Sedmý hráč draftu NHL  Voráčkovy výkony v Halifaxu nemohly ujít pozornosti klubů z NHL. Po první sezoně v zámoří si ho  v roce 2007 vybral Columbus, kde se shodou okolností draft konal. Americký klub zvolil Voráčka jako sedmého hráče v pořadí. Nadlouho byl pravý křídelník posledním českým hráčem, který byl vybrán v prvním kole. Až v červnu roku 2012 na něj navázal Radek Faksa, jehož si jako 13. volbu vybral Dallas, a o čtyři místa „horší“ Tomáš Hertl, po kterém sáhlo San Jose.
 Gólový debut v NHL  Debut v NHL si Jakub Voráček odbyl v říjnu roku 2008. Tehdy devatenáctiletý útočník zasáhl do zápasu Columbusu na ledě Dallasu, který hosté vyhráli 5:4. První střetnutí proměnil v gól a asistenci. O jeho premiérové trefě, která se po odrazu od břevna vrátila do hry, rozhodoval až videorozhodčí. Gól ale platil a Voráček jím otevřel skóre zápasu.
 Mistr světa z roku 2010  Pokud na nějaký turnaj neodjížděla česká reprezentace s velkým očekáváním, pak to byl šampionát v roce 2010, který hostilo Německo. Oproti našlapaným sestavám Rusů či Kanaďanů měl tehdejší trenér Vladimír Růžička k dispozici pouze čtyři hráče z NHL – Tomáše Vokouna, Ondřeje Pavelce, Michala Rozsívala a Jakuba Voráčka, který měl reprezentační zkušenosti pouze z mládežnických kategorií. Kladenský odchovanec ale seniorskou reprezentační premiéru zvládl a do národního týmu zapadl skvěle. Bojovným a houževnatým výkonem pomohl k senzační jízdě, která skončila až na zlatém vrcholu. Na turnaji zaznamenal dva body za dvě asistence, na dalším šampionátu v Bratislavě přidal navrch ještě jeden gól a do sbírky získal i světový bronz.
 Rok ve Philadelphii s Jaromírem Jágrem  Pro spoustu mladých hokejistů byl a stále je vzorem Jaromír Jágr. Jakub Voráček nebyl výjimkou. Měl sen zahrát si proti němu v NHL. To se mu splnilo. Pak spolu získali světové zlato a posléze dokonce navlékli stejný dres v zámoří. Společně pomohli Philadelphii do play-off, ve druhém kole však cesta týmu skončila. Mladý útočník se od Jágra hodně naučil. Po odchodu největší české legendy z klubu řekl, že absence slavné 68 je ve Philadelphii znát, zároveň ale převzal Jágrovu roli lídra týmu a vyrostl v novou hvězdu soutěže.
7
Fotogalerie

7 milníků v hokejové kariéře Jakuba Voráčka. Stanley Cup už ale (asi) nevyhraje

Český útočník Jakub Voráček do NHL poprvé nakoukl v sezoně 2008/09 a nevedl si vůbec zle. V dresu Columbusu tehdy nasbíral 38 kanadských bodů. Od té doby už uteklo hodně času a změnila se spousta věcí.

Hokejová kariéra Jakuba Voráčka je zřejmě minulostí. Český forvard má sice v Columbusu podepsanou smlouvu do konce aktuální sezony, ale více než rok kvůli následkům několika otřesů mozku nehraje a na ledě se už s největší pravděpodobností neobjeví. V následujících kapitolách najdete sedm milníků, na jeho dosavadní sportovní cestě.

Pokračování 2 / 8

Nejlepší nováček v juniorské soutěži QMJHL

Junior (2).jpg

Jakub Voráček je produktem z líhně kladenských talentů. Prošel mládežnickými kategoriemi a za tehdejší Rabat odehrál i jedno extraligové utkání. To se psala sezona 2005/06. V té další ale republiku opustil a vydal se do zámoří, konkrétně do týmu Halifax Mooseheads hrajícího Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL).

Dařilo se mu. V první (i druhé) sezoně nasbíral přes 60 bodů a získal RDS Cup, který je udělován nejlepšímu nováčkovi soutěže. Před Voráčkem ji například obdržel Sidney Crosby či Vincent Lecavalier. Z Čechů stejnou cenu získal Petr Vrána a Ondřej Pavelec, v roce 2010 také Petr Straka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Sedmý hráč draftu NHL

Draft.jpg

Voráčkovy výkony v Halifaxu nemohly ujít pozornosti klubů z NHL. Po první sezoně v zámoří si ho  v roce 2007 vybral Columbus, kde se shodou okolností draft konal. Americký klub zvolil Voráčka jako sedmého hráče v pořadí.

Nadlouho byl pravý křídelník posledním českým hráčem, který byl vybrán v prvním kole. Až v červnu roku 2012 na něj navázal Radek Faksa, jehož si jako 13. volbu vybral Dallas, a o čtyři místa „horší“ Tomáš Hertl, po kterém sáhlo San Jose.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Gólový debut v NHL

Gól.jpg

Debut v NHL si Jakub Voráček odbyl v říjnu roku 2008. Tehdy devatenáctiletý útočník zasáhl do zápasu Columbusu na ledě Dallasu, který hosté vyhráli 5:4. První střetnutí proměnil v gól a asistenci. O jeho premiérové trefě, která se po odrazu od břevna vrátila do hry, rozhodoval až videorozhodčí. Gól ale platil a Voráček jím otevřel skóre zápasu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Mistr světa z roku 2010

Jakub Voráček-repre.jpg

Pokud na nějaký turnaj neodjížděla česká reprezentace s velkým očekáváním, pak to byl šampionát v roce 2010, který hostilo Německo. Oproti našlapaným sestavám Rusů či Kanaďanů měl tehdejší trenér Vladimír Růžička k dispozici pouze čtyři hráče z NHL – Tomáše Vokouna, Ondřeje Pavelce, Michala Rozsívala a Jakuba Voráčka, který měl reprezentační zkušenosti pouze z mládežnických kategorií.

Kladenský odchovanec ale seniorskou reprezentační premiéru zvládl a do národního týmu zapadl skvěle. Bojovným a houževnatým výkonem pomohl k senzační jízdě, která skončila až na zlatém vrcholu. Na turnaji zaznamenal dva body za dvě asistence, na dalším šampionátu v Bratislavě přidal navrch ještě jeden gól a do sbírky získal i světový bronz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Rok ve Philadelphii s Jaromírem Jágrem

Voracek1.jpg

Pro spoustu mladých hokejistů byl a stále je vzorem Jaromír Jágr. Jakub Voráček nebyl výjimkou. Měl sen zahrát si proti němu v NHL. To se mu splnilo. Pak spolu získali světové zlato a posléze dokonce navlékli stejný dres v zámoří. Společně pomohli Philadelphii do play-off, ve druhém kole však cesta týmu skončila.

Mladý útočník se od Jágra hodně naučil. Po odchodu největší české legendy z klubu řekl, že absence slavné 68 je ve Philadelphii znát, zároveň ale převzal Jágrovu roli lídra týmu a vyrostl v novou hvězdu soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Báječná sezona 2014/15 a nová lukrativní smlouva

Jakub Voráček1.jpg

Ročník 2014/15 byl z pohledu Jakuba Voráčka mimořádně povedený. Útočník Philadelphie patřil od prvních kol mezi hvězdy soutěže a nemálo času strávil na čele tabulky produktivity. V závěru základní části však českému forvardovi došel dech a nakonec měl po 82 odehraných zápasech na kontě 81 bodů za 22 gólů a 59 asistencí, což stačilo na páté místo. Povedenými výkony si řekl o novou, lukrativní, smlouvu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Návrat mezi absolutní elitu

Jakub Voráček2.jpg

Podpis smlouvy za 66 milionů dolarů jako by Voráčkovi trochu zamotal hlavu a svázal nohy a ruce zodpovědností. V ročníku 2015/16 šel bodově výrazně dolů a v zámořských médiích se psalo o zklamání z jeho výkonů. O rok později sice zaznamenal 61 bodů, ale naplno opět zazářil až v sezoně 2017/18, kdy si vytvořil nový osobní rekord ziskem 85 bodů (20+65). V kanadském bodování sice skončil ve druhé desítce, ale mezi nahrávači mu patřila čtvrtá příčka. Vysoce nadprůměrnými výkony v průběhu celé sezony se opět zařadil mezi největší osobnosti NHL.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud