3 mladí Švédové, kteří šli v letošním draftu NHL nejdříve na řadu. Jak si dnes vedou?

I když procento Evropanů v NHL se během uplynulého čtvrtstoletí rapidně zvýšilo, pořád je na klubových soupiskách suverénně nejvíc hráčů z Kanady a Spojených států. Třetí nejpočetnější národnostní skupinou v nejprestižnější hokejové soutěži světa jsou Švédové.

Během každoročního draftu mladých hokejových nadějí je tradičně upřena velká pozornost zámořských skautů na nejlepší evropské hráče. Podle statistik si kluby nejčastěji vybírají ze švédských talentů, které se také později v NHL nejvíc prosazují. V aktuální sezoně jich v NHL působí skoro osmdesát, což je třikrát tolik, než je na soupiskách klubů českých hokejistů.

Když jde o Čechy, sahají skauti v draftu především po borcích, kteří hrají v zámořských juniorských soutěžích. V případě Švédů však vybírají nemálo hráčů působících v domácích ligách na severu Evropy.

Projevilo se to i v letošním draftu, v němž značnou část vybraných talentů tvořili mladíci, kteří hráli v domácích severských ligách. V následujících kapitolách se podrobněji podíváme na tři švédské teenagery, kteří v draftu našli zaměstnavatele v NHL nejdříve.

Pokračování 2 / 4

Axel Sandin Pellikka – 17. v celkovém pořadí (Detroit Red Wings)

Axel Sandin Pellikka-Švédsko (2).jpg

Mezi nejvýše postavenými obránci letošního draftu byl očekávání skautů a expertů Švéd Axel Sandin Pellikka. Někteří ho dokonce pasovali do elitní desítky, nakonec se však objevil až v té druhé.

Odchovanec a hráč klubu Skelleftea kroutí druhou sezonu v nejvyšší švédské lize, v níž v minulém ročníku odehrál 22 utkání a zaznamenal dva góly a tři nahrávky. Dalších 31 střetnutí si připsal do statistik v juniorské soutěži. Jeho 36 bodů (16+20) pomohlo mužstvu ke stříbrným medailím, byl vyhlášen nejlepším zadákem ligy a zároveň měl na kontě nejvíc gólů mezi obránci. Na mistrovství světa hráčů do 18 let se blýskl 11 body (2+9) v sedmi zápasech, podílel se na zisku stříbra a stal se nejlepším bekem turnaje. Na přelomu roku byl navzdory věku (bylo mu teprve 17 let) členem švédské reprezentace na světovém šampionátu dvacítek.

V současné sezoně nadále působí v mateřském klubu a hraje v nejvyšší soutěži dospělých. Po 25 odehraných zápasech má ve statistikách 13 bodů za devět branek a čtyři asistence. Nyní by měl být jednou z velkých hvězd na mistrovství světa juniorů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Tom Willander – 11. v celkovém pořadí (Vancouver Canucks)

Tom Willander.jpg

Švédští obránci byli v letošním draftu žádaným zbožím. Už na začátku druhé desítky si Vancouver pojistil Toma Willandera. Minulou sezonu strávil hlavně v juniorském celku Rögle, ale premiérově také nakoukl do nejvyšší soutěže dospělých. Po draftu se rozloučil se Skandinávií a vyrazil do zámoří, kde nyní působí v juniorské lize NCAA v dresu Bostonské univerzity. V 15 zápasech posbíral osm bodů (3+5) a vede si velmi dobře.

Willander je vynikajícím bruslařem a motorem mužstva. Fyzicky zdatný zadák je rozeným bojovníkem, pro něhož není žádný puk ztracený a pro mnoho protivníků je noční můrou proti němu hrát. Experti mu předpovídají zářivou budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Leo Carlsson – 2. v celkovém pořadí (Anaheim Ducks)

Leo Carlsson.jpg

Útočník Leo Carlsson je odchovancem Färjestadu, odkud se v roce 2018 přesunul do klubu Örebro, v jehož dresu pak odehrál dvě sezony v nejvyšší soutěži dospělých. Na to, že mu včera bylo teprve 19 let, už stačil na hokejové scéně předvést slušnou kvalitu a moře talentu.

Urostlý forvard získal letos ocenění pro nejlepšího švédského juniora a zároveň byl nejproduktivnějším hráčem do 20 v tamní elitní lize, když ve 44 zápasech posbíral 25 bodů (10+15). Jeho silnou zbraní je rychlost a kreativní myšlení. Díky fyzickým dispozicím je silný a jen tak někdo ho neodstaví od puku.

V letošním draftu šel na řadu už jako druhý v celkovém pořadí a z osudí si jej vytáhl Anaheim, který mu okamžitě našel míst v kádru. Dosud odehrál v NHL 23 utkání a posbíral 15 bodů (8+7). Vypadá to, že na jeho výkonech by zanedlouho mohli Ducks stavět.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud