Kolumbie na fotbalovém mistrovství světa, to býval v minulosti zážitek. Živelně hrající tým, dirigovaný nezapomenutelným a nepřehlédnutelným Carlosem Valderramou. Jeho účes se svého času snažil leckdo napodobit, ale bylo to prakticky nemožné.

Valderrama byl součástí týmu na mistrovství světa v roce 1990. K tvářím mužstva, které vizáží připomínalo metalovou kapelu na sportovním zájezdu, patřil i střelec Rincón či gólman René Higuita. Tehdy nebyl v Evropě tolik známý, ale například Finové o něm věděli až moc dobře – v přátelském utkání jim totiž dal gól.

Higuita nebyl jen gólman, ale často působil spíše jako libero. Rozehrával, útočil, bylo ho plné hřiště a jeho divoký účes vlál tu před vlastní brankou, tu na půlicí čáře.

V době mistrovství už měl na kontě tři reprezentační góly. Zaútočit dokázal hned poté, co zneškodnil střelu. Nedělalo mu problém obhodit dotírajícího útočníka, který se už už viděl, jak doráží míč do prázdné branky – a vydal se na výlet.

Jeho hra se mu ovšem v Itálii stala osudnou. Kolumbie porazila Spojené arabské Emiráty 2:0, podlehla Jugoslávii 0:1 a díky remíze s Německem 1:1 postoupila do další fáze. V ní čekal Kamerun – překvapení turnaje.

Zápas se obešel v 90 minutách bez branek. Hiquita se v prodloužení vydal na útočný výlet, o míč jej ovšem obral Roger Milla a následně se nemohl netrefit. Záhy přidal druhý gól a Kolumbie už jen snížila. „El Loco“ (španělsky blázen) měl možná štěstí, že byl miláčkem fanoušků a nedopadl tedy jako nebohý Andrés Escobar, který vlastní gól na mistrovství ve Spojených státech o čtyři roky později zaplatil životem.

Tam už si Higuita nezachytal, stejně jako nebyl v nominaci za další čtyři roky ve Francii. Přednost dostali Cordoba a Mondragón. Přesto se ještě jednou vetkl do podvědomí fanoušků, když legendárním „škorpioním kopem“ zastavil gólovou střelu Redknappa v utkání s Anglií.