11 nejdražších ligových stoperů všech dob. Jak vysoko se zařadí Lüftner?

Když ho Slavia v zimě kupovala z Teplic, počítalo se s tím, že Michael Lüftner pomalu začne sbírat zkušenosti a v létě se porve o místo v základní sestavě. Teď se ale zdá, že po sezoně odejde z Edenu, kam za něj „přiletí“ asi 40 milionů korun.

Člen české jednadvacítky překvapivě vytlačil ze sestavy slávistického kapitána Jiřího Bílka a na jaře zatím nechyběl na hřišti ani minutu. „Sešívaní“ za něj však budou brzy hledat zase náhradu, Lüftner má totiž namířeno do dánské Kodaně, která za něj zaplatí výstupní klauzuli ve výši 1,5 milionů eur. Na české poměry je to vysoká cena, z domácí soutěže však odcházeli i hodnotnější stopeři. Jména 11 nejdražších z nich najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Mario Holek

Mario Holek 2.jpg

Přestup: Brno → Dněpr
Cena: cca 55 mil. Kč
Sezona: 2007/08

Současný stoper Sparty se už v nízkém věku usadil v sestavě Brna, ve kterém si ho vyhlédl Dněpr. Člen širšího reprezentačního kádru strávil na Ukrajině tři úspěšné ročníky, potom přišel jako volný hráč na Letnou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Tomáš Sivok

Tomáš Sivok Sparta.jpg

Přestup: Sparta → Udinese
Cena: cca 55 mil. Kč
Sezona: 2006/07

Třiatřicetiletý reprezentační kapitán přišel do Sparty z Českých Budějovic a rychle se stal oporou sestavy. Na začátku roku 2007 odešel do Udinese, angažmá mu ale příliš nevyšlo a po roce byl zpět na Letné. Po půlročním hostování odešel do Besiktase.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Michal Švec

Michal Švec.jpg

Přestup: Slavia → Heerenveen
Cena: cca 67 mil. Kč
Sezona: 2007/08

V ligovém kádru Slavie debutoval už v 16 letech a postupně se vypracoval mezi opory sestavy. V roce 2008 podepsal čtyřletý kontrakt s Heerenveenem, poté působil v Maďarsku a přes Slavii zamířil do Bohemians 1905.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Jakub Brabec

Jakub Brabec Sparta.jpg

Přestup: Sparta → Genk
Cena: cca 69 mil. Kč
Sezona: 2016/17

Reprezentační stoper byl ještě na začátku sezony členem sparťanského týmu, kterému vystřelil postup do Evropské ligy. Následně odešel do belgického Genku a rychle si zajistil místo v základní jedenáctce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Roman Hubník

Roman Huník.jpg

Přestup: Olomouc → FK Moskva
Cena: cca 69 mil. Kč
Sezona: 2007/08

Kapitán plzeňského týmu rozehrával ligovou kariéru v Olomouci. Na Hané si ho vyhládla FK Moskva a Roman Hubník odešel do Ruska. Vinou zranění se ale moc neprosadil, krátce působil taky ve Spartě, prosadil se v Hertě Berlín a od roku 2013 patří Viktorce.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Ondřej Mazuch

Ondřej Mazuch Dněpr.jpg

Přestup: Brno → Fiorentina
Cena: cca 77 mil. Kč
Sezona: 2007/08

Sledoval ho Juventus, Inter Milán nebo Chelsea, Ondřej Mazuch si ale plácl s Leverkusenem. Ten však nedodržel podmínky a nadaný stoper odešel do Fiorentiny. V Itálii se příliš neprosadil, to v belgickém Anderlechtu prožil úspěšné časy. Hrál taky za Dněpr a od roku 2015 je ve Spartě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Marek Suchý

Marek Suchý 2.jpg

Přestup: Slavia → Spartak Moskva
Cena: cca 105 mil. Kč
Sezona: 2010/11

Slávistický odchovanec prošel v Edenu všemi mládežnickými kategoriemi a pevnou pozici si vybojoval také v A týmu. V polovině ročníku 2010/11 odešel na hostování s opcí do Spartaku Moskva, v jehož barvách vydržel až do roku 2014. Od té doby je oporou Basileje.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Radoslav Kováč

Radoslav Kováč Sparta.jpg

Přestup: Sparta → Spartak Moskva
Cena: cca 110 mil. Kč
Sezona: 2004/05

Bývalý reprezentant, který ukončil kariéru po uplynulé sezoně, nakoukl do ligového fotbalu v Olomouci, za níž odehrál přes stovku duelů. Pak přešel na Letnou a v roce 2005 kývl na nabídku Spartaku Moskva, za který hrál čtyři roky. Poté působil ve West Hamu, Basileji, Liberci a Spartě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Jan Šimůnek

Jan Šimůnek.jpg

Přestup: Sparta → Wolfsburg
Cena: cca 140 mil. Kč
Sezona: 2007/08

Kapitán stříbrné dvacítky z roku 2007 se po tomto úspěchu dočkal životního přestupu a odešel ze Sparty do Wolfsburgu. V Německu vybojoval bundesligový titul i postup do Ligy mistrů, pak ale jeho kariéra začala uvadat. Od léta je hráčem Dukly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Tomáš Řepka

Tomáš Řepka Sparta.jpg

Přestup: Sparta → Fiorentina
Cena: cca 149 mil. Kč
Sezona: 1998/99

Bývalý bouřlivák začínal v Baníku, odkud přestoupil do Sparty. Když z Letné odešel do Fiorentina, stál téměř 150 milionů korun. Přes West Ham se do Prahy ještě vrátil a strávil v klubu několik úspěšných let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Tomáš Kalas

Tomáš Kalas Chelsea.jpg

Přestup: Olomouc → Chelsea
Cena: cca 165 mil. Kč
Sezona: 2010/11

Nejdražší ligový stoper všech dob. Tomáš Kalas debutoval v lize už v 16 letech a krátce na to odešel do Chelsea. Za Blues toho moc neodehrál a většinu času tráví na hostování. Aktuálně je ve Fulhamu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud