15. Radim Holub – 77 branek  Na ligové úrovni vystřídal Radim Holub několik týmů, hrál například za Jablonec nebo Mladou Boleslav, nejraději ale zřejmě vzpomíná na angažmá ve Spartě. Tam, stejně jako v Jablonci, dosáhl střeleckého maxima a během jedné sezony se prosadil devětkrát. Na Letné oslavil i ligový titul a zahrál si Ligu mistrů. Profimedia.cz
 14. Tomáš Došek - 78 branek  Útočník Tomáš Došek odstartoval profesionální kariéru v Plzni, kde odehrál první dvě ligové sezony, během nichž dal ve 44 zápasech 14 branek a vysloužil si přestup do Edenu. V dresu Slavie pak zvládl pět ročníků, které patří k jeho nejúspěšnějším. Během nich nastřílel soupeřům 40 gólů, tedy více než polovinu všech, které v nejvyšší soutěži zaznamenal. Po angažmá ve Slavii si vyzkoušel fotbal v Rakousku, na Slovensku a v Polsku. V roce 2007 se vrátil do vlasti a zvládl ještě čtyři roky ve Zbrojovce Brno, v jejímž dresu nasázel 24 branek. Profimedia.cz
 13. Jan Chramosta - 79 branek  V minulosti se o Janu Chramostovi hovořilo jako o ohromném talentu, nikdy ale nevstřelil více než deset branek za sezonu. To by se možná v současném ročníku mohlo změnit, protože je ve famózní formě. Během 15 podzimních zápasů dal sedm branky a zaznamenal čtyři asistence. Nejdelší část kariéry strávil v Mladé Boleslavi, góly ale střílel také v Plzni a během více než tří sezon v Jablonci se trefil více než dvacetkrát. Profimedia.cz
 12. Jan Nezmar – 80 branek  I když kariéru končil jako obránce, většinu času strávil Jan Nezmar na hrotu sestavy. Bývalý důrazný útočník, který neuhnul z žádného souboje, nastřílel 80 ligových branek. Cestu k nim načal v Opavě, několik jich přidal i ve Slovácku, převážnou většinu z nich ale vsítil v dresu Liberce. Se Slovanem vyhrál ligu, došel do čtvrtfinále Poháru UEFA a pod Ještědem se také rozhodl ukončit kariéru. Profimedia.cz
16
Fotogalerie

16 nejlepších kanonýrů v historii české ligy. Meta 200 gólů se pokoření (zřejmě) nedočká

Tabulce střelců aktuálního ročníku nejvyšší domácí fotbalové ligy kraluje s 11 brankami Jakub Řezníček z Brna. Mezi absolutně nejlepší kanonýry v historii tuzemské soutěže to však má ještě poměrně daleko.

Mezi šestnáctkou nejlepších ligových ostrostřelců v samostatné české lize figurují tři aktivní hráči. Blízko má nyní mezi elitu Stanislav Tecl, který je se 76 brankami na 17. příčce. Aktuální podobu historického žebříčku najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 17

16. Daniel Kolář - 77 branek

Daniel Kolář.jpg

Stejně jako Limberský, Petržela či Horváth i Daniel Kolář kdysi působil na Letné. Fotbalovou osobností se ale stal až po přestupu na západ Čech. Se Spartou vybojoval jeden mistrovský titul, v Plzni se podepsal pod pět ligových triumfů. Po sezoně 2018/19 ukončil hráčskou kariéru a stal se v klubu sportovním manažerem mládeže. Rozloučil se s bilancí 77 nastřílených branek v 310 zápasech nejvyšší soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 17

15. Radim Holub – 77 branek

Radim Holub.jpg

Na ligové úrovni vystřídal Radim Holub několik týmů, hrál například za Jablonec nebo Mladou Boleslav, nejraději ale zřejmě vzpomíná na angažmá ve Spartě. Tam, stejně jako v Jablonci, dosáhl střeleckého maxima a během jedné sezony se prosadil devětkrát. Na Letné oslavil i ligový titul a zahrál si Ligu mistrů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 17

14. Tomáš Došek - 78 branek

Tomáš Došek.jpg

Útočník Tomáš Došek odstartoval profesionální kariéru v Plzni, kde odehrál první dvě ligové sezony, během nichž dal ve 44 zápasech 14 branek a vysloužil si přestup do Edenu. V dresu Slavie pak zvládl pět ročníků, které patří k jeho nejúspěšnějším. Během nich nastřílel soupeřům 40 gólů, tedy více než polovinu všech, které v nejvyšší soutěži zaznamenal.

Po angažmá ve Slavii si vyzkoušel fotbal v Rakousku, na Slovensku a v Polsku. V roce 2007 se vrátil do vlasti a zvládl ještě čtyři roky ve Zbrojovce Brno, v jejímž dresu nasázel 24 branek.

Foto: Denisa Hamerníková / CNC / Profimedia

Pokračování 5 / 17

13. Jan Chramosta - 79 branek

Jan Chramosta-Jablonec.jpg

V minulosti se o Janu Chramostovi hovořilo jako o ohromném talentu, nikdy ale nevstřelil více než deset branek za sezonu. To by se možná v současném ročníku mohlo změnit, protože je ve famózní formě. Během 15 podzimních zápasů dal sedm branky a zaznamenal čtyři asistence. Nejdelší část kariéry strávil v Mladé Boleslavi, góly ale střílel také v Plzni a během více než tří sezon v Jablonci se trefil více než dvacetkrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 17

12. Jan Nezmar – 80 branek

Jan Nezmar.jpg

I když kariéru končil jako obránce, většinu času strávil Jan Nezmar na hrotu sestavy. Bývalý důrazný útočník, který neuhnul z žádného souboje, nastřílel 80 ligových branek. Cestu k nim načal v Opavě, několik jich přidal i ve Slovácku, převážnou většinu z nich ale vsítil v dresu Liberce. Se Slovanem vyhrál ligu, došel do čtvrtfinále Poháru UEFA a pod Ještědem se také rozhodl ukončit kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 17

11. Pavel Horváth – 82 branek

Pavel Horváth.jpg

Pavel Horváth se díky jedné trefě ve své poslední ligové sezoně gólové dotáhl v elitní desítce na Vratislava Lokvence. Na stejný počet branek však potřeboval odehrát více než dvojnásobek zápasů než on, proto mu patří jedenáctá příčka. Uznávaný špílmachr nasázel 82 gólů v dresech Jablonce, Slavie, Teplic, Sparty a Plzně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 17

10. Vratislav Lokvenc – 82 branek

Vratislav Lokvenc Sparta.jpg

Když v roce 1994 přestupoval Vratislav Lokvenc na Letnou, Sparta za něj do Hradce Králové poslala 20 milionů korun. Jak se ukázalo, udělala velmi dobře.

Bývalý reprezentační útočník byl dlouhá léta sparťanskou oporou, s týmem získal pět ligových titulů i jednu korunu pro nejlepšího ligového střelce. Lokvenc, který si zahrál i za Kaiserslautern, Bochum, Salcburk či Basilej, v české lize odehrál 201 zápasů, ve kterých dal 82 branek. To znamená, že na jeden gól mu stačilo v průměru 2,5 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 17

9. Martin Doležal - 86 branek

Martin Doležal.jpg

Martin Doležal přestoupil v roce 2014 z Olomouce do Jablonce a od té doby byl na severu Čech až do poloviny sezony 2021/22, kdy zamířil do Polska, absolutně nepostradatelný. Osobní rekord si v české lize vytvořil v ročníku 2018/19, kdy dal 15 branek, o jedu méně pak zaznamenal dva roky později. Celkem má na kontě úctyhodných 86 gólů, což ho řadí na deváté místo mezi všemi kanonýry v historii soutěže. Stačilo mu na ně 281 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 17

8. Marek Kulič – 88 branek

Marek Kulič.jpg

Marek Kulič dvanáctkrát oblékl reprezentační dres, ale nejzářivější momenty zažil v ligové soutěži. V ní se naposledy představil v sezoně 2014/15 v dresu Hradce Králové. Daleko slavnější roky však zažil šikovný útočník ve Spartě, ale především v Mladé Boleslavi, v jejímž dresu si zapsal do statistik 34 z celkových 88 branek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 17

7. Jakub Řezníček - 88 branek

Jakub Řezníček.jpg

Působil ve Spartě, zkoušel se prosadit v Plzni, gólově se mu ale dařilo spíše v „menších“ ligových klubech. Jakub Řezníček hrával za Mladou Boleslav, České Budějovice, Příbram, Teplice či Olomouc. V současnosti hájí barvy Brna, kam se vrátil po pěti letech. A je to návrat jako z říše snů. V aktuální sezoně má po 16 zápasech na kontě 11 branek, je nejlepším střelcem ligy a táhne Zbrojovku k záchraně v nejvyšší soutěži. Jeho brankový účet je nyní na čísle 88.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 17

6. Luděk Zelenka – 92 branek

Luděk Zelenka.jpg

Hrál v Jablonci, na Žižkově, ve Slavii, Teplicích, v Blšanech, Brně a v Bohemians. K metě sta branek chybí Luďkovi Zelenkovi osm přesných tref. I když na ni nedosáhl, ligoví fanoušci na něho zřejmě dlouho nezapomenou. protože v každém týmu zanechal významnou stopu a bavil diváky na tribunách.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 17

5. Stanislav Vlček – 94 branek

Stanislav Vlček.jpg

Stanislav Vlček má na co vzpomínat. Během dlouhé kariéry toho zažil opravdu hodně. Poprvé dal o sobě výrazně vědět v Olomouci, kde se během sedmi let vypracoval mezi klíčové hráče týmu. Následně odešel za Jaroslavem Hřebíkem do Dynama Moskva, aby poté pomohl Slavii k historickému postupu do Ligy mistrů. Dostal se také na Euro v roce 2008 a vyzkoušel si angažmá v Anderlechtu. Kariéru ukončil v sezoně 2012/13 jako Slávista.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 17

4. Milan Škoda - 104 branek

Milan Škoda.jpg

Když v sezoně 2007/08 odehrál v dresu Bohemians první utkání v nejvyšší soutěži, málokdo asi čekal, že by se jednou mohl Milan Škoda zařadit mezi největší kanonýry tuzemské ligy. Ve svém třetím ligovém ročníku sice za Klokany nastřílel osm gólů v 28 zápasech, ale rozhodně to nevypadalo, že v něm dříme nějak mimořádný talent k sázení branek.

V průběhu sezony 2011/12 přestoupil do Slavie, ale ani tam zprvu nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl pravidelně skórovat. V úvodních 63 ligových zápasech v sešívaném dresu se trefil jen šestkrát.

Od ročníku 2014/15 ale jakoby mávnutím čarovné rákosky nastala radikální změna. Než odešel v lednu 2020 na své první zahraniční angažmá, nastřádal do historických statistik 94 branek. Poté, co se vrátil, už stihl přidat dalších deset v dresu Mladé Boleslavi a pokořil jako čtvrtý hráč v historii magickou stovku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 17

3. Libor Došek – 125 branek

Libor Došek.jpg

Libor Došek je členem Klubu ligových kanonýrů. Hranici sta ligových gólů překonal o pětadvacet tref a momentálně je třetím nejlepším kanonýrem samostatné české ligy. Šikovný útočník střílel góly v Brně, Liberci, Blšanech, ve Spartě, Teplicích a od sezony 2011/12 až do konce kariéry v dresu Slovácka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 17

2. Horst Siegl – 134 branek

Horst Siegl1.jpg

„Sigi“ patří mezi významné persony a nejlepší hráče v ligové historii. Bývalý český a československý reprezentant hrál v samostatné české soutěži za Spartu, Příbram, Plzeň a Most. Za tu dobu odehrál 310 zápasů a nastřílel 134 branek, další přidal i v bývalé společné federální soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 17

1. David Lafata – 198 branek

David Lafata 1.jpg

David Lafata střílel až do konce sezony 2016/17 góly jako na běžícím páse. Jenže v následujícím ročníku nedostával na hřišti od italského kouče Stramaccioniho moc prostoru a trefil se jen pětkrát. Jeho pozice na čele historické tabulky střelců samostatné české soutěže je však neotřesitelná.

V létě roku 2018 se Lafata rozloučil s profesionální kariérou a učinil tak jako absolutní střelecká legenda domácí soutěže. Magickou metu dvou set vstřelených branek měl na dosah a mohl ji jako první hráč v historii ligy překonat. Stačilo, kdyby uznávanému střelci italský trenér jen trochu víc věřil...

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud