Bolu Ogungbayi (Ilaji FC) – přestupová částka není známa  Nigerijský forvard Bolu Ogungbayi přišel do Slavie v létě roku 2022. Nejprve nastupoval za tým do 19 let a v sedmi zápasech vstřelil deset branek. V sezoně 2022/23 zasáhl také do utkání mládežnické Ligy mistrů proti Genku. Od loňského léta patří rezervního týmu. V letním přípravném období absolvoval soustředění s A mužstvem, trenérům se zalíbil a dočkal se už šance v první lize. Debut v prvním týmu si odbyl v předkole Evropské ligy proti Luhansku, v němž si připsal asistenti na druhý gól Slavie, který vstřelil Lukáš Masopust. Ligovou premiérou pro něj byl zářijový souboj s Karvinou. V Edenu zřejmě tuší, že by se z devatenáctiletého mladíka mohl jednou stát cenný hráč, takže neváhali a v listopadu mu nabídli k podpisu novou smlouvu, která je platná do konce ročníku 2027/28.

Bolu Ogungbayi (Ilaji FC) – přestupová částka není známa
Nigerijský forvard Bolu Ogungbayi přišel do Slavie v létě roku 2022. Nejprve nastupoval za tým do 19 let a v sedmi zápasech vstřelil deset branek. V sezoně 2022/23 zasáhl také do utkání mládežnické Ligy mistrů proti Genku. Od loňského léta patří rezervního týmu. V letním přípravném období absolvoval soustředění s A mužstvem, trenérům se zalíbil a dočkal se už šance v první lize. Debut v prvním týmu si odbyl v předkole Evropské ligy proti Luhansku, v němž si připsal asistenti na druhý gól Slavie, který vstřelil Lukáš Masopust. Ligovou premiérou pro něj byl zářijový souboj s Karvinou. V Edenu zřejmě tuší, že by se z devatenáctiletého mladíka mohl jednou stát cenný hráč, takže neváhali a v listopadu mu nabídli k podpisu novou smlouvu, která je platná do konce ročníku 2027/28.

 Oscar Dorley (Slovan Liberec) – 1 milion eur (cca 25 milionů korun)  Oscar Dorley je univerzální fotbalista, který dokáže alternovat na levé straně obrany i na postu záložníka. Nejdříve přišel do české ligy na půlroční hostování a v lednu 2019 se stal kmenovým hráčem Liberce. Na kontě má už také řadu utkání v dresu národního týmu Libérie. V tuzemské nejvyšší soutěži se velmi rychle adaptoval a vybojoval si stálé místo v základní jedenáctce Slovanu, odkud následně přestoupil do Slavie. Na kontě už má 147 ligových utkání, ve kterých dal šest branek a u dalších čtrnácti asistoval. V Edenu má podepsanou smlouvu do roku 2027 a portál TransferMarkt vyčísluje jeho tržní cenu na více než 120 milionů korun.
 Muhamed Tijani (Baník Ostrava) – 1,26 milionu eur (cca 31 milionů korun)  Nigerijský útočník Muhamed Tijani si odbyl ligovou premiéru v sezoně 2019/20 v dresu Karviné, kde hostoval z Baníku, kam přišel v roce 2019. V pěti zápasech se gólově neprosadil, po návratu do Ostravy si ale vybojoval místo v kádru a během ročníku 2020/21 odehrál 11 utkání a dal jeden gól. Na jaře však zamířil na hostování do Třince a další ročník strávil v Táborsku. Až v minulé sezoně se nastálo prosadil do kádru Baníku a doslova v něm zářil. Ve 32 zápasech dal 11 gólů a řekl si o přestup do bohatšího klubu. Skočila po něm Slavia, která za třiadvacetiletého forvarda poslala do Ostravy přes 30 milionů korun. Vypadá to, že to nebyla špatná investice. V pražském klubu Tijani odehrál na podzim 16 utkání, dal dva góly, ale také ukázal, že umí hrát pěkně zostra. Rozhodčí mu ukázali třikrát žlutou kartu. V Edenu by mohl hrát až do konce sezony 
 El Hadji Malick Diouf (Tromsö) – 1,7 milionu eur (cca 42 milionů korun)  Na konci prosince oslavil El Hadji Malick Diouf teprve 19. narozeniny, přesto za něj Slavia zaplatila přes 40 milionů korun norskému Tromsö. Talentovaný senegalský zadák se na severu Evropy během posledních měsíců vypracoval mezi fotbalové zboží, jehož cena letí rychle nahoru. Herním stylem připomíná Davida Juráska, ve Slavii si od něj hodně slibují, což dokládá i kontrakt podepsaný do roku 2028.
 Igoh Ogbu (Lilleström) – 2,5 milionu eur (cca 62 milionů korun)  Třiadvacetiletý nigerijský obránce Igoh Ogbu se stal hráčem Slavie teprve loni a Pražané si ho nevyhlédli v norském Lilleströmu náhodou. Během dvou let v tomto klubu dokázal zvýšit svou tržní cenu desetinásobně a do Edenu přestupoval přibližně za 62 milionů korun. Univerzál, který může kromě postu stopera alternovat i na pozici pravého beka či jako defenzivní štít, podepsal smlouvu do roku 2026 a ve Slavii věří, že jeho hodnota může jít ještě hodně nahoru.
5
Fotogalerie

Afričané v Edenu. Kolik zaplatila Slavia za hráče, kteří se narodili na černém kontinentě?

Slavia jede. Se Spartou si to na jaře rozdá o ligový titul a má jistotu, že si zahraje v osmifinále Evropské ligy. Výrazný podíl na tom mají také výkony rodilých Afričanů.

Peter Olayinka, Ibrahim Traoré ani Yira Sor už sice ve Slavii nejsou, v Edenu ale působí několik dalších fotbalistů z Afriky, kteří patří k oporám současného týmu. Odkud a za jaké peníze do Slavie přišli? Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 6

Bolu Ogungbayi (Ilaji FC) – přestupová částka není známa

Bolu Ogungbayi (2).jpg

Nigerijský forvard Bolu Ogungbayi přišel do Slavie v létě roku 2022. Nejprve nastupoval za tým do 19 let a v sedmi zápasech vstřelil deset branek. V sezoně 2022/23 zasáhl také do utkání mládežnické Ligy mistrů proti Genku. Od loňského léta patří rezervního týmu.

V letním přípravném období absolvoval soustředění s A mužstvem, trenérům se zalíbil a dočkal se už šance v první lize. Debut v prvním týmu si odbyl v předkole Evropské ligy proti Luhansku, v němž si připsal asistenti na druhý gól Slavie, který vstřelil Lukáš Masopust. Ligovou premiérou pro něj byl zářijový souboj s Karvinou. V Edenu zřejmě tuší, že by se z devatenáctiletého mladíka mohl jednou stát cenný hráč, takže neváhali a v listopadu mu nabídli k podpisu novou smlouvu, která je platná do konce ročníku 2027/28.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Oscar Dorley (Slovan Liberec) – 1 milion eur (cca 25 milionů korun)

Oscar Dorley-Slavia.jpg

Oscar Dorley je univerzální fotbalista, který dokáže alternovat na levé straně obrany i na postu záložníka. Nejdříve přišel do české ligy na půlroční hostování a v lednu 2019 se stal kmenovým hráčem Liberce. Na kontě má už také řadu utkání v dresu národního týmu Libérie.

V tuzemské nejvyšší soutěži se velmi rychle adaptoval a vybojoval si stálé místo v základní jedenáctce Slovanu, odkud následně přestoupil do Slavie. Na kontě už má 147 ligových utkání, ve kterých dal šest branek a u dalších čtrnácti asistoval. V Edenu má podepsanou smlouvu do roku 2027 a portál TransferMarkt vyčísluje jeho tržní cenu na více než 120 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Muhamed Tijani (Baník Ostrava) – 1,26 milionu eur (cca 31 milionů korun)

Muhamed Tijani-Slavia.jpg

Nigerijský útočník Muhamed Tijani si odbyl ligovou premiéru v sezoně 2019/20 v dresu Karviné, kde hostoval z Baníku, kam přišel v roce 2019. V pěti zápasech se gólově neprosadil, po návratu do Ostravy si ale vybojoval místo v kádru a během ročníku 2020/21 odehrál 11 utkání a dal jeden gól. Na jaře však zamířil na hostování do Třince a další ročník strávil v Táborsku.

Až v minulé sezoně se nastálo prosadil do kádru Baníku a doslova v něm zářil. Ve 32 zápasech dal 11 gólů a řekl si o přestup do bohatšího klubu. Skočila po něm Slavia, která za třiadvacetiletého forvarda poslala do Ostravy přes 30 milionů korun. Vypadá to, že to nebyla špatná investice. V pražském klubu Tijani odehrál na podzim 16 utkání, dal dva góly, ale také ukázal, že umí hrát pěkně zostra. Rozhodčí mu ukázali třikrát žlutou kartu. V Edenu by mohl hrát až do konce sezony  2027/28.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

El Hadji Malick Diouf (Tromsö) – 1,7 milionu eur (cca 42 milionů korun)

Diouf.jpg

Na konci prosince oslavil El Hadji Malick Diouf teprve 19. narozeniny, přesto za něj Slavia zaplatila přes 40 milionů korun norskému Tromsö. Talentovaný senegalský zadák se na severu Evropy během posledních měsíců vypracoval mezi fotbalové zboží, jehož cena letí rychle nahoru. Herním stylem připomíná Davida Juráska, ve Slavii si od něj hodně slibují, což dokládá i kontrakt podepsaný do roku 2028.

Foto: SK Slavia Praha

Pokračování 6 / 6

Igoh Ogbu (Lilleström) – 2,5 milionu eur (cca 62 milionů korun)

Igoh Ogbu.jpg

Třiadvacetiletý nigerijský obránce Igoh Ogbu se stal hráčem Slavie teprve loni a Pražané si ho nevyhlédli v norském Lilleströmu náhodou. Během dvou let v tomto klubu dokázal zvýšit svou tržní cenu desetinásobně a do Edenu přestupoval přibližně za 62 milionů korun. Univerzál, který může kromě postu stopera alternovat i na pozici pravého beka či jako defenzivní štít, podepsal smlouvu do roku 2026 a ve Slavii věří, že jeho hodnota může jít ještě hodně nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud