Tomáš Machů – 221. v celkovém pořadí (New York Islanders)  Ostravský rodák Tomáš Machů byl v loňském draftu NHL posledním českým hráčem, po kterém sáhl některý z klubů. V sedmém kole na něho ukázali zástupci New Yorku Islanders. To už měl za sebou premiéru v nejvyšší tuzemské soutěži v dresu Vítkovic, kde odehrál v aktuálním ročníku dalších deset střetnutí. Kromě toho působil také ve vítkovické juniorce a hostoval v druholigovém Šumperku a v Jihlavě. Na konci prosince se urostlý obránce rozhodl k závažnému kroku a vydal se zkusit štěstí za Atlantik, kde působí v soutěži USHL v dresu Youngstone Phantoms. Dosud odehrál za tento tým 28 utkání a posbíral do statistik pět asistencí.

Tomáš Machů – 221. v celkovém pořadí (New York Islanders)
Ostravský rodák Tomáš Machů byl v loňském draftu NHL posledním českým hráčem, po kterém sáhl některý z klubů. V sedmém kole na něho ukázali zástupci New Yorku Islanders. To už měl za sebou premiéru v nejvyšší tuzemské soutěži v dresu Vítkovic, kde odehrál v aktuálním ročníku dalších deset střetnutí. Kromě toho působil také ve vítkovické juniorce a hostoval v druholigovém Šumperku a v Jihlavě. Na konci prosince se urostlý obránce rozhodl k závažnému kroku a vydal se zkusit štěstí za Atlantik, kde působí v soutěži USHL v dresu Youngstone Phantoms. Dosud odehrál za tento tým 28 utkání a posbíral do statistik pět asistencí.

 Martin Ryšavý – 197. v celkovém pořadí (Columbus Blue Jackets)  Přerovský odchovanec Martin Ryšavý hrál od roku 2019 za mládežnické celky Vítkovic a v ročníku 2020/21 si odbyl premiéru v seniorské extralize. Po draftu, v němž po něm sáhli skauti Columbusu, si sbalil kufry a zamířil do Ameriky. V aktuální sezoně působí v juniorské soutěži WHL a hájí barvy klubu Moose Jaw Warriors. Vede si velmi slušně. V 41 zápasech zaznamenal 23 bodů za sedm gólů a 16 nahrávek. Ryšavý je typem urostlého, fyzicky velmi dobře disponovaného forvarda, který si poctivě plní i defenzivní povinnosti. Jen těžko ho lze odstavit od puku, umí vyvinout slušnou rychlost a dokáže přesně přihrát.
 Jakub Kos – 184. v celkovém pořadí (Florida Panthers)  Útočník Jakub Kos je brněnským rodákem a odchovancem Komety. Česká kluziště však opustil už v 17 letech a nabral směr Finsko, kde zakotvil v Ilvesu Tampere. Hned v první sezoně na severu Evropy se probojoval až do týmu do 20 let. V aktuálním ročníku už se dokonce objevil v nejvyšší seniorské lize, v níž zvládl odehrát 17 utkání a zaznamenal tři body. V českém dresu si zahrál také na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde v pěti zápasech zaznamenal do statistik dva body za gól a nahrávku. Byl také v reprezentačním celku na letošním juniorském světovém šampionátu. V Ilvesu s ním počítají i nadále – v klubu má podepsanou smlouvu do konce sezony 2022/23 plus roční opci.
 Jaroslav Chmelař – 144. v celkovém pořadí (New York Rangers)  Útočník Jaroslav Chmelař oslavil 18. narozeniny jen pár dnů před loňským draftem NHL. Odchovanec Liberce měl v tu chvíli za sebou už tři sezony ve Finsku, kam odešel už v roce 2018 v pouhých 15 letech. Nejdříve hrál v celku KJT Haukat, v dalším ročníku oblékal dres klubu Kiekko-Vantaa a od následující sezony je na soupisce juniorského celku Jokeritu Helsinki. Chmelař je typem urostlého forvarda. Měří bez šesti centimetrů dva metry a dá se předpokládat, že se ještě o nějaký kousek vytáhne. Hokejoví fanoušci ho mohli vidět v českém dresu na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde v pěti zápasech posbíral dva body (1+1) a na přelomu roku byl členem juniorské reprezentace na světovém šampionátu.
 Jakub Brabenec – 102. v celkovém pořadí (Vegas Golden Knights)  Útočník Jakub Brabenec je brněnským rodákem, odchovancem Komety a od 15 let také členem všech mládežnických výběrů České republiky. Poprvé nakoukl do extraligy dospělých už v sezoně 2019/20, kdy odehrál dvě utkání. V dalším ročníku už zvládl porci 23 zápasů. Zaznamenal v nich sice jen jediný bod za asistenci, i tak si ho ale všimli zámořští skauti. V loňském draftu po něm sáhli ve čtvrtém kole jako po 102. hráči Rytíři z Las Vegas. Moravský talent se v létě vypravil za oceán a aktuální ročník tráví v dresu celku Charlottetown Islanders v juniorské lize QMJHL. V zámoří se mu daří. Ve 46 zápasech posbíral 51 bodů (15+36) a patří k oporám mužstva.
8
Fotogalerie

