Premiérový draft NHL se konal v roce 1963 v Montrealu. Prvním československým hokejistou, který byl draftován, byl o 15 let později Ladislav Svozil, jehož získal Detroit. Dosud si kluby z NHL vybraly 459 Čechů. Jména třinácti z nich, kteří šli na řadu nejpozději jako sedmí v celkovém pořadí, najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Jakub Voráček

Pozice v draftu: 7. (2007, Columbus Blue Jackets)
Jakub Voráček byl v roce 2007 draftován jako sedmý hráč v pořadí. Český útočník hrál tři roky v Columbusu, odkud před sezonou 2011/12 odešel do Philadelphie. Nejprve sbíral zkušenosti od Jaromíra Jágra a posléze se zařadil k tahounům pensylvánského týmu a respektovaným personám soutěže. Loni v létě se vrátil zpět do Columbusu.
Foto: Profimedia.cz
Rostislav Olesz

Pozice v draftu: 7. (2004, Florida Panthers)
Ještě v sezoně 2013/14 se rodák z Bílovce snažil prosadit v New Jersey, v početné české kolonii se ale dlouho neohřál, nastoupil jen k deseti duelům a odešel do Švýcarska. Od ročníku 2014/15 hrál Rostislav Olesz za Vítkovice a nyní kroutí třetí sezonu v Olomouci.
14 let od poslední medaile juniorů. Jak si dnes vedou Češi z bronzové dvacítky?
V NHL odehrál 365 zápasů, přičemž nejvýraznější stopu zanechal na Floridě, která ho v roce 2004 draftovala. V dresu "Panterů" působil šest sezon, nejúspěšnější byla ta druhá, ve které si do statistik připsal 30 (11+19) kanadských bodů.
Foto: Profimedia.cz
Filip Zadina

Pozice v draftu: 6. (2018, Detroit Red Wings)
Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – předloni po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí. Filip Zadina měl v tu chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže.
6 budoucích hvězd, které ještě nenakoukly do NHL, ale brzy v ní (asi) budou zářit
Odborníci pějí chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.
Foto: Profimedia.cz
Milan Michálek

Pozice v draftu: 6. (2003, San Jose Sharks)
Milan Michálek působil na začátku své dráhy v elitní zámořské lize v San Jose, které ho draftovalo jako šestého hráče v celkovém pořadí. Slušné časy zažil po přestupu do Ottawy, ale od roku 2015 jeho kariéra začala prudce uvadat. Ukončil ji po sezoně 2016/17 v pouhých 32 letech.
Foto: Profimedia.cz
Pavel Zacha

Pozice v draftu: 6. (2015, New Jersey Devils)
Pavel Zacha je předposledním českým hráčem, jemuž se podařilo proniknout mezi první desítku hokejistů vybraných v draftu NHL. Stalo se tak v roce 2017, kdy po něm sáhli skauti New Jersey Devils jako po šestém hráči v celkovém pořadí. Na první šanci v NHL čekal do konce ročníku 2015/16 a hned v premiérovém zápase zaznamenal dvě asistence. Od té doby už odehrál v NHL přes 350 utkání.
Foto: Profimedia.cz
Jaromír Jágr

Pozice v draftu: 5. (1990, Pittsburgh Penguins)
Po comebacku z Ruska hrál veterán Jaromír Jágr v NHL za Philadelphii, Dallas, Boston, New Jersey Devils, Floridu a Calgary, předtím působil v New Yorku Rangers, Washingtonu a Pittsburghu, který ho draftoval před 32 lety a v jehož barvách prožil nejúspěšnější období. V Penguins získal pětkrát Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části a nad hlavu zvedl dva Stanley Cupy.
Foto: Profimedia.cz
Petr Svoboda

Pozice v draftu: 5. (1984, Montreal Canadiens)
Nagano 1998. Finále s Ruskem bylo dlouho bezbrankové. Pak napřáhl Petr Svoboda a vstřelil nejslavnější gól v historii českého hokeje, který mu zajistil doživotní respekt a uznání. Toho se dočkal i v NHL, kde odehrál přes tisíc utkání.
VIDEO: 11 nejslavnějších gólů v dějinách české hokejové reprezentace
Osm let strávil v Montrealu, který ho draftoval v roce 1984. Zahrál si i v Buffalu, Philadelphii a Tampě Bay. Kromě olympijského zlata má ve sbírce také Stanley Cup, který v roce 1986 získal v dresu Canadiens.
Rostislav Klesla

Pozice v draftu: 4. (2000 Columbus Blue Jackets)
Rostislav Klesla dlouho patřil k předním českým obráncům v NHL. V roce 2014 to ale za Atlantikem zabalil a odešel do Třince. Do nejslavnější hokejové ligy světa vstoupil v roce 2000, kdy ho draftoval Columbus. V týmu Blue Jackets hrál až do sezony 2010/11, během které odešel do Arizony. Kojoti ho pak poslali do Buffala, kde si ale nezahrál ani jeden zápas.
Foto: Profimedia.cz
Pavel Brendl

Pozice v draftu: 4. (1999, New York Rangers)
Pavel Brendl se v sezoně 2012/13 vydal do extraligy. Po úspěšných angažmá ve Švédsku, Finsku, Rusku či Švýcarsku měl být ozdobou soutěže. V Pardubicích ani Kometě se ale téměř neprosadil. Stejně jako dříve v NHL.
10 Čechů, kteří byli draftováni v 1. kole, ale v NHL naprosto pohořeli
V roce 1999 uspěl v draftu, jako čtvrtého hráče ho získali New York Rangers, dres týmu z Manhattanu ale ani jednou neoblékl. Ve Philadelphii, Carolině a Phoenixu odehrál celkově 80 zápasů, ve kterých si připsal 11 gólů a stejný počet asistencí.
Foto: Profimedia.cz
Radek Bonk

Pozice v draftu: 3. (1994, Ottawa Senators)
V sezoně 2013/14 hrál extraligu v Třinci. Po ní pověsil brusle na hřebík, ale pak ještě vypomáhal Kopřivnici v krajském přeboru. Radek Bonk má za sebou dlouhou a úspěšnou zámořskou kariéru, během které byl deset let jednou z opor Ottawy Senators a po dvou sezonách přidal ještě v Montrealu a Nashvillu.
Foto: Profimedia.cz
Petr Nedvěd

Pozice v draftu: 2. (1990, Vancouver Canucks)
První volbou draftu v roce 1990 byl Kanaďan Owen Nolan. Hned po něm šel na řadu Petr Nedvěd, kterého získal Vancouver, kde se draft konal. Kariéra útočníka, který ještě poměrně nedávno brázdil extraligová kluziště, byla dlouhá a bohatá. V NHL nastupoval kromě Vancouveru za St. Louis, New York Rangers, Pittsburgh, Edmonton, Phoenix a Philadelphii. V zámoří odehrál přes tisícovku zápasů.
Patrik Štefan

Pozice v draftu: 1. (1999, Atlanta Trashers)
Jen dva čeští hokejisté se stali jedničkami draftu. Jedním z nich je Patrik Štefan, který odehrál šest sezon v Atlantě a jednu v Dallasu. Maximem českého útočníka bylo 40 bodů ze sezony 2003/04, naděje, které se do něj vkládaly, ale celkově nenaplnil. Daleko známější je jeho památná akce v duelu Dallasu s Edmontonem, při které netrefil prázdnou branku a z protiútoku udeřil Aleš Hemský…
Foto: Profimedia.cz
Roman Hamrlík

Pozice v draftu: 1. (1992, Tampa Bay Lightning)
Roman Hamrlík odešel do hokejového důchodu po sezoně 2012/13, v níž ho Washington poslal do New Yorku Rangers, se kterým vypadl v prvním kole play-off. Další nabídku už nedostal. V NHL odehrál přes 1500 zápasů, zahrál si i v Montrealu, Calgary, New Yorku Islanders a Tampě Bay, která z něj v roce 1992 udělala jedničku draftu. Druhý byl tehdy Alexej Jašin, devátý Róbert Petrovický.