Úspěšnost přes 50 %. Připomeňte si 11 zápasů na mistrovství světa, ve kterých čeští hokejisté bojovali o bronz

Od roku 1993 hráli čeští hokejisté na světových šampionátech jedenáctkrát o bronz. Těsnou většinu pokusů proměnili v zisk medailí.

Bitva o bronz, to je pokaždé souboj zklamaných celků, které nepostoupily do boje o nejcennější kov. I v něm jde ale o hodně a po pár vteřinách hry je to každému na ledě i v hledišti jasné. Jak probíhaly předešlé duely poražených semifinalistů, ve kterých se na mistrovství světa ocitli čeští hokejisté? Odpovědi najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

MS 1993 (Mnichov): ČR – Kanada 5:1

Samostatná česká reprezentace měla na prvním šampionátu velkou šanci postoupit do finále, v prodloužení semifinálového duelu ale prohrála se Švédy. Náladu si spravila v duelu o bronz, který sice lépe začala Kanada, o vedení ale rychle přišla, a pak už se zápas nesl v české režii.

Branky a nahrávky: 8. Doležal (Janecký, Kučera), 23. Kapusta (Beránek), 39. Beránek (Ťoupal), 42. Rosol (Kašťák), 44. Rosol (Hostak) – 3. Graves (Sanderson, Johnson).

Sestava ČR: Bříza – Kadlec, Holaň, Gudas, Hořava, Ščerban, Stavjaňa – Janecký, Kučera, Doležal – Rosol, Hosták, Kašťák – Čaloun, Hrbek, Horák – Ťoupal, Beránek, Kapusta.

Pokračování 3 / 12

MS 1995 (Stockholm): ČR – Kanada 1:4

Rok před zlatou Vídní, na šampionátu ve Švédsku, Kanaďané Čechům dva roky starou porážku vrátili. Tentokrát to byl tuzemský tým, který do zápasu vstoupil lépe, soupeř ale vývoj utkání ve druhé třetině otočil a vyhrál 4:1.

Branky a nahrávky: 11. Geffert (Vykoukal) – 15. Intranuovo (Frasar, McKim), 22. Fraser (McKim), 26. Hlushko (Bright), 54. Jomphe.

Sestava ČR: Turek – Kuchyňa, Vopat, Vykoukal, Ščerban, Vlček – Sršeň, Dopita, Žemlička – Vejvoda, Patera, M. Procházka – Janků, Kučera, Meluzín – Bělohlav, Horák, Geffert – Hosták.

Pokračování 4 / 12

MS 1997 (Helsinky): ČR – Rusko 4:3

Na světovém šampionátu ve Finsku Češi bojovali o finále se Švédy. Rozhodla jediná branka, kterou dal necelých devět minut před koncem Jönsson. Turnaj ale nakonec zakončili vítězně. Ve vyrovnaném zápase s Ruskem se na  stranu celku vedeného koučem Ivanem Hlinkou postavila štěstěna a Jiří Dopita necelé dvě minuty před koncem rozhodl o výhře 4:3.

Branky a nahrávky: 11. Vlach (Kroupa), 13. Vůjtek (M. Procházka, Kroupa), 27. M. Procházka (Vůjtek, Patera), 59. Dopita (Reichel) – 15. Koroljuk (Krasotkin), 41. Jašin (Bucajev), 49. Prokopjev (Barkov, Fokin).

Sestava ČR: Čechmánek – Šlégr, Benýšek, L. Procházka, Kaberle, Kroupa – Kratěna, Dopita, Žemlička – Výborný, Reichel, Lang – Vůjtek, Patera, M. Procházka – Šimíček, Vlach, Moravec.

Pokračování 5 / 12

MS 1998 (Curych): ČR – Švýcarsko 4:0

Ve stejném roce, kdy Češi dovezli zlato z Nagana, se konal světový šampionát ve Švýcarsku. Parta Ivana Hlinky nestačila v semifinálovém dvojzápase na Finsko a tak na ni zbyl zápas o bronz s domácím výběrem. Rozhodla druhá třetina, ve které Češi dali tři góly a otevřeli si cestu k medailím.

Branky a nahrávky: 21. Patera (M. Procházka, L. Procházka), 31. Eliáš (Sýkora), 33. M. Procházka (Patera), 41. Dopita (Bělohlav).

Sestava ČR: Hnilička – Vykoukal, Šlégr, L. Procházka, Kaberle, Kántor, Veber – Moravec, Dopita, Bělohlav – Výborný, Patera, M. Procházka – Eliáš, P. Sýkora, Lubina – Kacíř, Beránek, Hlaváč.

Pokračování 6 / 12

MS 2003 (Helsinky): ČR – Slovensko 2:4

V Helsinkách si to rozdali o zlato Kanaďané se Švédy, v boji o bronz na sebe narazili Češi a Slováci. Ti byli celou dobu napřed, český tým sice dokázal zareagovat na první dvě branky, pak ale udeřil Bondra a v závěru výhru Slovenska potvrdil Demitra.

Branky a nahrávky: 16. Hlaváč (T. Kaberle), 21. Reichel (T. Kaberle) – 14. Šatan (Zedník), 20. Stümpel (Štrbák, Višňovský), 26. Bondra (Demitra, Višňovský), 58. Demitra (Šatan, Suchý).

Sestava ČR: Vokoun - P. Kadlec, Hejda, T. Kaberle, Modrý, Kolařík, Špaček - Hejduk, M. Straka, Hlaváč - Balaštík, Vašíček, Kotrla - J. Hlinka, R. Reichel, Výborný – Michálek, Hudler, Sup - od 44. min. Vrbata.

Pokračování 7 / 12

MS 2011 (Bratislava): ČR – Rusko 7:4

Čeští hokejisté toužili v Bratislavě po zlatu. V semifinále ale nestačili na Švédy a zbyl na ně boj o bronz s Ruskem. Zápas se strhl v pořádnou přestřelku, která pro měla šťastný konec pro svěřence kouče Aloise Hadamczika, kteří i díky hattricku Romana Červenky vyhráli 7:4.

Branky a nahrávky: 4. Červenka, 11. Průcha (Rolinek, Marek), 23. Průcha, 32. Červenka (Průcha), 36. Červenka (Plekanec), 47. Marek (Rolinek, Voráček), 59. Plekanec (Jágr, Červenka) - 10. Kovalčuk (Radulov, Tjutin), 10. Kulikov (Afinogenov, Gorovikov), 19. Kovalčuk (Radulov, Zinovjev), 37. Tarasenko (Arťuchin, Kornějev).

Sestava ČR: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Němec, Čáslava - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček.

Pokračování 8 / 12

MS 2012 (Helsinky): ČR – Finsko 3:2

Před osmi lety hráli Češi o bronz v Helsinkách proti domácím Suomi. Tým kapitána Tomáše Plekance vedl po první třetině 3:1. Finové sice deset minut před koncem snížili, Jakub Štěpánek ale uhájil svou brankovou svatyni a pomohl kouči Hadamczikovi k druhému bronzu v řadě.

Branky a nahrávky: 17. Pyörälä (Immonen, Järvinen), 50. J. Jokinen (Mäenpää, M. Koivu) - 13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský).

Sestava ČR: Štěpánek - Nakládal, Němec, Čáslava, Krejčík, Krajíček, Mojžíš, Blaťák - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, Průcha - Vondrka, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar.

Pokračování 9 / 12

MS 2014 (Minsk): ČR - Švédsko 0:3

V semifinále tým vedený Vladimírem Růžičkou nestačil na Finy a v boji o bronz podlehl Švédům. Ti se už v první třetině dostali do dvougólového vedení, na které Jágr a spol. nedokázali reagovat. Čeští hokejisté pálili jen do tyčí a prohráli 0:3.

Branky a nahrávky: 5. Lindström (Andersén, Möller), 16. S. Hjalmarsson (Danielsson, Ekholm), 49. Backlund (Gustafsson, Lindström).

Sestava ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář, Ševc - Jágr, Novotný, Červenka - Klepiš, Sobotka, Hertl - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Jan Kovář, Rolinek.

Pokračování 10 / 12

MS 2015 (Praha): ČR - USA 0:3

Český tým se sice dostal podruhé v řadě do semifinále, jenže znovu skončil bez medaile. Na domácím šampionátu nejprve nestačil na Kanadu a v souboji o bronz ani na USA. Domácí sice byli favority, jenže znovu neskórovali, naopak už v první třetině dostali dvě branky a nakonec prohráli 0:3.

Branky a nahrávky: 8. Bonino (Nelson, Coyle), 19. Lewis (Eichel), 40. Coyle (Bonino).

Sestava ČR: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Plekanec, Klepiš - Červenka, Jan Kovář, Vondrka - Koukal, Novotný, Zaťovič - od 24. navíc Simon.

Pokračování 11 / 12

MS 2019 (Bratislava): ČR - Rusko 2:3 po samostatných nájezdech

Čtyři dlouhé roky si museli čeští fanoušci počkat na semifinálový zápas reprezentace na mistrovství světa. V Bratislavě předváděl výběr trenéra Miloše Říhy parádní hokej a vypadalo to, že má nakročeno k medaili. Po čvrtfinálové výhře 5:1 nad Německem však na cestě do finále klopýtl s nesmírně těžkým protivníkem - Kanadou, která vyhrála 5:1.

Sen o medaili však stále žil. Na cestě k ní bylo třeba porazit Rusko. Na první gól Grigorenka rychle odpověděl Řepík a před koncem první třetiny poslal Čechy do vedení Kubalík. Hned na začátku druhého dějství však srovnal Anisimov a skóre 2:2 svítilo na časomíře i po prodloužení. Nájezdy začal neúspěšně Vrána, Kovalčuk slavil po bekhendovém blafáku. Pak neproměnili Kubalík, Kučerov a ani Kovář. Když Gusev se štěstím překonal Hrubce, musel Hronek dát, což se mu nepodařilo.

Branky a nahrávky: 14. Řepík (Sklenička, Rutta), 19. Kubalík Kovář, Gulaš) - 13. Grigorenko (Sergačov), 21. Anisimov (Gusev), rozhodující nájezd Kovalčuk

Sestava ČR: Hrubec – Sklenička, Rutta, Kolář, Gudas, Musil, Hronek, Zámorský – H. Zohorna, T. Zohorna, Řepík – Kubalík, Kovář, Gulaš – Frolík, Simon, Voráček – Palát, Faksa, Jaškin – Vrána.

Pokračování 12 / 12

MS 2022 (Tampere): ČR - USA 8:4

Čeští hokejisté porazili na závěr letošního mistrovství světa Spojené státy 8:4 a po deseti letech se mohli radovat z bronzových medailí. V souboji o třetí místo přitom výběr trenéra Kariho Jalonena prohrával po první třetině 1:3. Ve třetím dějství se ale Čechům proti USA povedl senzační obrat, který režíroval hattrickem útočník David Pastrňák a dvougólový David Kämpf. K ukončení medailového půstu českého hokeje výrazně přispěl také brankář Marek Langhamer, jenž na začátku druhé třetiny vystřídal Karla Vejmelku.

Branky a nahrávky: 16. Černoch, 33. Smejkal, 41., 44. a 60. Pastrňák, 43. Červenka, 55. a 59. Kämpf - 10. a 20. Kuhlman, 13. Gaudette, 59. Bordeleau

Sestava ČR: Vejmelka (21. Langhamer) – Kempný, Hronek, Ščotka, Kundrátek, Sklenička, Šimek, Jordán – Červenka, Krejčí, Pastrňák – Zohorna, Hertl, Blümel – Vrána, Kämpf, Smejkal – Černoch, Flek, Stránský – Špaček.