Michael Owen (Liverpool)  V roce 1996 mu bylo 16 let a patřil Liverpoolu. Od roku 1997 do roku 2004 byl Michael Owen klubu věrný a stal se jeho nejlepším střelcem. V roce 1998 si jako „zázračné dítě“ zahrál na mistrovství světa v anglické reprezentaci a o tři roky později získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. V národním týmu nastřílel 40 branek. V jeho případě se experti stoprocentně trefili.

Michael Owen (Liverpool)
V roce 1996 mu bylo 16 let a patřil Liverpoolu. Od roku 1997 do roku 2004 byl Michael Owen klubu věrný a stal se jeho nejlepším střelcem. V roce 1998 si jako „zázračné dítě“ zahrál na mistrovství světa v anglické reprezentaci a o tři roky později získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. V národním týmu nastřílel 40 branek. V jeho případě se experti stoprocentně trefili.

 Michael Branch (Everton)  V roce 1996 měl útočník Michael Branch 18 let byl velkým talentem Evertonu. V Premier League si ale nikdy nezahrál, působil jen v nižších soutěžích a jednou nastoupil v dresu anglické reprezentace do 21 let. V jeho kariéře se odehrál jeden nezapomenutelný moment. V zápase Wolverhamptonu proti Nottinghamu Forest v roce 2000 soupeř zakopl míč, aby mohl být ošetřen zraněný hráč, Branch toho využil a poslal balon do sítě. Gól platil. V roce 2012 vyfasoval za obchod s drogami sedm let vězení. V jeho případě odborníci šlápli pořádně vedle.
 Jody Morris (Chelsea)  V roce 1996 bylo Jodymu Morrisovi 17 let a byl hráčem Chlesea. V londýnském klubu strávil střední záložník osm sezon, během nichž odehrál 124 ligových zápasů, vstřelil pět branek a vyhrál Pohár vítězů pohárů a FA Cup. V roce 2003 odešel do Leedsu a sezonu 2012/13 odehrál v Bristolu City, kde však nastoupil jen ke čtyřem zápasům. Jeho kariéra se za „hvězdnou“ rozhodně považovat nedá a navíc ji pošpinil skandál. V září 2001 patřil ke skupině několika opilých hráčů Chelsea, kteří se pár hodin po teroristických útocích na New York posmívali americkým turistům na letišti Heathrow. V roce 2006 byl zatčen a odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu. Přišel na čtyři roky o řidičák a vyfasoval 80 hodin veřejně prospěšných prací.
 Marlon Broomes (Blackburn Rovers)  V roce 1996 byl osmnáctiletý obránce Blackburnu Marlon Broomes považován za jeden z největších talentů anglického fotbalu, ale velká očekávání nenaplnil. Dvakrát si zahrál za reprezentaci do dvaceti let, stejný počet startů nasbíral v jednadvacítce. Víc už nepřidal. Tohle expertům absolutně nevyšlo.
 Kevin Nicholls (Charlton Athletic)  V době, kdy odborníci dávali do kupy tento výběr, bylo střednímu záložníkovi Kevinu Nichollsovi 17 let a patřil Charltonu. Nejdelší část kariéry strávil v Lutonu, kde odehrál pět sezon. Po ukončení aktivní kariéry v roce 2010 dělal trenéra a nyní pracuje pro fotbalovou agenturu jako hledač talentů. Jeho hráčská kariéra měla k výjimečnosti hodně daleko.
20
Fotogalerie

20 fotbalistů, jimž experti věštili zářivou budoucnost. U většiny se tvrdě spletli

Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených, tvrdí známá pravda. Fotbalových talentů, jimž odborníci prorokovali hvězdnou kariéru, bylo bezpočet, ale jen několik z nich se skutečně stalo fenomenálními hráči. Že předpovídání budoucnosti není nic lehkého, by mohli potvrdit experti proslulého časopisu FourFourTwo.

