7. Michael Owen (2005 – 2009) – 133 tisíc liber týdně  Jako by nestačilo, že v roce 2005 Newcastle zaplatil Realu Madrid za někdejší zázračné dítě anglického fotbalu téměř 17 milionů liber a udělal z Michaela Owena nejdražší posilu klubu. Měly totiž přijít ještě další rány. Bývalá hvězda Liverpoolu se po pouhém roce stráveném na San Bernabeu vrátila na ostrovy a největší touhu po jeho službách ukázal právě Newcastle, který mu smluvně garantoval plat ve výši 133 tisíc liber týdně. Přesně o čtyři měsíce později utrpěl Owen v utkání s Tottenhamem zlomeninu nártu a tím odstartovaly zdravotní patálie, které stály Newcastle nemalé peníze. Owen zvládl do roku 2009 odehrát v dresu Strak 79 zápasů ve všech soutěžích a nastřílel v nich 30 branek. Statistikové spočítali, že Newcastle zaplatil za jeden jeho gól přibližně 1,3 milionu liber. Profimedia.cz
 6. Geremi (2007 – 2010) – 60 tisíc liber týdně  Kamerunec Geremi přicházel v roce 2007 do Newcastlu jako zkušený harcovník ostřílený z bohatých velkoklubů. V letech 1999 až 2003 byl hráčem Realu Madrid a další čtyři sezony strávil v Chelsea. United od něho čekali vysoce nadstandardní výkony, proto měl ve smlouvě v kolonce „týdenní gáže“ pěknou sumičku – 60 tisíc liber. Při bližším pohledu to byla značně nadnesená částka, protože Geremi nebyl v Chelsea členem základní sestavy a na hřiště se dostával spíše sporadicky. Ano, měl moře zkušeností, ale to bylo asi tak všechno. V Newcastlu záhy zjistili, že mu chybí fyzická kondice i schopnosti, s nimiž při podpisu smlouvy jaksi samozřejmě počítali. Profimedia.cz
 5. Cacapa (2007 – 2009) – 40 tisíc liber týdně  Brazilský obránce Cacapa přišel do Newcastlu v létě roku 2007 jako volný hráč z francouzského Lyonu, kde byl kapitánem týmu. Snad proto mu United štědře popřáli ve smlouvě na platových podmínkách. Jak se později ukázalo, mzda tehdy už jednatřicetiletého stopera zdaleka neodpovídala tomu, co na hřišti předváděl. Postupem času vypadl i vinou zranění ze základní sestavy a nastupoval jen sporadicky. Během dvou sezon naskočil jen do 29 zápasů, většinu času však za královskou gáži proseděl na lavičce. Profimedia.cz
 4. Mark Viduka (2007 – 2009) – 80 tisíc liber týdně  Australský útočník Mark Viduka přicházel v létě roku 2007 do Newcastlu po dvou nesmírně vydařených sezonách v Middlesbrough jako volný hráč. Tehdejší manažer Sam Allardyce mu nabídl dvouletou smlouvu s roční opcí a týdenní plat 80 tisíc liber. Během dvou sezon zvládl odehrát jen 38 ligových zápasů a dal pouhých sedm branek, všechny v první sezoně. Ve druhé už vyšel gólově naprázdno, ale na jeho královském platu se to neprojevilo. Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Vyhozené peníze. Toto je 8 nejpřeplácenějších hráčů v historii Newcastlu United

Profesionální fotbal není nic jiného než podnikatelská činnost. Majitelé klubů investují peníze do hráčů a tyto investice se jim v lepším případě vrátí. V horším případě zapláčou.

Existují kluby, kde mají čich na talenty a neomylně nakupují hráče, kteří postupem času svou cenu pořádně zhodnotí. A pak jsou oddíly, kde to moc neumí. Přeplácejí průměrné a podprůměrné fotbalisty a zbytečně přicházejí o spoustu peněz. Takovým případem by mohl být fotbalový Newcastle United.

V klubu, který v minulém ročníku skončil na čtvrté příčce v tabulce Premier League a zajistil si postup do Ligy mistrů, měli v minulosti docela slušný talent na to, aby si vybírali do týmu nevhodné hráče a ještě jim navíc rádi nasypali na účet pěkný balík liber. V následujících kapitolách najdete osm fotbalistů, kteří Newcastle přišli na hodně peněz, ale odvedli za ně zatraceně málo muziky.

Pokračování 2 / 9

8. Alan Smith (2007 – 2012) – 60 tisíc liber týdně

Alan Smith.jpg

Alan Smith přišel v roce 2007 do Newcastlu z Manchesteru United. Kouči Alexi Fergusonovi se na Old Trafford nevešel do kádru, a tak putoval za šest milionů liber k novému zaměstnavateli, s nímž podepsal pětiletý kontrakt, který mu zajišťoval týdenní gáži ve výši 60 tisíc liber.

Během premiérové sezony odehrál ve všech soutěžích 37 zápasů, ale nedal jediný gól. A když se v roce 2012 s klubem loučil, měl na kontě 94 zápasů v dresu Magpies a stále žádnou branku.

Podle fotbalových expertů se stal devatenáctinásobný anglický reprezentant obětí necitlivé práce Sira Alexe, který ho chtěl násilně přetvořit z útočníka ve středového záložníka, jehož tehdy potřeboval. Jenže uprostřed hřiště si Smith nikdy nezvykl a navíc zapomněl střílet góly. Přesto mu v Newcastlu nabídli pohádkový plat - nejspíš právě proto, že přicházel z Old Trafford. Dokonce i když v sezoně 2011/12 odešel na hostování do třetiligového celku Milton Keynes, doplácel mu mateřský klub 57 500 liber týdně, jelikož v novém působišti pobíral pouze 2 500 liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

7. Michael Owen (2005 – 2009) – 133 tisíc liber týdně

Michael Owen.jpg

Jako by nestačilo, že v roce 2005 Newcastle zaplatil Realu Madrid za někdejší zázračné dítě anglického fotbalu téměř 17 milionů liber a udělal z Michaela Owena nejdražší posilu klubu. Měly totiž přijít ještě další rány.

Bývalá hvězda Liverpoolu se po pouhém roce stráveném na San Bernabeu vrátila na ostrovy a největší touhu po jeho službách ukázal právě Newcastle, který mu smluvně garantoval plat ve výši 133 tisíc liber týdně. Přesně o čtyři měsíce později utrpěl Owen v utkání s Tottenhamem zlomeninu nártu a tím odstartovaly zdravotní patálie, které stály Newcastle nemalé peníze.

Zranění se pořádně nehojilo, Owen však na konci sezony už opět hrál. Další rána přišla na mistrovství světa v roce 2006. V zápase proti Švédsku si poškodil přední zkřížený vaz v pravém koleni a byl téměř rok mimo hru. Newcastle se cítil poškozen tím, že ke zranění došlo v mezinárodním utkání a domáhal se kompenzace od anglické fotbalové asociace. Klub dokonce hrozil žalobou. Nakonec se domohl jen asi poloviny hráčovy mzdy, tu druhou musel dál doplácet.

Owen zvládl do roku 2009 odehrát v dresu Strak 79 zápasů ve všech soutěžích a nastřílel v nich 30 branek. Statistikové spočítali, že Newcastle zaplatil za jeden jeho gól přibližně 1,3 milionu liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

6. Geremi (2007 – 2010) – 60 tisíc liber týdně

Geremi.jpg

Kamerunec Geremi přicházel v roce 2007 do Newcastlu jako zkušený harcovník ostřílený z bohatých velkoklubů. V letech 1999 až 2003 byl hráčem Realu Madrid a další čtyři sezony strávil v Chelsea. United od něho čekali vysoce nadstandardní výkony, proto měl ve smlouvě v kolonce „týdenní gáže“ pěknou sumičku – 60 tisíc liber.

Při bližším pohledu to byla značně nadnesená částka, protože Geremi nebyl v Chelsea členem základní sestavy a na hřiště se dostával spíše sporadicky. Ano, měl moře zkušeností, ale to bylo asi tak všechno. V Newcastlu záhy zjistili, že mu chybí fyzická kondice i schopnosti, s nimiž při podpisu smlouvy jaksi samozřejmě počítali.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. Cacapa (2007 – 2009) – 40 tisíc liber týdně

Cacapa.jpg

Brazilský obránce Cacapa přišel do Newcastlu v létě roku 2007 jako volný hráč z francouzského Lyonu, kde byl kapitánem týmu. Snad proto mu United štědře popřáli ve smlouvě na platových podmínkách.

