AC Milán  AC Milán, který v tomto tisíciletí dvakrát vyhrál Ligu mistrů, se letos vrátil na vrchol také v Serii A. Žádný český hráč u toho nebyl, ale u titulu v milionářské soutěži v roce 2007 i v Superpoháru byl Marek Jankulovski, který v klubu zanechal nesmazatelnou stopu. Profimedia.cz
 Arsenal  Deset let působil v Arsenalu Tomáš Rosický. Do Londýna přišel v roce 2006 a v týmu kouče Wengera působil až do konce sezony 2015/16, v níž však kvůli zdravotním problémům neodehrál jediné ligové utkání. V Premier League se tedy nepotkal na hřišti v jednom týmu s brankářem Petrem Čechem, který přestoupil na Emirates Stadium v létě roku 2015. Profimedia.cz
 Atlético Madrid  Prvním českým fotbalistou, který hrál za Atlético Madrid, byl Radek Bejbl. Do Madridu odešel po stříbrném Euru v roce 1996 a zahrál si i Ligu mistrů. Byl však také u pádu do druhé ligy. Od roku 2008 do roku 2011 hrál za Atlético jeden z nejlepších českých obránců posledních let Tomáš Ujfaluši, který s týmem vyhrál první ročník Evropské ligy i Superpohár. Profimedia.cz
 Bayern Mnichov  Který tým je nejlepší na světě? Mnoho fanoušků vám odpoví, že Bayern Mnichov. Před lety se objevila zpráva, že bavorský klub chce získat Tomáše Rosického, což se ale nakonec nepotvrdilo. „Rosa“ by však nebyl prvním Čechem, který by v Bayernu hrál. Tři roky zde působil David Jarolím, odehrál ale jen jediné soutěžní utkání v A týmu.
12
Fotogalerie

Skvělé fotbalové adresy. 12 slavných velkoklubů, ve kterých působili čeští hráči

Jsou evropské kluby, které jsou českým fotbalistům (jakoby) zapovězeny. I když se v minulosti jména několika českých hráčů skloňovala v souvislosti s Realem Madrid či Barcelonou, ani jeden v nich nehrál. Samozřejmě ale existují i velkokluby, ve kterých Češi hráli.

Barcelona, Real, ale taky Inter Milán či Valencia. To je velmi stručný výčet evropských velkoklubů, do kterých čeští fotbalisté sice měli blízko, nikdy v nich ale nehráli. Na druhé straně je však dost věhlasných oddílů, kde zanechali stopu. Pokud vás zajímá, ve kterých zvučných týmech čeští fotbalisté působili, tak mrkněte na následující kapitoly.

Pokračování 2 / 13

AS Řím

Patrik Schick-AS Řím.jpg

Až do roku 2017 nehrál žádný český hráč ve slavném klubu AS Řím. Změnil to až Patrik Schick. Talentovaný český mladík odešel v roce 2016 za čtyři miliony eur ze Sparty do Sampdorie Janov, kde se stal velmi rychle jedním z tahounů mužstva a překvapením Serie A. Skvělými výkony - a hlavně střeleckou potencí - si řekl o přestup do většího klubu.

V červenci roku 2017 byl velmi blízko odchodu do Juventusu Turín, smlouva už byla prakticky na stole, ale Schick neprošel zdravotními testy a z obchodu sešlo.

O nadaného Čecha se zajímal také Inter Milán, Neapol, Paris Saint-Germain, Dortmund a Monako, nakonec ale zamířil do AS Řím. Nejdříve šlo o roční hostování, které se před ročníkem 2018/19 změnilo v přestup. Celkem za něho Sampdoria inkasovala 38 milionů eur a stal se nejdražší hráčskou akvizicí římského velkoklubu. Vynaložené peníze se ale nezúročily tak, jak si vedení klubu představovalo. Schickovy výkony byly terčem kritiky a sezonu 2019/20 strávil na hostování v Lipsku. Od roku 2020 je hráčem Bayeru Leverkusen a jednou z největších hvězd německé Bundesligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 13

AC Milán

Jankulovski AC 2.jpg

AC Milán, který v tomto tisíciletí dvakrát vyhrál Ligu mistrů, se letos vrátil na vrchol také v Serii A. Žádný český hráč u toho nebyl, ale u titulu v milionářské soutěži v roce 2007 i v Superpoháru byl Marek Jankulovski, který v klubu zanechal nesmazatelnou stopu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 13

Arsenal

Tomáš Rosický Arsenal.jpg

Deset let působil v Arsenalu Tomáš Rosický. Do Londýna přišel v roce 2006 a v týmu kouče Wengera působil až do konce sezony 2015/16, v níž však kvůli zdravotním problémům neodehrál jediné ligové utkání. V Premier League se tedy nepotkal na hřišti v jednom týmu s brankářem Petrem Čechem, který přestoupil na Emirates Stadium v létě roku 2015.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 13

Atlético Madrid

Tomáš Ujfaluši Atlético.jpg

Prvním českým fotbalistou, který hrál za Atlético Madrid, byl Radek Bejbl. Do Madridu odešel po stříbrném Euru v roce 1996 a zahrál si i Ligu mistrů. Byl však také u pádu do druhé ligy. Od roku 2008 do roku 2011 hrál za Atlético jeden z nejlepších českých obránců posledních let Tomáš Ujfaluši, který s týmem vyhrál první ročník Evropské ligy i Superpohár.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 13

Bayern Mnichov

David Jarolím.jpg

Který tým je nejlepší na světě? Mnoho fanoušků vám odpoví, že Bayern Mnichov. Před lety se objevila zpráva, že bavorský klub chce získat Tomáše Rosického, což se ale nakonec nepotvrdilo. „Rosa“ by však nebyl prvním Čechem, který by v Bayernu hrál. Tři roky zde působil David Jarolím, odehrál ale jen jediné soutěžní utkání v A týmu.

Pokračování 7 / 13

Borussia Dortmund

Jan Koller Dortmund.jpg

V roce 2001 se měnila historie českého fotbalu. Tomáš Rosický odešel ze Sparty do Dortmundu a na Letnou putovalo více než půl miliardy korun. „Malý Mozart“ získal v roce 2002 bundelsigový titul, u kterého byl i Jan Koller. O rok později oba bojovali ve finále Poháru UEFA. Dortmund se ale následně začal potýkat s finančními problémy, Rosický odešel v roce 2006 do Arsenalu a Koller do Monaka.

Ještě před tímto duem hrál v Dortmundu Patrik Berger. Bylo to v sezoně 1995/96, ve které Borussia získala německý titul a vyhrála i Superpohár. Další rok byl Berger v Liverpoolu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 13

Chelsea

Petr Čech.jpg

Brankář Petr Čech byl na Stamford Bridge u čtyř ligových triumfů. Někdejší reprezentační gólman s Blues vyhrál i Ligu mistrů, Evropskou ligu a posbíral řadu dalších úspěchů. V sezoně 2014/15 však po deseti letech přišel o post jedničky a odešel do Arsenalu. Kromě něj hrál v Chelsea i Jiří Jarošík a hráčem klubu byl také Tomáš Kalas, který však nastoupil jen ve dvou ligových zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 13

Juventus Turín

Nedvěd Juventus.jpg

Když se řekne Juventus Turín, každému českému fanouškovi se vybaví jméno Pavla Nedvěda. Aby taky ne, když zde „Grande Paolo“ strávil nejúspěšnější část kariéry a v barvách Staré dámy získal i Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu planety. Za Juventus nastupoval i Zdeněk Grygera, který do Turína zamířil z Ajaxu Amsterdam.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 13

Lazio Řím

Nedvěd Lazio.jpg

Lazio Řím získalo dva italské tituly. Naposledy uspělo v roce 2000, kdy dres týmu oblékal i Pavel Nedvěd. O rok dříve Laziu vystřelil triumf v posledním ročníku Poháru vítězů pohárů.

Několik zápasů před odchodem do Juventusu odehrál v Laziu s Nedvědem i Karel Poborský, který byl v Římě dva roky. Za Lazio hrál i Libor Kozák. V Serii A se téměř neprosadil, v Evropské lize byl ale nejlepším střelcem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 13

Liverpool

Patrik Berger.jpg

Jedním z klubů, do jehož historie se výrazně zapsali čeští fotbalisté, je Liverpool. V kádru Reds působilo české trio Patrik Berger, Vladimír Šmicer a Milan Baroš, přičemž posledně dva jmenovaní byli také u památného triumfu v Lize mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 13

Manchester United

Karel Poborský ManU.jpg

Euro 1996 bylo výrazným milníkem v kariéře téměř všech tehdejších českých reprezentantů. Jedním z nich byl Karel Poborský, který zamířil do Manchesteru United. Na Old Trafford ale vydržel jen rok a půl, přednost dostával David Beckham, a český záložník odešel do Benfiky Lisabon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 13

Paris Saint-Germain

David Rozehnal PSG.jpg

Paris Saint-Germain ještě celkem nedávno táhl Zlatan Ibrahimovič a dnes má klub ve svém kádru nejdražšího hráče všech dob - Neymara. A dříve to byl například třeba legendární Brazilec Ronaldinho. V Paříži si ale zahrál i Čech David Rozehnal. Ve francouzské metropoli působil v letech 2005 až 2007.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud