Tomáš Vokoun  Strůjce úspěchu. Nebýt Tomáše Vokouna, čeští hokejisté by na zlato v roce 2010 nejspíš nedosáhli. Zářil ve vyřazovacích bojích a vše vygradovalo úžasným výkonem proti hvězdami našlapané ruské sborné. Tehdejší gólman Floridy, který má ve sbírce i zlato z Vídně, následně získal Zlatou hokejku a zároveň stylově uzavřel reprezentační kariéru. Tu zámořskou mu uťaly zdravotní problémy, které ho dokonce ohrožovaly na životě. Sezonu 2013/14 vynechal celou, v následujícím ročníku odchytal dva zápasy na farmě a pak oznámil definitivní konec. Profimedia.cz
 Ondřej Pavelec  Ondřej Pavelec byl řadu let reprezentační oporou. V českém nároďáku debutoval v roce 2010, kdy byl součástí zlatého týmu na mistrovství světa v Německu. Tehdy kryl záda Tomáši Vokounovi, zato o rok později na Slovensku už český tým dovedl k bronzu. Chytal také na světovém šampionátu v roce 2013, představil se na olympiádě v Soči a na domácím světovém turnaji v Praze. Dostal se i do nominace na Světový pohár, přes Mrázka s Neuvirthem se ale do branky nepodíval. Kariéru překvapivě ukončil v 31 letech v roce 2018. Profimedia.cz
 Petr Gřegořek  Bylo to jedno z nejpřekvapivějších jmen v české nominaci na mistrovství světa v roce 2010. Petr Gřegořek měl za sebou vydařenou sezonu v Českých Budějovicích, na obránce posbíral velmi slušných 29 (6+23) kanadských bodů a probojoval se až na šampionát. Svou jedinou účast na mistrovství světa okořenil jedním gólem. Po šampionátu odešel do Karlových Varů, pak působil ve Spartě a v Liberci. Po sezoně 2014/15 to vypadalo, že dal hokeji definitivně sbohem, ale o tři roky později se objevil v dresu Milevska ve čtvrté nejvyšší soutěži. Od roku 2020 už je ale v hokejovém důchodu. Profimedia.cz
 Tomáš Mojžíš  Obránce Tomáš Mojžíš prožil dlouhou a úspěšnou a kariéru, jejímž vrcholem bylo mistrovství světa před deseti lety. Tehdejší zadák švédského MODO, kam si na rok odskočil z KHL, zasáhl na zlatém šampionátu do šesti utkání a vstřelil jednu branku. Kromě toho má medaili i z turnaje v roce 2012, kdy pomohl reprezentaci k bronzu. O čtyři roky později se stal s Bílými Tygry z Liberce českým šampionem a v roce 2018 ukončil v Pardubicích kariéru. Profimedia.cz
12
Fotogalerie

11 let od posledního zlata. Kariéry těchto 11 českých mistrů světa z Německa jsou už minulostí

Od posledního titulu českých hokejistů na mistrovství světa uplynulo letos už 11 let. V tehdejším týmu byli Jaromír Jágr či Jakub Voráček, ale také několik hokejistů, kteří už ukončili kariéry.

Oslavy 2010.jpg
Takhle slavili čeští hokejisté zlaté medaile z mistrovství světa v Německu s fanoušky na Staroměstském náměstí v Praze. Od té doby uplynulo už jedenáct let. (Foto: Profimedia.cz)

Trenér Vladimír Růžička vzal před jedenácti lety do Německa tým, který tvořili převážně hráči z extraligy a KHL. Jedenáct borců, kteří si tenkrát pověsili na krk zlaté medaile, je už ve sportovním důchodu. Všechny je najdete v následujících kapitolách.

Součástí zlatého celku byli také Jan Marek a Karel Rachůnek, kteří tragicky zahynuli na palubě havarovaného letadla hokejistů Jaroslavle, ty však v tomto výběru nehledejte, protože to je jiný příběh...