Jak se později ukázalo, mzda tehdy už jednatřicetiletého stopera zdaleka neodpovídala tomu, co na hřišti předváděl. Postupem času vypadl i vinou zranění ze základní sestavy a nastupoval jen sporadicky. Během dvou sezon naskočil jen do 29 zápasů, většinu času však za královskou gáži proseděl na lavičce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Mark Viduka (2007 – 2009) – 80 tisíc liber týdně

Mark Viduka.jpg

Australský útočník Mark Viduka přicházel v létě roku 2007 do Newcastlu po dvou nesmírně vydařených sezonách v Middlesbrough jako volný hráč. Tehdejší manažer Sam Allardyce mu nabídl dvouletou smlouvu s roční opcí a týdenní plat 80 tisíc liber.

Během dvou sezon zvládl odehrát jen 38 ligových zápasů a dal pouhých sedm branek, všechny v první sezoně. Ve druhé už vyšel gólově naprázdno, ale na jeho královském platu se to neprojevilo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Mapou Yanga-Mbiwa (2013 – 2014) – 60 tisíc liber týdně

Mapou Yanga-Mbiwa.jpg

Týdenní plat 60 tisíc (či víc) liber má v současném kádru Newcastlu jen pět hráčů, ale ještě v před třemi lety pobíral stejné peníze stoper Mapou Yanga-Mbiwa. Francouzský obránce přišel do St. James Parku v lednu roku 2013 za 8,5 milionu liber z Montpellieru a měl být v budoucnosti nástupcem argentinského veterána Colocciniho, ale velká očekávání nenaplnil.

Po půldruhé sezoně se ho v Newcastlu pokoušeli zoufale zbavit. United jednali s Marseille a Bordeaux o hostování, ale pouze pod podmínkou, že nový klub zaplatí 80 procent mzdových nákladů. Yanga-Mbiwa nakonec poslední den přestupního termínu zamířil na roční hostování za milion liber do italského AS Řím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Damien Duff (2006 – 2009) – 70 tisíc liber týdně

Damien Duff-Newcastle.jpg

Někdejší irský reprezentant Damien Duff zažil tři sezony v Chelsea, s níž dvakrát slavil zisk anglického titulu, a v roce 2006 přestoupil za  pět milionů liber do Newcastlu, kde podepsal pětiletou smlouvu a měl být zárukou efektivity v ofenzívě. Jenže všechno bylo nakonec jinak.

Za týdenní mzdu 70 tisíc liber toho moc nepředvedl. Během tří sezon odehrál v Premier League 68 zápasů, ve kterých dal pouhé čtyři góly. Na útočníka dost chabá bilance. V Newcastlu byli nakonec rádi, když se v něm v roce 2009 zhlédl Fulham a zaplatil za transfer čtyři miliony liber. Duff okamžitě po přestupu prohlásil, že ho fotbal v Newcastlu netěšil. Fanoušci v St. James Parku ho stejně neměli nikdy moc v lásce, takže antipatie byly vzájemné…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Xisco (2008 – 2013) – 50 tisíc liber týdně

Xisco.jpg

Manažer a klubová legenda Newcastlu Kevin Keegan měl vždycky dobrý čich na hráče a málokdy se zmýlil v odhadu jejich schopností a potenciálu. Když však tvrdil, že mladý španělský útočník Xisco není dost dobrý pro Premier League, nikdo ho neposlouchal. Místo toho mu United dali podepsat šestiletou smlouvu, která mu garantovala týdenní příjem ve výši 50 tisíc liber.

Jak se záhy ukázalo, Xisco byl absolutně nevhodným typem pro anglický fotbal. Za Straky odehrál pouhých devět zápasů a čtyři sezony strávil na hostování ve své domovině. Newcastle jeho angažmá přišlo pěkně draho. Když 31. ledna 2013 opustil klub, vešel do historie jako jeden z nejhorších nákupů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud