Kdo se stane nejlepším kanonýrem mistrovství světa v Rusku? Kdybychom to věděli, už máme vsazeno. Téměř jisté však je, že to bude hráč mužstva, které dokráči aspoň do semifinále turnaje. Tak to obvykle bývá a jinak tomu asi nebude ani letos.

Kdo se připojí na seznam střelců, kteří opanovali některé z dřívějších šampionátů a na němž najdeme jména jako Pelé, Johan Cruyff, Bobby Charlton, Diego Maradona, Romário, Ronaldo nebo Zinedine Zidane? Vybrali jsme desítku borců, kteří jsou před startem turnaje v Rusku pasováni na největší favority na zisk Zlaté kopačky pro nejlepšího kanonýrka. Najdete je v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 11
Mohamed Salah (Egypt)

Egypt se představí na mistrovství světa poprvé od roku 1990 a velkou zásluhu na tom má Mohamed Salah. Útočník Liverpoolu zažil sezonu z říše snů, na jejímž konci však nebylo vítězství v Lize mistrů, ale zranění. I když se podle prvních prognóz zdálo, že nestihne úvodní duel na šampionátu, nakonec to asi nebude tak žhavé a nejlepší kanonýr uplynulého ročníku Premier League bude už od úvodních minut na hřišti.
Bude Egypt pouze týmem jednoho muže? Něco jako Salah a spol? Možná. Ale pokud mužstvo potáhne za jeden provaz a bude hrát na svou největší hvězdu, může se pětadvacetiletý borec klidně prostřílet ke Zlaté kopačce pro nejlepšího kanonýra šampionátu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
Luis Suárez (Uruguay)

Málokterý fotbalista vzbuzuje u defenzívy soupeřů takový respekt a obavy jako Luis Suárez. Útočník Barcelony, kam přestoupil po mistrovství světa v Brazílii před čtyřmi lety, je v ideálním fotbalovém věku – je mu 31 let, má može zkušeností a pořád je na výkonnostním vrcholu kariéry.
Na předchozím šampionátu si pokazil pověst poté, co pokousal italského obránce Chielliniho a následně dostal několikaměsíční zákaz hraní ve všech soutěžích. Od té doby se hodně zklidnil a nyní se prezentuje už jen svým fotbalovým uměním. A dokáže toho opravdu hodně. Bezpochyby patří mezi aspiranty na Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce mistrovství světa.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
Thomas Müller (Německo)

Žádný z hráčů, kteří se představí na šampionátu v Rusku, nenastřílel na turnajích mistrovství světa tolik branek jako Thomas Müller. Během svého debutu na vrcholné světové akci v roce 2010 dal pět gólů a získal ocenění pro nejlepšího mladého hráče turnaje a Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce. O čtyři roky později v Brazílii se trefil opět pětkrát. Víckrát to zvládl jen Kolumbijec James Rodríguez.
Na svůj třetí světový šampionát odcestoval obhájce mistrovského titulu jako opora Bayernu Mnichov. V osmadvaceti letech je v ideálním fotbalovém věku – je pořád nesmírně rychlý a dynamický, ale navíc má obrovskou kupu zkušeností. Klidně to může být jeho turnaj.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
Paul Pogba (Francie)

V pouhých čtrnácti letech vyměnil záložník Paul Pogba francouzský klub Le Havre za Manchester United, kde měl vyrůst ve velkou hvězdu. V prvním týmu však odehrál jen tři ligové zápasy a větší šance se nedočkal. V létě roku 2012 proto zamířil do Juventusu Turín, kde se záhy jeho talent rozzářil naplno.
Pogba se Starou dámou vyhrál čtyřikrát italský titul a dvakrát domácí Pohár, v roce 2015 přivedl mužstvo až do finále Ligy mistrů, kde podlehlo Barceloně. Ve fantastické formě se představil na mistrovství Evropy před dvěma lety, kde byl oporou francouzské reprezentace, která došla až do finále. Po šampionátu přestoupil za tehdy rekordní částku 105 milionů eur do Manchesteru United, odkud před pár lety odcházel jako nechtěný hráč.
V dresu s galským kohoutem odehrál 54 zápasů a dal devět branek. V jeho schopnostech je ale dát stejný počet gólů během mistrovství světa. Když mu to sedne, může být nejlepším kanonýrem turnaje.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
Antoine Griezmann (Francie)

Útočník Antoine Griezmann už ve 14 letech opustil Francii a zamířil do španělského Realu Sociedad, kde vyrostl v jednoho z nejtalentovanějších hráčů současnosti. V devatenácti letech poprvé nakoukl do La Ligy a během čtyř sezon se vypracoval v žádané zboží na přestupním trhu.
Poté, co v ročníku 2013/14 nastřílel v dresu Realu Sociedad ve 34 ligových zápasech 16 branek, přišla nabídka z Atlétika Madrid, kam v létě roku 2014 zamířil za 30 milionů eur. Ve francouzské reprezentaci dosud odehrál 54 utkání, ve kterých nastřílel 20 gólů. Na mistrovství Evropy ve Francii byl jednou z největších hvězd a o jeho služby se ucházely nejbohatší velkokluby, ale zatím zůstává věrný Atlétiku, s nímž si předloni jaře zahrál ve finále Ligy mistrů. Pokud se mu turnaj povede jako Euro před dvěma lety, pak si klidně může odvézt z Ruska Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra turnaje.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
Kevin De Bruyne (Belgie)

Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Šestadvadvacetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance.
O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že byl nejlepším hráčem v Premier League v počtu vytvořených šancí v sezoně 2017/18. V 37 zápasech zaznamenal 16 asistencí, k nimž přidal i osm branek. Jestli mu to půjde i v Rusku takhle dobře, může dotáhnout belgickou reprezentaci hodně daleko.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
Harry Kane (Anglie)

Hvězda Harryho Kanea se před pár lety rozzářila v anglické Premier League tím nejjasnějším světlem a jen tak asi nezhasne. Teď možná přišel čas, aby stejně silně svítila i na mezinárodní scéně. Může to být klidně „jeho šampionát“.
Kane je komplexním fotbalistou se smrtícími ofenzivními instinkty a branky střílí s neuvěřitelnou lehkostí. Anglie už dlouho čeká na úspěch na mistrovství světa a právě Kane by mohl být důvodem, proč by se letos mohli fanoušci reprezentace Albionu konečně dočkat.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
Neymar (Brazílie)

Na šampionátu v roce 2014 nikdo nehrál pod větším tlakem než Neymar. Od tehdy dvaadvacetiletého brazilského talentu se neočekávalo nic menšího, než že přivede Brazílii před domácími fanoušky k mistrovskému titulu. Skončilo to blamáží.
Brazilci v semifinále bez zraněného Neymara zkolabovali v souboji s Německem a v utkání o bronz pak podlehli Nizozemí. I když odehrál poslední minuty na turnaji ve čtvrtfinále proti Kolumbii, stačil nastřílet čtyři góly. V současnosti je však silnější, zkušenější a rychlejší než před čtyřmi lety a měl by být tahounem Kanárků.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
Cristiano Ronaldo (Portugalsko)

Před čtyřmi lety v na mistrovství světa v Brazílii se Cristiano Ronaldo loučil s turnajem už po zápasech základní skupiny. Portugalci museli skousnout fakt, že je přeskočil celek Spojených států a do vyřazovacích bojů nepostoupili. Ostrostřelec Realu Madrid na tom měl svůj podíl – skóroval pouze jednou.
Nyní přijíždí do Ruska jako čerstvý šampion Ligy mistrů a pokud mu vydrží forma, kterou se prezentoval v posledních měsících, pak by u jednoho gólu rozhodně zůstat nemělo. Naopak – Ronaldo bude bezpochyby jedním z největších aspirantů na Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra turnaje.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
Lionel Messi (Argentina)

Výkony Lionela Messiho na mistrovství světa v Brazílii před čtyřmi lety byly občas dost rozpačité, přesto však nastřílel čtyři branky a přivedl svůj tým do finále turnaje, kde Argentina prohrála s Německem. Nyní je ikona španělské Barcelony o čtyři roky starší a zkušenější, aniž by však věk ještě jakkoli poznamenal jeho fotbalové schopnosti.
Dalo by se říci, že je na vrcholu kariéry a kdy jindy by měl dovést Argentinu k titulu mistrů světa, než právě letos. O jeho střeleckých schopnostech toho už bylo napsáno hodně a hodně se také namluvilo o tom, že v reprezentaci mu to nepálí tak jako na klubové úrovni, ale dozajista je jedním ze žhavých aspirantů na Zlatou kppačku pro nejlepšího střelce šampionátu.
Foto: Profimedia.cz