Pokračování 2 / 12

Tomáš Vokoun

Tomáš Vokoun-MS 2010.jpg

Strůjce úspěchu. Nebýt Tomáše Vokouna, čeští hokejisté by na zlato v roce 2010 nejspíš nedosáhli. Zářil ve vyřazovacích bojích a vše vygradovalo úžasným výkonem proti hvězdami našlapané ruské sborné. Tehdejší gólman Floridy, který má ve sbírce i zlato z Vídně, následně získal Zlatou hokejku a zároveň stylově uzavřel reprezentační kariéru.

Tu zámořskou mu uťaly zdravotní problémy, které ho dokonce ohrožovaly na životě. Sezonu 2013/14 vynechal celou, v následujícím ročníku odchytal dva zápasy na farmě a pak oznámil definitivní konec.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Ondřej Pavelec

Ondřej Pavelec1.jpg

Ondřej Pavelec byl řadu let reprezentační oporou. V českém nároďáku debutoval v roce 2010, kdy byl součástí zlatého týmu na mistrovství světa v Německu. Tehdy kryl záda Tomáši Vokounovi, zato o rok později na Slovensku už český tým dovedl k bronzu. Chytal také na světovém šampionátu v roce 2013, představil se na olympiádě v Soči a na domácím světovém turnaji v Praze. Dostal se i do nominace na Světový pohár, přes Mrázka s Neuvirthem se ale do branky nepodíval. Kariéru překvapivě ukončil v 31 letech v roce 2018.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Petr Gřegořek

Petr Gřegořek-repre.jpg

Bylo to jedno z nejpřekvapivějších jmen v české nominaci na mistrovství světa v roce 2010. Petr Gřegořek měl za sebou vydařenou sezonu v Českých Budějovicích, na obránce posbíral velmi slušných 29 (6+23) kanadských bodů a probojoval se až na šampionát. Svou jedinou účast na mistrovství světa okořenil jedním gólem.

Po šampionátu odešel do Karlových Varů, pak působil ve Spartě a v Liberci. Po sezoně 2014/15 to vypadalo, že dal hokeji definitivně sbohem, ale o tři roky později se objevil v dresu Milevska ve čtvrté nejvyšší soutěži. Od roku 2020 už je ale v hokejovém důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Tomáš Mojžíš

Tomáš Mojžíš.jpg

Obránce Tomáš Mojžíš prožil dlouhou a úspěšnou a kariéru, jejímž vrcholem bylo mistrovství světa před deseti lety. Tehdejší zadák švédského MODO, kam si na rok odskočil z KHL, zasáhl na zlatém šampionátu do šesti utkání a vstřelil jednu branku. Kromě toho má medaili i z turnaje v roce 2012, kdy pomohl reprezentaci k bronzu. O čtyři roky později se stal s Bílými Tygry z Liberce českým šampionem a v roce 2018 ukončil v Pardubicích kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Filip Novák

Filip Novák-2010.jpg

Českobudějovický odchovanec Filip Novák strávil velkou část kariéry v KHL, na kontě má ale také 17 utkání v NHL. Řízný bek zvedl nad hlavu dvakrát Gagarinův pohár a jednou mu visela na krku medaile z mistrovství světa. Na šampionátu v roce 2010 odehrál kvůli problémům s ramenem jen tři utkání a k zisku cenného kovu pomohl jednou asistencí. Na jiném seniorském turnaji nikdy předtím ani potom nestartoval. Kariéru ukončil v roce 2018 v Českých Budějovicích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Michal Rozsíval

Michal Rozsíval ČR 2 Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Obránce Michal Rozsíval se naposled objevil na ledě v sezoně 2016/17. I když měl ještě v dalším ročníku platnou smlouvu v Chicagu, kvůli následkům otřesu mozku byl už mimo hru. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, který startoval ještě na mistrovství světa v roce 2008, přispěl k triumfu na zlatém šampionátu před deseti lety dvěma asistencemi.

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Pokračování 8 / 12

Miroslav Blaťák

Miroslav Blaťák.jpg

Miroslav Blaťák má ve sbírce kompletní sadu medailí z mistrovství světa. Startoval i na olympiádě ve Vancouveru a řadu let působil v zahraničí. Hrál ve Švédsku, několik let byl oporou Ufy, vyzkoušel si také angažmá v Omsku a Čerepovci. Před sezonou 2016/17 se vrátil do rodného Zlína, se kterým podepsal dvouletý kontakt. Už po roce ale musel kvůli problémům se zády ukončit kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Petr Hubáček

Petr Hubáček-repre.jpg

Premiéru na mistrovství světa si Petr Hubáček odbyl v roce 2006. Tehdy jednou brankou pomohl ke stříbru. O čtyři roky později dal dva góly a bylo z toho zlato. Na dalším šampionátu na Slovensku zapsal dvě asistence a Češi brali bronz. Petr Hubáček byl řadu let oporou Vítkovic, hrál taky za Zlín, Kometu či Pardubice, působil v KHL, Švýcarsku, Finsku, a zahrál si také francouzskou soutěž. V roce 2018 ukončil kariéru a stal se televizním komentátorem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Lukáš Kašpar

Lukáš Kašpar-repre.jpg

V extralize poprvé nastoupil za Litvínov. Poté zkusil Lukáš Kašpar štěstí za Atlantikem, po jedné sezoně strávené v juniorské soutěži nastupoval převážně v AHL. V NHL si připsal pouze 16 startů, ve kterých zaznamenal dvě branky a dvě asistence.

Po návratu do Evropy odehrál jednu sezonu ve finském Oulu, která mu pomohla k nominaci na mistrovství světa v roce 2010. Na turnaji dal dva góly a přidal jednu asistenci. Po zisku zlaté medaile působí v KHL - hrál v Astaně, Doněcku, Chanty-Mansijsku, Slovanu Bratislava, Dynamu Moskva.

V roce 2018 se upsal mistrovské Kometě, ale v Brně nevydržel ani do konce sezony a vrátil se do Litvínova, kde hokejově vyrůstal. V průběhu ročníku 2019/20 se však přesunul do Mladé Boleslavi. V minulé sezoně odehrál sedm utkání ve francouzském Angletu, v té siučasné už se na ledě neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Marek Kvapil

Marek Kvapil.jpg

Od roku 2004 působil Marek Kvapil v Kanadě. Přestože byl v AHL velmi produktivní, v NHL nikdy nedostal šanci. Po návratu do extraligy v roce 2008 hrál dvě sezony ve Vítkovicích.

Po mistrovství světa v roce 2010, na němž odehrál osm zápasů, ale bodově se neprosadil, zakotvil na rok v brněnské Kometě a pak začal skákat přes mantinely v Rusku. Tři sezony strávil v moskevském Dynamu a poté hájil v KHL barvy Čerepovce,  záhřebského Medveščaku a Nižněkamsku.

V létě roku 2016 se upsal Brnu a pomohl Kometě k mistrovskému titulu. Následně ale opět vrátil do Ruska, kde podepsal ročník kontrakt s Chabarovskem, který ale předčasně ukončil a dohodl se na smlouvě v Liberci. Od léta roku 2019 byl hráčem Sparty, za niž ale odehrál jen čtyři zápasy a od té doby se na ledě neobjevil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Tomáš Rolinek

Tomáš Rolinek - repre.jpg

Každý úspěšný tým potřebuje správného kapitána. Zkrátka lídra na ledě i v kabině. Tehdejší soubor trenéra Růžičky ho měl v osobě Tomáše Rolinka, který tehdy patřil Magnitogorsku. Z týmu, v němž byla řada „neznámých“ hráčů, dokázal vytvořit soudržnou partu a dovedl ji ke zlatu. Sám navíc vstřelil čtyři góly - jeden z nich i ve finále, ve kterém zvyšoval na 2:0.

Po šampionátu působil ještě dva roky v KHL a následně se upsal na dva roky Spartě. Od ročníku 2015/16 pak byl až do odchodu do hokejového důchodu v roce 2020 věrný mateřským Pardubicím.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud