3 čeští fotbalisté, kteří se na památném Euru v roce 1996 dostali do All-Star týmu

Je to už šestadvacet let stará vzpomínka. Bitvu z finále mistrovství Evropy v roce 1996 si asi pamatuje každý, jemuž bylo tehdy aspoň osm let. Na turnaji v Anglii tenkrát zazářila řada českých fotbalistů.

Na Euru v roce 1996 se představila spousta hráčů, kteří už v té době, nebo o pár let později, patřili mezi absolutní světovou elitu. Angličany reprezentoval David Seaman, Paul Gascoine či Alan Shearer, Německo Matthias Sammer, Italy Paolo Maldini, Portugalce Rui Costa a Francii například Laurent Blanc či Marcel Desailly. Všichni měli ještě jedno společné – na turnaji se dostali do All-Star týmu. Stejně jako tři Češi. Kteří to byli, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Radoslav Látal

Radoslav Látal1.jpg

Radoslav Látal v roce 1994 odešel z Olomouce do německého Schalke 04 a v době konání šampionátu tak byl jedním z mála českých fotbalistů, který působil v zahraničí. Získané zkušenosti dokázal prodat a v Anglii patřil k nejlepším hráčům stříbrného týmu. Odměnou mu byla účast ve výběru turnaje. V následující sezoně zažil další vrchol a vyhrál Pohár UEFA. V roce 2001 se vrátil do české ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Karel Poborský

Karel Poborský1.jpg

V sezoně 1994/95 hrál Karel Poborský za Žižkov. V následujícím ročníku už nosil slávistický dres a v červenobílých barvách oslavil i mistrovský titul. Následně odjel na Euro a stal se jednou z nejvýraznějších českých hvězd turnaje.

Poborský se do dějin šampionátu zapsal úchvatným čtvrtfinálovým lobem, kterým rozhodl drama s Portugalskem. Ve finále byla po faulu na něj nařízena přísná penalta, kterou proměnil Patrik Berger. Bývalý krajní záložník sehrál parádní turnaj a odměnou mu byl přestup do Manchesteru United.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Pavel Kuka

Kuka.jpg

Na turnaji v Anglii se trefilo do sítě soupeřů sedm českých fotbalistů. Jedním z nich byl i Pavel Kuka, který se prosadil hlavou v závěrečném souboji základní skupiny proti Rusku. Skórovat mohl i ve finále, recept na Andrease Köpkeho ale bohužel nenašel.

Přesto se tehdejší útočník Kaiserslauternu zařadil do společnosti Youriho Djorkaeffa, Hristo Stoichkova, Alana Shearera a Davora Šukera a dostal se mezi nejlepší hráče turnaje.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud