Čtyřnásobný mistr světa  Pavel Patera se poprvé představil na mistrovství světa v roce 1995. Jeho hvězda však zazářila až o rok později ve Vídni. Na šampionátu dal tři branky a na pět přihrál. Připravil i vítězný finálový gól Martina Procházky, který 19 vteřin před koncem bitvy s Kanadou upravil skóre na 3:2. Patera byl rovněž členem úspěšné generace, která v letech 1999 až 2001 vybojovala tři zlaté medaile v řadě. Mimo jiné přihrál Davidu Moravcovi na vítězný gól proti Finsku v prodloužení mistrovství světa v Německu. Celkově si zahrál na osmi světových šampionátech a kromě čtyř zlatých medailí má ve sbírce ještě dva bronzy z let 1997 a 1998. Profimedia.cz
 Mistr české, švédské a ruské ligy  Velkou část klubové kariéry spojil Pavel Patera s Kladnem. Byl u slavných okamžiků a stříbra v roce 1994, ale také u pádu do první ligy. Dva roky působil i ve Vsetíně, se kterým v sezoně 1998/99 vybojoval zlatou a v následujícím ročníku stříbrnou medaili. Úspěchy však sbíral i v zahraničí. Poprvé odešel v roce 1996 do AIK Stockholm, švédského titulu se ale dočkal až o deset let později díky angažmá ve Färjestadu. V základní části sice stihl odehrát jen osm zápasů, v play-off jich ale přidal dalších osmnáct a došel s týmem na vrchol. Třetí klubový triumf se datuje k sezoně 2003/04, během které byl třetím rokem v Omsku. V základní části posbíral 40 kanadských bodů, v play-off přidal další tři a zvedl nad hlavu mistrovský pohár. Po sezoně se vrátil do Kladna. Profimedia.cz
 32 zápasů v NHL  Na české scéně patřil k nejlepším, byl oporou reprezentace, prosazoval se v zahraničí, co ale Paterovi příliš nevyšlo, to bylo angažmá v NHL. Kladenského rodáka draftoval v šestém kole v roce 1998 Dallas, který mu hned v následující sezoně dal šanci. Patera ale odehrál jen 12 zápasů a do statistik se zapsal pěti (1+4) kanadskými body. V následujícím ročníku nastoupil k 20 utkáním za Minnesotu, opět dal ale jediný gól, přidal tři asistence a převážnou část roku strávil na farmě v Clevelandu. Pak se vrátil do Evropy. Profimedia.cz
 Člen Síně slávy  Pavel Patera byl výjimečným hráčem. Vynikal hokejovým myšlením, díky kterému vždy dokázal překvapit protihráče. Náramně si rozuměl s Martinem Procházkou a Otakarem Vejvodou, se kterými vytvořil památné útočné komando nazývané Blue line. Během kariéry toho dokázal opravdu hodně a právem byl uveden do Síně slávy českého hokeje. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

5 nejvýraznějších úspěchů v kariéře Pavla Patery. Byl to rozený šampion

Patera, Procházka, Vejvoda = Blue line. Legendární kladenská útočná formace už je v hokejovém důchodu, do něhož jako poslední zamířil před sedmi lety jeden z nejvýraznějších českých hokejistů posledních několika dekád - Pavel Patera.

Je to už sedm let, co Pavel Patera definitivně naposled shodil hokejovou výstroj. Bývalý skvělý útočník během dlouhé kariéry prožil mnoho slavných okamžiků a byl u řady úspěchů českého hokeje. Ty nejvýznamnější si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Olympijský vítěz

Pavel Patera.jpg

V únoru to bude už 25 let, co čeští reprezentanti vybojovali největší úspěch v historii tuzemského hokeje. Na olympiádě v Naganu byl i Pavel Patera a rozhodně nebyl jen do počtu. Na turnaji dal dva góly a na další tři přihrál.

Nejdůležitější asistence si nechal na semifinále a finále. Díky vyhraným buly připravil pozice pro Jiřího Šlégra a Petra Svobodu, kteří pak propálili vše, co jim stálo v cestě. Patera hrál i v Salt Lake City, tam se ale bodově neprosadil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Čtyřnásobný mistr světa

Pavel Patera-1999-ořez.jpg

Pavel Patera se poprvé představil na mistrovství světa v roce 1995. Jeho hvězda však zazářila až o rok později ve Vídni. Na šampionátu dal tři branky a na pět přihrál. Připravil i vítězný finálový gól Martina Procházky, který 19 vteřin před koncem bitvy s Kanadou upravil skóre na 3:2.

Patera byl rovněž členem úspěšné generace, která v letech 1999 až 2001 vybojovala tři zlaté medaile v řadě. Mimo jiné přihrál Davidu Moravcovi na vítězný gól proti Finsku v prodloužení mistrovství světa v Německu. Celkově si zahrál na osmi světových šampionátech a kromě čtyř zlatých medailí má ve sbírce ještě dva bronzy z let 1997 a 1998.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Mistr české, švédské a ruské ligy

Pavel Patera21.jpg

Velkou část klubové kariéry spojil Pavel Patera s Kladnem. Byl u slavných okamžiků a stříbra v roce 1994, ale také u pádu do první ligy. Dva roky působil i ve Vsetíně, se kterým v sezoně 1998/99 vybojoval zlatou a v následujícím ročníku stříbrnou medaili.

Úspěchy však sbíral i v zahraničí. Poprvé odešel v roce 1996 do AIK Stockholm, švédského titulu se ale dočkal až o deset let později díky angažmá ve Färjestadu. V základní části sice stihl odehrát jen osm zápasů, v play-off jich ale přidal dalších osmnáct a došel s týmem na vrchol.

Třetí klubový triumf se datuje k sezoně 2003/04, během které byl třetím rokem v Omsku. V základní části posbíral 40 kanadských bodů, v play-off přidal další tři a zvedl nad hlavu mistrovský pohár. Po sezoně se vrátil do Kladna.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

32 zápasů v NHL

Pavel Patera-Minnesota.jpg

Na české scéně patřil k nejlepším, byl oporou reprezentace, prosazoval se v zahraničí, co ale Paterovi příliš nevyšlo, to bylo angažmá v NHL. Kladenského rodáka draftoval v šestém kole v roce 1998 Dallas, který mu hned v následující sezoně dal šanci.

Patera ale odehrál jen 12 zápasů a do statistik se zapsal pěti (1+4) kanadskými body. V následujícím ročníku nastoupil k 20 utkáním za Minnesotu, opět dal ale jediný gól, přidal tři asistence a převážnou část roku strávil na farmě v Clevelandu. Pak se vrátil do Evropy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Člen Síně slávy

Pavelk Patera Kladno.jpg

Pavel Patera byl výjimečným hráčem. Vynikal hokejovým myšlením, díky kterému vždy dokázal překvapit protihráče. Náramně si rozuměl s Martinem Procházkou a Otakarem Vejvodou, se kterými vytvořil památné útočné komando nazývané Blue line. Během kariéry toho dokázal opravdu hodně a právem byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud