Jiří Kulich, Gabriel Szturc či David Špaček, to je krátký výčet hráčů, kteří táhli český tým na posledním mistrovství světa juniorů. Všichni patří k talentům tuzemského hokeje a jednou by mohli být lídry i v seniorské reprezentaci. Tak, jako to dokázali jejich předchůdci.
Na mistrovství světa juniorů na přelomu let 1993 a 1994 ve Švédsku nastala kuriózní situace. Úvodní zápasy hrál tuzemský tým ještě pod hlavičkou Československa, po přechodu do nového roku už ale jako Česko a Slovensko. Tehdy ještě společný výběr vybojoval bronz. O rok později už ale na turnaji v Ostravě a Frýdku-Místku hrála samostatná česká reprezentace, která skončila na šestém místě. V týmu tehdy byla řada vycházejících hvězd. Jména sedmi z nich najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 8
Marek Malík
Měřil téměř dva metry, vážil přes sto kilogramů a na ledě budil respekt. Ostravský rodák Marek Malík, který byl v roce 2006 členem bronzové olympijské party z Turína, strávil převážnou část kariéry v NHL, v níž si zahrál za Carolinu, Vancouver, New York Rangers a Tampu Bay. V sezoně 1993/94, během níž se konal juniorský šampionát, ale patřil ještě Vítkovicím.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 8
Libor Procházka
Libor Procházka, olympijský šampion z Nagana a mistr světa z roku 1999, byl už tehdy jedním z pilířů defenzivních řad kladenského týmu, v němž strávil převážnou část kariéry. Zahrál si také za Třinec, Karlovy Vary, Spartu či Plzeň a působil i ve Švédsku. Na NHL ale nikdy nedosáhl.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 8
Václav Prospal
Hráčů, jako je on, v současné době ubývá. Václav Prospal byl ochoten nechat na ledě duši, rval se vždy do poslední vteřiny a šel všem příkladem. I proto odehrál v NHL téměř 1200 utkání a prošel sedmi kluby.
Úspěšný byl i v reprezentací, s níž získal dvě zlaté medaile z mistrovství světa a olympijský bronz v Turíně. V době konání juniorského šampionátu nastupoval v Hershey, do NHL nakoukl poprvé v sezoně 1996/97. Na turnaji zaznamenal deset kanadských bodů za tři góly a sedm nahrávek.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 8
Petr Sýkora
Stejně jako Martin Gendron a Rick Girard nastřílel šest branek a společně se stali elitními kanonýry turnaje. V té době už byl Petr Sýkora pryč z Plzně a prosazoval se v zámořských soutěžích.
V sezoně 1995/96 poprvé nakoukl do NHL, v níž odehrál v dresech New Jersey, Anaheimu, New Yorku Rangers, Edmontonu, Pittsburghu a Minnesoty 1050 utkání. Dvojnásobný mistr světa si zahrál šestkrát finále NHL, Stanley Cup ale získal „jen“ dvakrát – poprvé v roce 2000 s Devils a znovu o devět let později s Penguins.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 8
Jaroslav Špaček
Jaroslav Špaček je jedním z nejlepších obránců, kteří kdy oblékli český reprezentační dres. Dvě olympijské medaile, tři tituly mistra světa, bronz ze Světového poháru, tituly z tuzemské i švédské ligy a více než 900 odehraných zápasů v NHL jsou toho jasným důkazem. Před sezonou 1993/94 přešel z Rokycan do Plzně, rychle zapadl do extraligového týmu a oporou byl i na šampionátu, na kterém vstřelil dvě branky.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 8
Tomáš Vlasák
Také Tomáš Vlasák patřil dlouhou dobu k elitním českým hokejistům. V NHL se sice nikdy neprosadil (odehrál jen deset zápasů za Los Angeles), zato získal extraligové zlato s Plzní a ruský titul s Omskem.
Působil také ve Finsku, Švýcarsku a Švédsku. Byl u zlatého hattricku české reprezentace a dostal se i do premiérového výběru na juniorském šampionátu, na kterém se blýskl třemi brankami v sedmi duelech.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 8
David Výborný
Kariéra Davida Výborného byla dlouhá a úspěšná. Bývalý reprezentační kapitán během ní získal pět zlatých medailí z mistrovství světa, jedno stříbro a dva bronzy, který vybojoval i na olympiádě v Turíně.
V dresu Columbusu si zahrál v NHL a značnou část kariéry spojil i se Spartou, které patřil i v době konání juniorského světového šampionátu. Na turnaji dal dva góly a přidal pět nahrávek, o rok dříve se blýskl dokonce 15 (6+9) kanadskými body.
Foto: Profimedia.cz