14. - 15. Stefan Simič - 10 milionů eur (FC Janov → AC Milán)  Doufal, že se prosadí do kádru slavného AC Milán, mezi vyvolené se ale nevešel. Stoper Stefan Simič si vyzkoušel několik hostování, ale v létě roku 2019 z Itálie nadobro odešel. Simič podepsal čtyřletý kontrakt s Hajdukem Split, který však za člena širšího kádru reprezentace nezaplatil ani pětník, protože přišel zadarmo. Nejvíc za něho zaplatil právě milánský AC, který ho v roce 2013 koupil z Janova za deset milionů eur. To bylo dvacetkrát víc, než za něj Janovští zaplatili o rok dříve Slavii. Foto: Profimedia.cz
 13. Jan Koller – 10,5 milionu eur (Anderlecht Brusel → Borussia Dortmund)  Nejlepší reprezentační střelec české historie přišel do Německa z Anderlechtu Brusel, s nímž získal dva ligové tituly. V Belgii navíc patřil mezi elitní ligové střelce. V první sezoně pomohl Dortmundu 11 góly k titulu, v dalších ročnících počet nastřílených gólů ještě navyšoval. „Dino“ v Německu zůstal pět sezon, než se vydal na další štaci do Monaka. Foto: Profimedia.cz
 11. - 12. Jiří Jarošík – 12 milionů eur (CSKA Moskva → Chelsea)  Tento transfer hodně lidí překvapil. Bývalý obránce Sparty Jiří Jarošík dostal v roce 2005 životní šanci, když jej Roman Abramovič přivedl z CSKA Moskva do londýnské Chelsea. V londýnském klubu odehrál 14 zápasů v Premier League a na konci sezony se mohl radovat z ligového titulu. Po sezoně odešel na hostování do Birminghamu, pak přestoupil do skotského Celtiku. Foto: Profimedia.cz
 11. - 12. Alex Král – 12 milionů eur (Slavia Praha → Spartak Moskva)  Slávistický odchovanec Alex Král odstartoval ligovou kariéru v Teplicích, odkud se v průběhu ročníku 2018/19 vrátil do Edenu. Původně jako sázka na budoucnost, jeho kariéra ale nabrala rychlý spád a už na začátku dalšího ročníku přestupoval do Spartaku Moskva. Ruský klub za reprezentačního záložníka zaplatil přes 300 milionů korun. Foto: Profimedia.cz
15
Fotogalerie

15 nejdražších přestupů českých fotbalistů v historii. Králem je Pavel Nedvěd

Zájem o české fotbalisty na přestupovém trhu zase roste. A tak se taky mění žebříček nejdražších českých hráčů historie.

Reprezentační útočník Adam Hložek před pár týdny odešel ze Sparty do Leverkusenu a zapsal se tímto přestupem mezi nejdražší české hráče všech dob. Do jaké společnosti se dostal? Patnáct nejdražších přestupů českých fotbalistů všech dob najdete v následujících kapitolách. Přestupní částky jsou uvedeny v eurech podle portálu TransferMarkt. Zajímavá je pozice Tomáše Rosického, Patrika Schicka a Petra Čecha, kteří se do tohoto výběru zapsali dvakrát...

Pokračování 2 / 16

14. - 15. Tomáš Rosický – 10 milionů eur (Borussia Dortmund → Arsenal)

Rosický - Arsenal.jpg

Během angažmá v Dortmundu si získal Tomáš Rosický velké jméno a mluvilo se o zájmu spousty klubů. Přednost nakonec dostal Arsenal, kde Malý Mozart rychle zapadl do sestavy a stal se oporou mužstva. Bohužel, jeho kariéru v Anglii zásadně poznamenala řada zranění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 16

14. - 15. Stefan Simič - 10 milionů eur (FC Janov → AC Milán)

Stefan Simič-AC Milán.jpg

Doufal, že se prosadí do kádru slavného AC Milán, mezi vyvolené se ale nevešel. Stoper Stefan Simič si vyzkoušel několik hostování, ale v létě roku 2019 z Itálie nadobro odešel. Simič podepsal čtyřletý kontrakt s Hajdukem Split, který však za člena širšího kádru reprezentace nezaplatil ani pětník, protože přišel zadarmo. Nejvíc za něho zaplatil právě milánský AC, který ho v roce 2013 koupil z Janova za deset milionů eur. To bylo dvacetkrát víc, než za něj Janovští zaplatili o rok dříve Slavii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 16

13. Jan Koller – 10,5 milionu eur (Anderlecht Brusel → Borussia Dortmund)

Jan Koller.jpg

Nejlepší reprezentační střelec české historie přišel do Německa z Anderlechtu Brusel, s nímž získal dva ligové tituly. V Belgii navíc patřil mezi elitní ligové střelce.

