Edrisa Lubega - Uganda  Jen jediný hráč z východoafrické Ugandy se zatím mihl v české lize. V sezoně 2020/21 jím byl útočník Edrisa Lubega, který měl pomoci se záchranou v elitní soutěži Příbrami. Mladý forvard odehrál na jaře devět utkání, dal dva góly a na jeden přihrál, ale k udržení mužstva v první lize to nestačilo. Následně mu skončilo hostování a on se odporoučel do estonského Paide, odkud do Příbrami přišel. Profimedia.cz

Edrisa Lubega - Uganda
Jen jediný hráč z východoafrické Ugandy se zatím mihl v české lize. V sezoně 2020/21 jím byl útočník Edrisa Lubega, který měl pomoci se záchranou v elitní soutěži Příbrami. Mladý forvard odehrál na jaře devět utkání, dal dva góly a na jeden přihrál, ale k udržení mužstva v první lize to nestačilo. Následně mu skončilo hostování a on se odporoučel do estonského Paide, odkud do Příbrami přišel. | Profimedia.cz

 Lamin Jawo - Gambie  Lamin Jawo se už jako teenager vypravil z rodné Gambie a fotbalově vyzrával v nižších italských soutěžích. V lednu roku 2019 přišel do Jihlavy, za kterou odehrál jediné (barážové) ligové utkání a následně pak až do dalšího lednového přestupního termínu kopal ve druhé lize. Nyní je už čtvrtou sezonu hráčem Zlína. Téměř dvoumetrový čahoun si vybojoval v novém působišti místo v základní sestavě a patří mezi opory mužstva. V české nejvyšší soutěži odehrál dosud 66 utkání a dal čtyři góly. Jawo byl prvním zástupcem Gambie v české lize a prošlapal cestu následovníkům. Od roku 2021 působí ve Fortuna lize i jeho krajan Muhammed Sanneh, který hájí barvy Baníku Ostrava. Profimedia.cz
 Oscar Dorley - Libérie  Nejdříve přišel na půlroční hostování a v lednu 2019 se stal kmenovým hráčem Liberce. Řeč je o liberisjkém záložníkovi Oscarovi, který už má na kontě řadu utkání v dresu národního týmu. V české lize se velmi rychle adaptoval a vybojoval si stálé místo v základní jedenáctce Slovanu, odkud následně přestoupil do Slavie. V tuzemské nejvyšší soutěži už má na kontě 113 utkání a šest branek. Profimedia.cz
 Bassirou Dembélé - Mali  V roce 2010 měl přijít do Slavie útočník Franck Madou z Pobřeží slonoviny, ale neprošel zdravotními testy a z přestupu sešlo. Pražský klub však v kádru přece jen přivítal africkou posilu, a to záložníka Bassiroua Dembélého. Tehdy dvaadvacetiletý hráč z rezervního týmu Paris Saint-Germain a někdejší kapitán reprezentace Mali do 21 let podepsal v Edenu dvouletý kontrakt. Když se s českou ligou loučil, měl na kontě pouze osm ligových utkání. V průběhu premiérové sezony se totiž dostal do sporu vedením klubu, načež byl vyřazen z prvního týmu. Epizodně se v tuzemské soutěži mihl také jeho krajan Idrissa Diarra, který odehrál tři zápasy za Příbram. Profimedia.cz
 Jaures Corea - Benin  Fotbalista z Beninu? I takoví se v České republice objevili. Tím prvním byl Jaures Corea, který si nejprve zahrál v divizní soutěži za Břežany a posléze odehrál v sezoně 2008/09 dva zápasy za Viktorii Žižkov. Víc šancí ale nedostal. To obránce Mohamed Tijani, rodák z Pobřeží slonoviny, který však reprezentuje Benin, toho zvládl podstatně víc. Od sezony 2018/19, kdy naskočil do baráže v dresu Jihlavy, pak odehrál v barvách Slavie, Liberce, Teplic a Plzně až dodnes 28 střetnutí, ve kterých zaznamenal jeden gól. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

11 „exotů“ z Afriky v českém fotbale. Vzpomínáte na hráče z Etiopie či Toga?

Na fotbalisty z afrického kontinentu jsme si už zvykli. Někteří z nich si v České republice dokázali získat dobré jméno a vydali se vstříc dalšímu zahraničnímu angažmá. A na některé se zapomnělo.

Pro někoho je sice česká liga nudnou soutěží, pro zahraniční fotbalisty je ale často lákadlem. Někteří v ní vidí zajímavou formu výdělku, ale především šanci, jak se dostat dál do světa. To platí zejména pro Afričany. Příklad Bonyho Wilfrieda, který se z české ligy prokousal přes nizozemskou soutěž až do anglické Premier League, dokazuje, že to může fungovat.

V tuzemsku si zahrála už řada Afričanů. Zkoušeli to tady fotbalisté z Ghany, ale především z Pobřeží Slonoviny, Nigérie, Senegalu nebo Kamerunu.

V minulých letech se v tuzemské lize zase zalíbilo hráčům z Konga - v Liberci válel Dzon Delarge a v Teplicích zářil Franci Litsingi. Ty teď ale nechme stranou. Jsou i další země, pro české fanoušky o dost méně známé, které do naší nejvyšší ligy vyslaly své zástupce. V následujících kapitolách najdete 11 hráčů z fotbalově nejexotičtějších afrických zemí v historii nejvyšší české fotbalové soutěže.

Pokračování 2 / 12

Edrisa Lubega - Uganda

Edrisa Lubega.jpg

Jen jediný hráč z východoafrické Ugandy se zatím mihl v české lize. V sezoně 2020/21 jím byl útočník Edrisa Lubega, který měl pomoci se záchranou v elitní soutěži Příbrami. Mladý forvard odehrál na jaře devět utkání, dal dva góly a na jeden přihrál, ale k udržení mužstva v první lize to nestačilo. Následně mu skončilo hostování a on se odporoučel do estonského Paide, odkud do Příbrami přišel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Lamin Jawo - Gambie

Lamin Jawo.jpg

Lamin Jawo se už jako teenager vypravil z rodné Gambie a fotbalově vyzrával v nižších italských soutěžích. V lednu roku 2019 přišel do Jihlavy, za kterou odehrál jediné (barážové) ligové utkání a následně pak až do dalšího lednového přestupního termínu kopal ve druhé lize. Nyní je už čtvrtou sezonu hráčem Zlína. Téměř dvoumetrový čahoun si vybojoval v novém působišti místo v základní sestavě a patří mezi opory mužstva. V české nejvyšší soutěži odehrál dosud 66 utkání a dal čtyři góly. Jawo byl prvním zástupcem Gambie v české lize a prošlapal cestu následovníkům. Od roku 2021 působí ve Fortuna lize i jeho krajan Muhammed Sanneh, který hájí barvy Baníku Ostrava.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Oscar Dorley - Libérie

Oscar Dorley.jpg

Nejdříve přišel na půlroční hostování a v lednu 2019 se stal kmenovým hráčem Liberce. Řeč je o liberisjkém záložníkovi Oscarovi, který už má na kontě řadu utkání v dresu národního týmu. V české lize se velmi rychle adaptoval a vybojoval si stálé místo v základní jedenáctce Slovanu, odkud následně přestoupil do Slavie. V tuzemské nejvyšší soutěži už má na kontě 113 utkání a šest branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Bassirou Dembélé - Mali

Bassirou Dembélé.jpg

V roce 2010 měl přijít do Slavie útočník Franck Madou z Pobřeží slonoviny, ale neprošel zdravotními testy a z přestupu sešlo. Pražský klub však v kádru přece jen přivítal africkou posilu, a to záložníka Bassiroua Dembélého. Tehdy dvaadvacetiletý hráč z rezervního týmu Paris Saint-Germain a někdejší kapitán reprezentace Mali do 21 let podepsal v Edenu dvouletý kontrakt. Když se s českou ligou loučil, měl na kontě pouze osm ligových utkání. V průběhu premiérové sezony se totiž dostal do sporu s vedením klubu, načež byl vyřazen z prvního týmu. Epizodně se v tuzemské soutěži mihl také jeho krajan Idrissa Diarra, který odehrál tři zápasy za Příbram.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Jaures Corea - Benin

Jaures Corea.jpg

Fotbalista z Beninu? I takoví se v České republice objevili. Tím prvním byl Jaures Corea, který si nejprve zahrál v divizní soutěži za Břežany a posléze odehrál v sezoně 2008/09 dva zápasy za Viktorii Žižkov. Víc šancí ale nedostal. To obránce Mohamed Tijani, rodák z Pobřeží slonoviny, který však reprezentuje Benin, toho zvládl podstatně víc. Od sezony 2018/19, kdy naskočil do baráže v dresu Jihlavy, pak odehrál v barvách Slavie, Liberce, Teplic a Plzně až dodnes 28 střetnutí, ve kterých zaznamenal jeden gól.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Fikru-Tefarra Lemessa - Etiopie

Lemessa.jpg

V Mladé Boleslavi už dostala příležitost řada cizinců. Jedním z nich byl Lemessa z Etiopie, který do týmu přišel původně na tři roky. 183 centimetrů vysoký útočník zde odehrál jen devět zápasů a v roce 2009 klub opustil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Amadou Cissé – Guinea

Amadou Cissé.jpg

Vysoký záložník Amadou Cissé z africké Guineje přišel do české ligy v roce 2008 a byl vůbec prvním hráčem z Guineje v tuzemské nejvyšší soutěži. Vyhlédla si ho pražská Slavia, se kterou získal titul a zahrál si i v Evropské lize. Do sestavy sešívaných se ale příliš neprosadil.

Zkoušel to i v Bohemians 1905, půl roku působil ve Slovácku, pak se ale vrátil do Francie, odkud do České republiky přišel. V české lize se už objevili čtyři další následovníci z jeho domoviny - Kamso Mara, Cheick Oumar Conde, Mohamed Traoré a Emmanuel Tolmo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Fernando Neves – Kapverdské ostrovy

Neves.jpg

V roce 2009 přišel na Bazaly obránce z Kapverdských ostrovů Fernando Neves, který se v kádru Baníku propracoval mezi opory a stal se dirigentem zadních řad. V Ostravě zůstal dvě sezony, dal sedm gólů a pak se vydal hrát druhou ligu do Francie.

V roce 2013 už byl ale Neves zase zpátky v české nejvyšší soutěži. Nejdříve hájil barvy pražské Slavie, pak trávil čas na hostování v Příbrami. Do Edenu se už nevrátil a v 37 letech jeho česká anabáze definitivně skončila. Jeho mladší krajan, obránce Jimmy Modeste, se v sezoně 2009/10 marně pokoušel prosadit ve střížkovské Bohemce. To záložník Nivaldo zvládl v dresu Teplic během čtyř sezon 68 utkání, ve kterých dal devět gólů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Patrick Joseph Onyango Oboya - Keňa

Oboya.jpg

Keňa vychovává skvělé atlety a jeden fotbalový atlet zamířil i do české ligy. Záložník Patrick Oboya přišel v roce 2007 do Mostu. Když severočeský klub po třech letech opouštěl, měl na kontě 27 prvoligových zápasů a dvě branky. Žádný jiný jeho krajan se dosud na tuzemských pažitech neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Claude Roland Videgla - Togo

Claude Roland Videgla.jpg

Fotbalisté Toga patřili v roce 2006 mezi nejpřekvapivější účastníky mistrovství světa. Z této africké země pochází například bývalý hráč Arsenalu, Realu Madrid či Tottenhamu Emmanuel Adebayor. A také záložník Claude Roland Videgla, který od roku 2009 působil do sezony 2013/14 v Příbrami. Příležitostí dostal poměrně dost, nijak zvlášť je ale nevyužil.

Později v Brně působil útočník Francis Koné, který předtím dvě léta hájil barvy Slovácka. Na českých pažitech odehrál 52 ligových utkání, ve kterých se šestkrát zapsal mezi střelce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Kennedy Chihuri - Zimbabwe

Chihuri.jpg

Jeden z nejznámějších cizinců v historii české ligy - Kennedy Chihuri ze Zimbabwe - přišel do České republiky v roce 1996 z Prešova. Nejprve hrál za Slavii, kde se ale moc neprosadil. A tak někdejší reprezentant odešel do Žižkova, kde byl dlouho oporou. V tuzemské lize hrál až do roku 2004 a za tu dobu stihl nasbírat rovných 200 ligových startů.

Od roku 2013 působil ve Spartě jeho krajan Costa Nhamoinesu. Šikovný obránce strávil na Letné téměř sedm let a patřil k oporám defenzívy mužstva. V nejvyšší soutěži odehrál 146 zápasů a dal devět branek.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud