Kleberson (2003 – 2005)  Brazilec Kleberson měl být jedním z největších fotbalistů první dekády nového tisíciletí. Nestalo se. Od té doby, co přetáhl přes hlavu dres Red Devils, jako by se z Klebersona stal průměrný hráč. Manchester United přišel jeho podpis na šest milionů liber, ale Brazilec se nikdy neprosadil do sestavy. Nastoupil do dvaceti zápasů, dal dva góly a v roce 2005 se potichu z Anglie odporoučel do tureckého Besiktase. Na Old Trafford za něho nedostali ani polovinu toho, co klub stál jen dva roky předtím.
 Massimo Taibi (1999 – 2000)  Italského brankáře Massimo Taibiho podepsal Alex Ferguson ve spěchu na začátku sezony 1999/2000 po odchodu dánské legendy Petera Schmeichela. Jeho autogram na smlouvě ho přišel na čtyři a půl milionu liber. Taibi odchytal za mužstvo jen čtyři zápasy a na své konto si připsal možná největší kiks v historii Premier League, když mu přes nohu přeskočila za brankovou čáru snadná střela Matthewa Le Tissiera ze Southamptonu. Poté, co ve svém čtvrtém utkání v rudém dresu dostal pět gólů od Chelsea, už se mezi tyče nedostal.
 Juan Sebastián Verón (2001 – 2003)  Argentinský záložník Juan Sebastián Verón sice vyhrál s Manchesterem United v roce 2003 mistrovský titul, ale přesto patřil mezi největší přehmaty sira Alexe v jeho dlouhé manažerské kariéře. Do klubu si ho pořídil v roce 2001 za 26 milionů liber z Lazia Řím. Kdyby peníze rozdal chudým a potřebným, udělal by možná lépe. Po dvou letech zamířil Veron z Old Trafford do Chelsea (to už byla jeho cena o jedenáct milionů liber nižší), odkud ho ale záhy poslali na hostování do Interu Milán a posléze do Estudiantes, kam v roce 2007 přestoupil.
 Ralph Milne (1988 – 1991)  Když v roce 2009 mluvil Alex Ferguson na večeři Asociace ligových manažerů o svém nejhorším nákupu, jmenoval skotského záložníka Ralpha Milneho, kterého podepsal pro klub v roce 1988. Milne tehdy přišel do United jako sedmadvacetiletý hráč z Bristolu. „Zaplatil jsem za něho pouhých 170 tisíc liber, ale dodnes mě ten obchod mrzí,“ prohlásil Ferguson. Milne v Manchesteru odehrál jen 23 ligových zápasů, ve kterých dal tři góly. Kvůli zdravotním problémům skončil s fotbalem ve 30 letech.
5
Fotogalerie

5 nejhorších nákupů Alexe Fergusona pro Manchester United. I velký kouč se (krutě) pletl

Ne všechno se vždycky musí povést. Ani takový fotbalový génius, jakým byl Alex Ferguson, nevybíral pro Manchester United jen samé hvězdy, ale občas i chyboval.

Ano, ani sir Alex Ferguson, jenž se stal trenérskou legendou Manchesteru United i světového fotbalu, nebyl neomylný, i když to tak možná při pohledu zpět časem může vypadat. Na některé nákupy by možná nejraději zapomněl a ve svém životopise jim proto věnoval maximálně pár vět. V následujících kapitolách najdete jeho pět největších přestupových přehmatů.

Pokračování 2 / 6

Eric Djemba-Djemba (2003 – 2005)

Eric Djemba-Djemba-Manchester.jpg

Fanoušci Manchesteru United se brzy po příchodu Kamerunce Djemby-Djemby bavili podařeným vtipem: „Je tak špatný, že to musí kompenzovat svým jménem,“ říkali o hráči, který přišel do klubu za tři a půl milionu liber z Nantes.

Měl to být nástupce Roye Keana, ale na hřišti se objevil jen ve dvaceti zápasech, ve kterých se vstřelené branky nedočkal. Na Old Trafford vydržel pouhých 18 měsíců a ukázali mu dveře. Manažer Ferguson zaslouží obdiv za to, že dokázal přesvědčit svůj protějšek z Aston Villy, aby si Djembu-Djembu vzal i s jeho ročním platem 1,3 milionu liber.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Kleberson (2003 – 2005)

Kleberson.jpg

Brazilec Kleberson měl být jedním z největších fotbalistů první dekády nového tisíciletí. Nestalo se. Od té doby, co přetáhl přes hlavu dres Red Devils, jako by se z Klebersona stal průměrný hráč.

Manchester United přišel jeho podpis na šest milionů liber, ale Brazilec se nikdy neprosadil do sestavy. Nastoupil do dvaceti zápasů, dal dva góly a v roce 2005 se potichu z Anglie odporoučel do tureckého Besiktase. Na Old Trafford za něho nedostali ani polovinu toho, co klub stál jen dva roky předtím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Massimo Taibi (1999 – 2000)

Taibi.jpg

Italského brankáře Massimo Taibiho podepsal Alex Ferguson ve spěchu na začátku sezony 1999/2000 po odchodu dánské legendy Petera Schmeichela. Jeho autogram na smlouvě ho přišel na čtyři a půl milionu liber.

Taibi odchytal za mužstvo jen čtyři zápasy a na své konto si připsal možná největší kiks v historii Premier League, když mu přes nohu přeskočila za brankovou čáru snadná střela Matthewa Le Tissiera ze Southamptonu. Poté, co ve svém čtvrtém utkání v rudém dresu dostal pět gólů od Chelsea, už se mezi tyče nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Juan Sebastián Verón (2001 – 2003)

Veron.jpg

Argentinský záložník Juan Sebastián Verón sice vyhrál s Manchesterem United v roce 2003 mistrovský titul, ale přesto patřil mezi největší přehmaty sira Alexe v jeho dlouhé manažerské kariéře. Do klubu si ho pořídil v roce 2001 za 26 milionů liber z Lazia Řím. Kdyby peníze rozdal chudým a potřebným, udělal by možná lépe. Po dvou letech zamířil Veron z Old Trafford do Chelsea (to už byla jeho cena o jedenáct milionů liber nižší), odkud ho ale záhy poslali na hostování do Interu Milán a posléze do Estudiantes, kam v roce 2007 přestoupil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Ralph Milne (1988 – 1991)

Ralph Milne.jpg

Když v roce 2009 mluvil Alex Ferguson na večeři Asociace ligových manažerů o svém nejhorším nákupu, jmenoval skotského záložníka Ralpha Milneho, kterého podepsal pro klub v roce 1988. Milne tehdy přišel do United jako sedmadvacetiletý hráč z Bristolu.

„Zaplatil jsem za něho pouhých 170 tisíc liber, ale dodnes mě ten obchod mrzí,“ prohlásil Ferguson. Milne v Manchesteru odehrál jen 23 ligových zápasů, ve kterých dal tři góly. Kvůli zdravotním problémům skončil s fotbalem ve 30 letech.

Doporučujeme

Články odjinud