V září roku 1996 vyšla v uznávaném magazínu série článků, v nichž tamní redaktoři věštili světlou kariéru tehdejším mladým talentovaným ostrovním fotbalistům. „Budou to hvězdy, které ovládnou Premier League a stanou se oporami národních týmů,“ předháněli se v superlativech odborníci nad seznamem dvaceti hráčů do dvaceti let.

Od vydání článku letos uplyne 28 let, takže je to dostatečně dlouhý časový úsek na vyhodnocení někdejších předpovědi. A můžeme říct, že se odborníci hodně (ale opravdu hodně) sekli.

Jen tři hráči z jejich výběru se stali hvězdami Premier League. V následujících kapitolách najdete kompletní dvacítku nadějných hráčů, jak ji experti vybrali v roce 1996, a jejich fotbalové osudy.

Pokračování 2 / 21

Michael Owen (Liverpool)

Michael Owen 1997 (Liverpool) (2).jpg

V roce 1996 mu bylo 16 let a patřil Liverpoolu. Od roku 1997 do roku 2004 byl Michael Owen klubu věrný a stal se jeho nejlepším střelcem.

V roce 1998 si jako „zázračné dítě“ zahrál na mistrovství světa v anglické reprezentaci a o tři roky později získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. V národním týmu nastřílel 40 branek. V jeho případě se experti stoprocentně trefili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 21

Michael Branch (Everton)

Branch.jpg

V roce 1996 měl útočník Michael Branch 18 let byl velkým talentem Evertonu. V Premier League si ale nikdy nezahrál, působil jen v nižších soutěžích a jednou nastoupil v dresu anglické reprezentace do 21 let.

V jeho kariéře se odehrál jeden nezapomenutelný moment. V zápase Wolverhamptonu proti Nottinghamu Forest v roce 2000 soupeř zakopl míč, aby mohl být ošetřen zraněný hráč, Branch toho využil a poslal balon do sítě. Gól platil. V roce 2012 vyfasoval za obchod s drogami sedm let vězení. V jeho případě odborníci šlápli pořádně vedle.

Pokračování 4 / 21

Jody Morris (Chelsea)

Morris.jpg

V roce 1996 bylo Jodymu Morrisovi 17 let a byl hráčem Chlesea. V londýnském klubu strávil střední záložník osm sezon, během nichž odehrál 124 ligových zápasů, vstřelil pět branek a vyhrál Pohár vítězů pohárů a FA Cup. V roce 2003 odešel do Leedsu a sezonu 2012/13 odehrál v Bristolu City, kde však nastoupil jen ke čtyřem zápasům.

Jeho kariéra se za „hvězdnou“ rozhodně považovat nedá a navíc ji pošpinil skandál. V září 2001 patřil ke skupině několika opilých hráčů Chelsea, kteří se pár hodin po teroristických útocích na New York posmívali americkým turistům na letišti Heathrow. V roce 2006 byl zatčen a odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu. Přišel na čtyři roky o řidičák a vyfasoval 80 hodin veřejně prospěšných prací.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 21

Marlon Broomes (Blackburn Rovers)

Broomes (premierleague.com).jpg

V roce 1996 byl osmnáctiletý obránce Blackburnu Marlon Broomes považován za jeden z největších talentů anglického fotbalu, ale velká očekávání nenaplnil. Dvakrát si zahrál za reprezentaci do dvaceti let, stejný počet startů nasbíral v jednadvacítce. Víc už nepřidal. Tohle expertům absolutně nevyšlo.

Foto: premierleague,com

Pokračování 6 / 21

Kevin Nicholls (Charlton Athletic)

Nicholls (johnstonepainttrophy.com).jpg

V době, kdy odborníci dávali do kupy tento výběr, bylo střednímu záložníkovi Kevinu Nichollsovi 17 let a patřil Charltonu. Nejdelší část kariéry strávil v Lutonu, kde odehrál pět sezon. Po ukončení aktivní kariéry v roce 2010 dělal trenéra a nyní pracuje pro fotbalovou agenturu jako hledač talentů. Jeho hráčská kariéra měla k výjimečnosti hodně daleko.

Foto: johnstonepainttrophy.com

Pokračování 7 / 21

John Curtis (Manchester United)

Curtis.jpg

Sedmnáctiletý John Curtis z Manchesteru United měl být budoucím kapitánem anglické reprezentace. Tak to tvrdili experti v roce 1996. Jenže talentovaný defenzivní záložník odehrál na Old Trafford jen 13 zápasů.

Tři sezony strávil v Blackburnu a na sklonku kariéry zamířil za fotbalem do Austrálie. Čtyřikrát nastoupil v dresu anglické reprezentační dvacítky. Další věštecký krok vedle…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 21

Lee Shearer (Leyton Orient)

Shearer (pitcher.com).jpg

Záložník celku Leyton Orient Lee Shearer měl v roce 1996 osmnáct let a pokud tehdy někdo čekal, že si co nevidět zahraje v Premier League, šeredně se spletl. V anglické nejvyšší soutěži neodehrál ani jeden zápas. Takže tohle taky odborníkům nevyšlo…

Foto: pitcher.com

Pokračování 9 / 21

Darren Fitzgerald (Glasgow Rangers)

Fitzgerald.jpg

Severoirský útočník Darren Fitzgerald měl v roce 1996 17 roků a byl hráčem Glasgow Rangers. Většinu kariéry strávil v nižších soutěžích. Naposled se objevil v soutěžním utkání v roce 2008.

Pokračování 10 / 21

Mark Gower (Tottenham Hotspur)

Gower.jpg

Experti předpovídali v roce 1996 sedmnáctiletému záložníkovi Markovi Gowerovi skvělou kariéru v Tottenhamu, kde si však nezahrál jediné utkání. V roce 2001 přestoupil do Barnetu, později hrál pět let v Southendu. Po sezoně 2013/14 ukončil kariéru v Charltonu. O rok později se však ještě vrátil na trávník a odehrál dva duely v šesté anglické lize za tým Ebbsfleet United.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 21

Jamie Buchan (Aberdeen)

Buchan.jpg

V roce 1996 byl devatenáctiletý záložník hráčem Aberdeenu. Syn někdejší legendy Manchesteru United Martina Buchana však nebyl zdaleka tak dobrým fotbalistou jako otec. Celou kariéru odehrál ve Skotsku.

Pokračování 12 / 21

Lee Jarman (Cardiff City)

Jarman.jpg

V osmnácti letech byl urostlý obránce Lee Jarman velkým příslibem Cardiffu, ale kromě devíti zápasů v reprezentaci Walesu do 21 let se protloukal jen nižšími soutěžemi. Jeden z mnoha, kteří ani z desetiny nenaplnili velká očekávání.

Pokračování 13 / 21

Andy Gray (Leeds United)

Gray.jpg

V roce 1996 měl Andy Gray 18 let a byl považován za jeden z největších talentů skotského fotbalu. Útočník Leedsu United však v reprezentačním týmu odehrál jen dva zápasy. Největší část kariéry strávil v Barnsley, v roce 2013 se vrátil do Bradfordu, kde už působil v letech 2002 – 2004, a tam také ukončil profesionální kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 21

Michael Bridges (Sunderland)

Bridges.jpg

V roce 1996 měl Michael Bridgers 17 let a byl hráčem Sunderlandu. O čtyři roky později se významně podílel na fantastické jízdě Leedsu v Premier League. Klub skončil třetí a Michael Bridges k tomu pomohl několika góly.

V anglické reprezentaci do 21 let odehrál jedenáct zápasů, ale do seniorského výběru nikdy nenakoukl. Měl smůlu, že velkou část jeho kariéry poznamenala zranění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 21

Richard Wright (Ipswich Town)

Wright.jpg

Před osmadvaceti lety byl tehdy osmnáctiletý brankář Ipswiche Richard Wright považován za velký příslib. Mihl se v Arsenalu, Evertonu či West Hamu, ale nikde díru do fotbalového světa neudělal.

V roce 2012 podepsal jednoletý kontrakt s Manchesterem City, ale do branky se ani jednou nedostal. V následujících sezonách vždycky smlouvu o rok prodloužil, ale neodchytal jediné utkání. V květnu roku 2016 pověsil kopačky definitivně na hřebík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 21

Rio Ferdinand (West Ham United)

Ferdinand.jpg

Devatenáctiletý obránce Rio Ferdinand byl v roce 1996 hráčem West Hamu United. V roce 2000 přestoupil do Leedsu, odkud si ho o dva roky později přetáhl Alex Ferguson do Manchesteru United.

Ferdinand se stal šestinásobným mistrem anglické ligy, vyhrál FA Cup a také Ligu mistrů. Po odchodu z Manchesteru United dohrál kariéru v Queens Park Rangers. V jeho případě se odborníci (výjimečně) trefili – byla to hvězda první velikosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 21

Grant Brebner (Manchester United)

Brebner.jpg

V roce 1996 bylo defenzivnímu záložníkovi Grantu Brebnerovi osmnáct roků a patřil Manchesteru United. Za první tým si ale nikdy nezahrál a v roce 1998 přestoupil do Readingu, odkud po jedné sezoně zamířil do Skotska, kde strávil pět roků v Hilbernianu a dva v Dundee United.

V roce 2006 se vydal na druhou stranu světa a stal se na šest let posilou australského klubu Melbourne Victory. Vrcholem jeho kariéry bylo sedmnáct startů za skotskou reprezentační jednadvacítku.

Pokračování 18 / 21

Paul Hartley (Millwall)

Hartley.jpg

Bylo mu 17 let a patřil Millwallu, když mu fotbaloví znalci věštili zářivou kariéru. Záložník Paul Hartley se však do Premier League nikdy nepodíval. Vyhrál dva ligové tituly s Celtikem Glasgow a nastoupil k 25 zápasům ve skotském nároďáku, s nímž hrál i proti českému týmu. Od roku 2011 je trenérem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 21

Emile Heskey (Leicester City)

Heskey.jpg

V roce 1996 bylo odchovanci Leicesteru 19 let. V mateřském klubu odehrál útočník Emile Heskey šest sezon a v roce 2000 zamířil do Liverpoolu, kde strávil nejlepší část své kariéry. Za Reds nastoupil k 223 zápasům, v nichž nastřílel 60 branek.

Nikdy sice nevyhrál titul v Premier League, ale radoval se ze zisku FA Cupu, Ligového poháru i Poháru UEFA. V anglické reprezentaci zvládl 62 utkání, ve kterých dal sedm gólů. Po dvou sezonách strávených v letech 2012 až 2014 v Austrálii hrál za Bolton Wanderers ve druhé nejvyšší anglické soutěži, kde v roce 2016 ukončil kariéru. V jeho případě prognóza odborníků vyšla.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 21

Michael Walsh (Scunthorpe United)

Walsh.jpg

O talentovaného obránce Michaela Walshe se nikdy nezajímal žádný klub z Premier League. V roce 1996 mu bylo 19 let, o dva roky později odešel ze Scunthorpu do Port Vale, kde strávil devět sezon a odehrál téměř dvě stovky zápasů. Dnes pracuje v plynárenské branži.

Pokračování 21 / 21

Mark Platts (Sheffield Wednesday)

Platts.jpg

Mark Platts se stal nejmladším hráčem, který nastoupil za seniorský výběr Sheffieldu Wednesday. 10. února 1996 mu bylo teprve 16 let. V říjnu téhož roku, když mu bylo sedmnáct, podepsal v klubu profesionální smlouvu, ale do sestavy se nikdy neprosadil. V roce 1999 přestoupil do Torquay United a o dva roky později s fotbalovou kariérou nadobro sekl.

Doporučujeme

Články odjinud