Pražská Sparta vždy patřila k nejsilnějším hráčům na domácím přestupovém trhu. Svou sílu demonstrovala například uplynulé léto, během něhož za posily utratila více než čtvrt miliardy korun. Jenže řada drahých hráčů, kteří na Letnou přišli, vyhořela.

Když Sparta přivedla za 73 milionů korun Václava Kadlece, udělala z něj suverénně nejdražšího hráče ligy. Jenže to už neplatí, letenský klub od té doby koupil dva fotbalisty, kteří stáli ještě víc.
Sparta často loví i v zahraničních vodách, jenže ne vždy se dostaví očekávaný výsledek. Za koho zaplatil klub z Letné nejvíc? 19 nejdražších cizinců, které Sparta koupila, najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 20
Dave Simpson (Kanada) – cca 11 milionů korun

Jak vyhodit peníze? Jedním z příkladů je Dave Simpson. Kanadského útočníka vzal do prvního týmu Michal Bílek, jenže talentovaný forvard, jenž předtím prošel Antverpami či maďarskou soutěží, nedokázal přesvědčit. Poté hostoval v Kladně, hrál za Most a následně se vrátil přes Maďarsko do Kanady.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 20
Manuel Pamič (Chorvatsko) – cca 11 milionů korun

Na rozdíl od celé řady dalších zahraničních hráčů, sázka na Manuela Pamiče Spartě vyšla. Chorvatský levý obránce přišel na Letnou v roce 2009 ze Salcburku a několik let byl pevným článkem základní sestavy. V lednu roku 2013 zamířil na hostování do italského Chieva, po roce se vrátil do Sparty, místo v kádru už ale nezískal a odešel do Frosinone.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 20
Lukáš Pauschek (Slovensko) – cca 13 milionů korun

Lukáš Pauschek přišel do Sparty v roce 2013 ze Slovanu Bratislava s vizitkou velkého talentu. Tehdejší slovenský reprezentant měl být budoucností pro kraj sparťanské obrany, jenže po půl roce odešel na hostování do Bohemians 1905. Ve Spartě neodehrál nakonec ani jedno ligové utkání a později přestoupil do Mladé Boleslavi.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 20
Mauro Lustrinelli (Švýcarsko) – cca 14 milionů korun

Bývalý forvard Thunu zaujal Spartu natolik, že za něj zaplatila částku okolo 14 milionů korun.
Švýcarský útočník Mauro Lustrinelli se uvedl parádně a skóroval hned v prvním zápase. Postupně však začal vypadávat ze sestavy, na jaře se trefil jen dvakrát, další dvě branky přidal na podzim, ale víc už toho nestihl.
Po roce se vrátil domů a posílil Luzern. Říkalo se o něm, že je hodně rychlý a má čich na střílení branek. To na Letné nepotvrdil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 20
Kehinde Fatai (Nigérie) – cca 14 milionů korun

Nigerijský útočník přišel na Letnou v roce 2015 z Rumunska a v úvodu angažmá dal několik důležitých branek. Po 13 kolech měl na kontě osm vstřelených gólů, ale další už nepřidal a postupně se začal vytrácet ze sestavy. Rychlonohého a technicky dobře vybaveného útočníka měli fanoušci z Letné rádi, po roce se s ním ale rozloučili. Sparta Fataie prodala do ruské Ufy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 20
Néstor (Španělsko) – cca 14,3 milionů korun

Hodně o něj stála Plzeň, španělský záložník Néstor si ale před rokem vybral nabídku Sparty a za více než 14 milionů korun přestoupil na Letnou. Pětadvacetiletý tvořivý záložník ale zasáhl jen do šesti zápasů a letos byl ve hře pouze čtyřikrát, z toho jednou v základní sestavě. Kolik prostoru dostane na jaře?
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 8 / 20
Vukadin Vukadinovič (Srbsko) – cca 16 milionů korun

Uplynulé léto se proměnilo ve sparťanský lov posil. Tou první byl srbský rychlík Vukadin Vukadinovič, o kterého dříve hodně stála také Slavie. Sparta za něj zaplatila 16 milionů korun, jenže ofenzivní záložník se v přípravě zranil, nedostal téměř žádnou šanci a v srpnu se vrátil na hostování do Zlína. Na loňské výkony ale dosud nenavázal.
Foto: Barbora Reichová / CNC / Profimedia
Pokračování 9 / 20
Sergio Peter (Německo) – cca 16,5 milionů korun

Říkalo se o něm, že má skvělou levačku. Prý je hodně rychlý a výbušný. Sparta za něj zaplatila v lednu roku 2009 téměř 17 milionů korun, jenže německý fotbalista, který přicházel z Blackburnu, na Letné pohořel. V sestavě se objevil pouze dvakrát a poté v klubu skončil. Lidé zodpovědní za jeho příchod to asi hodně schytali…
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 20
Marek Čech (Slovensko) – cca 16,5 milionů korun

Účastník mistrovství světa 2010 prošel několika zahraničními kluby. Hrál za Boavistu i FC Porto, byl také ve West Bromwichi Albion či Trabzonsporu.
Ještě předtím ale působil ve Spartě, která ho získala nejprve na hostování a poté jej koupila asi za 16,5 milionů korun z Interu Bratislava. Se Spartou získal v roce 2005 titul a po roce odešel do Portugalska.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 20
Eldar Čivič (Bosna a Hercegovina) – cca 21 milionů korun

Když mu bylo 16 let, objevil se ve Slovácku. Krajní obránce či záložník z Bosny a Hercegoviny se postupně propracoval až do prvního týmu a v létě přišel na Letnou.
Sparta za něj zaplatila více než dvacet milionů korun a Eldar Čivič si překvapivě vybojoval místo v sestavě. Jenže ve třetím kole proti Liberci se nechal vyloučit a další šanci dostal až v závěrečném utkání podzimu. V souboji s Mladou Boleslavi předvedl parádní výkon a Stramaccionimu hodně zamotal hlavu.
Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
Pokračování 12 / 20
Vjačeslav Karavajev (Rusko) – cca 26 milionů korun

Krajní obránce z Ruska byl v Jablonci, předtím hrával za Duklu, až ho z CSKA Moskva koupila Sparta. Vjačeslav Karavejev přišel na Letnou za zhruba 26 milionů korun a rychle se stal oporou týmu. Loni byl nejlepším hráčem Sparty, jenže kouč Stramaccioni začal stavět Ondřeje Zahustela a ruský reprezentant je na odchodu. Měl by se vrátit do vlasti, Sparta ho však nabízela také Slavii.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 20
Srdjan Plavšič (Srbsko) – cca 26,2 milionů korun

Kouč Stramaccioni ho přivedl jako sázku na budoucnost. Dvaadvacetiletý ofenzivní záložník, který dorazil z Bělehradu, se ale na Letné uvedl velmi dobře a v prvním utkání podzimu nastoupil v základní sestavě. Jenže další šance přišla až v posledním kole proti Mladé Boleslavi, v němž podal parádní výkon. Dostane na jaře více prostoru?
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 14 / 20
Lukáš Štětina (Slovensko) – cca 26,3 milionů korun

Juliska mu už byla malá. Okolo Lukáše Štětiny kroužily přední domácí kluby, ze kterých si slovenský reprezentant vybral přestup na Letnou. Sparta za něj zaplatila přes 26 milionů korun a šestadvacetiletý stoper se rychle zabydlel v základní sestavě. Od osmého kola nevynechal ani jednu minutu, v utkání s Baníkem navíc vstřelil první ligový gól v rudém dresu. Tento nákup se povedl.
Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia
Pokračování 15 / 20
Georges Mandjeck (Kamerun) – cca 34 milionů korun

Měl se stát pilířem záložní řady. Ve Spartě si slibovali, že bude plnit stejnou roli jako v Edenu jeho krajan Michael Ngadeu. Jenže devětadvacetiletý kamerunský reprezentant na podzim nepřesvědčil a patřil k nejhorším hráčům Sparty. V základní sestavě se dlouho neudržel, naposledy nastoupil na čtyři minuty v utkání třináctého kola a v zimě se vrátil na hostování do Mét, odkud ho Sparta v létě přivedla za více než 30 milionů korun.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 16 / 20
Szilárd Németh (Slovensko) – cca 35 milionů korun

Jeden z nejhorších přestupů ve sparťanské historii. Letenský klub zaplatil v roce 1997 rekordní částku za devatenáctiletého slovenského útočníka Szilárda Németha a sliboval si od něj zázraky. Ty se ale nedostavily...
Németh se ve Spartě neprosadil, během půl roku nedal ani gól a poté odešel do Košic. Až později našel ztracenou formu v Interu Bratislava a řadu let byl oporou anglického Middlesbrough.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 17 / 20
Bogdan Vatajelu (Rumunsko) – cca 36 milionů korun

Nejdražší sparťanský nákup loňské zimy. Čtyřiadvacetiletý rumunský fotbalista dorazil z týmu Craiova, jenže nějakou dobu mu trvalo, než se vůbec prokousal do sestavy. Na jaře nakonec odehrál šest zápasů, ve kterých si připsal pět asistencí. Na podzim dostal šanci v devíti duelech, z toho byl osmkrát v základní sestavě a přidal další čtyři nahrávky. Nyní ho čeká další boj o místo.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 18 / 20
Semih Kaya (Turecko) – cca 52 milionů korun

Turecký reprezentační stoper přišel do Sparty v létě z Galatasaraye Istanbul. Bývalý spoluhráč Tomáše Ujfalušiho se měl stát novým lídrem zadních řad, jenže hned v úvodním zápase proti Bohemians 1905 se zranil a musel na operaci. Na závěr podzimu přidal tři minuty proti Mladé Boleslavi a na jaře zůstane jen mezi náhradníky. David Hovorka s Lukášem Štětinou ho na hřiště zatím nepustí.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 19 / 20
Tal Ben Chaim (Izrael) – cca 76 milionů korun

Osmadvacetiletý ofenzivní záložník z Izraele dorazil na Letnou v létě za 76 milionů korun a stal se nejdražším hráčem ligy. Sparťanští fanoušci od něj hodně čekali, jenže Tal Ben Chaim přišel se zdravotními problémy a na podzim se nedostal do tempa.
V deseti zápasech si bývalý hráč Maccabi Tel Aviv připsal jedinou asistenci, naposledy byl v základní sestavě na konci září, a pak zasáhl už jen do čtyř zápasů. V zimě se ale jeví v dobré formě a má před sebou novou výzvu – dokáže zúročit peníze, které do něj Sparta investovala?
Foto: Czech News Center, a.s. / Martin Sekanina / CNC / Profimedia
Pokračování 20 / 20
Nicolae Stanciu (Rumunsko) - cca 96 milionů korun

Nový rekord ligy. Nicolae Stanciu byl přestupovou prioritou Sparty číslo jedna, jeho příchod se ale táhl. Čtyřiadvacetiletý Rumun však nakonec dorazil na Letnou a podepsal smlouvu do roku 2021.
Původně se spekulovalo, že nejdražší hráč belgické ligy přestoupí z Anderlechtu za sumu přesahující sto milionů korun, nakonec však stál „jen“ 96 milionů korun. Ve Spartě dostal Rosického desítku a fanoušci věří, že bude výrazně úspěšnější, než drahé letní posily. Úvodní příprava mu vyšla.
Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia