Mattias Hävelid – 45. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)  Postavou malý, ale talentem výjimečný zadák, je vynikajícím bruslařem a má perfektní stabilitu i v soubojích s urostlejšími protivníky. Jeho pohyb je uvolněný a lehký, jako by ani nepotřeboval moc energie. Má dokonalý přehled o dění na ledě, výbornou kontrolu puku. Hraje jednoduše, jeho rozehrávka je excelentní. Má vítěznou povahu a je to týmový hráč. Před draftem byl hráčem Linköpingu a v klubu působí dodnes. V posledních dvou sezonách už hrál celkem pravidelně v nejvyšší švédské soutěži dospělých. Zlatý medailista z mistrovství světa juniorů má v mateřském klubu podepsanou smlouvu do roku 2025 a do zámoří se zřejmě zatím nechystá. Mattiasův otec Niclas je mistrem světa a olympijským vítězem a v NHL odehrál přes šest stovek zápasů.

Mattias Hävelid – 45. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)
Postavou malý, ale talentem výjimečný zadák, je vynikajícím bruslařem a má perfektní stabilitu i v soubojích s urostlejšími protivníky. Jeho pohyb je uvolněný a lehký, jako by ani nepotřeboval moc energie. Má dokonalý přehled o dění na ledě, výbornou kontrolu puku. Hraje jednoduše, jeho rozehrávka je excelentní. Má vítěznou povahu a je to týmový hráč. Před draftem byl hráčem Linköpingu a v klubu působí dodnes. V posledních dvou sezonách už hrál celkem pravidelně v nejvyšší švédské soutěži dospělých. Zlatý medailista z mistrovství světa juniorů má v mateřském klubu podepsanou smlouvu do roku 2025 a do zámoří se zřejmě zatím nechystá. Mattiasův otec Niclas je mistrem světa a olympijským vítězem a v NHL odehrál přes šest stovek zápasů.

 Filip Bystedt – 27. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)  Momentálně devatenáctiletý urostlý forvard Filip Bystedt se stal nejlepším nováčkem v aktuální sezoně elitní švédské ligy. Odchovanec Linköpingu šel v loňském draftu na řadu jako 27. hráč a sáhlo po něm San Jose. Téměř dvoumetrový pořez je nebývale pohyblivý a obratný. Má dlouhý krok a dovede nabrat úctyhodnou rychlost. Umí podržet puk, dobře rozehrát a přesně vystřelit. Na letošním mistrovství světa juniorů se blýskl deseti body v sedmi zápasech, o rok dříve pomohl Švédsku ke zlatým medailím na světovém šampionátu osmnáctek. V nedávno skončené sezoně švédské ligy se blýskl 20 body (7+13) v 45 zápasech. Za Atlantik se ale zatím nechystá. I v příštím ročníku by měl hájit barvy Linköpingu, s nímž má podepsanou smlouvu do roku 2025. Profimedia.cz
 Liam Öhgren – 19. v celkovém pořadí (Minnesota Wild)  Útočník Liam Öhgren byl členem zlatého švédského týmu, který vybojoval titul na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2022. Přispěl k němu devíti body v šesti zápasech. V draftu po něm loni sáhla Minnesotta, ale talentovaný mladík se za oceán nevypravil a zůstal v mateřském klubu, tedy v Djurgardens, s nímž hrál ve druhé nejvyšší soutěži. V 36 zápasech základní části posbíral do statistik 20 bodů (11+9), dalších 13 bodů si zapsal v 17 utkáních nadstavbové části. Öhrgren je rychlý hokejista s dobrou střelou i přihrávkou. Odborníci oceňují jeho tvrdou práci pro mužstvo a charakter. V Djurgardenu má podepsanou smlouvu do roku 2025, ale možná, že v létě zkusí štěstí a vyrazí za Atlantik porvat se o šanci na NHL. Profimedia.cz
 Noah Östlund – 16. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)  Buffalo v loňském draftu NHL ulovilo hned čtyři švédské talenty. Tím nejvýraznějším byl bezpochyby útočník Noah Östlund. Sezonu 2022/23 strávil v dresu klubu Djurgardens ve druhé švédské lize, kde na sebe upozornil 26 body v 37 zápasech základní části. Östlund je zlatým a bronzovým medailistou z mistrovství světa osmnáctek. Během dvou turnajů odehrál 11 utkání a posbíral do statistik 12 bodů. Experti o něm prohlašují, že jde o dynamického a nesmírně obratného hráče, který je vynikajícím tvůrcem hry. Díky pracovní skvělé morálce se neustále zlepšuje. Jeho práce s holí je excelentní. V Djurgardenu má platnou smlouvu do roku 2025, ale není vyloučeno, že se před nadcházející sezonou přesune za Atlantik. Profimedia.cz
 Jonathan Lekkerimäki – 15. v celkovém pořadí (Vancouver Canucks)  Skauti Vancouveru mají dlouhodobě pověst těch, kteří si v draftech nevybírají dobré hráče, ale v případě útočníka Jonathana Lekkerimäkiho se snad trefili do černého. Mistr světa ze šampionátu osmnáctek a bronzový medailista z mistrovství světa juniorů nadchl experty perfektními střeleckými schopnostmi. Výborný bruslař s šikovnýma rukama strávil ročník 2022/23 ve druhé švédské lize. V barvách Djurgardens odehrál 29 utkání v základní části s bilancí tří vstřelených branek a šesti asistencí. V nadstavbové fázi se však rozjel a v 15 zápasech se blýskl 15 body (5+10). V mateřském klubu podepsal kontrakt do roku 2026, ale je celkem pravděpodobné, že se v létě vypraví do zámoří udělat další krok ve své kariéře. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

5 mladých Švédů, kteří šli v loňském draftu NHL na dračku. Jak si dnes vedou?

I když procento Evropanů v NHL se během uplynulého čtvrtstoletí rapidně zvýšilo, pořád je na klubových soupiskách suverénně nejvíc hráčů z Kanady a Spojených států. Třetí nejpočetnější národnostní skupinou v nejprestižnější hokejové soutěži světa jsou Švédové.

Během každoročního draftu mladých hokejových nadějí je tradičně upřena velká pozornost zámořských skautů na nejlepší evropské hráče. Podle statistik si kluby nejčastěji vybírají ze švédských talentů, které se také později v NHL nejvíc prosazují. V sezoně 2022/23 jich v NHL působilo třiaosmdesát, což je třikrát tolik, než bylo na soupiskách klubů českých hokejistů (27).

Když jde o Čechy, sahají skauti v draftu především po borcích, kteří hrají v zámořských juniorských soutěžích. V případě Švédů však vybírají nemálo hráčů působících v domácích ligách na severu Evropy.

Projevilo se to v loňském draftu, v němž drtivou část vybraných talentů tvořili mladíci, kteří hráli v domácích severských ligách. V následujících kapitolách se podrobněji podíváme na pětici švédských teenagerů, kteří v draftu našli zaměstnavatele v NHL nejdříve.

Pokračování 2 / 6

Mattias Hävelid – 45. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)

Mattias Hävelid.jpg

Sedmadvacet mladých hokejistů si vybraly kluby z NHL v loňském draftu. Pátým nejvýše postaveným z nich se stal obránce Mattias Hävelid, kterého si jako 45. hráče vybralo San Jose.

Postavou malý, ale talentem výjimečný zadák, je vynikajícím bruslařem a má perfektní stabilitu i v soubojích s urostlejšími protivníky. Jeho pohyb je uvolněný a lehký, jako by ani nepotřeboval moc energie. Má dokonalý přehled o dění na ledě, výbornou kontrolu puku. Hraje jednoduše, jeho rozehrávka je excelentní. Má vítěznou povahu a je to týmový hráč.

Před draftem byl hráčem Linköpingu a v klubu působí dodnes. V posledních dvou sezonách už hrál celkem pravidelně v nejvyšší švédské soutěži dospělých. Zlatý medailista z mistrovství světa juniorů má v mateřském klubu podepsanou smlouvu do roku 2025 a do zámoří se zřejmě zatím nechystá. Mattiasův otec Niclas je mistrem světa a olympijským vítězem a v NHL odehrál přes šest stovek zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Filip Bystedt – 27. v celkovém pořadí (San Jose Sharks)

Filip Bystedt.jpg

Momentálně devatenáctiletý urostlý forvard Filip Bystedt se stal nejlepším nováčkem v aktuální sezoně elitní švédské ligy. Odchovanec Linköpingu šel v loňském draftu na řadu jako 27. hráč a sáhlo po něm San Jose.

Téměř dvoumetrový pořez je nebývale pohyblivý a obratný. Má dlouhý krok a dovede nabrat úctyhodnou rychlost. Umí podržet puk, dobře rozehrát a přesně vystřelit. Na letošním mistrovství světa juniorů se blýskl deseti body v sedmi zápasech, o rok dříve pomohl Švédsku ke zlatým medailím na světovém šampionátu osmnáctek. V nedávno skončené sezoně švédské ligy se blýskl 20 body (7+13) v 45 zápasech. Za Atlantik se ale zatím nechystá. I v příštím ročníku by měl hájit barvy Linköpingu, s nímž má podepsanou smlouvu do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Liam Öhgren – 19. v celkovém pořadí (Minnesota Wild)

Liam Öhgren.jpg

Útočník Liam Öhgren byl členem zlatého švédského týmu, který vybojoval titul na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2022. Přispěl k němu devíti body v šesti zápasech. V draftu po něm loni sáhla Minnesotta, ale talentovaný mladík se za oceán nevypravil a zůstal v mateřském klubu, tedy v Djurgardens, s nímž hrál ve druhé nejvyšší soutěži. V 36 zápasech základní části posbíral do statistik 20 bodů (11+9), dalších 13 bodů si zapsal v 17 utkáních nadstavbové části.

Öhrgren je rychlý hokejista s dobrou střelou i přihrávkou. Odborníci oceňují jeho tvrdou práci pro mužstvo a charakter. V Djurgardenu má podepsanou smlouvu do roku 2025, ale možná, že v létě zkusí štěstí a vyrazí za Atlantik porvat se o šanci na NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Noah Östlund – 16. v celkovém pořadí (Buffalo Sabres)

Noah Östlund.jpg

Buffalo v loňském draftu NHL ulovilo hned čtyři švédské talenty. Tím nejvýraznějším byl bezpochyby útočník Noah Östlund.

Sezonu 2022/23 strávil v dresu klubu Djurgardens ve druhé švédské lize, kde na sebe upozornil 26 body v 37 zápasech základní části. Östlund je zlatým a bronzovým medailistou z mistrovství světa osmnáctek. Během dvou turnajů odehrál 11 utkání a posbíral do statistik 12 bodů. Experti o něm prohlašují, že jde o dynamického a nesmírně obratného hráče, který je vynikajícím tvůrcem hry. Díky pracovní skvělé morálce se neustále zlepšuje. Jeho práce s holí je excelentní. V Djurgardenu má platnou smlouvu do roku 2025, ale není vyloučeno, že se před nadcházející sezonou přesune za Atlantik.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Jonathan Lekkerimäki – 15. v celkovém pořadí (Vancouver Canucks)

Jonathan Lekkerimäki.jpg

Skauti Vancouveru mají dlouhodobě pověst těch, kteří si v draftech nevybírají dobré hráče, ale v případě útočníka Jonathana Lekkerimäkiho se snad trefili do černého. Mistr světa ze šampionátu osmnáctek a bronzový medailista z mistrovství světa juniorů nadchl experty perfektními střeleckými schopnostmi.

Výborný bruslař s šikovnýma rukama strávil ročník 2022/23 ve druhé švédské lize. V barvách Djurgardens odehrál 29 utkání v základní části s bilancí tří vstřelených branek a šesti asistencí. V nadstavbové fázi se však rozjel a v 15 zápasech se blýskl 15 body (5+10). V mateřském klubu podepsal kontrakt do roku 2026, ale je celkem pravděpodobné, že se v létě vypraví do zámoří udělat další krok ve své kariéře.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud