12. Michal Pivoňka – 418 asistencí  Centr Michal Pivoňka byl do NHL draftován v roce 1984 Washingtonem. V soutěži si poprvé zahrál o dva roky později. Kladenský rodák za mořem vydržel až do sezony 1998/99, jedenáctkrát hrál i v play-off. Tuto dlouhou pouť absolvoval v jednom týmu,  barvy Capitals totiž nikdy nevyměnil . V jejich dresu nastřádal 418 přihrávek. Foto: capitals.nhl.com
 11. Bobby Holík – 421 asistencí  Rodák z Jihlavy a syn slavného Jaroslava Holíka se do NHL dostal v roce 1989, kdy si jej vybral tým Hartford Whalers. O sedm let později získal americké občanství. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s týmem New Jersey si v NHL vyzkoušel čtyři angažmá. Kromě Hartfordu a Devils hrál také v New Yorku Rangers a Atlantě. Za tu dobu si na konto připsal 421 asistencí. Profimedia.cz
 10. Milan Hejduk - 430 asistencí  Skvělý útočník hrál v NHL od roku 1998. Od té doby až do konce kariéry byl Milan Hejduk věrný Coloradu. Dlouho platil za vyhlášeného střelce, velmi dobře uměl ale góly také připravovat. Svou pouť v NHL skončil na metě 430 přihrávek. Profimedia.cz
 9. Robert Lang - 442 asistencí  Bývalý skvělý centr ukončil kariéru v NHL po sezoně 2009/10, kterou strávil v barvách Phoenixu, předtím však hrával i v řadě dalších klubů. Robert Lang své kvality potvrzoval v Los Angeles, Bostonu, Pittsburghu, Washingtonu, Detroitu, Chicagu či Montrealu. Kapitán týmu z olympiády v Turíně během dlouhé kariéry v NHL posbíral do statistik 442 asistencí. Profimedia.cz
13
Fotogalerie

12 nejlepších českých nahrávačů v historii NHL. Mezi absolutní elitou už je i Voráček, na Jágra ale nikdo nemá

Psal se rok 2013, když se Jaromíru Jágrovi podařilo zaznamenat 1000. asistenci v základní části NHL. Mezi českými hokejisty nemá v tomto ohledu v zámoří konkurenta.

slide-nahrávači1.jpg

Jaromír Jágr je suverénně nejproduktivnějším českým hokejistou v historii NHL. Stejně tak je i nejlepším nahrávačem. Asistence však byly, nebo stále jsou, specialitou i dalších Čechů v zámoří. Seznam dvanácti historicky nejlepších hráčů v této disciplíně najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 13

12. Michal Pivoňka – 418 asistencí

pivonka (capitals.nhl.com).jpg

Centr Michal Pivoňka byl do NHL draftován v roce 1984 Washingtonem. V soutěži si poprvé zahrál o dva roky později. Kladenský rodák za mořem vydržel až do sezony 1998/99, jedenáctkrát hrál i v play-off. Tuto dlouhou pouť absolvoval v jednom týmu, barvy Capitals totiž nikdy nevyměnil. V jejich dresu nastřádal 418 přihrávek.

Foto: capitals.nhl.com

Pokračování 3 / 13

11. Bobby Holík – 421 asistencí

Holík.jpg

Rodák z Jihlavy a syn slavného Jaroslava Holíka se do NHL dostal v roce 1989, kdy si jej vybral tým Hartford Whalers. O sedm let později získal americké občanství. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu s týmem New Jersey si v NHL vyzkoušel čtyři angažmá. Kromě Hartfordu a Devils hrál také v New Yorku Rangers a Atlantě. Za tu dobu si na konto připsal 421 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 13

10. Milan Hejduk - 430 asistencí

Milan Hejduk.jpg

Skvělý útočník hrál v NHL od roku 1998. Od té doby až do konce kariéry byl Milan Hejduk věrný Coloradu. Dlouho platil za vyhlášeného střelce, velmi dobře uměl ale góly také připravovat. Svou pouť v NHL skončil na metě 430 přihrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 13

9. Robert Lang - 442 asistencí

Robert Lang.jpg

Bývalý skvělý centr ukončil kariéru v NHL po sezoně 2009/10, kterou strávil v barvách Phoenixu, předtím však hrával i v řadě dalších klubů. Robert Lang své kvality potvrzoval v Los Angeles, Bostonu, Pittsburghu, Washingtonu, Detroitu, Chicagu či Montrealu. Kapitán týmu z olympiády v Turíně během dlouhé kariéry v NHL posbíral do statistik 442 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 13

8. Martin Straka - 460 asistencí

Martin Straka.jpg

Bývalý kapitán a hvězda Plzně si v NHL poprvé zahrál už v sezoně 1992/93 v dresu Pittsburghu. Ceněný dříč a bojovník hájil také barvy Ottawy, New Yorku Islanders, Floridy, Los Angeles a New Yorku Rangers. Všude patřil Martin Straka k oporám a na ledě nechyběl u důležitých okamžiků. I díky tomu stihl připravit pro spoluhráče 460 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 13

7. Tomáš Kaberle - 476 asistencí

Tomáš Kaberle.jpg

Zřejmě nejlepší český obránce v NHL dlouho patřil mezi neodmyslitelné opory Toronta. V roce 2011 vyměnil Tomáš Kaberle dres s javorovým listem za bostonský stejnokroj, ve kterém získal Stanley Cup. Následovalo angažmá v Carolině a Montrealu. S elitní zámořskou ligou se loučil s bilancí 476 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 13

5. Roman Hamrlík - 483 asistencí

Hamrlík.jpg

Během angažmá v Tampě Bay, Edmontonu, New Yorku Islanders, Calgary či Montrealu nasbíral zlínský odchovanec Roman Hamrlík tolik přihrávek, že se dostal blízko k hranici 500 asistencí. Jednička draftu z roku 1992 patří k nejlepším českým bekům v historii NHL a zároveň je vůbec nejproduktivnějším zadákem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 13

5. Václav Prospal - 510 asistencí

Prospal.jpg

Václav Prospal nechával v každém zápase na ledě duši, srdce i všechny síly a odměnou mu byly získané body. Českobudějovický odchovanec a bývalý útočník Philadelphie, Ottawy, Floridy, Tampy Bay, Anaheimu, New Yorku Rangers a Columbusu nastřádal do statistik 510 nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 13

4. David Krejčí - 515 asistencí

David Krejčí.jpg

David Krejčí byl ještě nedávno jedním z možná nejvíce nedoceněných hokejistů v NHL - skvělý týmový hráč s ofenzivními instinkty, který však vždycky tvrdě pracoval i v defenzívě, velmi slušný střelec s obrovskými kreativními schopnostmi. Příprava šancí pro spoluhráče byla (a je) jeho parádní disciplínou. Minulou sezonu strávil v Olomouci. Nyní je mu 36 let, ale vypadá to, že by se do NHL mohl v příštím ročníku vrátit a rozmnožit počet asistencí, kterých dosud v elitní lize zaznamenal už přes pět stovek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 13

3. Jakub Voráček - 578 asistencí

Jakub Voráček (2).jpg

Dvaatřicetiletá opora Columbusu patří k nejlepším nahrávačům v NHL. I proto se Jakub Voráček řadí k těm lépe placeným útočníkům v zámořské lize. Jistě má před sebou ještě několik sezon v NHL a jednou by se v tomto žebříčku možná mohl usadit za nedostižným Jaromírem Jágrem na druhém místě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 13

2. Patrik Eliáš - 617 asistencí

Eliáš.jpg

Jedno je jisté, Jaromíra Jágra v počtu získaných asistencí dlouho žádný Čech nepřekoná. A kdo ví, zda se to někdy někomu povede. Druhý v pořadí je Patrik Eliáš, který si zahrál se slavnou osmašedesátkou v jednom týmu. V New Jersey tak měli v jednu chvíli pohromadě dva nejlepší české nahrávače v historii NHL.

Bývalé křídlo z New Jersey je jedním z pěti českých hokejistů, kteří v NHL nasbírali přes 500 asistencí. Všech 617 přihrávek zaznamenal v dresu Devils.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 13

1. Jaromír Jágr – 1155 asistencí

Jaromír Jágr-Florida.jpg

Magické tisícovky nahrávek dosáhl český útočník v roce 2013 v dresu Dallasu v souboji s Minnesotou. Jaromír Jágr připravoval spoluhráčům šance jako na běžícím pásu, nakonec se ujala až přihrávka ze 43. minuty, kterou zužitkoval Jamie Benn. V té chvíli se Jágr stal dvanáctým hokejistou v historii NHL, který na tuto metu dosáhl.

Momentálně je Džegr v historické tabulce nahrávačů na páté příčce, Posledním hráčem, jehož nechal za sebou, je Paul Coffey. Na čtvrtého Raye Bourqueho ztrácí 14 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud