Každý hokejista má svou špičkovou sezonu, ale jen někteří dokážou podávat vysoce nadprůměrné výkony dlouhodobě. Ani ti nejkonzistentnější hráči v NHL však nejsou imunní vůči zraněním, neovlivní záměry trenérů nebo jim prostě v daném období chybí pověstný kousek štěstí.
Vezměte si třeba českého útočníka Jiřího Hudlera. V sezoně 2014/15 zazářil v Calgary 76 body za 31 gólů a 45 nahrávek, a ohromil zázračným procentem úspěšnosti střelby. V branku proměnil 19,6 % střel, což je v rámci NHL fantastické číslo. Jenže v další sezoně se vrátil ke svým předchozím výkonům a získal 46 bodů (16+30). V té minulé to bylo ještě horší – kvůli zraněním odehrál jen 32 utkání a nasbíral 11 bodů (6+5).
Zkusme si teď trochu zavěštit. V následujících kapitolách najdete sedm hokejistů, kterým se v uplynulé sezoně NHL nesmírně dařilo, ale s velkou pravděpodobností své skvělé výkony v ročníku 2017/18 nezopakují.
Pokračování 2 / 8
7. Patrick Maroon (Edmonton Oilers)
Bilance v sezoně 2016/17: 81 zápasů – 42 bodů (27+15)
Devětadvacetiletý americký útočník Patrick Maroon má za sebou životní sezonu. Až do loňského ročníku měl osobní rekord v počtu nastřílených gólů v základní části soutěže na čísle jedenáct, ale překonal ho více než dvojnásobně. Sezonu zakončil se 27 brankami, a to především díky tomu, že často naskakoval na led s fenomenálním Connorem McDavidem.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Mohl by Maroon navázat na toto období stejně povedenými výkony v sezoně 2017/18? Není to vyloučeno, pokud dostane na hrací ploše stejnou porci času vedle McDavida. Zda bude vedle jedničky předloňského draftu pendlovat na levém křídle i v příští sezoně ale není zdaleka jisté. Spíše tomu tak nebude a Maroon si bude moci o nastřílení 25 či více gólů nechat jen zdát.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 8
6. Marcus Johansson (New Jersey Devils)
Bilance v sezoně 2016/17: 82 zápasů – 58 bodů (24+34)
Šestadvacetiletý švédský útočník Marcus Johansson byl v průběhu celé dosavadní kariéry slušným střelcem. Hráč, jehož si vybral Washington v draftu roku 2009 už v prvním kole, dal v premiérové sezoně v NHL 13 gólů a kolem této mety se pohyboval až do loňského ročníku. V něm však brankově explodoval a nasázel soupeřům 24 gólů. Co je pozoruhodné? Že mu na to stačilo pouhých 129 střel.
Sezona 2016/17 byla pro Johanssona nejpovedenějšív kariéře i podle počtu kanadských bodů. Posbíral jich 58, což je o 11 víc než v jeho do té doby nejlepším ročníku 2014/15. Nedá se moc očekávat, že by švédský útočník v nadcházející sezoně, kterou premiérově odehraje v dresu New Jersey Devils, dokázal tato čísla zopakovat. Spíše se vrátí ke svému standardu, to znamená k rozmezí 43 až 47 bodů v základní části soutěže.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 8
5. David Pastrňák (momentálně bez smlouvy)
Bilance v sezoně 2016/17: 75 zápasů – 70 bodů (34+36)
Z blikající hvězdičky se David Pastrňák dokázal v minulé sezoně rozzářit v jednu z hvězd NHL. Jednadvacetiletý český forvard zaznamenal v 75 zápasech základní části soutěže 70 bodů (34+36) a jistou dobu držel krok s absolutně nejlepšími kanonýry soutěže. Talentovaný hráč momentálně licituje o nové smlouvě v Bostonu. Klub mu nabízí hodně solidní kontrakt na šest milionů dolarů ročně v průběhu příštích šesti či sedmi let, ale Pastrňák zatím stále váhá.
Ať už podepíše s Bruins, nebo zamíří jinam, těžko bude mladý Čech navazovat na výjimečný ročník. Zatímco v minulé sezoně ještě mohl těžit z toho, že se pozornost soupeřů soustřeďovala na známější jména, nyní si ho obránci budou daleko více všímat a bude to mít na ledě o poznání těžší. Na 70 bodů (nebo dokonce výš) se (zřejmě) v příštím ročníku nedostane.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 8
4. Mikael Granlund (Minnesota Wild)
Bilance v sezoně 2016/17: 81 zápasů – 69 bodů (26+43)
Konečně! Mikael Granlund ukázal v sezoně 2016/17 všechno to, co od něho odborníci a fanoušci čekali, že by mohl předvést. Zatímco do té doby se každoročně pohyboval okolo 40 kanadských bodů, v minulém ročníku jeho produktivita vyletěla na 69 bodů (26+43).
Při bližším pohledu však zjistíme, že to byla možná jen anomálie. Nasbírat opět kolem čtyřiceti asistencí je sice v jeho silách, ale nejspíš jen těžko dokáže vyrovnat 26 nastřílených branek, což je rovný dvojnásobek toho, co zvládl ve své druhé nejlepší sezoně (2015/16 – 13 gólů).
V předchozím ročníku měl Granlund nebývale vysoké procento úspěšnosti střelby. Mezi tyče zapadlo 14,7 % puků, které poslal na branku. Průměr v jeho kariéře však činí „jen“ 9,9 %. Očekávejme tedy od tohoto pětadvacetiletého forvarda mezi 15 až 20 góly. Cokoli navíc by bylo velkým překvapením.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 8
3. Rickard Rakell (Anaheim Ducks)
Bilance v sezoně 2016/17: 71 zápasů – 51 bodů (33+18)
Švédský útočník Rickard Rakell se stal v minulé sezoně zjevením v dresu Anaheimu. S 33 brankami byl suverénně nejlepším střelcem Ducks a zastínil v tomto ohledu i Ryana Keslera, Ryana Getzlafa či Coreyho Perryho. Čtyřiadvacetiletý talent byl s 51 body čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.
Může Rakell opět nasázet soupeřům třicet či více gólů? Je to spíše nepravděpodobné. Jen těžko totiž asi zopakuje procentuální úspěšnost střelby, kterou v minulém ročníku vytáhl na 18,6 %. Pokud by se vrátil na svůj dlouhodobý průměr a vystřelil na branky protivníků tolikrát, jako v minulé sezoně, dostal by se na 23 branek. Je reálné, že kolem tohoto čísla se také na konci sezony bude pohybovat.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 8
2. Paul Byron (Montreal Canadiens)
Bilance v sezoně 2016/17: 81 zápasů – 43 bodů (22+21)
Útočník Paul Byron se dostal do NHL přes Buffalo, které ho draftovalo v roce 2007 až jako 179. hráče v celkovém pořadí. V dresu Sabres ale odehrál jen osm zápasů a byl vytrejdován do Calgary, odkud po čtyřech sezonách, v nichž na sebe nijak výrazně neupozornil, putoval v roce 2015 do Montrealu. Ani tam ve své premiérové sezoně nijak nevyčníval a nasbíral pouhých 18 bodů, což byl až do minulého ročníku jeho standardní výsledek.
Loňský ročník se ale naprosto vymykal celé dosavadní Byronově kariéře. Dosáhl na metu 43 kanadských bodů, což je více než dvojnásobek jeho nejlepšího výkonu do té doby. Nastřílel také dvakrát více gólů než ve své nejpovedenější sezoně. Ročník 2016/17 zakončil s 43 body za 22 branek a 21 asistencí.
Bohužel pro Habs existuje spousta důvodů k domněnce, že v nadcházející sezoně spadne Byron opět do průměru. Jedním z nich je věk. Je totiž docela neobvyklé, aby takové výkonnostní vzepětí předvedl borec, kterému je už 28 let. Když už se to některému povede, většinou se pak opět vrátí na předchozí čísla. Kromě toho měl Byron neskutečně zázračnou mušku a v gól proměnil 22,9 % všech střel na branku. To už prostě nemůže zopakovat.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 8
1. T.J. Oshie (Washington Capitals)
Bilance v sezoně 2016/17: 68 zápasů – 56 bodů (33+23)
Útočník T.J. Oshie byl předloni v létě vytrejdován ze St. Louis Blues do Washingtonu a premiérová sezona se mu v dresu Capitals podařila. V 81 zápasech zaznamenal 26 gólů a 25 nahrávek, a do statistik si tak zapsal čtvrtý ročník, v němž se přehoupl přes padesátibodovou hranici. Za tuto metu se dostal i v minulé sezoně, kdy nastřádal 56 bodů a poprvé v kariéře nasázel protivníkům přes třicet branek (33). Nemohl si snad ani vybrat lepší čas, protože v létě mu skončila smlouva a mohl tak licitovat o lepší. Nakonec se na začátku prázdnin upsal Washingtonu na dalších osm let, během nichž si přijde ročně průměrně na 5,75 milionu dolarů.
Ale proč je Oshie v tomto seznamu? Ze stejného důvodu jako řada jiných borců – v předchozí sezoně měl neskutečně přesnou mušku. V gól přetavil 23,1 % střel na branku, přičemž průměr za celou jeho kariéru činí 13,4 %, což naznačuje, že je dobrým, ale nikoli zázračným střelcem. Velkou zásluhu na jeho brankovém vzepětí měl Nicklas Bäckström, který ho neúnavně zásoboval dokonalými přihrávkami.
Foto: Profimedia.cz