3 hráči Pittsburghu, kteří do konce sezony přepíšou historické klubové statistiky

Hráči Pittsburghu Penguins hrají svou 51. sezonu v NHL jako úřadující šampioni. Ať už trofej pro vítěze na konci tohoto ročníku zvednou opět nad hlavu nebo ne, někteří hokejisté v dresu s tučňákem na hrudi mohou do konce sezony zásadně přepsat historické klubové statistiky.

slide-statistiky Pittsburgh.jpg

V klubu, který existuje už více než půl století a během této doby vyhrál pětkrát Stanley Cup, najdeme v popředí historických statistik velká jména. Mezi ně se ale tlačí další ze současného kádru. Sezona 2017/18 je pro Pittsburgh Penguins zajímavá i z tohoto pohledu. V následujících kapitolách najdete tři hráče klubu, kteří se s velkou pravděpodobností posunou ještě než skončí aktuální ročník v řadě kategorií nahoru, někdy i na úkor českých borců.

Pokračování 2 / 4

Sidney Crosby

Sidney Crosby.jpg

Počet kanadských bodů

Jen tři hráči v historii Pittsburghu dosud nastřádali do statistik přes tisíc bodů – kromě Maria Lemieuxe a Jaromíra Jágra je to i Sidney Crosby, který zřejmě do konce současného ročníku překoná českou legendu. Džegr má na kontě 1079 bodů, Crosby je jen o 16 bodů za ním. Není vyloučeno, že po základní části bude teprve druhým hráčem v historii Penguins, který se dostane na(d) hranici 1100 přihrávek.

Počet gólů

Sidney Crosby se v historické klubové tabulce kanonýrů v aktuální sezoně nahoru určitě neposune, ale (velmi pravděpodobně) pokoří jeden důležitý milník – 400 branek v základní části soutěže. Momentálně mu k této metě chybí jen čtyři trefy. Na druhého Jaromír Jágra (439) bude nejspíš útočit v příští sezoně.

Počet asistencí

Stejně jako v případě nastřílených gólů se ani v tabulce nahrávačů neposune Sidney Crosby do konce tohoto ročníku nahoru. Momentálně je druhý a k Mariovi Lemieuxovi, který trůní na vrcholu s 1033 asistencemi vzhlíží se ziskem 667 přihrávek. Pokud mu to ale bude nahrávat jako v první polovině současného ročníku, dostane se jako druhý hráč v klubových dějinách na metu 700 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Jevgenij Malkin

Malkin.jpg

Počet odehraných zápasů

V dosavadním průběhu sezony se ruský útočník Jevgenij Malkin v historické klubové tabulce posunul na pátou příčku podle počtu odehraných utkání v NHL, když přeskočil Ricka Kehoea. Ještě než však skončí základní část soutěže, může být o stupínek výš. V tuto chvíli má na kontě 743 zápasů a chybí mu jen osm duelů k tomu, aby dostihl Jeana Pronovosta. Jakmile ho překoná, bude mířit na číslo 806, které má ve statistikách odehraných utkání Jaromír Jágr. Toho však do konce aktuálního ročníku určitě nepřekoná.

Počet přesilovkových asistencí

Nedostižným králem v počtu přesilovkových nahrávek je v klubové historii Pittsburghu Mario Lemieux, který jich má na kontě 463. Jevgenij Malkin figuruje v tuto chvíli na čtvrté příčce s 212 nahrávkami v přečíslení. Na třetího Jaromíra Jágra ztrácí jen jedinou přihrávku, takže je téměř jisté, že se brzy posune před něho.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Kris Letang

Kris Letang1.jpg

Počet asistencí

Obránce Kris Letang Letang je momentálně s 322 asistencemi devátým nejlepším nahrávačem v dějinách klubu, na dosah má ale Ricka Kehoea (324) a Paula Coffeyho (332). Do konce základní části soutěže by však mohl útočit i na Syla Appse (349), takže by po sezoně mohl být i na šestém místě. Ve chvíli, kdy překoná Paula Coffeyho, stane se nejlepším nahrávačem v klubové historii mezi obránci.

Počet kanadských bodů

Dvanácté místo patří se ziskem 411 bodů v historické tabulce produktivity Pittsburghu Penguins Krisi Letangovi. Za předpokladu, že mu to ve druhé polovině sezony půjde o chlup lépe než v té první, kdy zaznamenal 25 bodů, posunul by se opět nahoru a za sebou by mohl nechat Paula Coffeyho (440) a Martina Straku (442).

Počet přesilovkových asistencí

Kris Letang je vynikajícím nahrávačem a dokazuje to i v přesilových hrách. Při hře v přečíslení zaznamenal už 137 asistencí, což ho v klubové historické tabulce řadí na osmou příčku. Brzy se však (asi) posune výš, protože ztrácí jen jedinou přihrávku na Sergeje Gončara.

Počet asistencí v oslabení

Pokud se Letangovi podaří do konce sezony přihrát v oslabení Pittsburghu na gól, bude mít při hře v početní nevýhodě na kontě osm nahrávek a posune se vedle Syla Appse na sedmou příčku. Kdyby se mu pak stejný kousek povedl ještě jednou, dorovná na pátém místě Brookse Orpika a Boba Erreyho.

Počet střel na branku

Kris Letang dosud vyslal v dresu Pittsburghu 1618 střel na branku a patří mu v této „disciplíně“ osmé místo v klubové historii. Pokud mu ale vydrží zdraví a bude pálit na gólmany stejně často jako dosud, překoná do konce základní části soutěže sedmého Kevina Stevense (1631). Žádný jiný bek v dějinách Penguins nestřílel tak často, jako on. Druhý Ron Stackhouse má na kontě téměř o tři stovky střel méně.

Doporučujeme

Články odjinud