V první sezoně pomohl Dortmundu 11 góly k titulu, v dalších ročnících počet nastřílených gólů ještě navyšoval. „Dino“ v Německu zůstal pět sezon, než se vydal na další štaci do Monaka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 16

11. - 12. Jiří Jarošík – 12 milionů eur (CSKA Moskva → Chelsea)

Jiří Jarošík-Chelsea.jpg

Tento transfer hodně lidí překvapil. Bývalý obránce Sparty Jiří Jarošík dostal v roce 2005 životní šanci, když jej Roman Abramovič přivedl z CSKA Moskva do londýnské Chelsea. V londýnském klubu odehrál 14 zápasů v Premier League a na konci sezony se mohl radovat z ligového titulu. Po sezoně odešel na hostování do Birminghamu, pak přestoupil do skotského Celtiku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 16

11. - 12. Alex Král – 12 milionů eur (Slavia Praha → Spartak Moskva)

Alex Král Spartak.jpg

Slávistický odchovanec Alex Král odstartoval ligovou kariéru v Teplicích, odkud se v průběhu ročníku 2018/19 vrátil do Edenu. Původně jako sázka na budoucnost, jeho kariéra ale nabrala rychlý spád a už na začátku dalšího ročníku přestupoval do Spartaku Moskva. Ruský klub za reprezentačního záložníka zaplatil přes 300 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 16

10. Matěj Vydra – 12,2 milionu eur (Derby County → Burnley)

Matěj vydra-Burnley.jpg

Zatímco úvodní ročník v Derby County se Matěji Vydrovi příliš nevyšel, v tom druhém zářil, dal 21 branek a stal se nejlepším střelcem druhé nejvyšší anglické soutěže. Zdálo se, že má namířeno do Leedsu, jeho kroky ale nakonec nabraly směr Burnley. Pevnou pozici ale v klubu nezískal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 16

8. - 9. Adam Hložek - 13 milionů eur (Sparta Praha → Bayer Leverkusen)

Adam Hložek-Leverkusen.jpg

Adam Hložek má nakročeno k parádní kariéře. Donedávna patřil ke klíčovým hráčům Sparty Praha a k nejlepším fotbalistům v tuzemské Fortuna lize. Není divu, že se o jeho podpis na smlouvě ucházely velké a bohaté kluby. Psalo se o zájmu Neapole, Interu Milán a Juventusu, ale také anglického West Hamu United. Nakonec přestoupil za 13 milionů eur do Bayeru Leverkusen. Momentálně je podle portálu TransferMarkt jeho tržní cena na hranici 20 milionů eur.

V minulém ligovém ročníku byl nejlepším nahrávačem soutěže. Ve 33 zápasech zaznamenal 13 asistencí a v součtu s devíti vstřelenými brankami byl druhým nejproduktivnějším fotbalistou soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 16

8. - 9. Petr Čech – 13 milionů eur (Rennes → Chelsea)

Petr Čech.jpg

Nejdražší český brankář historie se ze Sparty nejprve vydal do Rennes, které sloužilo jako jakási mezistanice. Pro jeho kariéru byl tento krok velice důležitý. Petr Čech byl výraznou postavou francouzské Ligue 1 a v sezoně 2003/04 dokonce nejlepším ligovým brankářem. Pak přišel Roman Abramovič a koupil ho do Chelsea.

V Anglii se tehdejší opora české reprezentace vypracovala mezi absolutní špičku a stabilně patřil mezi nejlepší brankáře světa. Londýnský klub dovedl čtyřikrát k titulu v Premier League, dočkal se také trofeje v Lize mistrů a vyhrál Evropskou ligu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 16

7. Petr Čech - 14 milionů eur (Chelsea → Arsenal)

Petr Čech-Arsenal.jpg

V minulosti se mnohokkrát spekulovalo o možném odchodu Petra Čecha ze Stamford Bridge, ale došlo k němu až v roce 2015, když zamířil za 383 milionů korun do konkurenčního Arsenalu. Stalo se tak poté, co v Chelsea ztratil místo brankářské jedničky, z něhož jej vystrnadil Belgičan Thibaut Courtois. Kdyby přestupoval o pár let dříve, byla by jeho cena podstatně vyšší, i tak se ale tento transfer zařadil mezi ty nejhodnotnější v historii českých fotbalistů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 16

5. - 6. Jakub Jankto – 14,5 milionu eur (Udine → Sampdoria)

Jakub Jankto Sampdoria.jpg

Slávistický odchovanec Jakub Jankto zamířil už v 17 letech do Itálie a postupně se probojoval do prvního týmu Udine, odkud se dostal i do české reprezentace. Spekulovalo se o zájmu AC Milán, Arsenalu či Monaka, čtyřiadvacetiletý krajní záložník ale v létě roku 2019 nakonec odešel do Sampdorie. Loni v létě se však stěhoval. Po sedmi letech opustil Apeninský poloostrov a vydal se do Španělska, konkrétně do Getafe.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 16

5. - 6. Tomáš Rosický – 14,5 milionu eur (Sparta Praha → Borussia Dortmund)

Rosický - Dortmund.jpg

Když Tomáš Rosický v roce 2001 opouštěl Letnou, bylo mu dvacet let. Dortmund za něho vysázel okolo 400 milionů korun. Padl tak tehdejší rekord Bundesligy, čehož ale klub z Vestfálska vůbec nemusel litovat.

Rosický v Dortmundu získal přezdívku „Malý Mozart“ a hned ve své premiérové sezoně dovedl tým k titulu. Po pěti letech v Bundeslize se vydal do Arsenalu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 16

4. Tomáš Souček – 16,2 milionu eur (Slavia Praha → West Ham United)

Tomáš Souček West Ham 2.jpg

Rekordní ligový přestup Tomáše Rosického byl v létě roku 2020 překonán. Postaral se o to Tomáš Souček, který už v zimě odešel ze Slavie do West Hamu. Nejprve na hostování, to se však po sezoně změnilo v přestup, za který anglický klub zaplatil více než půl miliardy korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 16

3. Patrik Schick – 26,5 milionu eur (AS Řím → Bayer Leverkusen)

PAtrik Schick Leverkusen.jpg

Reprezentační útočník Patrik Schick měl za sebou velmi dobrý rok v Lipsku, které o něj stálo i nadále. Jenže cena za hráče, který stále patřil AS Řím, byla příliš vysoká a Lipsko ji nedokázalo zaplatit. Tehdy čtyřiadvacetiletý forvard ale v Německu zůstal a v roce 2020 zamířil do Leverkusenu, který za něho zaplatil přes 700 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 16

2. Patrik Schick - 42 milionů eur (Sampdoria → AS Řím)

Patrik Schick AS Řím 2.jpg

Ve Spartě ho nechtěli, a tak Patrik Schick přestoupil v roce 2016 zhruba za sto milionů korun do Sampdorie. Úvodní rok v Serii A zvládl na výbornou a přilákal pozornost všech italských velkoklubů. Měl namířeno do Juventusu, z transferu ale nakonec sešlo a odešel do AS Řím, který za něho zaplatil téměř miliardu korun a učinil z něho svou nejdražší posilu všech dob. Český útočník ale v Římě nezářil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 16

1. Pavel Nedvěd – 45 milionů eur  (Lazio Řím → Juventus Turín)

Pavel Nedvěd.jpg

Tohle byla trefa do černého. Už v Laziu Řím Pavel Nedvěd válel, po přestupu do Staré dámy v roce 2001 však jeho hvězda zazářila ještě víc. Juventus dal tehdy za českého záložníka asi 1,6 miliardy korun.

Nedvěd vyhrál s Juventusem čtyřikrát Serii A, zažil však také přesun do nižší soutěže jako trest za korupci. V roce 2003 byl blízko svému snu, jenže s Juventusem nestačil ve finále Ligy mistrů na AC Milán. Tentýž rok ale získal coby druhý český fotbalista v historii Zlatý míč. V Turíně Nedvěd působí i po skončení aktivní hráčské kariéry.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud