12 nejlepších střelců v historii české fotbalové reprezentace do 21 let

Historicky nejlepším střelcem české fotbalové reprezentace je Jan Koller. Mezi lvíčaty je ale na vrcholu střelecké tabulky někdo jiný.

Víte, kdo je nejlepším kanonýrem české reprezentace do 21 let? Podívejte se na následující kapitoly, ve kterých najdete tucet nejlepších střelců tohoto českého mládežnického výběru.

Pokračování 2 / 13

8. - 12. Václav Kadlec - 7 gólů

Václav Kadlec.jpg

Václav Kadlec býval považován za velký talent českého fotbalu, jenže stejně jako mnoha jiným mladým hráčům mu nijak neprospěl brzký odchod do zahraničí. V 21 letech přestoupil ze Sparty do německého Eintrachtu Frankfurt za 3,5 milionu eur a i když jeho angažmá nezačalo špatně, postupem času stále víc vysedával na lavičce a jeho nadání přicházelo nazmar. V reprezentaci do 21 let odehrál pouhých 14 utkání, v každém druhém však dokázal skórovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 13

8. - 12. Štěpán Vachoušek – 7 gólů

Štěpán Vachoušek.jpg

Dvacet zápasů, sedm branek. Bilance Štěpána Vachouška v reprezentační jednadvacítce je velmi dobrá. Bývalý hráč Slavie, Panathinaikosu či Marseille má ve sbírce i zlato z malého Eura z roku 2002.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 13

8. - 12. Libor Sionko – 7 gólů

Libor Sionko ČR.jpg

Někdejší rychlonohý záložník, který hrál za Baník Ostrava, FC Kodaň, Glasgow Rangers či pražskou Spartu, se v pozdějším věku prosadil i do seniorské reprezentace. S výběrem do 21 let vybojoval Libor Sionko v roce 2000 stříbro, ke kterému pomohl jedním gólem do sítě Chorvatska v divoké přestřelce, kterou Češi v základní skupině vyhráli 4:3.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 13

8. - 12. Vratislav Lokvenc – 7 gólů

Vratislav Lokvenc.jpg

Bývalý útočník Vratislav Lokvenc si zahrál na prvním malém Euru, na které se česká lvíčata dostala. Pozdější hráč seniorské reprezentace a vyhlášený kanonýr Sparty, jenž se mimo jiné podíval i na mistorovství světa, dal za jednadvacítku sedm branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 13

8. - 12. David Kobylík – 7 gólů

David Kobylík.jpg

Technický záložník David Kobylík, kterého bylo těžké odstavit od míče, dal v dresu lvíčat sedm branek. V roce 2002 byl členem zlatého týmu na malém Euru a následně odešel z Olomouce do Štrasburku. Ve Francii se ale příliš neprosadil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 13

5. - 7. Václav Svěrkoš – 8 gólů

Václav Svěrkoš Baník.jpg

Někdejší ostravský útočník Václav Svěrkoš je v tomto výběru trošku raritou, na Euru hráčů do 21 let si nikdy nezahrál. V kvalifikacích a přípravných zápasech lvíčat však dal bývalý forvard Baníku, Mönchengladbachu a Herty Berlín osm branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 13

5. - 7. Pavel Novotný – 8 gólůPavel Novotný.jpg

V seniorském týmu debutoval Pavel Novotný v semifinále mistrovství Evropy v Anglii. Se Slavií došel do Poháru UEFA, čtyřikrát se stal i mistrem ligy. A na to, že byl obráncem, byl i střelecky produktivní. Tedy alespoň v době, kdy nastupoval za Slavii a reprezentaci lvíčat, ve které dal účastník malého Eura z roku 1996 osm branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 13

5. - 7. Bořek Dočkal – 8 gólů

Bořek Dočkal 2.jpg

Bořek Dočkal byl produktivní na malém Euru v roce 2011, na kterém se stal se dvěma zásahy nejlepším střelcem českého týmu, jenž v základní skupině obsadil poslední místo. Za lvíčata se dohromady trefil osmkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 13

3. - 4. Tomáš Došek – 9 gólů

Tomáš DOšek.jpg

Zatímco Lukáš Došek je s 26 zápasy jedním z nejzkušenějších lvíčat, jeho dvojče Tomáš patří k nejlepším střelcům české jednadvacítky. V roce 2000 společně vybojovali stříbro, ke kterému dohromady pomohli třemi brankami. Lukáš se trefil dvakrát, Tomáš jednou – ve finále proti Itálii, které dvěma zásahy rozhodl Andrea Pirlo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 13

3. - 4. Milan Baroš – 9 gólů

Milan Baroš 2.jpg

Milan Baroš má ve sbírce stříbro z roku 2000 i zlato z roku 2002. Zatímco v prvním případě byl ještě hráčem Baníku Ostrava, ve druhém už hájil barvy Liverpoolu. Na zlatém turnaji se ale ani jednou střelecky neprosadil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 13

2. Jan Chramosta – 12 gólů

Jan Chramosta Plzeň 2.jpg

Není to tak dávno, co se žhavě debatovalo o zařazení Jana Chramosty do seniorské reprezentace. Zatím k němu nedošlo, ale jeho debut v národním týmu ještě není zcela vyloučen, byť je mu už 27 let. Mezi lvíčaty pálil v minulosti ostrými hodně často - trefil se dvanáctkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 13

1. Tomáš Pekhart – 17 gólů

Tomáš Pekhart Sparta.jpg

Nejlepším, a na dlouhou dobu i nepřekonatelným, střelcem lvíčat, je Tomáš Pekhart. Bývalý forvard Slavie, Sparty, Jablonce či Tottenhamu odehrál v jednadvacítce 26 zápasů, ve kterých nastřílel 17 branek.

Něco podobného se od něj čekalo i v áčku, ve kterém měl po Euru 2012 nahradit Milana Baroše. Realita byla ale úplně jiná, Pekhart má na kontě pouhé dva zásahy do sítě Malty a v současnosti se s ním v reprezentaci moc nepočítá .

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud