Jednadvacet českých hokejistů dosud obléklo dres Maple Leafs. Řada z nich už upadla v zapomnění, jiní však zanechali v Torontu docela výraznou stopu. V následujících kapitolách najdete čtyři borce, kteří v tomto ohledu patří k významným postavám v historii klubu.
Pavel Kubina (2006 až 2009)

Jen tři sezony strávil obránce Pavel Kubina v Torontu, ale ve dvou z nich byl zástupcem kapitána. To docela dobře ilustruje, jak váženou personou v týmu byl.
Vítkovický odchovanec byl draftován v roce 1996 Tampou až jako 179. hráč v celkovém pořadí, ale postupně se vypracoval v jednoho z nejvytíženějších a nejuznávanějších beků v NHL. Ve floridském klubu působil až do roku 2006, kdy změnil povětří a vyrazil za hokejovým chlebíčkem do Kanady. Naneštěstí pro českého zadáka přišel do Toronta v době, kdy mužstvo marně bojovalo o postup do play-off, a tak si v dresu Maple Leafs o Stanley Cup nikdy nezahrál.
Mile překvapili. 14 Čechů, kteří byli mimo první stovku draftu, ale stali se osobnostmi NHL
Ve dvou ze tří sezon však dokázal nastřádat do statistik rovných 40 bodů. V roce 2009 zamířil do Atlanty a v další sezoně už byl opět „doma“ v Tampě. Zámořskou kariéru zakončil v sezoně 2011/12 ve Philadelphii. V Torontu odehrál 215 utkání a nasbíral 101 bodů (32+69), což ho řadí na 27. místo v produktivitě všech klubových obránců od roku 1917.
Foto: Profimedia.cz
Robert Reichel (2001 až 2004)

Trojnásobný světový šampion a olympijský vítěz Robert Reichel byl v roce 1989 draftován až ve čtvrtém kole, kdy si ho vytáhl klub z Calgary, kde také od sezony 1990/91 hrál až do roku 1997, kdy byl vytrejdován do New Yorku Islanders. Jako hráč Ostrovanů se radoval z triumfu v Naganu, ale nedlouho poté se stal obětí další výměny a zamířil do Phoenixu, kde však jen dohrál ročník 1998/99 a vrátil se do vlasti, kde pak dva roky zářil v mateřském Litvínově.
Absolutní česká elita. 12 hokejistů s nejvyšším bodovým průměrem na zápas v historii NHL
Pak ale přišlo laso z NHL a Reichel zamířil na svou závěrečnou štaci do zámoří. Upsal se Torontu, za něž odehrál tři sezony. A byly to povedené roky – dvakrát pomohl mužstvu do play-off a pokaždé patřil k ústředním personám na ledě. V dresu javorových listů zvládl odehrát 228 střetnutí, ve kterých posbíral 123 bodů (43+80).
Foto: Profimedia.cz
Miroslav Fryčer (1982 až 1988)

Dvojnásobný medailista ze seniorského mistrovství světa, stříbrný ze světových šampionátů osmnáctek a dvacítek, a československý šampion – tak by vypadala stručná vizitka opavského rodáka Miroslava Fryčera. V československé soutěži byl věrný Vítkovicím, ale na začátku osmdesátých let emigroval. Nejdříve hrál v Quebecu, kde se uvedl ve velkém stylu, ale během premiérové sezony byl vytrejdován do Toronta, kde vydržel následujících šest let.
Chlapi v mínusu. 10 českých hokejistů, kteří v NHL nastřádali nejvíc záporných bodů
V barvách Maple Leafs se stal prvním Čechem, který vyhrál klubové kanadské bodování v NHL a také prvním tuzemským hráčem, jenž byl v zámoří nominován do Utkání hvězd. V kanadském klubu odehrál 329 střetnutí, nastřílel 115 gólů a přidal k nim 153 nahrávek. Po odchodu z Toronta hrál ještě v Detroitu a Edmontonu, v roce 1989 se vrátil do Evropy a o čtyři sezony později ukončil kariéru.
Tomáš Kaberle (1998 až 2011)

Tomáš Kaberle je možná nejlepším českým obráncem, který se objevil v NHL. V roce 1996 to ale asi tušil málokdo, jinak by kladenský odchovanec nečekal až do osmého kola draftu, kdy po něm sáhlo Toronto.
Poprvé nahlédl do nejslavnější hokejové ligy světa v ročníku 1998/99. Okamžitě dal o sobě vědět a prezentoval se jako skvělý ofenzivní bek, nesmírně vhodný pro přesilovky. V dresu Maple Leafs pak strávil necelých dvanáct sezon, během nichž patřil k nejlepším a zároveň nejproduktivnějším zadákům v NHL.
Opravená historie. Takto by vypadal draft NHL v roce 1996, kdyby skauti věděli...
V sezoně 2010/11 byl vytrejdován do Bostonu, což se ukázalo jako šťastné řízení osudu, protože s týmem Bruins vybojoval svůj jediný Stanley Cup. Kariéru v NHL uzavřel v Montrealu roce 2013. Na kontě má 984 odehraných zápasů a 563 bodů (87+476), což z něho dělá druhého nejproduktivnějšího obránce draftovaného v roce 1996. Z této porce zvládl odkroutit v Torontu 878 utkání a nasbírat 520 bodů (83+437).
Kaberle je druhým nejproduktivnějším bekem v dějinách Maple Leafs a pátým nejlepším nahrávačem mezi všemi hráči, kteří kdy oblékali dres Toronta. V počtu odehraných střetnutí mu patří osmá příčka.
Foto: Profimedia.cz