8 domácích porážek v kvalifikacích. Některé byly pro reprezentaci osudné

Prohrát v kvalifikaci doma, to už je pořádný problém, ale nemusí to být nutně konec všech nadějí. Své o tom ví i trenér Bílek, který jako zatím jediný kouč dokázal prohrát doma během jedné kvalifikace dvakrát. Přesto se na Euro 2012 jeho tým kvalifikoval.

Zatím poslední domácí výbuch v kvalifikačním utkání utrpěli čeští fotbalisté v Olomouci s Dánskem. (Foto: Profimedia.cz)

Současný kouč české reprezentace hraje prim i v celkovém počtu domácích proher. V součtu s nedávným duelem proti Dánsku má na kontě tři. Brückner prohrál dvakrát, ovšem soupeřem mu byli Nizozemci a Němci, navíc pokaždé tým dokázal nakonec postoupit.

Karel Brückner zatím zůstává jediným koučem, který nezažil neúspěšnou kvalifikaci v roli hlavního trenéra. Totéž se dá říci i o Bílkovi (Brückner se ovšem zúčastnil tří kvalifikací, Bílek zatím těžce zápolí s druhou).

Uhrin, Chovanec a Rada prohráli jednou a pokaždé to předznamenalo neúspěch v celé kvalifikaci. Soupeřů, kteří si odvezli všechny body z českého pažitu, bylo zatím osm. A nejednalo se vždycky o renomované týmy.

Tři porážky můžeme označit jako osudné. Zda totéž bude platit i o té zatím poslední s Dánskem, na to si budeme muset počkat. Pojďme si připomenout dosavadní domácí neúspěchy i důsledky, které z nich nakonec pro národní tým vyplynuly.

Česko – Jugoslávie 1:2, 2. dubna 1997, kvalifikace na MS 1998, trenér Uhrin

Češi se ocitli v nelehké situaci, po veleúspěšném evropském šampionátu v Anglii nevstoupili do kvalifikace o mistrovství světa ideálně. Doma sice porazili Maltu, ale pak jen remizovali se Španělskem a hlavně podlehli navzdory řadě šancí v Jugoslávii. A právě tento soupeř čekal na mužstvo v prvním jarním soutěžním duelu.

Bohužel, i tentokrát to bylo bez bodů. Jugoslávci vedli brankou Mijatoviće, patnáct minut před koncem sice srovnal Bejbl, nicméně v nastavení strhl vítězství na stranu soupeře Savo Milošević. Češi nakonec do Francie nepostoupili, ve skupině skončili až třetí a radovat se mohli Španělé a (po úspěšné baráži) právě Jugoslávci (na ně Čechům scházelo sedm bodů).

Česko – Belgie, 14. listopadu 2001. baráž o MS 2002, trenér Chovanec

CZE-BEL.jpg
Tomáš Řepka a Emile Mpenza v barážovém souboji o postup na mistrovství světa v roce 2002. Češi prohráli utkání v Belgii i v Praze a šampionát se pro ně rozplynul. (Foto: Profimedia.cz)

Nepříliš vydařená kvalifikace s řadou větších i menších nezdarů (vzpomeňme na Maltu či Island) nakonec skončila dobře jen dočasně. Češi se sice prokousali do baráže, zde ale byla nad jejich síly Belgie, s níž dvakrát prohráli 0:1. Týmu se „dařilo“ jen ve sběru červených karet (ostatně jako v celé kvalifikaci) a vše nakonec stálo hlavu trenéra Chovance.

Česko – Nizozemsko 0:2, 8. října 2005, kvalifikace na MS 2006, trenér Brückner

Na Nizozemce se nám celkem dařilo – ovšem až do kvalifikace na šampionát v Německu. Copak prohra venku, ale on se navlas stejný výsledek opakoval i doma! Za stavu 0:0 neproměnil Rosický penaltu a vzápětí soupeř během osmi minut dvakrát udeřil. Na turnaj se ale tým nakonec přece jen probil, byť reálně hrozilo, že jej přeskočí ještě Rumuni. Cesta na první (a zatím poslední) světový šampionát od rozpadu federace vedla přes Norsko v baráži.

Česko – Německo 1:2, 24. března 2007, kvalifikace na EURO 2008, trenér Brückner

CZE-GER.jpg
Martin Jiránek a Lukas Podolski svedli v pražském kvalifikačním zápase o Euro 2008 nejeden souboj. Nakonec byli spokojenější němečtí fotbalisté, kteří vyhráli 2:1. (Foto: Profimedia.cz)

Nejsilnější soupeř Čechů v kvalifikaci si z Prahy odvezl všechny body, po utkání pak vypukla dobře známá (a v médiích hojně zmiňovaná) „hotelová“ aférka. Týmu Karla Brücknera slouží ke cti, že situaci nakonec zvládl, soupeři porážku oplatil a na Euro se probojoval.

Česko – Slovensko 1:2, 1. dubna 2009, kvalifikace na MS 2010, trenér Rada

Ne, tohle nebyl aprílový žert. Navzdory snadnému losu se Češi do Afriky nepodívali a jednou z mnoha příčin byl i tento zápas. Scénář podobný jako dvanáct let předtím s Jugoslávií – soupeř vedl, domácí srovnali (zásluhou Jankulovského), ale v závěru přišel druhý úder. Utkání znamenalo konec trenéra Rady.

Česko – Litva 0:1, 7. září 2010, kvalifikace na EURO 2012, trenér Bílek

Další pořádná blamáž, možná největší za dobu samostatné reprezentace – Litva je rozhodně nejslabším soupeřem ze seznamu českých přemožitelů. Opět u toho byla neproměněná penalta (nedal Baroš). Češi nakonec na turnaj i tak postoupili, ale s pořádně odřenýma ušima.

Česko – Španělsko, 7. října 2011, kvalifikace na EURO 2012, trenér Bílek

V cestě za postupem Čechům nepomohl ani domácí zápas s nepřemožitelnými Španěly. Oproti duelu v Granadě v něm nebyli úřadujícím mistrům světa ani příliš důstojným soupeřem.

Česko – Dánsko 0:3, 22. března 2013, kvalifikace na MS 2014, trenér Bílek

Nejčerstvější klopýtnutí národního týmu. Na následky si budeme muset ještě počkat, možných scénářů se nabízí ještě hodně. Jisté je jedno – případný další domácí neúspěch s Italy by už znamenal zřejmě nepřekonatelnou komplikaci v cestě do Brazílie.

Doporučujeme

Články odjinud