8 Čechů z loňského draftu NHL. Jak si talentovaní mladíci vedli v aktuální sezoně?

Letošní draft NHL se uskuteční v červenci v Montrealu a dva čeští hokejisté by v něm mohli jít na řadu už v prvním kole. Loni si zámořské kluby vybraly celkem osm hráčů. Jak se jim povedla aktuální sezona?

Loňský draft NHL nebyl z českého pohledu nijak výjimečný. Nejlepší tuzemský mladík šel na řadu až ve třetím kole. Zámořské kluby před rokem ukázaly na osm českých talentů. Jak se jim vedlo (či vede) v důležité sezoně po draftu, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 9

Tomáš Machů – 221. v celkovém pořadí (New York Islanders)

Tomáš Machů.jpg

Ostravský rodák Tomáš Machů byl v loňském draftu NHL posledním českým hráčem, po kterém sáhl některý z klubů. V sedmém kole na něho ukázali zástupci New Yorku Islanders. To už měl za sebou premiéru v nejvyšší tuzemské soutěži v dresu Vítkovic, kde odehrál v aktuálním ročníku dalších deset střetnutí. Kromě toho působil také ve vítkovické juniorce a hostoval v druholigovém Šumperku a v Jihlavě.

Na konci prosince se urostlý obránce rozhodl k závažnému kroku a vydal se zkusit štěstí za Atlantik, kde působí v soutěži USHL v dresu Youngstone Phantoms. Dosud odehrál za tento tým 28 utkání a posbíral do statistik pět asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Martin Ryšavý – 197. v celkovém pořadí (Columbus Blue Jackets)

Martin Ryšavý1.jpg

Přerovský odchovanec Martin Ryšavý hrál od roku 2019 za mládežnické celky Vítkovic a v ročníku 2020/21 si odbyl premiéru v seniorské extralize. Po draftu, v němž po něm sáhli skauti Columbusu, si sbalil kufry a zamířil do Ameriky. V aktuální sezoně působí v juniorské soutěži WHL a hájí barvy klubu Moose Jaw Warriors. Vede si velmi slušně. V 41 zápasech zaznamenal 23 bodů za sedm gólů a 16 nahrávek.

Ryšavý je typem urostlého, fyzicky velmi dobře disponovaného forvarda, který si poctivě plní i defenzivní povinnosti. Jen těžko ho lze odstavit od puku, umí vyvinout slušnou rychlost a dokáže přesně přihrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Jakub Kos – 184. v celkovém pořadí (Florida Panthers)

Jakub Kos12.jpg

Útočník Jakub Kos je brněnským rodákem a odchovancem Komety. Česká kluziště však opustil už v 17 letech a nabral směr Finsko, kde zakotvil v Ilvesu Tampere. Hned v první sezoně na severu Evropy se probojoval až do týmu do 20 let. V aktuálním ročníku už se dokonce objevil v nejvyšší seniorské lize, v níž zvládl odehrát 17 utkání a zaznamenal tři body.

V českém dresu si zahrál také na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde v pěti zápasech zaznamenal do statistik dva body za gól a nahrávku. Byl také v reprezentačním celku na letošním juniorském světovém šampionátu. V Ilvesu s ním počítají i nadále – v klubu má podepsanou smlouvu do konce sezony 2022/23 plus roční opci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Jaroslav Chmelař – 144. v celkovém pořadí (New York Rangers)

Chmelař.jpeg

Útočník Jaroslav Chmelař oslavil 18. narozeniny jen pár dnů před loňským draftem NHL. Odchovanec Liberce měl v tu chvíli za sebou už tři sezony ve Finsku, kam odešel už v roce 2018 v pouhých 15 letech. Nejdříve hrál v celku KJT Haukat, v dalším ročníku oblékal dres klubu Kiekko-Vantaa a od následující sezony je na soupisce juniorského celku Jokeritu Helsinki.

Chmelař je typem urostlého forvarda. Měří bez šesti centimetrů dva metry a dá se předpokládat, že se ještě o nějaký kousek vytáhne. Hokejoví fanoušci ho mohli vidět v českém dresu na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde v pěti zápasech posbíral dva body (1+1) a na přelomu roku byl členem juniorské reprezentace na světovém šampionátu.

Pokračování 6 / 9

Jakub Brabenec – 102. v celkovém pořadí (Vegas Golden Knights)

Jakub Brabenec-Vegas1.jpg

Útočník Jakub Brabenec je brněnským rodákem, odchovancem Komety a od 15 let také členem všech mládežnických výběrů České republiky. Poprvé nakoukl do extraligy dospělých už v sezoně 2019/20, kdy odehrál dvě utkání. V dalším ročníku už zvládl porci 23 zápasů. Zaznamenal v nich sice jen jediný bod za asistenci, i tak si ho ale všimli zámořští skauti.

V loňském draftu po něm sáhli ve čtvrtém kole jako po 102. hráči Rytíři z Las Vegas. Moravský talent se v létě vypravil za oceán a aktuální ročník tráví v dresu celku Charlottetown Islanders v juniorské lize QMJHL. V zámoří se mu daří. Ve 46 zápasech posbíral 51 bodů (15+36) a patří k oporám mužstva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Jakub Málek – 100. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)

Jakub Málek.jpg

Na rozdíl od většiny borců v tomto výběru působí brankář Jakub Málek v domácím klubu. Vsetínský odchovanec je v 19 letech oporou valašského klubu a táhne jej do baráže o extraligu.

Téměř dvoumetrového obra si vybrali v loňském draftu Ďáblové z New Jersey, on však nezvolil odchod do zámoří a zůstal v mateřském klubu. Udělal dobře. Na nedostatek pracovního vytížení si nemůže stěžovat – zastává roli jedničky mezi tyčemi a podává vynikající výkony. V základní části i v play-off srazil průměrný počet inkasovaných branek pod dvě a úspěšnost zákroků drží nad 92 procenty. Zatím se jeví jako mimořádný brankářský talent.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Patrik Hamrla – 83. v celkovém pořadí (Carolina Hurricanes)

Patrik Hamrla12.jpg

V draftech mezi lety 2018 a 2020 se Carolina českým hokejistům vyhýbala. Po jednom sáhla až loni. Poprvé si klub vybral tuzemského gólmana - Patrika Hamrlu.

Rodák ze Zlína, který s hokejem ve městě obuvi také začínal, však na sebe výrazněji upozornil v dresu Karlových Varů, za které ještě coby teenager odchytal několik extraligových utkání. Po draftu odešel do zámoří a momentálně působí v juniorské lize QMJHL v klubu Rimouski Océanic.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Stanislav Svozil – 69. v celkovém pořadí (Columbus Blue Jackets)

Stanislav Svozil-Columbus1.jpg

Obránce Stanislav Svozil byl loni nejvýše postaveným Čechem v draftu NHL. Po přerovském rodákovi sáhl ve třetím kole Columbus a možná k tomu přispěl i fakt, že talentovaný zadák získal předloni ocenění pro nejlepšího tuzemského juniora.

Tvrdý pracant, jenž má hokejové geny po otci i dědovi, kteří oba hrávali za Přerov, má za sebou dvě sezony v dresu Komety. V aktuálním ročníku už ale krájí led v zámoří. Loni v létě zamířil do juniorské soutěže WHL a obléká dres celku Regina Pats. nevede si zle – v 56 zápasech posbíral do statistik 40 bodů za deset gólů a 30 nahrávek a je šestým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud