Někteří hráči z NHL si letos zahrají v play-off o Stanley Cup poprvé v kariéře a budou sbírat v této části sezony své první body, jiní toho odehráli už tolik, že si na některé série ani nemusejí pamatovat. A to je skupina borců, kteří nás zajímají.
Před letošním play-off najdeme ve statistikách 13 hokejistů, kteří nastřádali ve vyřazovacích bojích sto nebo víc bodů a stále patří mezi aktivní hráče. Nejblíže do tohoto elitního klubu má Steven Stamkos, který má na kontě 95 bodů.
Asi není překvapením, že v této skupině najdeme jen jediného obránce. Celou elitní třináctku najdete i s patřičnými statistickými čísly v náslujících kapitolách. Jsou v ní i borci, kteří do letošních bojů o Stanley Cup s největší pravděpodobností nezasáhnou a své statistiky si nevylepší.
Pokračování 2 / 14
13. Nathan MacKinnon (Colorado Avalanche) – 100 bodů (44+56)

Nathan MacKinnon se stal v roce 2013 jedničkou draftu a hned ve své premiérové sezoně v NHL dokázal, proč si ho Colorado vybralo jako prvního v pořadí. Odehrál všech 82 zápasů, zaznamenal 63 bodů a získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže.
Experti očekávali, že jeho výkonnostní růst bude pokračovat, ale Colorado pak zažívalo bídné časy a MacKinnona nebylo moc vidět. V ročníku 2017/18 se však Avalanche konečně zmátořili a kanadský forvard na tom měl lví podíl. V 74 zápasech posbíral 97 bodů za 39 branek a 58 asistencí a rázem se z něho stala jedna z nejzářivějších hvězd ligy. V další sezoně se dostal na 99 bodů a předloni přivedl mužstvo ke Stanley Cupu.
Je s podivem, že hráč jeho kvalit dosud nezískal Hart Trophy nebo Art Ross Trophy, ale vypadá to, že v aktuální sezoně si minimálně pro jedno z těchto ocenění cílevědomě jde. Pokud bude pokračovat v nasazeném tempu, mohl by mít po skončení základní části soutěže na kontě 140 bodů a možná i padesát nastřílených gólů.
Ve vyřazovacích bojích si dosud zahrál šestkrát a v 77 zápasech v nich posbíral rovných sto bodů. Dvakrát se v nich dostal nad dvacet bodů. Z individuálního pohledu je jeho nejpovedenějším play-off to z ročníku 2019/20, kdy zaznamenal 25 bodů (9+16) v 25 utkáních.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 14
12. Logan Couture (San Jose Sharks) – 101 bodů (48+53)

Kanadský centr Logan Couture byl už v teenagerovském věku považován za mimořádný hokejový talent. V roce 2007 po něm sáhli coby po devátém hráči v celkovém pořadí skauti San Jose a on je dodnes tomuto klubu věrný. Za pár dní mu bude 35 let a už pátou sezonu zastává roli kapitána týmu. Celkem to je jeho patnáctá v NHL. Hned v té první se dostal do závěrečné nominace na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka ročníku.
Couture dosud v elitní lize odehrál více než 900 utkání, ve kterých zaznamenal přes 700 bodů. Dalších 116 střetnutí odehrál v play-off a do statistik si zapsal 48 gólů a 53 nahrávek. Letos, stejně jako v předchozích čtyřech letech, se však ve vyřazovacích bojích neobjeví, jelikož Sharks patří mezi nejslabší celky v lize.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 14
11. Ondřej Palát (New Jersey Devils) – 101 bodů (51+50)

V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát.
Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Od té doby už ušel pořádný kus hokejové cesty.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V NHL zvládl dosud odehrát více než 730 utkání, v nichž zaznamenal skoro 500 bodů, dalších 150 střetnutí přidal v play-off, kde se blýskl 51 góly a 50 nahrávkami. Dvakrát výrazně pomohl Tampě Bay k zisku Stanley Cupu a předloni v létě zamířil za novou štací do New Jersey. Bohužel, jeho rozjezd v novém působišti značně zbrzdilo zranění, které ho poměrně nadlouho vyřadilo ze hry.
V New Jersey věřili, že v aktuálním ročníku bude fit a ukáže svoje kvality, ale zatím jsou jeho výkony trochu za očekáváním. Jenže Palát obvykle předvádí ty nejlepší výkony v play-off, takže by mohl být esem Devils v bojích o cenný pohár.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 14
10. Victor Hedman (Tampa Bay Lightning) – 110 bodů (22+88)

Sezona 2016/17 byla z pohledu produktivity pro Victora Hedmana tou nejlepší v kariéře. Na málokterém hráči byl znát tak obrovský výkonnostní skok dopředu jako právě na tomto švédském obránci. V 79 zápasech nasbíral 72 bodů za 16 gólů a 56 nahrávek, což ho katapultovalo mezi nejproduktivnější beky v NHL. A vypadá to, že v současném ročníku se poprvé v kariéře dostane nad osmdesátibodovou metu.
Hedman si naprosto zaslouží osmiletou lukrativní smlouvu, kterou podepsal v roce 2016. Vedle Stamkose a Kučerova je totiž švédský zadák jednou z největších zbraní Tampy Bay a napříč celou soutěží se těší zaslouženému respektu.
Držitel Norris Trophy pro nejlepšího zadáka ligy ze sezony 2017/18 se dvakrát velmi výrazně zasloužil o zisk Stanley Cupu. V roce 2020 byl naprosto excelentní. V 25 utkáních o cenný pohár zaznamenal 22 bodů za deset branek a 12 nahrávek. V plus mínus bodování byl 13 bodů v kladných číslech, což jasně vypovídá o jeho významu pro tým.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 14
9. Nicklas Bäckström (Washington Capitals) – 114 bodů (38+76)

Do konce sezony 2024/25 má útočník Nicklas Bäckström podepsanou smlouvu ve Washingtonu. V klubu z hlavního města USA je už nyní živoucí legendou a jedním z kultovních hráčů. Capitals ho draftovali v roce 2006 jako čtvrtého v celkovém pořadí a od sezony 2007/08 byl součástí týmu. Dosud zvládl odehrát 1105 utkání a zaznamenal v nich 1033 bodů (271+762).
Dvojnásobný mistr světa a stříbrný olympijský medailista pomohl Washingtonu v roce 2018 velmi výrazně k historicky prvnímu zisku Stanley Cupu. V přesilovkách, které si bez něho nešlo představit, významně těžil ze spolupráce s Alexandrem Ovečkinem. Momentálně je však kvůli zdravotním problémům mimo hru a dává si od hokeje oddech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 14
8. Corey Perry (Edmonton Oilers) – 124 bodů (53+71)

Hrát proti kanadskému útočníkovi Coreymu Perrymu je pro každého soupeře strašně nepříjemné. Vyznává totiž agresivní styl, má zalíbení v sekání, hákování a sestřelování protivníků v každém okamžiku, kdy je to jen trochu možné. Kromě toho mu nedělá problém verbálně urážet každého soupeře, který se mu znelíbí. Kdysi to všechno vyvažoval skvělou produktivitou a v ročníku 2010/11 dokonce nastřílel 50 branek, v posledních sezonách už ale jeho výkony upadly do průměru.
Vítězi Stanley Cupu, olympijskému šampionovi a zlatému medailistovi z mistrovství světa, který patří mezi vyvolené v Triple Gold Clubu, skončil loni v létě dvouletý kontrakt v Tampě Bay. Za nijak závratnou výplatu odvedl slušnou porci práce a svoje zkušenosti ukázal v play-off, ale ve věku 38 let už nemohl čekat smlouvu na více než jednu sezonu. A právě takovou mu nabídli v Chicagu. Tam však dlouho nevydržel.
Na podzim se totiž začaly šířit fámy, že zkušený veterán měl sex s matkou loňské jedničky draftu Connorem Bedardem. Toho si vybrali právě Blackhawks. Po interním vyšetřování klub s Perrym ukončil smlouvu. Ostřílený borec však zůstal bez práce jen dva měsíce a v lednu se do konce sezony upsal Edmontonu. To je pro něj možná štěstí, protože zatímco s Chicagem by si v play-off určitě nezahrál, Oilers mají do vyřazovacích bojů nakročeno a budou patřit k favoritům na zisk Stanley Cupu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 14
7. Brad Marchand (Boston Bruins) – 128 bodů (53+75)

Pětatřicetiletého útočníka Bostonu Brada Marchanda občas za jeho nečistou hru odsuzují dokonce i fanoušci Bruins, a to už je co říct. Rád hraje do těla, ale o tom, že by jeho hra byla košer, by se dalo s úspěchem pochybovat. Dvojnásobný juniorský mistr světa, zlatý šampion z turnaje v Rusku i vítěz Světového poháru je proslulý štěkáním nadávek na protihráče i přifilmovanými pády. Říká se o něm, že tak jako on nesimulují ani fotbalisté.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Jenže on je to také excelentní hokejista, který je už dlouhá léta jedním z pilířů mužstva. V NHL kroutí už patnáctou sezonu a překročil metu tisícovky odehraných utkání v základní části soutěže, přičemž si drží průměr téměř jednoho kanadského bodu na zápas. Je vynikajícím a pohotovým střelcem, ale také báječným nahrávačem, což potvrzuje pravidelně i v play-off. Ve vyřazovacích bojích se objevil jedenáctkrát, odehrál v nich 146 střetnutí a posbíral 128 bodů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 14
6. Patrick Kane (Detroit Red Wings) – 138 bodů (53+85)

Americký útočník Patrick Kane je řadu let jedním z nejlepších hokejistů na světě. Během dosavadní kariéry se už radoval z Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče ligy a také ze zisku Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu v NHL. Stal se prvním rodilým Američanem, který toto ocenění získal. Je také držitelem Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže a s Chicagem už třikrát vyválčil Stanley Cup. Za úspěch na ledě vděčí 178 centimetrů vysoký a 80 kilogramů vážící borec kromě jiného také neobyčejné obratnosti, hbitosti a technickým dovednostem.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Od chvíle, kdy byl v roce 2007 draftován jako první hráč v celkovém pořadí, spojil kariéru s Chicagem, ale v průběhu minulé sezony klub opustil a zamířil do New Yorku Rangers, kde mu vypršela lukrativní osmiletá smlouva. Novou podepsal až v průběhu aktuálního ročníku a upsal se na jeden rok Detroitu, v jehož barvách by mohl k dosavadním 143 zápasům v play-off přidat další.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 14
5. Joe Pavelski (Dallas Stars) – 139 bodů (73+66)

V San Jose, které amerického útočníka Joea Pavelskiho draftovalo v sedmém kole jako 205. v celkovém pořadí, od něho asi nečekali žádné zázraky, ale v roce 2006 mu dali příležitost v prvním týmu a dobře udělali. Od té doby odehrál během 18 sezon v NHL přes třináct stovek zápasů a nasbíral do statistik v základní části soutěže přes tisíc bodů. Ve vyřazovacích bojích zvládl 182 duelů s bilancí 73 branek a 66 asistencí. Od ročníku 2019/20 válí v barvách Dallasu. Pavelski patří k nejlépe bránícím útočníkům v NHL. Mezi jeho největší přednosti patří kreativita a předvídavost.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 14
4. Alexandr Ovečkin (Washington Capitals) – 141 bodů (72+69)

Ruský kanonýr Alexandr Ovečkin podepsal před sezonou 2008/09 třináctiletou smlouvu s Washingtonem. V klubu v době podpisu doufali, že by Ovečkin jednou mohl přivést Capitals ke Stanley Cupu, a to se v roce 2018 povedlo, takže peníze vynaložené na jeho mzdu se rozhodně vyplatily.
Ovečkin byl v play-off k nezastavení a jeho touha po zisku cenné trofeje strhávala celý tým. Ve 24 zápasech posbíral 27 bodů za 15 branek a 12 nahrávek a zcela po zásluze získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče vyřazovacích bojů. Bezesporu je už nyní jednou z největších postav v historii světového hokeje.
O jeho kvalitách svědčí suché statistické údaje, které říkají, že si drží průměr více než jednoho kanadského bodu na zápas. Ovečkinův vstup do nejslavnější hokejové soutěže na světě byl impozantní. V roce 2006, tedy dva roky poté, co si ho v draftu jako prvního vybral Washington, se stal nejlepším nováčkem sezony. Během první stovky zápasů v NHL dokázal nastřílet 64 branek, což je víc, než se povedlo Gretzkymu, Lemieuxovi či Crosbymu. Ve stejném období nasbíral 128 bodů a ve statistikách za sebou nechal mimo jiné třeba Lindrose nebo Forsberga.
Je jediným hráčem v historii, který byl jmenován do první pětky All-Star týmu v pěti prvních sezonách v NHL. Třikrát už vyhrál Hart Memorial Trophy a stal se teprve osmým hráčem v historii, jemuž se to podařilo. Jedenkrát byl oceněn Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování a devětkrát se stal držitelem Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 14
3. Nikita Kučerov (Tampa Bay Lightning) – 160 bodů (53+107)

Ruský útočník Tampy Bay LIghtning Nikita Kučerov už získal Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu i Ted Lindsay Award. A také dvakrát pomohl vybojovat Bleskům Stanley Cup. Třicetiletý borec patří už několik let k nejzářivějším hvězdám elitní zámořské ligy.
Ve floridském klubu dobře věděli, že osmiletá smlouva, která mu až do roku 2027 zajistí průměrný roční příjem ve výši 9,5 milionu dolarů, je skvělou investicí do budoucnosti. V aktuální sezoně mu přistane na účtu deset milionů dolarů a nejspíše to budou opět velmi dobře vynaložené peníze.
Ve vyřazovacích bojích chyběl od svého vstupu do NHL pouze jedenkrát (v sezoně 2016/17), jinak patří vždy k největším osobnostem play-off. Dvakrát se v soubojích o Stanley Cup dostal nad třicetibodovou hranici – a jeho tým pokaždé vyhrál nejcennější trofej. Osobním maximem je pro něj 34 bodů (7+27) z ročníku 2019/20.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 14
2. Jevgenij Malkin (Pittsburgh Penguins) – 180 bodů (67+113)

Když má svůj den, není na světě lepšího hokejisty. Bruslí jako Sergej Fjodorov, umí si pokrýt puk jako Jaromír Jágr a dokáže prosvištět mezi obránci jako Mario Lemieux. To je stručná vizitka Jevgenije Malkina.
Sedmatřicetiletý forvard má na kontě tři sezony, ve kterých nasbíral v základní části NHL přes sto bodů a kdyby odehrál všechny zápasy v některých z minulých ročníků, nejspíš by se přes tuto hranici dostal víckrát. V Pittsburghu si ho smluvně pojistili do roku 2026 a vyplácí mu průměrně ročně 6,5 milionu dolarů, což jsou na hráče v jeho věku hodně velké peníze.
V NHL odehrál už přes 1100 utkání a drží si skvělý průměr více než bodu na utkání (1,13). Více než bod na utkání má také ve statistikách play-off. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu dosud nastoupil do 177 střetnutí a posbíral v nich 180 bodů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 14
1. Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) – 201 bodů (71+130)

Co dělá ze Sidneyho Crosbyho jednoho z nejlepších útočníků posledních let v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.
Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou , který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.
V šestatřiceti letech má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, v letech 2010 a 2017 si odnesl Maurice Richard Trophy a Stanley Cup vyhrál třikrát – naposled v roce 2017, kdy se stal podruhé v řadě nejužitečnějším hráčem play-off.
Foto: Profimedia.cz