13 českých hráčů, kterým v létě vyprší smlouva v NHL. Co s nimi bude?

Po aktuální sezoně by mohly řady českých hokejistů v NHL pořádně prořídnout. Třináct z nich se totiž může na začátku června ocitnout bez smlouvy. U většiny z nich je poměrně reálné, že už žádnou další nepodepíšou a jejich kariéra v zámoří se uzavře.

slide-bez smlouvy.jpg

V současné chvíli se nachází na soupiskách 30 klubů v NHL stejný počet českých hokejistů. V případě nejčernějšího scénáře by jich mohlo být v příští sezoně téměř o polovinu méně – to kdyby se v soutěži neobjevili noví hráči s českým pasem a nikdo z těch, jimž na konci května roku 2017 vyprší smlouva, by nepodepsal v zámoří nový kontrakt. V následujících kapitolách najdete 13 borců, v jejichž případě se to může stát.

Pokračování 2 / 14

Jaromír Jágr (Florida Panthers)

Jaromír Jágr-Florida1.jpg

Největší česká hokejová legenda je momentálně – ve 44 letech - nejstarším hráčem v NHL. Jaromír Jágr má na Floridě podepsanou smlouvu do konce aktuální sezony a je otázkou, zda to není poslední kontrakt v jeho dlouhé a úspěšné kariéře.

V aktuálním ročníku si česká osmašedesátka vydělá čtyři miliony dolarů a za tuto částku zatím v 26 zápasech nastřílel pět branek a na osm dalších nahrál. Po vydařené loňské sezoně od něho možná mnozí fanoušci čekali víc, ale roky už jsou na ostříleném veteránovi znát. Má sice moře zkušeností, nesmírně šikovné ruce a obrovský přehled, ale rychlostně a dynamicky už nestíhá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 14

Aleš Hemský (Dallas Stars)

Aleš Hemský.jpg

Kde jsou ty časy, kdy Aleš Hemský patřil v dresu Edmontonu mezi nejrespektovanější hokejisty v NHL. Když v roce 2014 odcházel do Ottawy, čekal, že si polepší a bude konečně bojovat o Stanley Cup. I když v barvách Senátorů odváděl kvalitní výkony, po sezoně 2013/14 jako volný hráč podepsal tříletou smlouvu v Dallasu.

V texaském klubu jako by na Hemského sedlo prokletí. Už to najednou nebyl ten excelentní hokejista, jakým býval kdysi. Nedostával na ledě tolik prostoru a času, a zapadl do průměru. Před začátkem současného ročníku měl navíc zatracenou smůlu – v utkání reprezentace na Světovém poháru utrpěl zranění kyčle, které ho pravděpodobně vyřadí ze hry až do konce základní části sezony. Jaký pak bude jeho osud, to je ve hvězdách. Ve 33 letech se však nad jeho kariérou v NHL pořádně mračí…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 14

Milan Michálek (Toronto Maple Leafs)

Milan Michálek-Toronto.jpg

Byť mu platný kontrakt zaručuje v této sezoně příjem ve výši čtyř milionů dolarů, hraje český útočník Milan Michálek ve farmářském týmu Toronto Marlies v nižší soutěži AHL. Nevešel se totiž na soupisku Maple Leafs.

V NHL zvládl v aktuálním ročníku odehrát jen pět utkání, pak ho klub nabídl ostatním týmům. Když po něm nikdo nesáhl, putoval nekompromisně na farmu. V 31 letech má na kontě přes osm set utkání v základní části a v play-off NHL, ale není jisté, zda v příští sezoně přidá ještě další.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 14

Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets)

Pavelec.jpg

Dlouho si ve Winnipegu mysleli, že jim Ondřej Pavelec rozkvete v brankářskou hvězdu NHL. V roce 2012 s ním podepsali pětiletý kontrakt, ale nyní, kdy mu běží poslední rok smlouvy, už s ním přestali počítat. Český gólman se na začátku sezony nedostal na soupisku Jets a putoval na farmu navzdory tomu, že mu tam klub vyplácí královskou gáži ve výši 3.9 milionu dolarů.

O tom, že Pavelec v NHL nemá příliš dobré jméno, svědčí i fakt, že ho klubu nejdříve zařadil na listinu nechráněných hráčů, ale žádný celek po něm nesáhl. Na návrat do elitní ligy si bude muset devětadvacetiletý Čech nejspíš počkat, protože svými výkony neoslňuje ani v dresu týmu Manitoba Moose v nižší soutěží AHL. Po sezoně bude volným hráčem, ale kdo ví, zda už nemá své dny v zámoří sečtené.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 14

Ladislav Šmíd (Calgary Flames)

Ladislav Šmíd.jpg

Nejde jen o to, zda bude obránce Ladislav Šmíd hrát v příští sezoně NHL, ale jestli vůbec bude pokračovat v hokejové kariéře. Jisté je, že kvůli chronickým problémům s krčním svalstvem vůbec nezasáhne do aktuálního ročníku. A to je mu teprve třicet let a měl by být na vrcholu sil.

V minulé sezoně se vrátil na led po operaci, ale příliš se mu nedařilo a zasáhl jen do 22 zápasů, ve kterých vyšel bodově naprázdno. Smlouva mu letos zajišťuje plat ve výši 3,5 milionu dolarů, ale pravděpodobně jsou to poslední peníze, které si v NHL vydělá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 14

Radim Vrbata (Arizona Coyotes)

Radim Vrbata.jpg

Návrat ztraceného syna – i tak by se dal nazvat podpis smlouvy Radima Vrbaty v Arizoně. Je to ale návrat podmíněný, protože klub, v němž v minulosti strávil šest povedených sezon, mu předložil jen roční kontakt v hodnotě pouhého milionu dolarů.

Vypadá to však, že pětatřicetiletý veterán chytil po nepovedeném ročníku ve Vancouveru svou šanci pořádně za pačesy a ve staronovém klubu patří k největším tahounům. Ve 24 zápasech posbíral 17 bodů za osm branek a devět asistencí a pokud bude ve stejném duchu pokračovat, neměl by mít o svou budoucnost v NHL strach ani poté, co mu v létě smlouva s Kojoty vyprší.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 14

Zbyněk Michálek (Arizona Coyotes)

Zbyněk Michálek (Phoenik).jpg

Stejně jako jeho mladší bratr Milan se i obránce Zbyněk Michálek letos musel smířit s odsunem do farmářského týmu. Co na tom, že v základní části NHL a v play-off už nastřádal přes osm set startů. V Arizoně se rozhodli preferovat mladé hráče a pro Michálka v týmu nezbylo místo.

Poslední rok platné smlouvy mu zaručuje příjem ve výši 3,2 milionu dolarů. Po zkušeném bekovi by mohl sáhnout v průběhu sezony některý klub, který bude mít problém s defenzívou, ale jeho budoucnost v NHL poté, co mu v létě skončí kontakt, je dost nejistá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 14

Martin Hanzal (Arizona Coyotes)

Martin Hanzal.jpg

Martin Hanzal je jedním z těch hráčů, který by se o svůj osud v NHL nemusel bát ani poté, co mu v létě vyprší pětiletý kontakt. Neodmyslitelně patří do týmu Arizony a v každém utkání stráví na ledě kolem 18 minut. V aktuální sezoně nasbíral v 19 zápasech devět bodů za pět gólů a čtyři nahrávky.

Devětadvacetiletý forvard bere v ideálním hokejovém věku plat 3,1 milionu dolarů ročně. Možná bude muset před další sezonou trochu slevit, ale zájemců o jeho služby by mohlo být poměrně dost. V první řadě bude asi preferovat prodloužení smlouvy v Arizoně, která ho v roce 2005 draftovala a kde působí už desátým rokem, z toho šest sezon jako zástupce kapitána.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 14

Jakub Kindl (Florida Panthers)

Jakub Kindl-Florida.jpg

Když na konci února vytrejdoval Detroit obránce Jakuba Kindla na Floridu, očekával asi větší vytížení než v dresu Red Wings. Na konci základní části minulého ročníku sice ještě odehrál 19 zápasů, ale na začátku aktuální sezony putoval na farmu, kde působil až do poloviny listopadu.

Od povolání do prvního týmu zvládl odehrát devět utkání, v nichž zaznamenal jednu asistenci. Po změně trenéra ale jeho situace v klubu vypadá poměrně nadějně. Na konci května mu vyprší čtyřletá smlouva, takže mu nezbývá než ukázat to nejlepší, co v sobě má, pokud si chce v NHL vybojovat novou. Nebude to mít ale vůbec snadné.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 14

Roman Polák (Toronto Maple Leafs)

Roman Polák.jpg

Třicetiletý bek Roman Polák si vydělá během letošní sezony 2,25 milionu dolarů, jež mu zaručuje jednoletý kontrakt, který podepsal v létě v Torontu, tedy v klubu, jenž ho jen pár měsíců předtím vytrejdoval do San Jose, kde málem pomohl vybojovat Stanley Cup. Polák nepatří mezi elitní čtyři beky týmu a nechodí na přesilovky, přesto však dokáže být platným hráčem. Pokud se mu sezona povede, nemusel by zůstat bez nové smlouvy, otázkou je, zda nebude muset jít se mzdovými požadavky trochu dolů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 14

Jiří Hudler (Dallas Stars)

Jiří Hudler-Dallas.jpg

Jen čtyři zápasy odehrál v současné sezoně NHL kvůli zranění útočník Jiří Hudler, ale jeho návrat na led už se blíží. V minulé sezoně byl vyměněn z Calgary na Floridu, kde si chvíli zahrál s Jaromírem Jágrem a nevedl si vůbec špatně, ale v létě odešel a podepsal jednoletý kontrakt v Dallasu, jenž mu zaručuje plat ve výši dvou milionů dolarů.

Hudler býval považován za obrovský talent českého hokeje, ale nikdy nedokázal velké naděje naplnit. Povedlo se mu pár sezon v NHL, nedokázal však dlouhodobě podávat konzistentní výkony. Pokud chce být dvaatřicetiletý forvard součástí elitní ligy i v příští sezoně, musí v té aktuální pořádně zabrat, jinak si nejspíš může v létě balit kufry pro návrat do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 14

Michal Neuvirth (Philadelphia Flyers)

Michal Neuvirth-Philadelphia.jpg

V minulé sezoně byl brankář Michal Neuvirth oporou Philadelphie Flyers a do aktuální sezony vstupoval jako týmová jednička. Na výkony z předchozího ročníku však nedokázal navázat. Odchytal jen devět utkání a v polovině listopadu se zranil, což ho minimálně do půlky prosince vyřadí ze sestavy.

Osmadvacetiletému gólmanovi běží poslední rok dvouleté smlouvy, kterou podepsal v roce 2015 v New Yorku Islanders. Ta mu letos zajišťuje mzdu ve výši 1,625 milionu dolarů. Pokud chce pro příští sezonu získat lukrativnější kontrakt, měl by se vrátit po zranění na led ve formě, kterou předváděl v minulém ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 14

Michal Rozsíval (Chicago Blackhawks)

Michal Rozsíval (Chicago).jpg

Když loni v létě prodloužil obránce Michal Rozsíval o rok smlouvu v Chicagu, bylo to pro mnohé experty i fanoušky překvapení. Ještě víc se možná divili, když podepsal nový roční kontrakt i letos v červnu. Smlouva mu zajišťuje pouhých 600 tisíc dolarů, z čehož plyne, že v klubu nepočítají s tím, že by měl hrát výraznější roli v týmu.

Vítěz Stanley Cupu z let 2013 a 2015 zvládl v současné sezoně odehrát devět zápasů, v nichž zaznamenal jednu asistenci. Pro osmatřicetiletého veterána jde s největší pravděpodobností o poslední sezonu v NHL a možná i v kariéře.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud