Změna kombinéz nepomohla. Američtí rychlobruslaři jsou marní

Změna kombinéz nepomohla. Američtí rychlobruslaři jsou marní

V minulosti bylo rychlobruslení americkou výstavní disciplínou. Spojené státy jsou v ní vůbec nejúspěšnější zemí v historii olympijských her. V Soči je to však naprostá marnost.

Zdrcená Brittany Boweová. Držitelka druhého nejlepšího času sezony skončila na trati 1500 metrů až čtrnáctá. (Foto: Profimedia.cz)

Osm z dvanácti sad medailí, které byly v Soči vyčleněny pro rychlobruslaře, už zná své majitele. Není mezi nimi jediný reprezentant Spojených států. A to je obrovské překvapení.

Zatím posledním vyvrcholením amerického zmaru byl nedělní závod žen na 1500 metrů. Heather Richardsonová, jedna z favoritek na medaili, obsadila až sedmé místo s časem o více než čtyři vteřiny horším než vítězná Holanďanka Toren ter Morsová. Její týmová kolegyně Brittany Boweová, držitelka druhého nejlepšího času této sezony, skončila až čtrnáctá.

A zatímco Nizozemci už posbírali na hrách 16 medailí a další ještě určitě přidají, naděje Američanů na cenný kov jsou z říše snů. Co se to stalo ze zemí, která se může pyšnit legendami jako byla šestinásobná medailistka Bonnie Blairová nebo nezapomenutelný Eric Heyden, jenž na olympiádě v Lake Placi vyhrál pět zlatých medailí?

Američané zřejmě doplatili na experimentování. Na olympiádu si přivezli nové, supermoderní kombinézy, ve kterých měli být rychlejší než konkurence. Když se po týdnu bez medaile vrátili ke starým overalům, už měli závodníci značně pocuchanou psychiku. Že to ani se starým materiálem nejde, se přesvědčila Richardsonová a Boweová v neděli na patnáctistovce.

Na vývoji nových kombinéz nazvaných Mach 39 spolupracovala společnost Under Armour se zbrojařským koncernem Lockheed Martin. Je docela možné, že obleky mají nějakou konstrukční chybu, ale to by ještě nebyla zásadní tragédie.

Největším omyl totiž udělal řídící orgán amerického rychlobruslení. Kombinézy měly zůstat kvůli konkurenci v utajení až do začátku olympiády, takže závodníci v nich začali bruslit až v Soči. Jako by to byl kód pro odpalovací zařízení jaderných raket…

Člen amerického rychlobruslařského týmu Shani Davis, který má za sebou tři závody, přičemž nejlépe se umístil na kilometrové trati, kde skončil osmý, si už na situaci stačil postěžovat novinářům. „Člověk by očekával, že na sebe novou věc nebude navlékat poprvé až na nejvýznamnější sportovní akci na světě,“ řekl Davis.

A tak zatímco holandský tým přijel do Soči stoprocentně koncentrovaný, Američané působí jako parta zoufalců. „Je to samozřejmě zklamání,“ uvedl pro americký tisk trenér Ryan Shimabukuro. „Teď ale nemá smysl dělat nějaké rozbory, protože jsme frustrovaní a plní emocí. Chceme-li provést opravdovou analýzu, musíme to udělat s čistou hlavou. Teď na to není ten pravý čas.“

Doporučujeme

Články odjinud