Martin Havlát  Juniorský i seniorský mistr světa z roku 2000 začínal v Ottawě, působil v Chicagu, San Jose, New Jersey, krátce v St. Louis a dvě sezony strávil také v Minnesotě. Senators talentovaného útočníka Martina Havláta draftovali v roce 1999, ukázali na něj už v prvním kole jako na 29. hráče v celkovém pořadí. Tehdy byl považován za mimořádně talentovaného hráče a v českých zemích se v souvislosti s jeho jménem objevovalo označení „nový Jágr“. Šikovný forvard se rychle zařadil mezi osobnosti NHL. Nejblíže ke Stanley Cupu byl během působení v Ottawě v roce 2003 a potom v Chicagu o šest let později, kdy skončil v semifinále play-off. Jeho rozlet a kariéru častokrát brzdily zdravotní problémy.

Martin Havlát
Juniorský i seniorský mistr světa z roku 2000 začínal v Ottawě, působil v Chicagu, San Jose, New Jersey, krátce v St. Louis a dvě sezony strávil také v Minnesotě. Senators talentovaného útočníka Martina Havláta draftovali v roce 1999, ukázali na něj už v prvním kole jako na 29. hráče v celkovém pořadí. Tehdy byl považován za mimořádně talentovaného hráče a v českých zemích se v souvislosti s jeho jménem objevovalo označení „nový Jágr“. Šikovný forvard se rychle zařadil mezi osobnosti NHL. Nejblíže ke Stanley Cupu byl během působení v Ottawě v roce 2003 a potom v Chicagu o šest let později, kdy skončil v semifinále play-off. Jeho rozlet a kariéru častokrát brzdily zdravotní problémy.

 Michael Frolík  Narodil se v Kladně, kde také začínal s hokejem. Když k tomu připočteme obrovský talent a nadání, srovnání s Jágrem bylo na světě. Michael Frolík hrál v NHL od roku 2007, tři úvodní sezony strávil na Floridě, další tři v Chicagu, se kterým získal Stanley Cup, pak válel dva roky ve Winnipegu a před trejdem do Buffala v roce 2020 byl hráčem Calgary. Naposled hrál v NHL v dresu Montrealu. Ačkoli nikdy nevynikal jako Jágr, jeho přínos pro týmy, v nichž působil, byl poměrně výrazný.
 Tomáš Hertl  Hráčem, který býval - a někdy ještě je - srovnáván s Jaromírem Jágrem, byl Tomáš Hertl. V létě roku 2013 opustil extraligová kluziště a odešel do San Jose. Do NHL vlétl skvěle a nebýt zranění, kvůli kterému přišel také o olympiádu v Soči, mohl se stát nejlepším nováčkem roku. Stihl se dát do pořádku před mistrovstvím světa v Minsku, na kterém si v jedné formaci zahrál i s Jágrem. Zatímco reprezentační kariéra slavné osmašedesátky tehdy spěla ke konci, Hertl ji měl ještě téměř celou před sebou.
 Jiří Hudler  Talentovaný vsetínský odchovanec Jiří Hudler, který v roce 2008 vyhrál Stanley Cup s Detroitem, jenž ho o šest let dříve draftoval, býval v mládí velmi často srovnáván s Jaromírem Jágrem. Obrovský potenciál, který v něm bezesporu dřímal, však nikdy docela nenaplnil.
 Petr Průcha  Také mistr světa z roku 2005 Petr Průcha byl k Jágrovi v mládí přirovnáván. Rodák z Chrudimi, který s velkým hokejem začínal v Pardubicích, byl do NHL draftován v roce 2002 New Yorkem Rangers. Zahrál si i ve Phoenixu a další kariéru spojil s ruským Petrohradem. Kvůli zdravotním problémům odehrál poslední utkání v sezoně 2012/13.
8
Fotogalerie

8 českých hokejistů, kteří si v mládí vysloužili přezdívku „Nový Jágr“

Jaromír Jágr patří mezi nejlepší hokejisty všech dob a zároveň je vzorem pro tisíce mladších hráčů z celého světa. Stát se novým Jágrem, to si přeje spousta z nich. A někteří se dokonce dočkali srovnání s legendární osmašedesátkou.

Osmi českým hokejistům se v mládí dostalo (aspoň na čas) přezdívky „Nový Jágr“. Kteří to byli, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Martin Havlát

Martin Havlát-2000 (2).jpg

Juniorský i seniorský mistr světa z roku 2000 začínal v Ottawě, působil v Chicagu, San Jose, New Jersey, krátce v St. Louis a dvě sezony strávil také v Minnesotě. Senators talentovaného útočníka Martina Havláta draftovali v roce 1999, ukázali na něj už v prvním kole jako na 29. hráče v celkovém pořadí. Tehdy byl považován za mimořádně talentovaného hráče a v českých zemích se v souvislosti s jeho jménem objevovalo označení „nový Jágr“.

Šikovný forvard se rychle zařadil mezi osobnosti NHL. Nejblíže ke Stanley Cupu byl během působení v Ottawě v roce 2003 a potom v Chicagu o šest let později, kdy skončil v semifinále play-off. Jeho rozlet a kariéru častokrát brzdily zdravotní problémy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Michael Frolík

Michael Frolík-junior repre.jpg

Narodil se v Kladně, kde také začínal s hokejem. Když k tomu připočteme obrovský talent a nadání, srovnání s Jágrem bylo na světě. Michael Frolík hrál v NHL od roku 2007, tři úvodní sezony strávil na Floridě, další tři v Chicagu, se kterým získal Stanley Cup, pak válel dva roky ve Winnipegu a před trejdem do Buffala v roce 2020 byl hráčem Calgary. Naposled hrál v NHL v dresu Montrealu. Ačkoli nikdy nevynikal jako Jágr, jeho přínos pro týmy, v nichž působil, byl poměrně výrazný.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Tomáš Hertl

Hertl.jpg

Hráčem, který býval - a někdy ještě je - srovnáván s Jaromírem Jágrem, byl Tomáš Hertl. V létě roku 2013 opustil extraligová kluziště a odešel do San Jose.

Do NHL vlétl skvěle a nebýt zranění, kvůli kterému přišel také o olympiádu v Soči, mohl se stát nejlepším nováčkem roku. Stihl se dát do pořádku před mistrovstvím světa v Minsku, na kterém si v jedné formaci zahrál i s Jágrem. Zatímco reprezentační kariéra slavné osmašedesátky tehdy spěla ke konci, Hertl ji měl ještě téměř celou před sebou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Jiří Hudler

Jiří Hudler-repre.jpg

Talentovaný vsetínský odchovanec Jiří Hudler, který v roce 2008 vyhrál Stanley Cup s Detroitem, jenž ho o šest let dříve draftoval, býval v mládí velmi často srovnáván s Jaromírem Jágrem. Obrovský potenciál, který v něm bezesporu dřímal, však nikdy docela nenaplnil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Petr Průcha

Petr Průcha-Rangers.jpg

Také mistr světa z roku 2005 Petr Průcha byl k Jágrovi v mládí přirovnáván. Rodák z Chrudimi, který s velkým hokejem začínal v Pardubicích, byl do NHL draftován v roce 2002 New Yorkem Rangers. Zahrál si i ve Phoenixu a další kariéru spojil s ruským Petrohradem. Kvůli zdravotním problémům odehrál poslední utkání v sezoně 2012/13.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Jakub Voráček

Jakub Voráček-junior.jpg

Stejně jako Jaromír Jágr, i Jakub Voráček je kladenským odchovancem. V draftu NHL v roce 2007 šel na řadu jako sedmý v celkovém pořadí. V dresu Columbusu hrál dobře, ale zřejmě se od něj očekávalo víc. Po třech letech odešel do Philadelphie, kde dokazoval, že si srovnání s českou legendou aspoň trochu zasloužil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Pavel Zacha

Pavel Zacha1.jpg

„Novým“ Jágrem měl být také Pavel Zacha, útočník, který po sezoně 2013/14 odešel z Liberce do zámoří a následně uspěl v draftu NHL, když si ho vybrali Ďáblové z New Jersey jako šestého hráče v celkovém pořadí. Zacha byl nesporným talentem, ale v New Jersey od něho zřejmě očekávali o dost víc, než předváděl. Našel se až po přestupu do Bostonu, k Jágrovi má ale hodně daleko...

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

David Pastrňák

David Pastrňák-junior.jpg

Havířovský rodák David Pastrňák si prožil v sezoně 2014/15 debut z říše snů. Jen pár měsíců po draftu dostal šanci v NHL a chytil ji pořádně za pačesy. Další ročník mu sice pokazilo vážné zranění, ale od sezony 2016/17 je jednou z velkých hvězd soutěže a také je zatím posledním Čechem, který dostal přezdívku „Nový Jágr“.

Málokterý hokejista si odbude debut v reprezentaci seniorů už ve věku teenagera. Pastrňákovi se to ale povedlo. Kromě toho, že v sezoně 2015/16 startoval na světovém šampionátu juniorů, zvládl i dva zápasy v rámci Euro Hockey Tour a následně, nedlouho před dovršením dvacátých narozenin, odehrál všech osm utkání na mistrovství světa v Rusku. Zaznamenal v nich šest bodů za gól a pět nahrávek. O pár měsíců později byl Pastrňák členem výběru, který reprezentoval Českou republiku na Světovém poháru v Kanadě. Nyní je jednou z největších hvězd NHL a jde v Jágrových šlépějích.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud