3 gólmani starší 40 let, kteří dosud chytali ve finále evropských pohárů. Všichni odešli ze hřiště jako poražení

Ve středu vyvrcholil finálovým zápasem ve španělské Seville aktuální ročník Evropské Ligy. O druhou nejcennější kontinentální fotbalovou trofej bojoval německý Eintracht Frankfurt se skotským Glasgowem Rangers. V poraženém celku byl na hřišti také brankář Allan McGregor, který se zapsal do historie pohárových soutěží.

Středeční noc patřila oslavám fanoušků Eintrachtu Frankfurt. Německý celek vyhrál díky úspěšnému penaltovému rozstřelu po 42 letech Evropskou ligu (předtím to byl v roce 1980 Pohár UEFA). Mezi smutnícími hráči na straně poražených byl také brankář Allan McGregor, který se stal teprve třetím gólmanem v historii kontinentálních soutěží, který odchytal finále ve věku nad 40 let. V následujících kapitolách najdete všechny tři borce včetně podrobností, jak rozhodující utkání o cennou trofej zvládli.

Pokračování 2 / 4

3. Allan McGregor (Glasgow Rangers) – finále Evropské ligy 2021/22 (40 let, 3 měsíce, 17 dní)

Allan McGregor.jpg

Brankář Allan McGregor odstartoval profesionální kariéru v roce 2001 v barvách klubu, kde ji také končí – v Rangers. S glasgowským celkem vyhrál čtyřikrát skotskou ligu, třikrát tamní pohárovou soutěž a pětkrát zvedl nad hlavu Ligový pohár. Ve středu večer v Seville mohl k těmto trofejím přidat jednu ještě cennější – pohár pro vítěze Evropské ligy.

Ve finále této soutěže si zahrál už v roce 2008, taktéž jako hráč Rangers, ale tehdy na stadionu Manchesteru City podlehl jeho celek Zenitu Petrohrad 0:2. O 14 let později měl nakročeno s týmem k úspěchu, protože mužstvo vedlo na začátku druhého poločasu 1:0. Neuplynula ale ani čtvrthodina a Frankfurt srovnal na 1:1. Tento stav vydržel nejen do konce řádné hrací doby, ale také po prodloužení, takže o vítězi rozhodovaly penalty. V loterii pokutových kopů byli nakonec šťastnější hráči Eintrachtu, kteří zvítězili 5:4, díky jediné chycené penaltě, kterou čapnul Aaronu Ramseymu německý gólman Kevin Trapp.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Edwin van der Sar (Manchester United) – finále Ligy mistrů 2010/11 (40 let, 6 měsíců, 29 dní)

Edwin van der Sar-Manchester United.jpg

Od chvíle, kdy Manchester United opustil legendární Dán Peter Schmeichel, se v týmu vystřídalo jedenáct gólmanů. V roce 2005 však přišel za dva miliony liber z Fulhamu Nizozemec Edwin van der Sar a rezervoval si místo mezi tyčemi jen pro sebe. Po šesti sezonách na Old Trafford se v roce 2011 loučil holandský brankář jako čtyřicátník a klubová legenda. S Rudými ďábly vyhrál čtyřikrát anglický titul a jednou Ligu mistrů. To se mu podařilo dvakrát v kariéře – poprvé to dokázal v dresu Ajaxu Amsterdam.

Mohl však mít ještě o jeden triumf v milionářské soutěži víc, ale ve finále v roce 2011, po něm se rozloučil s kariérou, nestačili United v londýnském Wembley na Barcelonu, s níž prohráli 1:3. Skóre otevřel ve 27. minutě pravačkou Pedro po nahrávce Xaviho. O pár minut později srovnal Wayne Rooney, ale ve druhé půli rozhodli i vítězství katalánského klubu Lionel Messi a David Villa.

Navzdory porážce v jeho posledním finále však v Holandsku málokdo pochybuje o tom, že je Van der Sar historicky nejlepším brankářem země. Dodnes drží rekord v počtu reprezentačních zápasů bez inkasované branky. Ze 130 utkání, do nichž nastoupil, to zvládl v 71 případech. V letech 2008 až 2009 překonal rekord Petra Čecha v počtu minut bez obdržené branky v ligových zápasech. Jeho bezgólová šňůra trvala 1311 minut a dosud ji nikdo v Premier League nepřekonal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Dino Zoff (Juventus Turín) – finále Poháru mistrů evropských zemí 1982/83 (41 let, 2 měsíce, 25 dní)

Dino Zoff1.jpg

Kdo někdy viděl chytat Dina Zoffa, musel být ohromen. Určitě patří mezi nejlepší gólmany, jací kdy stáli mezi tyčemi. Má na kontě spoustu rekordů v italském i světovém fotbalu. Například je stále nejstarším hráčem, který vyhrál titul mistra světa. V roce 1982 zvedl nad hlavu nejcennější trofej jako čtyřicetiletý kapitán vítězného týmu na mistrovství světa ve Španělsku.

O rok později mohl nesmírně dlouhou a úspěšnou kariéru vyšperkovat a zakončit triumfem v Poháru mistrů evropských zemí. Ve sbírce měl kromě titulu mistra světa i vítězství na mistrovství Evropy či v Poháru UEFA, ale tato trofej mu chyběla. Ve finále narazil s Juventusem na německý Hamburk. Zápas se hrál na Olympijském stadionu v Athénách před více než 70 tisíci diváky, kteří viděli jedinou branku z kopačky Felixe Magatha. Padla už v osmé minutě a Stará dáma na ni nenašla až do závěrečného hvizdu odpověď.

Zoff byl také deset let pilířem národního celku a ve své době byl pravděpodobně největší italskou fotbalovou hvězdou. Byl sice středně vysoké postavy, ale měl nesmírně rychlé nohy a dokázal se po každém zákroku bleskově vymrštit ze země. Byl to vyrovnaný brankář, který dodával týmu sebevědomí a klid i v těch nejvypjatějších okamžicích zápasu. Vždycky se držel spíše zpátky a své výkony nestavěl na odiv – částečně z vrozené skromnosti, částečně z respektu k soupeři.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud