Roman Hubník (Sigma Olomouc) – 37 let  Dobří holubi se vracejí a olomoucký odchovanec Roman Hubník se v roce 2020 vrátil po dlouhých letech na Andrův stadion. Během kariéry si zahrál ve sparťanském dresu či v Plzni, ale působil také v Rusku a v Německu. Vybojoval čtyři mistrovské tituly – jednou se radoval s letenským týmem a třikrát s Viktorií. Na Hané má podepsanou smlouvu do konce aktuálního ročníku, ve kterém ho ale sužují zdravotní problémy, kvůli nimž nastoupil jen do deseti zápasů. Profimedia.cz

Roman Hubník (Sigma Olomouc) – 37 let
Dobří holubi se vracejí a olomoucký odchovanec Roman Hubník se v roce 2020 vrátil po dlouhých letech na Andrův stadion. Během kariéry si zahrál ve sparťanském dresu či v Plzni, ale působil také v Rusku a v Německu. Vybojoval čtyři mistrovské tituly – jednou se radoval s letenským týmem a třikrát s Viktorií. Na Hané má podepsanou smlouvu do konce aktuálního ročníku, ve kterém ho ale sužují zdravotní problémy, kvůli nimž nastoupil jen do deseti zápasů. | Profimedia.cz

 Václav Procházka (Fastav Zlín) – 37 let  Fotbalový životopis sedmatřicetiletého veterána Václava Procházky je pořádně bohatý. S Viktorií Plzeň vybojoval třikrát mistrovský titul, dva roky si zahrál v turecké lize, ale i přesto už dokázal v té české nastřádat do statistik přes čtyři stovky startů. Kromě západočeského klubu nechal významnou stopu také v Mladé Boleslavi, krátce se mihl na hostování ve Slovácku a od sezony 2017/18 byl (klíčovým) hráčem Baníku Ostrava. Momentálně je druhým rokem hráčem Zlína, kde má podepsanou smlouvu do konce ročníku. Profimedia.cz
 Jan Jeřábek (FK Pardubice) – 37 let  Záložník Jan Jeřábek by mohl být vzorem klubové věrnosti. Celou profesionální kariéru spojil s Pardubicemi, kde působ už od roku 2006. S mužstvem zažil časy, kdy kopalo pouze v divizní soutěži, ale také slavný postup mezi ligovou elitu v roce 2020. Na sklonku kariéry kroutí teprve druhou sezonu v nejvyšší soutěži a je docela možné, že je to jeho poslední. Stávající smlouva mu vyprší na konci června, ale není vyloučena, že se na východě Čech domluví na jejím prodloužení a ještě si odchod do důchodu oddálí. Profimedia.cz
 Milan Petržela (1. FC Slovácko) – 38 let  Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině. Osmatřicetiletý záložník má na kontě 441 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 55 branek. Nyní tráví už třetí sezonu v dresu Slovácka a patří k oporám mužstva. V létě mu vyprší smlouva, ale soudě podle jeho výkonů, dostane nabídku nového kontraktu. Bude ještě chtít pokračovat? Profimedia.cz
 Tomáš Grigar (FK Teplice) – 39 let  Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I v 39 letech si drží solidní formu. V zimě načal už čtvrtou stovku ligových startů - konkrétně má na kontě 322 utkání, ve kterých si zapsal do statistik 106 vychytaných nul. Po sezoně mu skončí na severu Čech smlouva a možná se vydá do sportovního důchodu. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

10 veteránů z Fortuna ligy, kterým po sezoně skončí smlouva a (možná) odejdou do sportovního důchodu

Čas nezastavíš a - jak zpívával Karel Gott v jednom ze svých hitů - „letí jako bláznivý“. Spousta fotbalistů to po dovršení 35 let vnímá velmi intenzívně a mnozí veteráni z české nejvyšší soutěže už nyní tuší, že je před nimi posledních pár měsíců profesionální kariéry.

Do aktuálního ročníku nejvyšší české fotbalové soutěže zasáhli tři čtyřicátníci a více než dvacet borců, kteří mají přes 35 let. Pro některé z nich jde o poslední sezonu v nejvyšší soutěži. V následujících kapitolách najdete desítku veteránů, kterým na konci ročníku vyprší platná smlouva, a oni možná odejdou do sportovního důchodu.

Pokračování 2 / 11

Roman Hubník (Sigma Olomouc) – 37 let

Roman Hubník-Olomouc.jpg

Dobří holubi se vracejí a olomoucký odchovanec Roman Hubník se v roce 2020 vrátil po dlouhých letech na Andrův stadion. Během kariéry si zahrál ve sparťanském dresu či v Plzni, ale působil také v Rusku a v Německu. Vybojoval čtyři mistrovské tituly – jednou se radoval s letenským týmem a třikrát s Viktorií. Na Hané má podepsanou smlouvu do konce aktuálního ročníku, ve kterém ho ale sužují zdravotní problémy, kvůli nimž nastoupil jen do deseti zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Václav Procházka (Fastav Zlín) – 37 let

Václav Procházka-Zlín1.jpg

Fotbalový životopis sedmatřicetiletého veterána Václava Procházky je pořádně bohatý. S Viktorií Plzeň vybojoval třikrát mistrovský titul, dva roky si zahrál v turecké lize, ale i přesto už dokázal v té české nastřádat do statistik přes čtyři stovky startů. Kromě západočeského klubu nechal významnou stopu také v Mladé Boleslavi, krátce se mihl na hostování ve Slovácku a od sezony 2017/18 byl (klíčovým) hráčem Baníku Ostrava. Momentálně je druhým rokem hráčem Zlína, kde má podepsanou smlouvu do konce ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Jan Jeřábek (FK Pardubice) – 37 let

Jan Jeřábek.jpg

Záložník Jan Jeřábek by mohl být vzorem klubové věrnosti. Celou profesionální kariéru spojil s Pardubicemi, kde působ už od roku 2006. S mužstvem zažil časy, kdy kopalo pouze v divizní soutěži, ale také slavný postup mezi ligovou elitu v roce 2020. Na sklonku kariéry kroutí teprve druhou sezonu v nejvyšší soutěži a je docela možné, že je to jeho poslední. Stávající smlouva mu vyprší na konci června, ale není vyloučena, že se na východě Čech domluví na jejím prodloužení a ještě si odchod do důchodu oddálí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Milan Petržela (1. FC Slovácko) – 38 let

Milan Petržela-Slovácko1.jpg

Mnohokrát se v minulosti zdálo, že je v Plzni na odpis, Milan Petržela ale všechny krize ustál a v sestavě týmu byl skoro dvanáct let. S Viktorkou získal čtyři mistrovské tituly. O ten pátý ho „připravilo“ angažmá v Augsburgu, kam odešel po Euru v Polsku a na Ukrajině.

Osmatřicetiletý záložník má na kontě 441 ligových zápasů, ve kterých nastřílel 55 branek. Nyní tráví už třetí sezonu v dresu Slovácka a patří k oporám mužstva. V létě mu vyprší smlouva, ale soudě podle jeho výkonů, dostane nabídku nového kontraktu. Bude ještě chtít pokračovat?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Tomáš Grigar (FK Teplice) – 39 let

Tomáš Grigar2.jpg

Kariéru v nejvyšší soutěži odstartoval brankář Tomáš Grigar v sezoně 2004/05 ve Spartě, na Letné se ale nedokázal prosadit, a tak od ročníku 2008/09 chytá v Teplicích. I v 39 letech si drží solidní formu. V zimě načal už čtvrtou stovku ligových startů - konkrétně má na kontě 322 utkání, ve kterých si zapsal do statistik 106 vychytaných nul. Po sezoně mu skončí na severu Čech smlouva a možná se vydá do sportovního důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Jan Laštůvka (Baník Ostrava) – 39 let

Jan Laštůvka-Baník1.jpg

Kariéra brankáře Jana Laštůvky je dlouhá a bohatá na úspěchy. Odstartoval ji na přelomu tisíciletí v Karviné, odkud se posunul do Baníku. S ostravským klubem vybojoval v sezoně 2003/04 mistrovský titul a vydal se do zahraničí, konkrétně do Šachtaru Doněck, s nímž se stal dvakrát ligovým šampionem. Během pěti let na východě Ukrajiny byl třikrát na hostování – ve Fulhamu, v Bochumi a ve West Hamu, nikde ale pořádně neprorazil. V roce 2009 se posunul do konkurenčního Dněpru Dněpropetrovsk, kde pobyl sedm sezon a dostal se s mužstvem do finále Evropské ligy.

Před šesti lety si řekl, že je čas vrátit se domů a zamířil do mateřského klubu, tedy do Karviné. V roce 2017 se krátce mihl v pražské Slavii a od sezony 2018/19 je brankářskou jedničkou Baníku. V Ostravě má podepsanou smlouvu do konce sezony, naposled se ale v brance objevil kvůli zranění v polovině října.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Jan Rezek (FK Teplice) – 39 let

Jan Rezek-Teplice.jpg

Jan Rezek v české soutěži debutoval v dresu Teplic, odkud zamířil do Sparty. Na Letné se ale moc neprosadil a přes Rusko a jeden neúspěšný sparťanský comeback se stal hráčem Plzně. Na západě Čech střelecky pookřál a měl obří podíl na zisku historicky prvního plzeňského titulu. Po odchodu z Viktorky v tuzemské nejvyšší soutěži odehrál sezonu v Teplicích a následně tři roky oblékal dres Příbrami. Po pádu mužstva do druhé ligy se vrátil do Teplic a v aktuálním ročníku stihl ve žlutomodrém dresu odehrát deset zápasů a vstřelil jednu branku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Marek Matějovský (FK Mladá Boleslav) – 40 let

Marek Matějovský.jpg

Bývalý reprezentant a momentálně opora Mladé Boleslavi Marek Matějovský oblékal v lize také dresy Jablonce, kde jeho kariéra startovala, a Sparty. Na Letné dělal kapitána a v roce 2014 pomohl vybojovat mistrovský titul. Čtyřicetiletý veterán má nyní na kontě 360 ligových utkání, ve kterých rozhodně nehrával v bílých rukavičkách, ale pěkně zostra - a někdy i neférově. Důkazem je 90 žlutých karet, k nimž vyfasoval třikrát i červenou.

Navzdory věku je stále nesmírně platným členem sestavy a patří mu místo v základní sestavě. Po sezoně mu vyprší kontrakt a je otázkou, zda bude chtít pokračovat. Zájem o jeho služby by v lize zřejmě ještě byl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Tomáš Hübschman (FK Jablonec) – 40 let

Tomáš Hübschman-Jablonec1.jpg

Česká liga přivítala v roce 2014 jednoho slavného navrátilce. Po deseti letech strávených v ukrajinském Šachtaru Doněck se domů vrátil Tomáš Hübschman. Ne však do Sparty, kde působil během Eura 2002, ale do Jablonce, kde nyní kroutí už osmou sezonu. Na severu Čech má podepsanou smlouvu do konce ročníku. I jako čtyřicátník je však stále důležitým článkem mužstva. Všechno ale nasvědčuje tomu, že po sezoně pověsí kopačky na skobu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Josef Jindřišek (Bohemians Praha 1905) – 40 let

Josef Jindřišek2.jpg

Záložník Josef Jindřišek je momentálně nejstarším hráčem v české nejvyšší soutěži. A také k nejvěrnějším. V pražské Bohemce totiž kroutí už dvanáctou sezonu. Dříve hrával také v Jablonci a Olomouci. V součtu už má na kontě 385 ligových zápasů a 24 branek. V aktuálním ročníku odehrál 12 utkání a pouze třikrát nebyl v základní sestavě. Vypadá to, že je na něho čas krátký, ale to je zřejmě jen zdání. Po sezoně mu skončí platná smlouva. Buse se mu ještě chtít běhat po hřišti i v příštím ročníku?

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud