Libor Procházka  Libor Procházka, olympijský šampion z Nagana a mistr světa z roku 1999, byl už tehdy jedním z pilířů defenzivních řad kladenského týmu, v němž strávil převážnou část kariéry. Zahrál si také za Třinec, Karlovy Vary, Spartu či Plzeň a působil i ve Švédsku. Na NHL ale nikdy nedosáhl. Profimedia.cz
 Václav Prospal  Hráčů, jako je on, v současné době ubývá. Václav Prospal byl ochoten nechat na ledě i duši, rval se vždy do poslední vteřiny a šel všem příkladem. I proto odehrál v NHL téměř 1200 utkání a prošel sedmi kluby. Úspěšný byl i v reprezentací, s níž získal dvě zlaté medaile z mistrovství světa a olympijský bronz v Turíně. V době konání juniorského šampionátu nastupoval v Hershey, do NHL nakoukl poprvé v sezoně 1996/97. Na turnaji zaznamenal deset kanadských bodů za tři góly a sedm nahrávek. Profimedia.cz
 Petr Sýkora  Stejně jako Martin Gendron a Rick Girard nastřílel šest branek a společně se stali elitními kanonýry turnaje. V té době už byl Petr Sýkora pryč z Plzně a prosazoval se v zámořských soutěžích. V sezoně 1995/96 poprvé nakoukl do NHL, v níž odehrál v dresech New Jersey, Anaheimu, New Yorku Rangers, Edmontonu, Pittsburghu a Minnesoty 1050 utkání. Dvojnásobný mistr světa si zahrál šestkrát finále NHL, Stanley Cup ale získal „jen“ dvakrát – poprvé v roce 2000 s Devils a znovu o devět let později s Penguins. Profimedia.cz
 Jaroslav Špaček  Jaroslav Špaček je jedním z nejlepších obránců, kteří kdy oblékli český reprezentační dres. Dvě olympijské medaile, tři tituly mistra světa, bronz ze Světového poháru, tituly z tuzemské i švédské ligy a více než 900 odehraných zápasů v NHL jsou toho jasným důkazem. Před sezonou 1993/94 přešel z Rokycan do Plzně, rychle zapadl do extraligového týmu a oporou byl i na šampionátu, na kterém vstřelil dvě branky. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

7 skvělých hokejistů, kteří hráli za první samostatný český výběr na mistrovství světa juniorů

Jiří Kulich, Gabriel Szturc či David Špaček, to je krátký výčet hráčů, kteří táhli český tým na posledním mistrovství světa juniorů. Všichni patří k talentům tuzemského hokeje a jednou by mohli být lídry i v seniorské reprezentaci. Tak, jako to dokázali jejich předchůdci.

Na mistrovství světa juniorů na přelomu let 1993 a 1994 ve Švédsku nastala kuriózní situace. Úvodní zápasy hrál tuzemský tým ještě pod hlavičkou Československa, po přechodu do nového roku už ale jako Česko a Slovensko. Tehdy ještě společný výběr vybojoval bronz. O rok později už ale na turnaji v Ostravě a Frýdku-Místku hrála samostatná česká reprezentace, která skončila na šestém místě. V týmu tehdy byla řada vycházejících hvězd. Jména sedmi z nich najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Marek Malík

Marek Malik.jpg

Měřil téměř dva metry, vážil přes sto kilogramů a na ledě budil respekt. Ostravský rodák Marek Malík, který byl v roce 2006 členem bronzové olympijské party z Turína, strávil převážnou část kariéry v NHL, v níž si zahrál za Carolinu, Vancouver, New York Rangers a Tampu Bay. V sezoně 1993/94, během níž se konal juniorský šampionát, ale patřil ještě Vítkovicím.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Libor Procházka

Libor Procházka.jpg

Libor Procházka, olympijský šampion z Nagana a mistr světa z roku 1999, byl už tehdy jedním z pilířů defenzivních řad kladenského týmu, v němž strávil převážnou část kariéry. Zahrál si také za Třinec, Karlovy Vary, Spartu či Plzeň a působil i ve Švédsku. Na NHL ale nikdy nedosáhl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Václav Prospal

Prospal.jpg

Hráčů, jako je on, v současné době ubývá. Václav Prospal byl ochoten nechat na ledě duši, rval se vždy do poslední vteřiny a šel všem příkladem. I proto odehrál v NHL téměř 1200 utkání a prošel sedmi kluby.

Úspěšný byl i v reprezentací, s níž získal dvě zlaté medaile z mistrovství světa a olympijský bronz v Turíně. V době konání juniorského šampionátu nastupoval v Hershey, do NHL nakoukl poprvé v sezoně 1996/97. Na turnaji zaznamenal deset kanadských bodů za tři góly a sedm nahrávek.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Petr Sýkora

Petr Sýkora Pittsburgh.jpg

Stejně jako Martin Gendron a Rick Girard nastřílel šest branek a společně se stali elitními kanonýry turnaje. V té době už byl Petr Sýkora pryč z Plzně a prosazoval se v zámořských soutěžích.

V sezoně 1995/96 poprvé nakoukl do NHL, v níž odehrál v dresech New Jersey, Anaheimu, New Yorku Rangers, Edmontonu, Pittsburghu a Minnesoty 1050 utkání. Dvojnásobný mistr světa si zahrál šestkrát finále NHL, Stanley Cup ale získal „jen“ dvakrát – poprvé v roce 2000 s Devils a znovu o devět let později s Penguins.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Jaroslav Špaček

Špaček1.jpg

Jaroslav Špaček je jedním z nejlepších obránců, kteří kdy oblékli český reprezentační dres. Dvě olympijské medaile, tři tituly mistra světa, bronz ze Světového poháru, tituly z tuzemské i švédské ligy a více než 900 odehraných zápasů v NHL jsou toho jasným důkazem. Před sezonou 1993/94 přešel z Rokycan do Plzně, rychle zapadl do extraligového týmu a oporou byl i na šampionátu, na kterém vstřelil dvě branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Tomáš Vlasák

Tomáš Vlasák12.jpg

Také Tomáš Vlasák patřil dlouhou dobu k elitním českým hokejistům. V NHL se sice nikdy neprosadil (odehrál jen deset zápasů za Los Angeles), zato získal extraligové zlato s Plzní a ruský titul s Omskem.

Působil také ve Finsku, Švýcarsku a Švédsku. Byl u zlatého hattricku české reprezentace a dostal se i do premiérového výběru na juniorském šampionátu, na kterém se blýskl třemi brankami v sedmi duelech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

David Výborný

David Výborný Columbus.jpg

Kariéra Davida Výborného byla dlouhá a úspěšná. Bývalý reprezentační kapitán během ní získal pět zlatých medailí z mistrovství světa, jedno stříbro a dva bronzy, který vybojoval i na olympiádě v Turíně.

V dresu Columbusu si zahrál v NHL a značnou část kariéry spojil i se Spartou, které patřil i v době konání juniorského světového šampionátu. Na turnaji dal dva góly a přidal pět nahrávek, o rok dříve se blýskl dokonce 15 (6+9) kanadskými body.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud