Od roku 1999 se po každé sezoně NHL uděluje Maurice Richard Trophy. Toto ocenění, pojmenované po legendárním kanadském kanonýrovi, získává nejlepší střelec základní části soutěže. Kdopak si ho asi odnese ze slavnostního večera v červnu příštího roku?
Dodnes získalo Maurice Richard Trophy 12 hokejistů. Naposled převzal toto ocenění letos v létě Sidney Crosby, který nastřílel v minulé sezoně 44 branek, největším rekordmanem je však Rus Alexandr Ovečkin, jenž jej obdržel šestkrát.
Jsme sice teprve na úplném začátku nového ročníku NHL, ale už nyní se dá předpokládat, kteří borci se o tuto prestižní cenu pro nejlepšího kanonýra jistojistě poperou. Šestici nejžhavějších aspirantů na Maurice Richard Trophy najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 7
6. Vladimir Tarasenko (St. Louis Blues)
Už v sezoně 2013/14 naznačil ruský útočník Vladimir Tarasenko svůj potenciál. V 64 zápasech nasbíral do statistik 43 kanadských bodů za 21 gólů a 22 nahrávek. V následujícím ročníku NHL ale vyzrál v jednu ze superhvězd soutěže. V sezoně 2014/15 zaznamenal 73 bodů a v té následující byl ještě o jeden bod lepší, když nastřílel 40 gólů a k nim přidal 34 nahrávek. O další bod se zlepšil i v minulém ročníku (39+36).
V klubu si jeho výkonů hodně váží a cení. Skvělý technik s citem pro hru, čichem na góly a výbornou přihrávkou podepsal loni v St. Louis v roce 2015 kontrakt, který mu ročně zajišťuje příjem ve výši sedmi a půl milionu dolarů a vyprší mu až v roce 2023. Vzhledem k tomu, že v uplynulých třech sezonách se pokaždé dostal k hranici 40 nastřílených branek, je jedním ze žhavých adeptů na Maurice Richard Trophy. V novém ročníku by mohl poprvé v kariéře tuto metu překonat.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 7
5. Auston Matthews (Toronto Maple Leafs)
Když Toronto v minulé sezoně po třech letech bez play-off postoupilo do vyřazovacích bojů, měl na tom velkou zásluhu Auston Matthews. V premiérové sezoně v NHL oslnil čtyřiceti nastřílenými góly a 69 body v základní části soutěže.
Je jisté, že jednička draftu z roku 2016 má před sebou oslnivou kariéru a jeho první ročník byl jen odrazovým můstkem k dalšímu výkonnostnímu vzepětí. Hodně by mu měl pomoci příchod Patricka Marleaua ze San Jose. Budoucí člen Hokejové síně slávy a pravidelný třicetigólový střelec by mohl být pro Matthewse tím správným parťákem. Počítejte s tím, že talentovaný teenager bude bojovat o čelo tabulky produktivity a nikoho by nemělo šokovat, když pokoří stobodovou hranici. Stejně tak se bude prát o korunu pro krále nejlepších střelců.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 7
4. Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins)
Co dělá ze Sidneyho Crosbyho aktuálně nejlepšího útočníka v NHL? Maličkosti. Ve všem je o krůček před svými soupeři – nejen v bruslení, ale především v myšlení. Stejně jako kdysi Wayne Gretzky dokáže vymyslet úžasné věci, které často jeho spoluhráči ani nestíhají pochopit.
Že má výjimečný talent, to se vědělo už velmi záhy. Ještě než byl draftován, skloňovala se v souvislosti s jeho jménem jména hokejových legend – Lemieuxe, Gretzkyho či Yzermana. Crosbyho výkony však nakonec předčily všechna očekávání. Dokazuje, že je neobyčejným hokejistou který v sobě snoubí vynikajícího bruslaře, vytříbeného technika, tvůrce hry, excelentního nahrávače, výborného a pohotového střelce s neomylným čichem na góly, který navíc umí číst skvěle hru a má nadprůměrnou úspěšnost na buly.
Ve třiceti letech už má vitríny nacpané cennými trofejemi a na většinu individuálních ocenění se nejspíš práší někde ve sklepě, protože je nemá kam dávat. Dvakrát vyhrál Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče základní části NHL, dvakrát se radoval z Hart Trophy pro nejužitečnějšího hokejistu, v letech 2010 a 2017 si odnesl Maurice Richard Trophy pro nejlepšího kanonýra základní části soutěže. V minulém ročníku mu k tomu stačilo nasázet 44 gólů. V minulosti už se ale dokázal dostat i přes padesátibrankovou hranici.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 7
3. Steven Stamkos (Tampa Bay Lightning)
Steven Stamkos je čistokrevným snajprem, který jde energicky a bleskurychle za gólem, a dává přednost střele na branku před nahrávkou. Skauti Tampy Bay dobře věděli, co dělají, když si ho v roce 2008 vybrali jako prvního hráče v celkovém pořadí draftu.
V sezoně 2014/15 odehrál všech 82 zápasů základní části soutěže, ve kterých dostal puk třiačtyřicetkrát za záda gólmanů. V předminulém ročníku se trefil šestatřicetkrát, z toho osm branek bylo vítězných. Minulou sezonu mu ale zhatily zdravotní problémy, kvůli nimž odehrál jen 17 zápasů, ve kterých však zvládl nasázet devět gólů. Nyní už je fit a hladový po dalších brankách. Bezesporu bude patřit největší aspiranty na zisk Maurice Rchard Trophy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 7
2. Alexandr Ovečkin (Washington Capitals)
Je Alexandr Ovečkin na výkonnostním sestupu? Jako jednatřicetiletý hráč si v minulé sezoně zapsal do statistik „jen“ 33 gólů a 69 bodů. Byl to pravděpodobně jeho nejméně povedený ročník v kariéře. Ale co by za takový „nepovedený ročník“ dala většina útočníků v NHL! Všichni jsme byli namlsaní tím, že pravidelně překonával padesátibrankovou hranici v základní části soutěže (zvládl to sedmkrát), ale pořád to ještě může dokázat.
Na Washington těžce dopadla pravidla platového stropu. Klub v létě opustila řada hráčů – buď byli vytrejdováni, nebo odešli jako volní agenti. V příští sezoně tak v dresu Capitals neuvidíme Marcuse Johanssona nebo Justina Williamse. V mužstvu ale zůstala hlavní ofenzivní síla v podobě vysoce produktivního dua Ovečkin – Bäckström, a kouč Barry Trotz na něj bude opět hodně sázet. Takže věřte tomu, že starý dobrý Saša zase zaválí, a i když se pravděpodobně neprostřílí k padesátigólové metě, pětačtyřicet zářezů na hokejce bude mít.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 7
1. Patrik Laine (Winnipeg Jets)
Odborníci vysoce oceňují jeho vražedně přesnou střelbu zápěstím. Není to sice nejrychlejší bruslař, ale je silný na puku a díky výšce 194 centimetrů a téměř metrákové hmotnosti se o něj nenechá jen tak připravit. Patrik Laine dokáže výborně číst hru, proto umí být ve správný moment na ideálním místě, z něhož může zakončovat. A je v tom zatraceně dobrý.
V loňském draftu po něm skočil Winnipeg jako po druhém hráči v celkovém pořadí a on ve své nováčkovské sezoně zářil tím nejjasnějším světlem. Naneštěstí ho v rozletu zbrzdily zdravotní problémy, ale i tak dokázal premiérový ročník zakončit s bilancí 36 branek a 64 bodů v 73 zápasech. Jen šest hráčů dokázalo nastřílet víc gólů než a on, ale všichni odehráli víc utkání.
Laine má všechny předpoklady k tomu, aby dával padesát gólů za sezonu, jako to předváděl v minulých letech ruský snajpr Alexandr Ovečkin. Má vedle sebe také skvělého centra v osobě Marka Scheifeleho, což mu může zásadně pomoci. V příštím ročníku NHL bude patrně nejžhavějším aspirantem na Maurice Richard Trophy pro nejlepšího ligového střelce.
Foto: Profimedia.cz