češi nakonec vyhráli po nájezdech a v následném finále udolali také Rusy.

Pokračování 7 / 11

5. Jan Hlaváč – MS 1999

V roce 1999 se finále hrálo na dvě vítězná utkání. Češi se v Lillehammeru v boji o zlato střetli s Finy a první zápas vyhráli. V tom druhém byli úspěšnější hokejisté Suomi a na řadu proto přišlo prodloužení, v němž se hlavního slova ujal Jan Hlaváč, který zařídil přesnou trefou zlato a položil první stupeň k zisku zlatého hattricku.

Pokračování 8 / 11

4. Martin Procházka – MS 1996

Finále s Kanadou na světovém šampionátu ve Vídni bylo už u konce. K tomu, aby zápas dospěl do prodloužení, chybělo pouhých devatenáct vteřin. Pak Pavel Patera přihrál Procházkovi a ten rozhodl. Češi v závěru přidali ještě jednu branku a oslavili velké vítězství.

Pokračování 9 / 11

3. Robert Reichel – OH 1998

Semifinále naganského turnaje mezi Českem a Kanadou dospělo až k samostatným nájezdům. Zahajoval je Robert Reichel, který prostřelil brankáře Roye. Jak se ukázalo, stal se jediným úspěšným střelcem rozstřelu a jeho branka Čechy poslala do boje o zlato.

Pokračování 10 / 11

2. David Moravec – MS 2001

Jednu slavnou éru českého hokeje završil světový šampionát v Německu, na kterém Češi získali třetí zlato v řadě. Takzvaný zlatý hattrick vystřelil v prodloužení finále s Finy legendární trefou David Moravec.

Pokračování 11 / 11

1. Petr Svoboda – OH 1998

Finále hokejového turnaje století rozhodla jediná branka. Padla až ve třetí třetině z hole Petra Svobody, který tak český tým nasměroval k zisku historických zlatých medailí. Gól někdejšího obránce je možná tou nejslavnější, kterou česká historie pamatuje.