Pavel Zacha z Bostonu je zatím posledním českým hokejistou, jemuž se podařilo pokořit magickou stovku vstřelených branek v základní části NHL. V tomto ročníku se v elitní zámořské lize objevilo jen pět tuzemských borců, kterým se to povedlo.
Nejblíže do klubu stogólových střelců v NHL má z českých hráčů Martin Nečas z Caroliny, který má na kontě 97 branek v základní části soutěže. Pětice jeho krajanů, kteří si zahráli v aktuálním ročníku soutěže, už ale tuto metu překonala. Najdete je v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 6
5. Jakub Vrána – 110 branek v 367 zápasech
Jakub Vrána se stal tuzemskou jedničkou draftu v roce 2014. První šanci v NHL dostal v ročníku 2016/17, v němž naskočil do 21 utkání. V další sezoně se už dokázal nastálo prosadit do sestavy Washingtonu.
V 73 zápasech své kompletní premiérové základní části soutěže posbíral 27 bodů za 13 gólů a 14 asistencí. V další sezoně už se dostal na 47 bodů (24+23) v 82 zápasech a o rok později měl 52 bodů (25+27) po odehrání 69 utkání. V průběhu ročníku 2020/21 se stal překvapivě obětí trejdu a skončil v Detroitu. Washington opouštěl s bilancí 284 odehraných zápasů a 157 bodů jako třetí nejproduktivnější Čech v historii klubu.
V roce 2022 však kariéru v NHL přerušil a léčil se v programu pro závislosti a duševní problémy. Následně byl z Detroitu vyexpedován do St. Louis, kde s ním však už zřejmě nepočítají. Zařadili ho na listinu volných hráčů, ale konkurence o něj neměla zájem, takže byl poslán do farmářského týmu, hraje v AHL a čeká, zda nedostane ještě šanci v prvním týmu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 6
4. Pavel Zacha – 111 branek v 546 zápasech
Měl se stát novou hvězdou českého hokeje, jenže Pavel Zacha v NHL tyto prognózy dlouho nedokázal naplňovat. Šestka draftu z roku 2015 v elitní zámořské lize debutovala v sezoně 2015/16, kdy zasáhla do jednoho zápasu a připsala si premiérové dvě asistence. Rok nato zaznamenal český forvard 24 kanadských bodů, v dalších dvou ročnících přidal ještě jeden navíc. Původně se očekávalo, že by měl být jedním z tahounů New Jersey, to se ale nestalo.
Pomohl mu přesun do Bostonu v roce 2022. Hned v premiérovém ročníku v dresu Bruins si vytvořil osobní rekord v počtu kanadských bodů v základní části soutěže (57) a ještě lépe si vede v současné sezoně, v níž opět překonal padesátibodovou metu a posunul si své individuální maximum o trochu výš. Trenér týmu mu věří a dostává na ledě poměrně hodně času. V průměru je v každém střetnutí na ledě přes 18 minut. V procentuální úspěšnosti střelby je na tom dokonce lépe než jeho krajan, kanonýr David Pastrňák.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 6
3. Ondřej Palát – 162 branek v 748 zápasech
V první polovině sezony 2013/14 byl za jednoho z favoritů na zisk Calder Trophy považován Tomáš Hertl. Toho ale na nějakou dobu vyřadilo ze hry nepříjemné zranění, takže o šanci přišel. Přesto mohla trofej poprvé putovat do České republiky. Zásluhu na tom měl hráč Tampy Bay Ondřej Palát.
Šikovný útočník, který debutoval v soutěži už v sezoně 2012/13, posbíral v následujícím ročníku, který byl pro něho oficiálně premiérovým, v 81 duelech 59 (23+36) bodů, byl druhým nejproduktivnějším nováčkem a pomohl Lightning do play-off. Sezonu snů však prestižním oceněním nezavršil. Od té doby už ušel pořádný kus hokejové cesty.
V NHL zvládl dosud odehrát přes 748 utkání, v nichž zaznamenal 477 bodů (162+315), dalších 150 střetnutí přidal v play-off, kde se blýskl 51 góly a 50 nahrávkami. Dvakrát výrazně pomohl Tampě Bay k zisku Stanley Cupu a předloni v létě zamířil za novou štací do New Jersey. Bohužel, jeho rozjezd v novém působišti značně zbrzdilo zranění, které ho poměrně nadlouho vyřadilo ze hry. V New Jersey věřili, že v aktuálním ročníku bude fit a ukáže svoje kvality, ale jeho výkony zůstaly trochu za očekáváním.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 6
2. Tomáš Hertl – 220 branek v 718 zápasech
Do elitní zámořské ligy vlétl Tomáš Hertl v sezoně 2013/14 skvěle a nebýt zranění, kvůli kterému přišel také o olympiádu v Soči, mohl se stát nejlepším nováčkem roku. V NHL nyní kroutí jedenáctou sezonu, během níž se poprvé stěhoval do jiného týmu. Zamířil do Las Vegas, ale San Jose opouštěl jako klubová legenda.
Během necelých jedenácti let odehrál se žralokem na dresu 712 utkání a s 218 brankami se propracoval na páté místo v historické klubové tabulce střelců. Jen o příčku níž je podle nasbíraných kanadských bodů (484). Pětkrát si zahrál v play-off a velmi blízko byl k zisku Stanley Cupu v roce 2016, ale Sharks tehdy prohráli finálovou sérii s Pittsburghem 2:4.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 6
1. David Pastrňák – 348 branek v 674 zápasech
David Pastrňák se díky smlouvě, kterou podepsal v roce 2017, dostal mezi nejlépe placené hráče Bostonu. Tento kontrakt vypršel sedmadvacetiletému forvardovi loni v létě a zároveň mu začala běžet nová, značně vylepšená smlouva, která z něho udělala jednoho z největších boháčů v NHL.
Český hokejista se vyprofiloval v jednu z hvězd elitní zámořské ligy a patří k nejlepším střelcům soutěže. Vzhledem k tomu bylo přirozené, že mu Bruins nabídli osmiletou smlouvu, která mu hned v první sezoně svého plnění zajistí 13 milionů dolarů. Celková hodnota kontraktu, který vyprší v roce 2031, činí 90 milionů dolarů.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Jsou to bezpochyby skvěle vynaložené peníze, protože Pastrňák je nejproduktivnějším hráčem a vůbec nejvytíženějším forvardem mužstva. Na ledě stráví průměrně v každém střetnutí kolem 20 minut a střílí na branky soupeřů suverénně nejčastěji nejen z českých hráčů, ale je v tomto ohledu nejpilnější v NHL.
Foto: Profimedia.cz